Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Romek Kukołowicz

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Janusz Szkutnik
Weteran Forum


Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 112

PostWysłany: Pon Cze 02, 2008 9:48 pm    Temat postu: Romek Kukołowicz Odpowiedz z cytatem

Chciałbym, aby każdy z nas, kto znał prof. Kukolowicza, podzielił się z wszystkimi choćby garstką wspomnień. Proszę was Przyjaciele o chwilę dla Romka, aby powstała w taki nieco spontaniczny sposób kronika jego życia i czynu , ale przede wszystkim chciałoby sie oddać serdeczny klimat wszelakich narad wojennych bez względu na czas. Zawdzięczamu Mu tak wiele cennych rad.

Zacznę od tego, że nie wpadlbym na pomysł rozważania losow ludzkich w czterech podstawowych aspektach, ktore podpowiedzial mi prof. Kuko /tak nazywaliśmy Go podczas jego nieobecności/. Wyznalem Profesorowi, iż mam kłopoty po ujawnieniu w prasie ( grudzień 2003) agenta SB i pewnie zgodzę się na udział w ujawnianiu agentów w szerszym towarzystwie, a mianowicie z ludźmi z NSZZ "Solidarności" rzeszowskiej. Rozmowa miała miejsce w kwietniu 2005 roku i Profesor był już zniecierpliwiony dłużyznami moich szczegółów a także wątpliwości czy z opozycją koncesjonowaną mozna to robić. Nakazal mi zjeść ciasto, po czym powoli wyłuszczył: " Przecież widzisz Januszku jak piszemy książkę o rozwoju chrześcijanstwa w Europie". Książkę pisał oczywiście Profesor a ja tylko krytykowałem. "Widzisz - mowi dalej - nie lubilem układać się z wrogami, ale w okresie późniejszym zrozumiałem, ze drobne kompromisy są nieodzowne. Ale tylko drobne, w sprawach mało istotnych" - podkreslił odpowiednim spojrzeniem na talerzyk, czy już jest pusty. Zrozumiałem, że te kompromisy mogą być tylko okruchami ciasta. Rzekł wtedy, niebywale poważnie, chociaż humor Mu dopisywal, iż losy ludzkie, pojedyńczego czlowieka zawsze nalezy rozpatrywać w aspektach: 1/ historycznym, 2/ prawnym, 3/ politycznym i 4/ moralnym. Stawiłem nieco oporu, że z ludźmi Lecha Wałęsy trudno jest rozmawiać o zasadach a co dopiero o wymienionych aspektach, zwłaszcza politycznym i moralnym. Oni są przeciez pragmatykami. Uznają tylko jedną zasadę, za którą przyganil im Adam Bien słowami : " Rycerze stołków". Wówczas Profesor powiedzial bez ogródek, używając dla podkreslenia istotnosci słów palca wskazującego, iż jest to jedyny mozliwy i sprawdzalny test na ich intencje. Tydzień później zawiązała się grupa "Ujawnic prawde", do której zgodzilem sie przystąpic pod warunkiem uwzględnienia w jej pracy wymienionych czterech aspektów. Obecni czlonkowie Zarządu Regionu "Solidarności" w Rzeszowie zgodzili sie na te warunki, lecz szybko przestali je pamiętać i respektowac jako część umowy. Zaproponowałem członkowi grupy Stanisławowi Alotowi /b. prezes ZUS/, jednemu ze sprawców niepamieci treści umowy, wycofanie się z grupy, ponieważ byl przeciwnikiem lustracji a tym bardziej dekomunizacji. Były szef delegatury UOP, Michal Stręk, zarządził demokratyczne głosowanie. Przegrałem.
Profesor mial rację.

Janusz Szkutnik
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum