Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kto jest osłem ze Shreka?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jerry
Weteran Forum


Dołączył: 13 Paź 2006
Posty: 396

PostWysłany: Pią Sie 29, 2008 7:17 pm    Temat postu: Kto jest osłem ze Shreka? Odpowiedz z cytatem

Sławomir Nowak u Moniki Olejnik znów pokazał klasę swoją i rządu Tuska:
http://www.radiozet.pl/programy/ProgramSzczegoly.aspx?AudycjaId=1128&PageIndex=

Monika Olejnik rozmawia ze Sławomirem Nowakiem, sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera, szefem Gabinetu Politycznego Premiera Donalda Tuska, członkiem Zarządu Krajowego PO

Monika Olejnik: Gościem Radia ZET jest minister Sławomir Nowak, szef gabinetu politycznego premiera Donalda Tuska, witam Monika Olejnik, dzień dobry.

Sławomir Nowak: Dzień dobry pani, dzień dobry państwu.

Monika Olejnik: I co będzie w Brukseli w poniedziałek, kto przemówi prezydent czy premier?

Sławomir Nowak: Po pierwsze będzie Rada Europejska, która została zwołana...

Monika Olejnik: To wszystko wiemy.

Sławomir Nowak: na wniosek pana premiera Donalda Tuska i z tego się trzeba cieszyć, że tu jest szybka reakcja prezydencji i Unia ma szansę zabrać jednolite i stanowcze takie zdecydowane stanowisko wobec Rosji i konfliktu gruzińskiego. Oczywiście na tę Radę Europejską jedzie pan premier Tusk i minister spraw zagranicznych, szefem delegacji jest pan premier Tusk i on będzie wyrażał polskie stanowisko.

Monika Olejnik: Ale szef, z kolei przedstawiciel pana prezydenta uważa, że to pan prezydent będzie przedstawiał polskie stanowisko i skoro prezydent jedzie do Brukseli, a jedzie, to on jest szefem delegacji.

Sławomir Nowak: Ja się czuję niezręcznie w tej całej przepychance, w której mam nadzieję, że się pani redaktor zgodzi kancelaria premiera i rząd stara się nie uczestniczyć w tej przepychance. I proponowałby, prosiłbym też kolegów z kancelarii prezydenta, aby powściągali język, również w debacie wewnętrznej i po pierwsze nie używali słów, które mogą być uznane za obraźliwe pod adresem i premiera i rządu.

Monika Olejnik: A co to oznacza, że jeżeli szefem delegacji będzie prezydent Lech Kaczyński to jest obraźliwe?

Sławomir Nowak: Nie, mówię o innych sformułowaniach, które zdarzało się czy panu prezesowi Kownackiemu czy panu ministrowi Stasiakowi wypowiadać, ale mniejsza z tym. Dlatego powiedziałem, że czuję się niezręcznie, dlatego że cały ten spór, który został rozpętany z winy kancelarii prezydenta, on kompromituje instytucję władzy w Polsce, ośmiesza i ośmiesza Polskę chwilami, że to jest w Europie niespotykana sytuacja, w której ktoś się dobija, ktoś podskakuje, na cenie politycznej krzyczy mnie weźcie, tak jak w Shreku, mnie weźcie, mnie wybierz na wyjazd do Brukseli. Ja przypomnę, że zgodnie z porządkiem konstytucyjnym politykę zagraniczną i wewnętrzną prowadzi rząd, a w przypadku różnych działań pana prezydenta, pan prezydent winien współdziałać z rządem i właściwym ministrem. Współdziałać to znaczy uzgadniać, koordynować, pytać itd.

Monika Olejnik: Ale prezydent spotkał się z przywódcami państw Europy wschodniej i zamierza przedstawić tam wspólne stanowisko.

Sławomir Nowak: Ja myślę, że nie potrzebne, tak jak powiedziałem, niepotrzebne są pewne emocje i takie nerwowe reakcje i takie chorobliwe czasami reakcje ze strony urzędników kancelarii prezydenta, bo myślę, że warto jest poczekać do dzisiejszego spotkania premiera z prezydentem, gdzie tam wiele rzeczy może zostać uzgodnione i mam nadzieję w spokojnej atmosferze. My przecież nie mówimy, że pan prezydent nie odegrał, czy nie gra pewnej roli w tym całym konflikcie gruzińskim. Inna sprawa, przyjdzie jeszcze też czas na ocenę skuteczności pewnych działań, ale rząd stara się prowadzić tutaj spokojną i przemyślaną politykę, przede wszystkim skuteczną, tak aby Gruzinom pomóc, a nie zaszkodzić. Po pierwsze nie szkodzić, taka podstawowa zasada, która powinna przyświecać działalności polityków.

Monika Olejnik: Dobrze, ale pan premier Donald Tusk sobie nie wyobraża, że to prezydent zabierze głos w Brukseli, czy może się wszystko zmienić.

Sławomir Nowak: Pani redaktor, to nie jest kwestia wyobraźni, bo to właśnie jest tak, że ktoś sobie wyobraża, albo nie wyobraża, albo jest tak, albo inaczej, to jest kwestia też pewnego uzgodnienia. Kłopot polega na tym, że pan premier ma do przedstawienia na forum Rady Europejskiej bardzo konkretny plan pomocy dla Gruzji, reakcji na politykę rosyjską.

Monika Olejnik: Czy powinny być sankcje?

Sławomir Nowak: Tam nie ma czasu na płomienne wystąpienia i – nie wiem – już nie będę porównywał to do postaci historycznych, innych, płomiennych wystąpień. Ale tam trzeba po pierwsze konkretnie, krótko, węzłowato przedstawić polskie stanowisko. I takie stanowisko przedstawi premier, zresztą w odpowiednim dokumencie, który został już wysłanym do Brukseli, tak zwanym „non paper” polskim, też przedstawiamy tego rodzaju rozwiązania.

Monika Olejnik: Ale ten dokument został wysłany, nie skonsultowany z panem prezydentem?

Sławomir Nowak: Pan prezydent zna założenia tego dokumentu. Dzisiaj zostanie całkowicie prezydentowi jakby też przedstawiony przez pana premiera i tyle.

Monika Olejnik: No i będą we dwóch w Brukseli?

Sławomir Nowak: (śmiech) nie, pani redaktor...

Monika Olejnik: A czym poleci pan premier, a czym pan prezydent, jeżeli pan premier poleci „Jakiem” t będzie leciał, leciał i leciał.

Sławomir Nowak: Absolutnie podzielam pani rozbawienie, bo to wszystko jest po prostu niepoważne i śmieszne.

Monika Olejnik: Ale czy poleci „Jakiem” czy rządowym, we dwóch nie mogą.

Sławomir Nowak: No to jedno z danie jeszcze, co do Rady Europejskiej, czyli kto tam poleci itd. Jest formalne zgłoszenie polskiej delegacji, zawsze tak jest, jest pewna rutyna, jest pewna komunikacja w ramach Unii Europejskiej, my jesteśmy w ramach pewnego organizmu, jaki się nazywa Unia Europejska. W związku z czym są pewne standardy. Z zgodnie z tym standardem we wtorek po popołudniu, polski MSZ, który prowadzi politykę zagraniczną wysłał polskie zgłoszenie do Brukseli.

Monika Olejnik: Ja wiem, ale w sprawie „Jaka”, jak to będzie.

Sławomir Nowak: I w tym zgłoszeniu był premier i minister spraw zagranicznych i na razie nic nie wiemy o wyprawie prezydenta. Natomiast...

Monika Olejnik: w sprawie komunikacji powietrznej

Sławomir Nowak: komunikacji powietrznej, pan premier ma zaplanowane liczne obowiązki jeszcze w poniedziałek rano, dlatego że przypomnę, że 1 września to jest też rocznica wybuchu II wojny światowej, pan premier będzie obecny na Westerplatte, potem jest ogólnopolska inauguracja roku szkolnego.

Monika Olejnik: Ja wiem, i tam będzie „Jak” czy samolot rządowy.

Sławomir Nowak: Tam będzie premier i z stamtąd, z Gdańska, z lotniska w Gdańsku będzie leciał premier do Brukseli.

Monika Olejnik: Ale czym?

Sławomir Nowak: Doleci do niego minister spraw zagranicznych. A nie wiem jeszcze czym. Jest zarezerwowany samolot Tu-154 na wylot pana premiera do Brukseli, myślę, że tym samolotem.

Monika Olejnik: Powiedział pan, że ktoś się dobijał, to znaczy, że kancelaria pana prezydenta dobijała się do Brukseli, pukała, prosiła o zaproszenie, na spotkanie w Brukseli!?

Sławomir Nowak: No tak było. Ale czuję się niezręcznie, bo nie chcę tutaj, ja uważam, że to jest takie wstydliwe, nie powinniśmy o takich rzeczach mówić i przede wszystkim się tak zachowywać, znaczy żeby ktoś o coś tam musiał prosić.

Monika Olejnik: Czyli minister z kancelarii prezydenta, dzwonił, tak?

Sławomir Nowak: Ychy (potakuje minister- przyp. red.)

Monika Olejnik: Dzwonił do prezydenta Francji, do sekretariatu z prośbą o zaproszenie.

Sławomir Nowak: Ychy (potakuje minister- przyp. red.)



Monika Olejnik: Naprawdę?

Sławomir Nowak: No właśnie, też się czuję podobnie, jak pani redaktor zażenowany.

Monika Olejnik: Ale i tak by pan prezydent dostał zaproszenie.

Sławomir Nowak: I tak by dostał, oczywiście, bo zawsze standardowa taka procedura jest, że prezydencja do wszystkich krajów unijnych obiegiem wysyła zaproszenia do premierów i prezydentów, a już te kraje decydują, zgodnie z porządkiem konstytucyjnym kto uczestniczy w Radzie Europejskiej. Zgodnie z polskim porządkiem konstytucyjnym, politykę zagraniczną, art. 136 konstytucji, prowadzi rząd.

Monika Olejnik: Dobrze, powinny być sankcje wobec Rosji?

Sławomir Nowak: Ten polski „non paper” jest ostry w tonie i on rzeczywiście opiera się na trzech filarach, po pierwsze zdecydowanej postawie wobec Rosji, żądania natychmiastowego wypełnienia sześciu punktów planu Sarkozy – Miedwiediew, oraz dwóch filarów polegających, takiej pomocy dla Gruzji. Po pierwsze pomoc humanitarna, tam jest cały czas potrzebna jeszcze pomoc unijna i trzeci, chyba najbardziej istotna, pomoc gospodarcza i polityczna. To znaczy trzeba odbudować Gruzję, musimy wielkim wysiłkiem państw unijnych odbudować Gruzję.

Monika Olejnik: Ja wiem, ale nie ma mowy o sankcjach wobec Rosji typu...

Sławomir Nowak: Typu, no nie wiem, akcja zbrojna, nie.

Monika Olejnik: No typu, wyproszenia, nie wiem wyproszenia z WTO na przykład.

Sławomir Nowak: Pani redaktor, proszę zwrócić uwagę dzisiaj był też głos, rano jadąc do pani redaktor słyszałem jeszcze głos z Waszyngtonu, który jest w ogóle bardzo wstrzemięźliwy, mówi, że na razie nie ma w ogóle mowy o żadnych sankcjach. Nasz głos na Radzie Europejskiej będzie ostry i żądający wypełniania pewnych zobowiązań. A jeżeli nie, to będziemy oczekiwali od Unii Europejskiej przeglądu polityki energetycznej, wspólnej, itd., itd.

Monika Olejnik: Ale będziemy adwokatem Gruzji, tak czy nie.

Sławomir Nowak: Tak, oczywiście, że tak, ale nie tylko Gruzji, ale i innych państw regionu, dlatego że inicjatywa pana premiera Tuska „partnerstwo wschodnie”, która została przyjęta w czerwcu tego roku daje realną podbudowę do wspierania tych państw na przyszłość, wciąganie ich w naszą orbitę.

Monika Olejnik: Sławomir Nowak, szef gabinetu politycznego pana premiera był gościem Radia ZET.

było to główną wiadomością na wp.pl ale po spotkaniu Tuska z Prezydentem jakoś znikło
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Sob Sie 30, 2008 8:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Koledzy - z całym szacunkiem dla pracy włożonej w przeniesienie tego "wywiadu" na nasze forum, ale kim my sie zajmujemy. Zamiast zajmować sie wynurzeniami jakiegoś dętego fircyka, spożytkujmy nasze siły na innych kierunkach. Oto na przykład podczas, czy raczej po wizycie w Iraku, Donald - Słońce Peru - Tusk, zapowiedział że należy wzmocnić (w podtekście osłabiony za rządów PiS) na tamtym kierunku wywiad i kontrwywiad. Po działaniach obecnie rządzącej ekipy, w stosunku do Komisji Weryfikacyjnej WSI, jest to w sposób oczywisty czytelny sygnał, dla niezweryfikowanych, lub zweryfikowanych w sposób negatywny funkcjonariuszy tej formacji, o możliwości skorzystania z okazji i powrotu do służby. Jest rzeczą naturalną, że po ewentualnym zakończeniu misji w Iraku, ludzie ci zaczną "pracę" na innych kierunkach i tutaj upatrywałbym realnych zagrożeń. Wszak miała już miejsce taka sytuacja, że zaraz po wstąpieniu Polski do NATO, służby specjalne Paktu, nie chciały w pełnym zakresie współpracować z polskimi służbami, właśnie ze względu na obecność pewnych niepożądanych z ich punktu widzenia ludzi w polskich służbach, z ich kierownictwem włącznie.




Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum