Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Uczestnikom konferencji PON w Głuchołazach pod rozwagę ...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mirek Lewandowski
Weteran Forum


Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 635

PostWysłany: Pon Gru 01, 2008 5:43 pm    Temat postu: Uczestnikom konferencji PON w Głuchołazach pod rozwagę ... Odpowiedz z cytatem

Nie dam rady przybyć na konferencję PON w Głuchołazach (praca zawodowa) i z tego powodu bardzo żałuję.

Żałuję przede wszystkim możliwości spotkania ciekawych postaci historycznych, których osobiście nie poznałem: Joanna i Andrzej Gwiazdowie oraz Krzysztof Wyszkowski.

Inna rzecz, że moja niepokorna natura pewnie skłoniłaby mnie do stawiania im "niepoprawnych pytań" i miałbym poważne problemy. Smile Niestety, na prawicy kult pewnych osób, połączony brakiem niezbędnego krytycyzmu wobec ich aktualnych poglądów praktycznie wyklucza możliwość polemiki z nimi. A przecież cała wymieniona wyżej Wielka Trójka, a także Antoni Macierewicz, którego miałem okazję poznać osobiście, przecież ciągle uprawiają politykę, nie zadowalając się rolą Szanowanych Bohaterskich Weteranów a więc powinni podlegać krytycznym osądom, jak każdy uczestnik życia politycznego.

Żałuję też, że nie uda mi się spotkać z młodym historykiem IPN, który wiele prac napisał nt. ROPCiO, co bezpośrednio zahaczało o genezę KPN. Dr Grzegorz Waligóra (bo o nim myslę) jest autorem m.in. artykułu poświęconego rozłamowemu posiedzeniu ROPCiO, co do którego rzetelności i warsztatu mam bardzo poważne zastrzeżenie. Pisałem o tym na Forum POLONUS http://www.polonus.mojeforum.net/g-waligora-o-rozlamowym-posiedzeniu-ropcio-temat-vt383.html

Inna rzecz, że obawiam się iż konferencja w Głuchołazach nie będzie miejscem, w którym jakakolwiek polemika z historykami IPN byłaby możliwa i mile widziana. Smile

Fajnie byłoby też porozmawiać z takimi ludźmi jak: Romuald Szeremietiew, Stanisław Michalkiewicz, Sławomir Cenckiewicz czy Jerzy Zalewski (autor niezapomnianego filmu o Herbercie).

Na pewno natomiast nie skorzystałbym z okazji do porozmawiania z byłym eurodeputowanym Samoobrony, flirtującym obecnie z PiS, niedoszłym prezesem PZPN i bywalcem kilku (a może kilkunastu?) różnych partii. Ryszard Czarnecki w tym szanownym gronie jest osobą zupełnie z innej bajki. Dobrze, że organizatorzy nie zaprosili Andrzeja Leppera czy Renaty Beger - oni jeszcze skuteczniej niż Czarnecki ośmieszyliby całą imprezę. Obecność Czarneckiego, jako jednego z zaproszonych gości to duża "wpadka" dla poważnej konferencji, jaką chce być ta w Głuchołazach...

Przede wszystkim jednak będąc nieobecnym na konferencji nie będę mógł przedstawić "mojej" koncepcji działania PON.

Uważam, że nie powinna być to partia polityczna, ani też część jakiejkolwiek partii, również PiS.

Uważam, że powinno to być silne środowisko działające na podobnych zasadach co Związek Wypędzonych w Niemczech. O głosy tego środowiska powinny zabiegać różne partie działające w Polsce: PiS, PO, Ruch XXI (jeżeli taka partia powstanie). Związanie sie PONu z PiSem uważam za błąd, gdyż w rezultacie PiS ma głosy i poparcie PONu "za darmo", bez realizacji jego postulatów. PON musi udowodnic, że nie jest skazany na popieranie PiSu.

Środowisko PON powinno jasno zdefiniować swoje cele. Powinny one dotyczyć przede wszystkim spraw socjalnych dotyczących "kombatantów" oraz szeroko rozumianej dekomunizacji. Moim zdaniem błędem jest
ograniczenie dekomunizacji do lustracji i to realizowanej w tak jednostronny sposób, jak obecnie. Należy dopominać się od partii prawicowych pełnego otwarcia archiwów IPN, pozbawienia eSBeków i dygnitarzy partyjnych przywilejów emerytalnych, bardziej energicznych działań w celu ukarania komunistycznych zbrodniarzy oraz usunięcia byłych eSBeków czy komunistycznych aktywistów ze służby państwowej. Przecież obiecywały to i PiS i PO, a później OBIE te partie swoich obietnic nie dochowały, mimo, że nadal maja okazję się z nich wywiązać.

Należy też skupić się na działaniach w sferze edukacji i kultury. Zdaje się, że wiele ciekawych i wartościowych propozycji zgłasza to środowisko w zakresie obrony narodowej...

----------------------------------------------------------

Życzę wszystkim uczestnikom konferencji w Głuchołazach owocnych obrad i oczekuje w Internecie szerokiej informacji na temat przebiegu tej imprezy (mniej zależy mi na zdjęciach a bardziej na zapisie wystąpień poszczególnych osób).

_________________
xxx
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Pon Gru 01, 2008 5:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PON nie jest związany z żadną opcją polityczną. Piętnuje bardzo często głupotę polityczną i nieuctwo bez wzgledu na przynależność partyjną.
Czarnecki został zaproszony, gdyż jest eurodeputowanym i może przyjechać do Głuchołaz. Chodzi o jego wiedzę z zakresu polityki Brukseli. Jest więc zaproszony jako ekspert a nie polityk. Do tzw. "klasy politycznej" w Polsce podchodzę z dużym dystansem.
No cóz, politykę uprawia każdy. Nawet dokonując zakupu w sklepie. Oczywiście jest uprawianiem polityki niewyrazanie zgody na zakłamywanie historii, na malwersacje i kolesiostwo i w takim sensie nie tylko Gwiazdowie ale my wszyscy uprawiamy politykę. Przez 20 lat po okragłym stole, ludzie którzy nie chcieli sie dać kupic, którzy przestrzegali przed tym co nastąpi, byli skazani na niebyt. Zamilczani, wyrzuceni za burtę. Skazani na elonomiczna wegetację, bez względu na wiek, płec wykształsenie, tuszę i kolor oczu byli bezrobotni albo wykonywali prace duzo ponizej kwalifikacji. Byli niewygodni, bo są odważni i nieprzekupni więc groźni. Nie "pokręci się lodów przy nich".
Czas najwyższy by srodowiska się skonsolidowały, by ludzie zobaczyli, że można inaczej. Konferencja w Głuchołazach ma być pierwszą z cyklu jak wyjść ze spuścizny "okragłego stołu". Za kilka lat nie będzie juz czego w Polsce zbierać! Żaden kolejny rząd nie zerwał z Magdalenką!

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"


Ostatnio zmieniony przez Jadwiga Chmielowska dnia Pon Gru 01, 2008 6:12 pm, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jerzy Roś
Bywalec Forum


Dołączył: 31 Mar 2007
Posty: 44

PostWysłany: Pon Gru 01, 2008 6:02 pm    Temat postu: Re: Uczestnikom konferencji PON w Głuchołazach pod rozwagę . Odpowiedz z cytatem

Mirek Lewandowski napisał:


Na pewno natomiast nie skorzystałbym z okazji do porozmawiania z byłym eurodeputowanym Samoobrony, flirtującym obecnie z PiS, niedoszłym prezesem PZPN i bywalcem kilku (a może kilkunastu?) różnych partii. Ryszard Czarnecki w tym szanownym gronie jest osobą zupełnie z innej bajki. Dobrze, że organizatorzy nie zaprosili Andrzeja Leppera czy Renaty Beger - oni jeszcze skuteczniej niż Czarnecki ośmieszyliby całą imprezę. Obecność Czarneckiego, jako jednego z zaproszonych gości to duża "wpadka" dla poważnej konferencji, jaką chce być ta w Głuchołazach...



Ryszard Czarnecki, w końcu lat osiemdziesiątych, przebywając w Londynie, wspierał całkiem pokaźnymi sumami środowisko niepodległościowe w Krakowie. Część z tych pieniędzy pochodziła ze zbiórek wśród tamtejszej emigracji, a część, z tego co mi wiadomo, z jego własnych, prywatnych środków (były kwitowane w piśmie NZS UJ "Przegląd Akademicki" i Klubu Służby Niepodległości "Myśl Państwowa").
Ocena jego działalności politycznej w tzw. "wolnej Polsce" jest oczywiście sprawą dyskusyjną, ale pewnych zasług dla sprawy Niepodległości nie można mu odmówić. W każdym razie w zestawie zaproszonych Gości jest jednym z nielicznych, którzy odgrywają czy mogą odegrać czynną rolę w bieżącej polityce - a o to chyba nam chodzi, żeby sprawa niepodległości była ideą żywą w polityce państwowej i narodowej, a nie w klubach dyskusyjnych pań i panów na politycznej emeryturze - przy całym szacunku dla ich zasług.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Wto Gru 02, 2008 7:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Usłyszałam wczoraj w programie Olejnik ogłoszone przez Bolka cuda. Cenckiewicz uśmiercił esbeka a Wyszkowski założył Bolkowi podsłuch. Mam nadzieję, że obydwaj panowie skorzystają z usług prokuratury.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Wto Gru 02, 2008 7:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Mirku
Zgadzam się całkowicie z Panem jeśli chodzi o niezależność PON-u. O głosy tego środowiska powinni politycy zabiegać i wykazać się pracą na jego rzecz. Co do Czarneckiego mam podobne odczucia, niezależnie od informacji podanej przez pana Jerzego Rosia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Wto Gru 02, 2008 8:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krystyna Szkutnik napisał:
Panie Mirku
Zgadzam się całkowicie z Panem jeśli chodzi o niezależność PON-u. O głosy tego środowiska powinni politycy zabiegać i wykazać się pracą na jego rzecz. Co do Czarneckiego mam podobne odczucia, niezależnie od informacji podanej przez pana Jerzego Rosia.

To prawda Pani Krystyno, ale żeby o przychylność PON-u zaczęły zabiegać poszczególne środowiska, musi ono zafunkcjonować na scenie publicznej i przy wszystkich zastrzeżeniach uważam, że Ryszard Czarnecki może jako czynny polityk w tym pomóc, pod warunkiem że będzie przychylny tej inicjatywie. Należy wysondować czy PON może na taką konkretną pomoc z Jego strony liczyć i jeżeli tak, to na początek można coś zaproponować. A uszczypliwości pod Jego adresem, cóż ja akurat zostawiłbym je dzisiaj na boku, a próbował się raczej dogadać. Nie chcę rozwijać ponad potrzebę tematu, ale wielu funkcjonującym w sposób czynny na arenie politycznej teraz czy w przeszłości politykom, można coś i najczęściej bywa że słusznie przylepić.





Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Wto Gru 02, 2008 8:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Marku
Cały problem w tym, że na ogół tacy politycy wykorzystują skupione środowiska do zbijania swojego kapitału politycznego, a nie na odwrót. Wydaje mi się, że lepiej budować na dużych autorytetach, których w nurcie niepodległościowym nie brakuje. Cóż bowiem może obecny poseł lub senator? Sam raczej nic. Musiałby mieć dużą siłę przekazu, by w czymkolwiek pomóc ludziom celowo zapomnianym przez władze III RP.
Pan Czarnecki, a może i inni włodarze naszego kraju już, być może, przewidują, że na jakiejś nowej idei należy się wesprzeć, bo ta z IV RP spaliła na panewce. Należy budować na swoich siłach, nawet jeśli to będzie trudniejsze.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Wto Gru 02, 2008 10:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cóż, ja po prostu wyraziłem swój pogląd że należy próbować, ale to PON podejmuje decyzje i tak też będzie tym razem. Należy mieć nadzieję na powodzenie.



Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Wto Gru 02, 2008 10:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No oczywiście. Ale Pan nic a nic nie chce się ze mną pospierać??? Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Wto Gru 02, 2008 10:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jasne że chcę się pospierać i z całą pewnością jeszcze temat pociągniemy.




Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Sro Gru 03, 2008 9:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To prawda, że politycy przy takich okazjach starają się ugrać coś dla siebie. Ale to nie jest specyfika tylko naszej sceny politycznej, to raczej reguła. Kwestia w tym, czy przy tej okazji Oni będą dokonywać autoprezentacji, czy będą się starali nadać taki bieg sprawie, żeby to nasza kwestia była przy okazji. Ale będę się upierał, że na początek takie kontakty przynieść mogą korzyść, oczywiście obustronną, inaczej się nie da. Trzeba starać się utrzymać nad tym kontrolę.




Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Sro Gru 03, 2008 9:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i tu jest problem, w tym utrzymaniu kontroli nad działaniem czynnego polityka.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Sro Gru 03, 2008 10:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Być może trochę to źle ująłem, należy mówić raczej o porozumieniu niż o kontroli.




Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum