Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

KapitanSB Andrzej Hendrzak:Inwigilował Kościół, rządzi piłką

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Pią Lis 28, 2008 10:13 pm    Temat postu: KapitanSB Andrzej Hendrzak:Inwigilował Kościół, rządzi piłką Odpowiedz z cytatem

piątek 28 listopada 2008 03:13 , Kapitan SB Andrzej Hendrzak: Inwigilował Kościół, rządzi piłką
http://www.dziennik.pl/sport/article272601/Inwigilowal_Kosciol_rzadzi_pilka.html

Odnowy polskiej piłki pod rządami nowego prezesa i zarządu ciąg dalszy. Szefem komisji do spraw futsalu, czyli halowej piłki nożnej, został w środę wybrany Andrzej Hendrzak. Nikomu nie przeszkadza, że był kapitanem SB, działał w IV wydziale Służby Bezpieczeństwa i zajmował się między innymi inwigilowaniem Kościoła katolickiego - pisze DZIENNIK.

Hendrzak to też zaufany współpracownik Kazimierza Grenia, szarej eminencji związku, byłego przewodniczącego owej komisji, człowieka, który stoi za wyborem Grzegorza Laty na prezesa.

Przeszłości w SB nie ukrywa. "To prawda. Byłem kapitanem SB, nie będę się tego wypierał" - bez cienia zażenowania mówi Hendrzak. "Wie pan, działałem w piłce zanim wstąpiłem do SB, a pracowałem też w niej po zakończeniu służby. Nie ma to żadnego wpływu na to co robię dziś".

Hendrzak nie chce potwierdzić, że zajmował się inwigilacją księży: "Cały czas obowiązuje mnie tajemnica służbowa. Nie mogę opowiadać o takich rzeczach. Wie pan, minister by się wkurzył" - mówi DZIENNIKOWI.

Nowy przewodniczący komisji futsalu twierdzi, że nigdy nie miał żadnych problemów z racji swojej przeszłości. [color=darkblue]"Nie czepiała się mnie nigdy komisja etyki, nikt mi w PZPN nie robił żadnych wyrzutów, czy kłopotów z powodu, że byłem w SB. Pozytywnie przeszedłem weryfikację. Zostałem dopuszczony do pracy w policji".

"W pierwszej instancji Hendrzak weryfikacji nie przeszedł" - twierdzi jednak Janusz Cecuła, były sędzia piłkarski z Podkarpacia, jeden z prekursorów walki z korupcją w polskiej piłce. "Odpowiedź, którą dostał, jednoznacznie stwierdzała, że nie ma moralnych kwalifikacji do pracy w policji. Dopiero, kiedy się odwołał, dostał pozwolenie".

Cecuła właśnie przez Hendrzaka skończył z sędziowaniem. Jego przypadek był głośny kilka lat temu. "W 1996 roku dostałem propozycję korupcyjną od szefa podkarpackich sędziów, Ignacego B. Gdy nie skorzystałem z łapówki, a sprawę nagłośniłem w mediach i OZPN, zacząłem mieć problemy. Także sąd nie przyznał mi racji, bowiem wtedy nie obowiązywały jeszcze nowe przepisy antykorupcyjne".

W 1997 roku Cecuła został zawieszony przez Hendrzaka, który był dyrektorem generalnym podkarpackiego ZPN, a z czasem wykluczono go z PZPN. "Oczywiście odwołałem się do Najwyższej Komisji Odwoławczej. Jej orzeczenie było druzgocące dla Hendrzaka i kolegów" - wspomina Cecuła. "Komisja pisała, że wykluczenie mnie ze związku odbyło się z rażącym naruszeniem prawa, a od początku wnioskodawcy kierowali się paralogizmem. Jak dostałem to pismo, od razu sprawdziłem w słowniku, co oznacza paralogizm. To tryb rozumowania od początku błędny".

Mimo, że dobre imię Cecuły zostało oczyszczone, sędzia nie chciał już wracać do związku. "Do tego bagna? Nigdy" - niemalże krzyczy były arbiter.

Hendrzak twierdzi, że dziś niewiele pamięta z czasów, kiedy prowadził wojnę z Cecułą. "To było tak dawno temu. Nie ma co do tego wracać. Nie prowadziłem z nim żadnej wojny. Pan Cecuła został przywrócony do PZPN, a mimo to nie skorzystał z opcji powrotu. Nie wiem dlaczego" - dziwi się były kapitan SB, i od razu stara się zmienić temat. "Dobrze, że dziennikarze zaczynają się interesować futsalem".

"Skoro szef komisji ma taką przeszłość, to faktycznie nie ma co się dziwić" - odpowiadamy Hendrzakowi. "Naprawdę nie mam sobie nic do zarzucenia" - słyszymy w odpowiedzi.

Problem w tym, że Hendrzak nie jest jedynym - czarną owcą, stosując terminologię Listkiewicza - w PZPN ze zszarganą przeszłością, który w dodatku nie ma sobie nic do zarzucenia. Od wielu lat prezesem lubelskiego ZPN jest Marian Rapa - były major SB, który zeznawał chociażby przed sądem lustracyjnym w sprawie byłej wicepremier Zyty Gilowskiej. Szefem Komisji rewizyjnej jest z kolei Janusz Hańderek, który - jak donosiła swego czasu "Gazeta Wyborcza" - w czasach stanu wojennego był dziennikarzem piszącym teksty na polecenie bezpieki.

Tacy ludzie biorą się za ratowanie polskiej piłki. Tacy - wedle nowego zarządu - są gwarantem poprawy poziomu naszego futbolu. Tacy też będą pilotować przygotowania Polski do Euro 2012 i czerpać z tego korzyści. Czy będzie jak w Greku Zorbie - wszystko się skończy "piękną katastrofą”?

Jest jeszcze furtka - do dymisji we wtorek podał się pierwszy członek nowego zarządu PZPN, Ryszard Adamus. Jeszcze pięciu (dymisje, choroby, zatrzymania prokuratury) i rozpisane zostaną nowe wybory...

Piotr Żelazny


e-mail:

Wyślij znajomemu Drukuj « Wstecz Dodaj do Dodaj do ulubionych Usuń z ulubionych Moja ocena: Średnia ocena: » KOMENTARZE (5) więcej » + DODAJ KOMENTARZ

Dziękujemy za Twój komentarz. Po zatwierdzeniu przez moderatora pojawi się on na Forum.

2008-11-28 16:35 Kto bez winy - niech rzuci kamieniem rojczer
Co za hipokryzja! Były pracownik SB nie może być działaczem piłkarskim, ale SB-eccy kapusie w sutannach, którzy przez lata donosili na swoich hierarchów i owieczki, w dalszym ciągu sprawują - nierzadko bardzo wysokie - funkcje w Kościele. I jakoś nie widać gremialnego żądania, by zrzucili sutanny i habity. Inna rzecz - ilu duchownych wtedy by się ostało...

2008-11-28 09:46 Moralność SB a moralność PiS ~kolo
jest taka sama, to co robił PiS przez dwa lata to było to samo co robiła SB w swoim szczytowym okresie. Dziękujmy Bogu, że obie instytucje zostały pozbawione wpływu na władzę.

2008-11-28 07:44 Pzyszło Lato dla SB. Nie tylko w sporcie. ~janie
-

2008-11-28 07:35 Re: Inwigilował Kościół, rządzi piłką wik
za szkodzenie Polsce okupant zawsze nagradzał zdrajców Taki awans za dobrze wykonane zadanie - KGB nadal Polską włada

2008-11-28 05:45 Re: Inwigilował Kościół, rządzi futsalem, donosil jest poslem, kapowal jest wiceministrem itp itd. Antek M.
I po co tyle zamieszania. Przeciez w zwiazku pilki noznej wcale nie ma wiecej roznego rodzaju esbekow niz w innych instytucjach, czy to wsrod lekarzy, dziennikarzy itp. Nie bylo odubekizowania, odpezetpeerowania, nie bylo i nie ma zadnego zarzadzenia swiadczacego o tym ze pelnili oni sluzbe w zbrodniczych organizacjach. Sam prezydent zaniechal pokazania raportu. Po co wiec to bicie piany. Kiedy wicekomendatem policji jest facet z unicestwiania Wujka, kiedy nikt nie moze wsadzic slepowrona i kiszczaka za stan wojenny, itd itp. Czy Pan panie redaktorze poparl juz APEL o utrzymanie IPN? A moze by tak arykulik o bonim, kowalskim, grudzinskim itp. Ich nikt nie pozbawia pelnionych funkcji. Tuseka tez nie interesuja wyczyny ministra od sportu. Panie my zyjemy w takim kraju, czy to do pana dochodzi. Kiedys nazywalismy to ubekistan, pozniej roznie, dzisiaj co bardziej zaklamani nazywaja to wolna Polska .

Komentarz:

Cyt: 1 . "Nikomu nie przeszkadza, że był kapitanem SB, działał w IV wydziale Służby Bezpieczeństwa i zajmował się między innymi inwigilowaniem Kościoła katolickiego " (...)

Pytanie zamiast komentarza.
Jak taki stan rzeczywistości skomentują Hierarchowie Kościoła katolickiego w Polsce?

Robert Majka , polityk,Przemyśl, 28 listopada 2008r
www.sw.org.pl ,
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=2988
http://tygodnik.onet.pl/35,0,14472,pierwsza_magdalenka,artykul.html
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?t=5131
http://home.comcast.net/~bakierowski/
adres mailowy : robm13@interia.pl ,
tel.+ 48 506084013
tel. + 48 016.6784910
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum