Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Szpitale skok na kase

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Sob Maj 24, 2008 11:15 am    Temat postu: Szpitale skok na kase Odpowiedz z cytatem

T Y G O D N I K
N A S Z A P O L S K A
ISSN 1425-1914 Indeks 332453 NR 20 (641) 14 maja 2008




Ujawnione w ubiegłym tygodniu informacje o planach Platformy Obywatelskiej, dotyczących prywatyzacji szpitali, tylko potwierdzają "obietnice" byłej posłanki PO Beaty Sawickiej, robienia interesów na służbie zdrowia
Szpitale dla kolesi
Rozmowę skorumpowanej ówczesnej posłanki PO, Centralne Biuro Antykorupcyjne nagłośniło osiem miesięcy temu. Zapowiadała w niej, że interesy będzie można zacząć, w maju-czerwcu 2008 r. Dlatego mimo odżegnywania się od nich przywódców partii w planach PO na służbie zdrowia będzie można nieźle zarobić, o czym pisaliśmy wielokrotnie na łamach "NP".

"Pierwszy macher" RP
Minister Ewa Kopacz chce wszystkie szpitale przekształcić w spółki prawa handlowego. Nie wytrzymują przy tym krytyki deklaracje rządu, że nie chodzi o przekształcenia, a wyłącznie o... przekazanie szpitali samorządom. Jest to kolejne kłamstwo, gdyż zgodnie z ustawą takie rozwiązanie funkcjonuje już od kilku lat. A że samorządy najczęściej słabo stoją finansowo, będą musiały szpitale sprzedawać. I o to PO chodzi.
Co na plany PO lekarze i związkowcy? - Spodziewaliśmy się, że coś takiego może się zdarzyć - mówi - jednak wydawało się nam to bardzo odległe i nie spodziewaliśmy się, że tak szybko zacznie się "uzdrawianie służby zdrowia" w ten sposób. Nigdy nie zgodzimy się na przekształcanie szpitali w spółki prawa handlowego - słyszymy od szefowej "Solidarności" służby zdrowia w regionie łódzkim Marii Krąglak. - Myślę, że pozostałe związki zawodowe działające w służbie zdrowia też będą przeciwne planom rządzących - dodaje. Według niej, propozycje rządu uderzają przede wszystkim w zwykłych ludzi, tych którym PO kilka miesięcy temu obiecała poprawę życia i cuda: - Ci, co mają kasę, zrobią na szpitalach interes, a samorządy pozbędą się kłopotu. To nie jest dobre dla ludzi - podkreśla Krąglak. - Ten, kto kupi szpital, dostanie prezent - oddłużoną przez państwo placówkę. Żeby zarobić, nie pozwoli sobie na dalsze zadłużanie, tzn. na nieopłacalne zabiegi, nisko kontraktowane procedury, a to oznacza, ze taka placówka nie będzie leczyć mniej zamożnych osób - mówi.
Szpitale kupią "kolesie"
Inni lekarze mówią wprost: szpitale kupią kolesie, znajomi samorządowych władz. I to po znacznie niższych cenach. Bo choć jak tłumaczyła w mediach "frontmenka" Kopacz, samorządy będą szacować majątek placówek służby zdrowia, by nie sprzedawać ich za bezcen, realia są i będą zupełnie inne.
Przykładów owego szacowania przez samorządy można podać mnóstwo, jak choćby opisywane już przez nas - podległy marszałkowi województwa łódzkiego (a więc koalicji PO-PSL) szpital w Sieradzu, który wyceniono na niecałe 4 mln zł, 4 ha, budynki, nowoczesną aparaturę medyczną... Teraz pracownicy wojewódzkiego szpitala opieki długoterminowej i paliatywnej czekają na połączenie ich z innym sieradzkim szpitalem i potem na sprzedaż tego, co opustoszeje. Z kolei szpital w Pucku urzędnicy samorządowi wycenili na 5 mln zł, a jest to ogromny budynek położony bezpośrednio nad zatoką Pucką - ok. 7,5 tys. metrów kwadratowych. Czy więc samorządy będą tak rzetelnie w wycenach, jak to sądzi Kopacz? Nie, i pani minister doskonale o tym wie.
Pod nóż pójdą tylko placówki "opłacalne"
Medycy wskazują na jeszcze jedno: sprzedane zostaną szpitale opłacalne, specjalistyczne, w dużych miastach, które będą proponować lepsze stawki za leczenie i to z nimi NFZ będzie podpisywał umowy. - Padną więc szpitale powiatowe, które nie mają często specjalistów, dobrego sprzętu, ale w których pracują lekarze z poświęceniem wykonujący swoją pracę - mówią nam lekarze ze szpitala w Rawie Mazowieckiej.
Minister Kopacz ma kwalifikacje
Platforma, mimo dementowania zarzutów, dąży do pozbawienia ludzi opieki medycznej. Jest więc zrozumiałe, jak wskazują nam związkowcy, że przeprowadzany jest proces nie mający odpowiednika w Europie.
Platforma Obywatelska podczas kampanii wyborczej, gdy Prawo i sprawiedliwość zrealizowało spot o prywatyzacji szpitali mówiła o nagonce na siebie. Donald Tusk i Ewa Kopacz byli wręcz oburzeni, że można ich posądzić o handel szpitalami i szkodzenie Polakom.
W tym kontekście minister Kopacz jak najbardziej nadaje się na swoje stanowisko oraz do firmowania wyprzedaży szpitali. Egzamin zdała, pracując przez pięć lat jako dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej (ZOZ) w 12-tysięcznym Szydłowca, zadłużając gminę i placówkę na 3,5 mln zł.
Dorota Tataranowicz

Fragment rozmowy Beaty Sawickiej z funkcjonariuszem CBA

X: Beata Sawicka
Y: funkcjonariusz CBA
Y: Dobra, Beata, powiedz mi teraz, jak wygląda ta sprawa... Bo Z mi mówił, że rysuje się jakaś szansa na temat związany ze służbą zdrowia.
X: Tak .
Y: Ale on jest aktualny? Czy, czy w związku z tym, co się dzieje, to jest już nieaktualny?
X: W tej chwili to wszystko trochę wyhamowało.
Y: Mhm...
X: Natomiast... ja ma grupę ludzi, to nie jest duża grupa ludzi, bo nas jest troje.
Y: Mhm...
X: Którzy mają, tworzą, wiadomo, prawo i tak dalej, ale przede wszystkim mają ogromną wiedzę na temat tego, co będzie w przyszłości, czyli prywatyzacja jednostek organizacyjnych służby zdrowia.
X: Mhm...
X: Będzie racjonalizacja sieci szpitali, będą samorządy zbywały majątki trwałe, czyli będą i sprzedawać, i przekształcać szpitale w spółki prawa handlowego.
Y: Mhm...
X: No wiadomo, że będzie medycyna prywatna, będą szpitale prywatne. Od czego się będzie zaczynać? Od tego, że trzeba będzie stanąć do przetargu i kupić szpital.
Y: No dobra, a gdzie tu jest dla mnie interes? Ja zawsze muszę od końca, że tak powiem, gdzie zarabiam?
X: Gdzie zarabiasz?
Y: I jak zarabiam?
X: Po pierwsze, są budynki, przychodnie.
Y: Mhm...
X: W centrum miasta.
Y: No, no, ale to jakaś wycena będzie przecież zrobiona.
X: No, będzie robiona.
Y: To nie pójdzie, nie pójdzie za jakieś śmieszne, bagatelne.
X: Mhm, no, różnie to bywa, tego jeszcze nie umiemy określić, jeszcze ustawa nie podpisana, aczkolwiek, jak to ruszy, to będą ci mieli farta, którzy pierwsi będą wiedzieć.
Y: Mhm...
X: I dlatego [treść niezrozumiała], to nie chodzi o to, aby zła przychodnia i stary budynek.
Y: Mhm...
X: Do zagospodarowania, tylko chodzi przede wszystkim o ziemię, prawda?
Y: Mhm, mhm...
X: Ale tak jak na przykład u mnie, na zachodzie są... szpitale, sanatoria w pięknych obiektach, również zabytkowych, które będą przekształcone na domy wczasowe, na zakłady opieki długoterminowej.
Y: To dla mnie jasna sprawa, jeżeli będzie dobra wycena, no to wiadomo, nie ma o czym mówić. A co dalej?
X: Moja grupa chce przede wszystkim to, co ja mówię do nich, a oni mnie słuchają. Nas interesuje Warszawa.
Y: Mhm, mhm...
X: Duże miasta, potem po prostu.
Y: Ale ja rozumiem, że sprzedaż będzie... obwarowana przepisami związanymi z tym, że w dalszym ciągu w tych budynkach należeć będzie mhm... trzeba będzie prowadzić działalność związaną ze służbą.
X: Niekoniecznie.
Y: Niekoniecznie?
X: Nie, niekoniecznie, najpierw będzie dochodziło do likwidacji.
Y: Mhm, aaa...
X: Do przekształcenia, a później do zbycia.
Y: Aha.
X: Natomiast, jeżeli będzie, na przykład, ze szpitala czy przychodni tworzona spółka prawa handlowego, to przejmujesz i budynek, i strukturę, i ludzi.
Y: No dobrze...
X: Uwierz mi, że...
Y: ...ale to mówimy teraz o gołych przepisach, które będą regulowały coś takiego, natomiast gdzie wcisnąć nas, jak wcisnąć nas?
X: No, wy byście byli właścicielami.
Y: No, przy... no, właśnie.
X: Właścicielami szpitala, przychodni, i tak dalej.
Y: No, ja to rozumiem, dlatego się pytam jak to zrobić?
X: No to od tego będziemy my.
Y: Aha, aha.
X: A co by powiedzieć, dzisiaj to tak mówię, oczywiście ...
Y: Jasne!
X: ...ogólnikami, natomiast do tego typu spraw będzie pierwszy macher, frontmenka, partnerka z mojej grupy, a dzisiejsza [treść niezrozumiała].
Y: Związanej ze służbą zdrowia, tak?
X: Tak, lekarze.
Y: Aha, aha.
X: Z tym, że mają ze sobą pracę jako ordynatorzy, dyrektorzy ZOZ-u, dzisiaj są parlamentarzystami.
Y: Mhm.
X: I jeżeli pojawia się naprawdę, to nie jest [treść niezrozumiała], ale coś, na czym można zrobić biznes, no to dlaczego nie. My mamy jedne możliwości, wy macie drugie możliwości.
Y: Mhy...
X: Będzie oferta, będzie propozycja, będzie wprowadzenie, porozmawiamy o tym, co być może będzie w przyszłości, zaproszę was, pogadacie, oni powiedzą, co można, jaki biznes, a wy określicie, czy to...
Y: Jasne, mhy...
X: ...jest fajne czy nie.
X: No ale wiesz.
Y: Świetnie.
X: Jest taki, dla przykładu, szpital górniczy, na przykład, przy KGHM-ie, ja już dzisiaj wiem, że ten szpital będzie prywatyzowany, świetne wyposażenie kardiologiczne, świetny zespół lekarzy.
Y: Mhm...
X: To jest zakład pracy, funkcjonuje, to jest na lata [treść niezrozumiała].
Y: Mh, mh, mh...
X: Natomiast jak to zrobić, to wszyscy czekają na ustawę.
Y: Mhm...
X: A ustawa miała być w sierpniu, ale Religa jej nie wprowadził, no bo wiadomo, co się w parlamencie dzieje.
Y: Mhm...
X: Natomiast w momencie, kiedy ruszy nowy parlament, on ruszy od grudnia, podejrzewam, że przez pierwsze pół roku, gdzieś koło maja, czerwca, można spodziewać się, że machina ruszy.
Y: Mhm...
X: Biznes na służbie zdrowia będzie robiony. r
publicystyka@naszapolska.pl

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum