Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

"Mord założycielski"; TVP 1 godz. 20.20 8.12.2008

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Sob Gru 06, 2008 12:50 pm    Temat postu: "Mord założycielski"; TVP 1 godz. 20.20 8.12.2008 Odpowiedz z cytatem

http://ww2.tvp.pl/7582,20080709750279.strona


„Mord założycielski” TVP 1 godz. 20.20 8.12.2008


"Dla Sceny Faktu Teatru TV powstał spektakl pt. „Mord założycielski” Macieja Pisuka i Jacka Raginisa. Rolę Marcelego Nowotki zagra Michał Anioł. PREMIERA 8 grudnia 2008, Program 1, godz. 20.20
ZOBACZ ZWIASTUN

http://ww2.tvp.pl/video/2008/12/05/184620/film.asf

Zdjęcia były kręcone m.in. w dawnej fabryce Norblina przy ul. Żelaznej w Warszawie.

„Mord założycielski” przedstawia wydarzenia na przełomie 1942/1943 roku związane z zagadkowym zabójstwem Marcelego Nowotki „Starego” – współzałożyciela i pierwszego sekretarza PPR.

Śmierć Nowotki wywołuje ferment wśród jego najbliższych współpracowników i nieuchronną rywalizację o władzę w Partii.

Uczestnikami tej rozgrywki są: Władysław Gomułka, Małgorzata Fornalska, Paweł Finder, Marian Spychalski i Bolesław Mołojec.

W wyniku walki frakcyjnej podejrzenie o zorganizowanie zamachu pada na dowódcę Gwardii Ludowej Bolesława Mołojca i jego młodszego brata Zygmunta.

Jednak sprawcą może być każdy z najbliższych współpracowników Nowotki.

W toku spektaklu bohaterowie poznają mroczne sekrety funkcjonowania PPR. Powtarzającym się motywem będą kolejne wersje śmierci Nowotki w relacjach poszczególnych świadków.

Akcja rozgrywa się w ciągu kilku tygodni – od lądowania grupy z Moskwy w Wiązowej (noc z 27/28 grudnia 1941), zamachu na „Mariana” (28 listopada 1942) przez likwidację „ Długiego” Bolesława Mołojca (31 grudnia 1942) aż po egzekucję na jego młodszym bracie Zygmuncie Mołojcu ps. „Anton” (połowa stycznia 1943).

„Mord założycielski” to thriller władzy, gdzie rozgrywka partyjnych liderów ma ostateczne konsekwencje.

Obsada:

MARCELI NOWOTKO ps. STARY – MICHAŁ ANIOŁ
PAWEŁ FINDER ps. PAWEŁ – ANDRZEJ KONOPKA
MAŁGORZATA FORNALSKA ps. JASIA – MARIA CIUNELIS
BOLESŁAW MOŁOJEC ps. DŁUGI – MARIUSZ BONASZEWSKI
ZYGMUNT MOŁOJEC ps. ANTON – WOJCIECH ZIELIŃSKI
FRANCISZEK JÓŹWIAK ps. FRANEK – ANDRZEJ MASTALERZ
WŁADYSŁAW GOMUŁKA ps. WIESŁAW – ANDRZEJ CZERNIK
MARIAN SPYCHALSKI ps. MAREK – TOMASZ SAPRYK
ALEKSANDER KOWALSKI ps. OLEK – LESZEK LICHOTA

MARYSIA – MONIKA BUCHOWIEC
WOLIŃSKA ps. LENA – JOANNA DROZDA
DURACZ ps. PROFESOR – ALEKSANDER BEDNARZ
MIECZYSŁAW HEJMAN ps. MIETEK – MARCIN TYROL
ALFRED JAROSZEWICZ ps. GRUBY – ALEKSANDER MIKOŁAJCZAK
JAN KRASICKI ps. JANEK – WOJCIECH SOLARZ
EDWARD BONISŁAWSKI ps. EDEK – GRZEGORZ GIERAK
OFICER POLICJI – IGOR SAWIN
KOLEJARZ – BOGDAN KALUS
GWARDZISTA – JACEK LENARTOWICZ
TRUMNIARZ – BOGUSŁAW PARCHIMOWICZ
LEKARZ – ANDRZEJ GRĄZIEWICZ
WŁADYSŁAW SKOWROŃSKI – KAZIMIERZ WYSOTA
FACET – IRENEUSZ KOZIOŁ
KRYSIA – Marta Wardyńska
KOBIETA /żona FACETA/ – IZA DĄBROWSKA
I inni

Autorzy: Maciej Pisuk, Jacek Raginis
Reżyseria: Jacek Raginis
Zdjęcia: Paweł Sobczyk
Scenografia: Katarzyna Sobańska
Kostiumy: Izabela Stronias

Scena Faktu Teatru TV, PREMIERA 8 grudnia 2008
"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pon Gru 08, 2008 6:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://ww2.tvp.pl/6299,20081206840945.strona

Mord założycielski – zdjęcia z planu

Autor: Maciej Pisuk, Jacek Raginis, reż. Jacek Raginis
PREMIERA Sceny Faktu Teatru TV 8 grudnia 2008, Program 1 godz. 20.20
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Esse Quam Videri
Weteran Forum


Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 756
Skąd: Tczew

PostWysłany: Pon Gru 08, 2008 11:53 pm    Temat postu: Trochę rozczarowany Odpowiedz z cytatem

Trochę rozczarowany

Autorzy nie sformułowali własnej hipotezy w kwestii tego, KTO zabił Nowotkę. Domniemanie (znane o lat), że zrobili to bracia Mołojcowie, brzmi nie całkiem przekonująco, skoro potem PPR-owska "komisja śledcza" sprawia wrażenie pracy na aktualne zamówienie, mające utrwalić władzę aktualnej ekipy kierowniczej.

Dyskomfort poznawczy nie jest tak dolegliwy jak w kwestii sprawstwa morderstwa na gen. Sikorskim. Raz, że ranga ofiary zabójstwa jest nieporównanie niższa (= ranga Nowotki w porównaniu z Sikorskim), a dwa, że w przypadku Nowotki bardzo mało prawdopodobne jest sprawstwo kogoś spoza kręgu komunistów. Jednak trudność rozstrzygnięcia wydaje się podobnie znaczna w obu tych zagadkach historycznych.

Pokazano fanatyzm, zwłaszcza Fornalskiej: ważniejsza jest walka z rodzimą "reakcją" (choćby robiona rękami Gestapo – czyżby przedstawienie w widowisku skrupułów, jakie wobec tych anty-AK-owskich donosów do Gestapo przejawiał Gomułka, były echem oskarżania Gomułki 60 lat temu o "odchylenie prawicowo-nacjonalistyczne"?

Dziwna jest dla mnie informacja o tym, że Gomułka nawet, gdy potem stał dwukrotnie na czele kompartii (1944-48 i 1956-70), nie uzyskał pełnego wglądu w materiały archiwalne dotyczące owego "mordu założycielskiego".

Zaskakuje mnie również to, że ci komuniści, zwracając się do siebie w rozmowach albo mówiąc jedni o drugich, posługiwali się wyłącznie pseudonimami – chyba wtedy podsłuchy w mieszkaniach były czymś, z czym nie trzeba było jeszcze się liczyć? – natomiast meldunki wysyłane drogą radiową (nawet zaszyfrowane, ale przecież "strzeżonego (komucha) Marks strzeże"...) do Moskwy, i to właśnie dotyczące śmiercionosnego konfliktu między towarzyszami, zawierały właśnie nazwiska, a nie pseudonimy partyjne.

Zaskakuje również strój Gomułki: garnitur jak u inteligenta, a nie jak u ślusarza z Krosna...

_________________
facet wyznaj?cy dewiz? Karoliny Pó?nocnej: Esse Quam Videri


Ostatnio zmieniony przez Esse Quam Videri dnia Wto Gru 09, 2008 9:26 am, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Wto Gru 09, 2008 7:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teatr TVP: „Mord założycielski” – rzecz o powstaniu PPR

PRL-owskie media przedstawiały chlubne dzieje Polskiej Partii Robotniczej i Gwardii Ludowej. Przemilczając przy okazji, jeden z najciekawszych epizodów tej historii - bratobójcze mordy w kierownictwie PPR. A przecież, dwóch pierwszych sekretarzy tej partii zginęło w ciągu zaledwie dwóch miesięcy, na przełomie 1942/1943 roku. Temat tabu, w historiografii komunistycznego ruchu robotniczego, przybliży inscenizacja Sceny Faktu, emisja w najbliższy poniedziałek, 8 grudnia br. o godz. 20.20 na TVP 1.

Spektakl Sceny Faktu pt. „Mord Założycielski” Macieja Pisuka i Jacka Raginisa – jest ciekawą próbą rekonstrukcji powstania na terenie okupowanej Polski – Polskiej Partii Robotniczej. Rzecz rozpoczyna się w końcu grudnia 1941 roku, kiedy to grupa skoczków przeszkolonych w Moskwie, ląduje w Polce na rozkaz Kominternu. Zgodnie z zaprogramowanymi wytycznymi Stalina, zakładają oni PPR, a jej pierwszym przywódcą zostaje Marceli Nowotko (właściwie Nowotka), który ginie w niewyjaśnionych do końca okolicznościach – 28 listopada 1942 roku. Śmierć Nowotki wywołuje rozłam wśród jego współpracowników, wzajemne podejrzenia i chorobliwą rywalizację o władzę. W ścieraniu się frakcyjnych sił uczestniczą: Władysław Gomułka, Małgorzata Fornalska, Paweł Finder, Marian Spychalski, Franciszek Jóżwiak i Bolesław Mołojec. Zabójcą może być każdy z nich, relacje świadków zdarzenia są sprzeczne. Tymczasem podejrzenie o zorganizowanie zamachu (a może to tylko próba usunięcia groźnych konkurentów?), pada na dowódcę Gwardii Ludowej Bolesława Mołojca i jego brata Zygmunta. „Mord założycielski” to thriller władzy, gdzie rozgrywki partyjnych liderów kończą się brutalną fizyczną eliminacją. No, bo jak nie my ich, to oni nas zlikwidują – tłumaczy swoiste podejście do dialektyki, „polska” komunistka Małgorzata Fornalska.

Przy okazji, warto się przyjrzeć życiorysom przywódców tzw. „polskiego ruchu robotniczego”, przez lata lansowanym na bohaterów narodowych, walczących o niepodległość Polski. Dzisiaj, kiedy już możemy o tym swobodnie mówić, należy podkreślić, że byli oni szczególnie perfidnymi zdrajcami, na usługach Stalina. Główni bohaterowie poniedziałkowej inscenizacji Sceny Faktu, to działacze komunistyczni, opowiadający się przeciwko niepodległości Polski w czasach zaborów, w okresie międzywojennym dążący m.in. do dezintegracji terytorialnej państwa polskiego na rzecz Niemiec i Rosji Sowieckiej, a w czasie okupacji niemieckiej, wydający w ręce gestapo polskich bohaterów niepodległościowego podziemia. To przecież nie kto inny, tylko Marceli Nowotko, przy pomocy szefa sztabu GL Franciszka Jóźwiaka, stworzył w Gwardii Ludowej specjalną „komórkę dezinformacyjną” zajmująca się śledzeniem, zdobywaniem pseudonimów, nazwisk i adresów przedstawicieli podziemia niepodległościowego w tym Armii Krajowej. Informacje te przekazywano następnie do Gestapo pocztą lub za pośrednictwem umieszczonych w Gestapo agentów sowieckiego wywiadu. Celem tych działań było rozbicie i zlikwidowanie podziemnych struktur państwa podziemnego. Wszystko po to, aby przygotować grunt dla powojennej sytuacji politycznej, w której Polska miała stać się jedną z republik sowieckich.

Poniedziałkowa inscenizacja Sceny Faktu to spektakl wprawdzie fabularny, ale całkowicie oparty na źródłach dokumentalnych, pochodzących głównie z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, z konsultacją historyczną dr Piotra Gontarczyka. Przypomnijmy, że Scena Faktu pojawiła się w Teatrze Telewizji na początku lat 60. i była w nim stale obecna do początku lat 90. Po kilkunastu latach przerwy, pierwszy na realizację tego rodzaju przedstawienia zdecydował się Ryszard Bugajski, scenarzysta i reżyser „Śmierci rotmistrza Pilackiego”, opowieści o wielce zasłużonym patriocie, oskarżonym po wojnie o działalność wywiadowczą na rzecz rządu polskiego na uchodźstwie, aresztowanym i skazanym na śmierć. Premierowa emisja zgromadziła bardzo dużą widownię, która z ogromnym zainteresowanie przyjęła powrót na antenę tego typu inscenizacji.

Mariusz Roman

_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum