Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Opolskie oświadczenie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lazarowicz
Site Admin


Dołączył: 02 Lip 2008
Posty: 59

PostWysłany: Pon Wrz 01, 2008 9:00 pm    Temat postu: Opolskie oświadczenie Odpowiedz z cytatem

W Opolu odbyła się uroczystość rocznicowa wybuchu II wojny światowej, z przemówieniami, apelem poległych i składaniem wieńców.
W tym roku po raz pierwszy pod wzniesionym przed dwoma laty Pomnikiem Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego na Placu Wolności. Planowane odbycie po raz pierwszy tej uroczystości pod Pomnikiem "Żołnierzy Wyklętych" zostało w ubiegły piątek zaatakowane przez przedstawicieli środowisk postkomunistycznych, w tej sprawie piątkowa prasa zamieściła ich protesty oraz głosy zwolenników nowego miejsca obchodów.
Z inicjatywy pana por. Eugeniusza Mroza, żołnierza AK (szkolnego kolegi Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II), w niedzielę zredagowane zostało przez Wiesława Ukleję, sekretarza Zarządu Opolskiego Stowarzyszenia Pamięci Narodowej oświadczenie przedstawicieli środowisk niepodległościowych, które zostało odczytane na dzisiejszej opolskiej uroczystości rocznicowej.
Kwiaty pod Pomnikiem przedstawiciele OSPN złożyli razem z Naczelnikiem Opolskiej Delegatury IPN Panem Profesorem Krzysztofem Kawalcem.


OŚWIADCZENIE

My, niżej podpisani członkowie ugrupowań niepodległościowych, formacji zbrojnych, konspiracyjnych, politycznych i ruchów społecznych działających na rzecz wolności i niepodległości Polski w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci przeciwko okupacjom niemieckiej i sowieckiej, pragniemy wyrazić najwyższe oburzenie i dezaprobatę wobec opolskich przedstawicieli SLD, którzy, ośmielili się znieważać publicznie polskich patriotów walczących o wolność naszej ojczyzny. Mamy tu na myśli oszczercze i nikczemne oskarżenia radnego SLD Andrzeja Namysły pod adresem Brygady Świętokrzyskiej o jej rzekomą współpracę z gestapo, równie nikczemne wypowiedzi na temat najnowszej historii Polski posła SLD Tomasza Garbowskiego na konferencji prasowej w ubiegły piątek przeciwko organizowaniu obchodów 69. rocznicy wybuchu II wojny światowej pod pomnikiem Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego – w większości obrońców ojczyzny z września 1939 r. i z czasów okupacji. Od tonu tych wypowiedzi nie odbiega również deklaracja odmowy udziału w uroczystości płk Stefana Szelki, reprezentującego dawny ZBOWiD, dziś popierającego Jaruzelskiego Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, który zrzesza pewną ilość żołnierzy Armii Krajowej, a także „utrwalaczy władzy ludowej”, żołnierzy Armii Ludowej, oraz I i II Armii WP.
Niestety, nie po raz pierwszy, lecz tym razem wyjątkowo ostentacyjnie, ludzie reprezentujący organizacje postkomunistyczne odsłaniają swoja prawdziwą tożsamość i przywiązanie do historycznych korzeni, którymi jest dla nich władza przyniesiona na sowieckich bagnetach. Np. Andrzej Namysło ubolewa, nad tym, że żołnierze podziemia antykomunistycznego strzelali do formacji niosących zniewolenie kraju, w tym NKWD i UB. Dziś, w szatach fałszywej lewicy, pod pozorem rzekomo niezbędnego kompromisu społecznego nadal usiłują zakłamać naszą przeszłość i sieją spustoszenie w obecnej rzeczywistości politycznej. Dając dowód przywiązania do obcej, narzuconej przemocą formacji, jaką był PRL, i upust swojej szczerej nienawiści dla obrońców ojczyzny walczących z sowiecką okupacją, stawiają się de facto w roli zaprzańców i wrogów własnej ojczyzny.
Środowiska niepodległościowe od dawna zwracały uwagę na konieczność przeprowadzenia dekomunizacji kraju, podobnie jak uczyniono to w przypadku denazyfikacji Niemiec po II wojnie światowej. Uważamy ją za warunek niezbędny dla prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania odradzającego się niepodległego bytu państwowego. Niestety, w rezultacie zbudo-wanego w 1989 roku, niebezpiecznego dla trwałych podwalin młodej państwowości kompromisu z komunistami, do tej pory nie udało się przeprowadzić radykalnego zerwania ciągłości z reprezentowaną przez nich obcą formacją polityczną. Tym bardziej nie udało się pozbawić niedawnych kolaborantów dostępu do stanowisk publicznych w drodze wieloletniej kwarantanny stosowanej wobec komunistów w innych krajach. Przeciwnie, kompromis ten usytuował ich na wyjątkowo uprzywilejowanej pozycji. Zamiast zakazu wrogiej wobec państwa polskiego działalności pozwolił im na pozostawanie na polskiej scenie politycznej pod postacią formacji postkomunistycznych, co przyczyniło się do powstania wielu patologicznych zjawisk w życiu odradzającego się państwa.
Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli opolskich formacji postkomunistycznych pokazują jak bardzo aktualny jest nadal postulat dekomunizacji. Wypowiedzi te dowodzą, że formacje postkomunistyczne nie zerwały i nie rozliczyły się z hańbiącą je przeszłością. Świadczą one o głębokim i trwałym wyobcowaniu ich autorów ze społeczeństwa. Nie różnią się w tym sensie niczym od stojących pod pręgierzem prawa gestów i wypowiedzi o charakterze neonazistowskim i jako występujące przeciwko narodowi polskiemu na równi z nimi winny być ścigane prawem i zakazem prowadzenia działalności organizacyjnej.
Mając na uwadze niebezpieczeństwo odradzającego się na naszych oczach i zagrażającego Polsce imperializmu rosyjskiego, uważamy, że organa powołane do stania na straży przestrzegania prawa i bezpieczeństwa państwa powinny przeanalizować działalność i programy formacji postkomunistycznych w kontekście przywołanych tu wypowiedzi opolskich działaczy SLD.

Opole, dn. 1.09.2008 r.

Otrzymują:
1. Prezydent RP Lech Kaczyński,
2. Wojewoda Opolski Ryszard Wilczyński,
3. Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta,
4. Prezydent Miasta Opola Ryszard Zembaczyński,
5. Prezes Sądu Najwyższego, Warszawa,
6. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Warszawa

Lista sygnatariuszy
1. mjr Tadeusz Czajkowski, Prezes Koła Świat Zw. Żołnierzy AK w Brzegu,
2. Por. AK Eugeniusz Mróz
3. Arkadiusz Karbowiak, b. działacz podziemia niepodległościowego,
4. Jerzy Golczuk, b. działacz podziemia niepodległościowego,
5. Jerzy Kozak, b. działacz podziemia niepodległościowego,
6. Jerzy Łysiak, Prezes OSPN,
7. Wiesław Ukleja, Zarząd OSPN,
8. Antoni Klusik, Zarząd OSPN,
9. Roman Kirstein, weteran „Solidarności”,
10. Piotr Skrobotowicz, weteran „S.”,
11. Janusz Sanocki, weteran „S.”,
12. Bolesław Magot, b. oficer WP
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum