Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Leszek Czarnecki współpracował z SB

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Wto Lip 01, 2008 3:00 pm    Temat postu: Leszek Czarnecki współpracował z SB Odpowiedz z cytatem

2008-07-01 13:15:40
Leszek Czarnecki współpracował z SB http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/176,0,352432.html?p=md

fot: PAP/Tomasz Paczos Leszek Czarnecki, jeden z najbogatszych Polaków, jako osiemnastolatek rozpoczął współpracę z SB. Za swoją pracę był wynagradzany - informuje Rzeczpospolita.

Czarnecki został zwerbowany przez SB we Wrocławiu w sierpniu 1980 roku. Podpisał zobowiązanie do współpracy. W tym czasie dostarczał pisemne i ustne informacje dotyczące m.in. wybranych osób i rodzin, środowiska studenckiego i naukowego - czytamy na internetowych stronach dziennika.

Po dwóch latach - według Rzeczpospolitej - w 1982 roku, Czarnecki został przejęty przez Departament I SB (wywiad). Planował bowiem kilkuletni wyjazd do Stanów Zjednoczonych. W połowie 1982 roku podpisał zobowiązanie do współpracy tym razem z wywiadem PRL. Formalnie w październiku 1983 roku założono mu teczkę kontaktu operacyjnego o pseudonimie Ternes. Jako już KO wywiadu przeszedł m.in. szkolenie w zakresie pracy operacyjnej zagranicą - twierdzi dziennik. Ostatecznie do USA nie wyjechał.

Wywiad stopniowo zaprzestawał z nim kontaktu i ostatecznie w 1986 r. przekazał go ponownie SB we Wrocławiu. Nie wiadomo, czy potem Czarnecki miał jakiekolwiek kontakty z PRL-owskimi służbami, ponieważ nie zachowały się żadne materiały na ten temat - podaje Rzeczpospolita.

Oświadczenie Leszka Czarneckiego

Rzeczpospolita na swojej stronie internetowej publikuje również oświadczenie Leszka Czarneckiego. Przyznaje się on do współpracy, ale zaprzecza, że brał pieniądze. Podkreśla również, że nigdy nie donosił na konkretne osoby. (...)Nigdy nie składałem żadnych donosów na konkretne osoby, nie pisałem notatek, ani nie sporządzałem analiz. Nie żądałem, ani nie otrzymywałem wynagrodzenia.(...)

Pisze również, że zakończył działalność w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów właśnie dlatego, żeby SB nie nagabywała go o tematy związane z opozycyjną działalnością kolegów.

(...)świadomie zakończyłem swoją działalność w NZS. Wówczas nagabywanie mnie przez służby PRL ustało.(...)

Twierdzi, że nie uległ namowom SB, żeby wniknąć w struktury NZS i donosić. Specjalnie nawet powiedział kolegom, że jest uwikłany we współpracę ze służbami. (...)spotkałem się ze studentem i działaczem opozycyjnym Krzysztofem Błachutem w towarzystwie Wiesława Żywickiego studenta Politechniki Wrocławskiej. Poinformowałem ich o mojej sytuacji. Poprosiłem, żeby nikt z opozycji nie kontaktował się ze mną, gdyż służby mogą chcieć mnie wykorzystać i zmusić do donoszenia.(...)

Na koniec oświadcza: Epizod z młodości nigdy nie miał wpływu ani na moje późniejsze działania, ani na karierę zawodową. Żadna z podejmowanych decyzji nie była wynikiem oddziaływania kogokolwiek związanego ze służbami - polskimi lub zagranicznymi. Jestem prywatnym przedsiębiorcą, który całą swoją aktywność koncentrował na projektach nie związanych ze stykiem państwa, polityki i biznesu.

Robert Majka , polityk , Przemyśl , 1 lipca 2008r
www.sw.org.pl ,
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784910
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum