Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

XXX lecia WZZ w Warszawie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Pią Wrz 12, 2008 8:20 pm    Temat postu: XXX lecia WZZ w Warszawie Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie.

Przesyłam kopie mojego wystąpienia mojego wystąpienia na obchodach

30 rocznicy założenia WZZW wWarszawie.

Serdecznie pozdrawiam.

Janek Karandziej


Korzystając z możliwości wyrażenia własnych przemyśleń w tak szanownym gronie
pragnę najpierw podziękować pani Ani oraz innym, dzięki którym to spotkanie mogło zaistnieć.
Moim obowiązkiem jest pamięć o nieobecnych działaczach WZZ-tów więc i dzisiaj
chcę o Nich wspomnieć,pragnę przypomnieć Marka Zborowskiego współpracownika wzz ,brata obecnego tutaj Leszka,bardzo szczery i całkowicie oddany Polsce, a opuścił nas na zawsze w okresie stanu wojennego. Pragnę wspomnieć Marka Piekarskiego również współpracownika WZZ z Tczewa,którego miałem okazje, bliżej poznać w czasie mojego pobytu w Kalifornii.Wspólnie wydawaliśmy tam biuletyn informacyjny "Wiadomości",Marek tak jak i w kraju tak też na emigracji był aktywnym działaczem na rzecz Ojczyzny. Na wiosnę tego roku odszedł do Pana Andrzej Butkiewicz znany i bardzo lubiany za swoją serdeczność i poświęcenie dla Polski,odeszła także od nas Alinka Pieńkowska bardzo uczynna i zawsze uśmiechnięta, taką Ją przynajmniej pamiętam z WZZ - tów. Nie mogę nie wspomnieć Tadeusza Szepańskiego 20 letniego chłopaka, którego tragiczna śmierć nie została wyjaśniona,a który był również współpracownikiem WZZ, nie miałem okazji Go poznać, a i w dzień Jego pogrzebu byłem aresztowany. Chcę wspomnieć o kolegach z WZZ ,którzy nie mogli dziś tu przybyć z różnych przyczyn a zasłużyli swoim działaniem by o nich wspomnieć wymienię Marylę Płońską ,Mirka Walukiewicza,Tomka Wojdakowskiego, Mietka Klamrowskiego, na pewno tych nazwisk powinno być więcej,wielu ludzi otarło się owzz i wspomagało nas w różny sposób nie jestem w stanie wymienić wszystkich.
Cóż mogę powiedzieć o tamtych dniach,byliśmy wtedy młodzi,dwudziestoparoletni,nie godziliśmy się z panującym systemem fałszu i zniewolenia,złączyła nas troska o Polskę i walka o prawdę,było nas niewielu i niesądziliśmy że możemy wiele zmienić,jednak podjeliśmy walkę bo nie można żyć w fałszu,dlatego z wielkim szacunkiem zwracam się do pracowników IPN którzy dziś rownież walczą o prawdę i ponoszą z tego tytułu wiele represji.
Było nas niewielu,lecz z czystych pobudek ,szczerych intencji serc toczyliśmy swą walkę nie dla zysku., honorów czy sławy tylko z obowiązku bycia człowiekiem,bycia Polakiem,a Pan spojrzał i wysłuchał wołania naszych serc i obdarzył nas zwycięstwem Solidarności.
?Skoro już mam możliwość wypowiedzi,pragnę podziękować Joannie i Andrzejowi Gwiazdom, pani Ani Walentynowicz za przygarnięcie nas do WZZ ,za troskliwą opiekę i naukę jak można walczyć z reżimem komunistycznym,w WZZ-tach uczyliśmy się solidarności i odpowiedzialności za innych. Można powiedzieć ze tworzyliśmy rodzinę zespojoną pragnieniem wolnej Polski,każdy był gotów poświęcić siebie by pomóc drugiemu, szczególnie temu kogo dotykały represje ,to się czuło i doświadczało, a doświadczenie to dodawało odwagi i utwierdzało nas że idziemy w dobrym kierunku.
Dziękuję wszystkim uczestnikom tego ruchu,dziś jestem dumny że mogłem być wtedy z Wami.

Patrząc dziś z perspektywy czasu na tamte dni, wydaje się że tamten okres był łatwiejszy do rozeznania można było jak to się mówi gołym okiem rozpoznać kto swój kto wróg, mniej było dylematów moralnych i większa jasność sytuacji. Dziś gdy okazuje się że dawny kolega był człowiekiem wrogów, a inny znów dla korzyści materialnych czy tez innych przyczyn zatracił to co najważniejsze i wszystkie jego dobre czyny dotyczą jedynie jego własnej osoby, a wypowiedzi są dalekie nawet od cienia moralności.


Dziś gdy zdradę się nagradza i opiewa, a a kosmopolityzm jest cenniejszy od patriotyzmu, trudno znaleźć miejsce dla siebie w tym świecie kłamstwa i ułudy, a i sił nie starcza by z tym złem walczyć.

Dziś, gdy naprawdę ma się już wszystkiego dosyć , bardzo sobie cenię choć krótkie spotkanie w tak szanownym gronie i wierze że da mi siły by trwać nadal , nawet wbrew większości.

Serdecznie dziękuję.

Całoś obchodu XXX lecia WZZW można znaleźć na stronie :


http://www.polityczni.pl/xxx_lat_wzz_,_07,09,08,audio,51,2648.html

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum