Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Tusk przywraca WSI

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pon Maj 26, 2008 8:28 am    Temat postu: Tusk przywraca WSI Odpowiedz z cytatem

http://glos.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=415&Itemid=76

"Tusk przywraca WSI

Redaktor: JMJ
23.05.2008.

Rząd Donalda Tuska znalazł sposób na powrót do służby funkcjonariuszy zlikwidowanych Wojskowych Służb Informacyjnych.

Gabinet Tuska przyjął w piątek projekt zmian w regulacji dotyczącej weryfikacji funkcjonariuszy WSI. Zgodnie z nią ci, którzy dobrowolnie poddali się temu procesowi będą mieli – jak to określono - „otwartą drogę” do służby w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) lub Służbie Wywiadu Wojskowego (SWW), niezależnie od tego, czy Komisja Weryfikacyjna wyda w ich sprawie stanowisko, czy też nie.

Przyznaję, Tusk i jego ekipa zagrali bardzo sprawnie. Jednak pół roku ich rządów wskazuje, że mocni są jedynie właśnie w decyzjach prowadzących do rozmontowywania państwa. Po wielomiesięcznym paraliżowaniu decyzjami politycznymi - takimi jak: inwigilacja, rewizje zabieranie poświadczeń bezpieczeństwa, niewpuszczanie do kancelarii tajnej - prac Komisji, zostaje obecnie przedstawiony projekt zmian, który w istocie Komisję Weryfikacyjną ubezwłasnowolnia w weryfikacji „ludzi WSI”.

Dalszy przebieg wypadków jest bardzo łatwy do przewidzenia. 30 czerwca mija ustawowy termin zakończenia prac weryfikacyjnych i wiadomo już, że prace te nie zostaną doprowadzone do końca. Według danych przedstawionych przez Centrum Informacyjne Rządu do tej pory prawie połowa z 2 tys. byłych żołnierzy nie przeszła procedur weryfikacyjnych, mimo że wnioski wraz z oświadczeniami złożyli w ustawowym terminie 30 dni od wejścia w życie przepisów ustawy.

Decyzja rządu oznacza, że zacznie się istny „bombing wnioskowy” – czasu Komisja ma mało, wnioski rozpatruje w kolejności, więc teraz zgłoszą się ci, którzy mają dużo „za paznokciami” z okresu WSI. I tak jak ich koledzy, czekający w kolejce – podkreślę spowodowanej z pełną świadomością przez rząd Tuska – zostaną wyłączeni z jakiejkolwiek weryfikacji i spokojnie wrócą do służby.

Premier wielokrotnie powtarzał, że jego intencją jest dokonanie skutecznej i lepszej weryfikacji od tej wykonywanej przez komisję.

Projekt pokazuje, że ma ona polegać na otworzeniu drzwi do odbudowania dawnych WSI. "
Paweł Konik
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pon Maj 26, 2008 8:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://glos.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=414&Itemid=76

Oświadczenie Antoniego Macierewicza


Warszawa 23 maja 2008 r.

Oświadczenie



W dniu 23 maja br. rząd Donalda Tuska podjął decyzję o nowelizacji ustawy o weryfikacji żołnierzy b. WSI. Zgodnie z nowelizacją żołnierze nie posiadający stanowiska Komisji będą mogli być przyjęci do nowych służb bez jakiejkolwiek weryfikacji i bez względu na nieprawidłowości jakich dopuścili się w przeszłości.

Decyzja ta ujawnia rzeczywisty stosunek rządu Donalda Tuska do działalności WSI i pokazuje podatność tego rządu na presję ze strony lobby ludzi b. WSI.

Stanowisko rządu jest sprzeczne z wielokrotnie powtarzanymi obietnicami Donalda Tuska, który zapowiadał, że jego rząd dokona skutecznej i lepszej weryfikacji. Teraz okazuje się, że była to nieprawda mająca uspokoić opinię publiczną. W istocie bowiem chodziło o likwidację weryfikacji w ogóle.

Stanowisko rządu potwierdza wielokrotnie powtarzane obawy, że systematyczne represje jakie spadały na Komisję w ciągu ubiegłego półrocza (inwigilacja, rewizje zabieranie poświadczeń bezpieczeństwa, nie wpuszczanie do kancelarii tajnej) miały na celu uniemożliwienie działania Komisji tak aby odbudować dawne WSI.

Należy podkreślić, że projekt rządu jest sprzeczny z Konstytucją tworzy bowiem dwie kategorie żołnierzy – tych którzy poddali się weryfikacji i zostali przyjęci na skutek pozytywnego stanowiska Komisji i tych, którzy dzięki stanowisku rządu nie będą poddawani jakiejkolwiek weryfikacji.

Antoni Macierewicz,

b. Przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pon Maj 26, 2008 8:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/139314.html

"Szansa dla oficerów wojskowych służb
Edyta Żemła 26-05-2008, ostatnia aktualizacja 26-05-2008 03:10

Rząd stworzył furtkę dla żołnierzy byłych WSI, którzy do 30 czerwca nie zostaną zweryfikowani

Nawet jeśli komisja nie zdąży z weryfikacją, oficerowie będą mogli być przywróceni do służby. Rząd Donalda Tuska przyjął taką regulację w piątek.

Problem jednak w tym, że rząd ma dobre chęci, ale nie ma jeszcze pomysłu, jak to zrobić. Na razie na polecenie premiera w Ministerstwie Obrony Narodowej jest przygotowywany nowy sposób weryfikacji, który ma zacząć działać po 30 czerwca.

– Trwają prace nad regulacjami, w jaki sposób będzie przebiegał proces weryfikacji. Sprawa jest jeszcze do ustalenia – mówi Robert Rochowicz, rzecznik prasowy MON.

Czasu jest coraz mniej. Praktycznie za miesiąc komisja weryfikacyjna pod kierownictwem byłego premiera Jana Olszewskiego kończy swoją działalność. Ministerstwo Obrony podaje, że na weryfikację wciąż czeka ok. 600 żołnierzy byłych Wojskowych Służb Informacyjnych.

Jak kilka razy mówił minister obrony Bogdan Klich, istnieje obawa, że komisja nie zdąży do 30 czerwca zakończyć procesu sprawdzania wszystkich oczekujących.

„MON stoi na stanowisku, iż nie można im odbierać szansy udowodnienia, że są dobrymi fachowcami, a ich wiedza i doświadczenie mogą być w dalszym ciągu wykorzystywane w odnowionych służbach wywiadu i kontrwywiadu wojskowego” – czytamy w komunikacie resortu.

– Sądzę, że rząd znajdzie sposób na uregulowanie tej sprawy. Tu można zastosować różne rozwiązania administracyjne. Jednak najważniejszą sprawą jest to, by dać byłym żołnierzom WSI szansę przejścia weryfikacji, nawet jeśli nie są oni już w czynnej służbie – mówi gen. Marek Dukaczewski, były szef WSI.

Na weryfikację wciąż czeka około 600 byłych oficerów Wojskowych Służb Informacyjnych

Komisja weryfikacyjna zaczęła działać prawie dwa lata temu. Liczy 24 osoby. Połowę wyznaczył prezydent, połowę premier. Jej pierwszym szefem został Antoni Macierewicz, który jednocześnie był likwidatorem WSI.Każdy żołnierz, który chciał pracować w nowych służbach, czyli Służbie Wywiadu Wojskowego lub Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, musiał stanąć przed komisją.

Weryfikatorzy sprawdzali pisemne oświadczenia oficerów i pracowników cywilnych WSI oraz ich przesłuchiwali. Jeśli uznali, że nie mają na sumieniu przestępstwa i nie skłamali w oświadczeniach, dostawali informację o pozytywnym przejściu sprawdzenia i możliwość dalszej pracy. Jeśli komisja uznała, że złożyli fałszywe oświadczenia, droga do dalszej kariery w służbach była dla nich zamknięta.

Weryfikacja żołnierzy byłych WSI stanęła w martwym punkcie, kiedy szefem komisji został Olszewski, a ich siedziba została przeniesiona z ul. Oczki w Warszawie do Biura Bezpieczeństwa Narodowego przy Kancelarii Prezydenta.

Stało się to w atmosferze skandalu. Platforma oskarżyła wówczas szefa komisji, że z premedytacją wywiózł archiwa WSI, by nowa władza nie miała do nich wglądu. Olszewski zaś oskarżył rząd Donalda Tuska, że utrudnia pracę komisji, np. zabierając certyfikaty dostępu do informacji niejawnych kilku jej członkom. Na tej kłótni najbardziej ucierpieli oficerowie WSI, których weryfikacja się opóźniała."

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

e.zemla@rp.pl

Źródło : Rzeczpospolita
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pon Maj 26, 2008 8:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=po&dat=20080524&id=po89.txt

"Bez weryfikacji


Nie ważne, czy łamał prawo, czy nie, wystarczy, by funkcjonariusz byłej WSI zgłosił się do weryfikacji. Nie czekając na opinię komisji weryfikacyjnej, będzie mógł ubiegać się o pracę w nowych służbach specjalnych - mówi rządowy projekt znowelizowanej ustawy o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych.
Propozycja rządowa jest analogiczna do sytuacji z lat 90. i weryfikacji byłych esbeków, gdzie głównym kryterium pozostania w służbie była wola poddania się weryfikacji.


Według Centrum Informacyjnego Rządu, ponad połowa z 2 tysięcy wniosków byłych funkcjonariuszy WSI o weryfikację nie została rozpatrzona. Według informacji ze źródeł zbliżonych do komisji weryfikacyjnej, na rozpatrzenie czeka około 300 wniosków. Wszystko wskazuje jednak na to, że opinia komisji nie będzie już potrzebna, by funkcjonariusz WSI, niezależnie od tego, czy w przeszłości dopuścił się przestępstw, czy nie, mógł rozpocząć pracę w nowych specsłużbach. W ich przypadku brak stanowiska komisji nie będzie miał wpływu na mianowanie, wyznaczanie lub zatrudnianie funkcjonariuszy w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) oraz w Służbie Wywiadu Wojskowego (SWW). Tylko ten, kto nie podda się weryfikacji, nie będzie mógł pracować w nowych służbach."
WW
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum