Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Internetowa klęska Polski

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Czw Paź 02, 2008 2:17 pm    Temat postu: Internetowa klęska Polski Odpowiedz z cytatem

Internetowa klęska Polski
http://www.dziennik.pl/wydarzenia/article245854/Internetowa_kleska_Polski.html Niski wskaźnik dostępu do sieci
środa 1 października 2008 23:16


Polska ma jeden z najniższych w całej Unii Europejskiej wskaźników dostępu do szerokopasmowego internetu - wynika z danych opublikowanych przez Komisję Europejską. Wykluczenie cyfrowe grozi blisko 40 proc. Polaków, podczas gdy średnia unijna to zaledwie siedem procent. Gorzej niż u nas jest jedynie w Rumunii - czytamy w DZIENNIKU.

Najgorsza sytuacja panuje na terenach wiejskich, gdzie dostępu do szerokopasmowych łączy nie ma blisko 60 proc. ludności. O problemie tym pisaliśmy już wielokrotnie w DZIENNIKU, przestrzegając, że grozi to zapaścią cywilizacyjną. Dla porównania w najlepiej zinternetyzowanych Belgii i Danii, dostęp do sieci ma 100 proc. mieszkańców. Nie oznacza to, że wszyscy Belgowie i Duńczycy z niej korzystają, ale że każdy obywatel tych krajów ma możliwość podłączenia się do internetu szerokopasmowego. Tymczasem w Polsce korzysta z niej tylko nieco ponad osiem procent mieszkańców. Pod tym względem też jesteśmy na końcu stawki. Gorszy wynik, z odsetkiem 7,4 proc., ma pod tym względem jedynie Bułgaria. "Kraje Zachodu walczą z problemem od początku lat 90., a u nas zainteresowano się się tym ledwie dwa lata temu" - mówi DZIENNIKOWI rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacek Strzałkowski.

Unijni eksperci już od dawna podkreślają wagę dostępu do sieci. "Jest konieczny, by skutecznie walczyć z wykluczeniem cyfrowym, czyli degradacją społeczną części mieszkańców" - mówi jeden z rzeczników KE Martin Selmayr.

Na razie nie wiele wskazuje na to, by Polsce uda się szybko dogonić Zachód. Jak wynika z danych firmy badawczej Point Topic, w drugim kwartale 2008 r. w całym kraju przybyło jedynie trochę ponad 113 tys. szybkich łączy internetowych. To najwolniejszy wzrost od ponad dwóch lat. W efekcie dziś mamy niecałe 5 milionów szybkich łączy. "Jeśli nie przyspieszymy tych prac, to Polska wciąż będzie tylko pretendować do rozwiniętego Zachodu" - ostrzega ekspert Centrum im. Adama Smitha Jakub Połeć.

Według ekspertów z Komisji Europejskiej internet, a szczególnie ten szybki, niewymagający łącza telefonicznego i gwarantujący wygodne ściąganie danych, to równie podstawowe dobro jak telefony stacjonarne, i każdy obywatel Europy powinien mieć bezwarunkowo zapewniony do niego dostęp. Komisja zapowiada, że do 2010 r. szerokopasmowy dostęp do sieci zostanie wpisany do unijnej dyrektywy o usługach powszechnych. Gdy to nastąpi, państwa Unii w tym Polska zostaną zobowiązane do zagwarantowania go wszystkim swoim obywatelom. "Będzie jak z telefonami w Szwecji. Nawet mieszkaniec dziczy, gdzieś w okolicach koła podbiegunowego, może wymusić na operatorze założenie mu linii" - mówi Strzałkowski. "Podobnie ma być z internetem. Dostawcy już nie będą mogli się tłumaczyć, że podłączenie usługi im się nie opłaca" - dodaje.

autorka : Sylwia Czubkowska
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum