Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

TW przeprasza

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Pon Mar 31, 2008 6:57 pm    Temat postu: TW przeprasza Odpowiedz z cytatem


"Głos Uczelni" nr 3(265) z marca 2008 r. str. 12



Niebawem miną dwa lata od dnia, kiedy w czerwcu 2006 roku ujawniono publicznie moja współpracę ze Służba Bezpieczeństwa PRL. Były to dla mnie – i pozostają nadal – dwa najtrudniejsze lata mojego życia. Po upublicznieniu kompromitującej mnie informacji przyznałem się od razu, nie starałem się niczego ukrywać, Anie też niczemu zaprzeczać. Przyjąłem ze zrozumieniem należną mi karę w postaci utraty wielu przyjaciół, dobrego imienia; wycofałem się z życia publicznego, a przede wszystkim zrezygnowałem, przechodząc na wcześniejszą emeryturę, z pracy na uczelni, która to praca była dotąd dla mnie sensem całego życia. Nie zamierzam rozważać, czy konsekwencje, które poniosłem, były i są współmierne do winy. Wiem tylko, ze ból, jaki w sobie noszę, każe mi wierzyć, że człowiek ma prawo i możliwość zmiany siebie, ma szansę podnieść się ponad własną słabość.



Przez te dwa lata wiele też myślałem o bólu i zawodzie, jaki sprawiłem memu otoczeniu, ludziom mi bliskim, wszystkim, którzy do niedawna mi ufali i obdarzali szacunkiem. Za to chciałbym z całą pokorą przeprosić. Słusznie można pytać, dlaczego dopiero teraz? Potrzebny był czas dla mnie, by zdusić w sobie wszystkie złe emocje, by wyzbyć się hardości i zbyt łatwych usprawiedliwień. Wiem, że słowo przepraszam bywa czasami zbyt lekkie, zbyt łatwe do wypowiedzenia, ale – proszę mi wierzyć – mówi teraz właśnie, pod dwóch latach, słowo to człowiek ciężko doświadczony i zmagający się każdego dnia z ciężarem własnej biografii. Mówię to słowo także dla siebie, bo wierzę, ze ono mnie odbuduje i pozwoli dalej żyć w większym spokoju.

Prof. dr hab. Janusz Kryszak

Toruń, 12 lutego 2008

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Edward Soltys
Weteran Forum


Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 613

PostWysłany: Wto Kwi 01, 2008 9:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Brzmi to wiarygodnie. Oj gdyby tak kazdy TW podobnie sie zachowal!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Esse Quam Videri
Weteran Forum


Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 756
Skąd: Tczew

PostWysłany: Nie Sie 25, 2013 11:38 pm    Temat postu: Jeszcze jeden przykład wyznania winy Odpowiedz z cytatem

Jeszcze jeden przykład wyznania winy

Wacław Auleytner, działacz katolicki w PRL:

http://www.pch24.pl/auleytner-przyznal-sie-do-wspolpracy-z-bezpieka,17218,i.html

http://www.fronda.pl/a/dzialacz-katolicki-przyznal-sie-do-wspolpracy-z-bezpieka,30254.html

http://www.bibula.com/?p=69972


Niewiele (niestety) jest podobnych przykładów, więc można i warto je dostrzegać...

_________________
facet wyznaj?cy dewiz? Karoliny Pó?nocnej: Esse Quam Videri
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum