Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Włodzimierz Odojewski kapusiem
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nostromo
Częsty Użytkownik


Dołączył: 26 Paź 2008
Posty: 29

PostWysłany: Sro Gru 03, 2008 2:25 pm    Temat postu: Włodzimierz Odojewski kapusiem Odpowiedz z cytatem

Odojewski kapował w latach 60-tych, żeby móc wyjeżdżać za granicę. Odsądzana przez niego od czci i wiary wydawczyni J. Mackiewicza siedziała w tamtym czasie w więzieniu za działalność antykomunistyczną. Ciekawe czy kapuś Odojewski nadal będzie twierdził, że Nina Karsov jest inspirowana przez KGB...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Fizyk
Stały Bywalec Forum


Dołączył: 02 Paź 2007
Posty: 59

PostWysłany: Sro Gru 03, 2008 4:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.blogmedia24.pl/node/5518
Polecam tam są linki też na artykuły w "Rzeczpospolitej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Fizyk
Stały Bywalec Forum


Dołączył: 02 Paź 2007
Posty: 59

PostWysłany: Sro Gru 03, 2008 5:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kryptonim "WO"
Krzysztof Masłoń

Pisarz Włodzimierz Odojewski był w latach 60. tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa – ustaliła na podstawie archiwów Instytutu Pamięci Narodowej Joanna Siedlecka. W czwartek ukaże się jej nowa książka – "Kryptonim "Liryka". Bezpieka wobec literatów", której jeden z rozdziałów poświęcony jest działalności kryptonimowanego przez SB jako "WO", "WOd" lub "W" Odojewskiego.


Nie zachowała się wprawdzie teczka pracy "WO", ale Siedlecka odnalazła w innych zbiorach dotyczących innych osób 15 raportów z rozmów prowadzonych z Odojewskim. Ocalał też protokół z pozyskania współpracownika oraz karty z nazwiskami jego oficerów prowadzących i oficerów kontrolujących sprawę.


Na pokrycie kosztów

W książce "Kryptonim "Liryka"" zreprodukowane są również dwa dokumenty podpisane ręką Włodzimierza Odojewskiego: zobowiązanie z 25 lutego 1964 roku do zachowania w tajemnicy rozmów z esbekami, a także pokwitowanie z 16 września 1964 r. na 1000 zł, które przekazali mu funkcjonariusze.

Pozyskanie przez SB 34-letniego znanego już pisarza, kierownika Studia Współczesnego Teatru Polskiego Radia, było sukcesem bezpieki. W raporcie zaakcentowane zostało, że "zdobycie "WO" było dużą wartością operacyjną, ponieważ znany był w środowisku z liberalnych poglądów".

Prowadzący go esbek porucznik Krzysztof Majchrowski, stwierdził, że "WO" był "do kontaktów z SB chętnie ustosunkowany, dostarczył szereg cennych danych (...) Przyjmował do wiadomości sprecyzowane zadania i był obowiązkowy w ich realizacji". W ocenie bezpieki Odojewski podjął współpracę, bo "w przeciwnym wypadku zagrożone zostałyby jego swobodne kontakty z Zachodem".

Według ustaleń Joanny Siedleckiej "WO" przekazywał informacje dotyczące głównie zachodnich powiązań pisarzy z tłumaczami i wydawcami, ale również sądy o sytuacji w kręgu literatów, a także charakterystyki osób z tego środowiska.

(....) Warto przeczytać całość link powyżej

Wkleiłem ten fragment bo przypomniałem sobie o dyskusji http://swkatowice.mojeforum.net/dwie-sprawy-temat-vt6132.html?highlight=dwie+sprawy

P.Chmielowska napisała w nim, że w gronie przeciwników Niny Karsov jest zidentyfikowany agent. Napisała to we wrześniu. Była atakowana wrednie i poniżej pasa przez grupę obrońców między innymi tw "WO". No to mamy jasność. Ciekawe czy to o nim wiedziała, czy może jeszcze o kims innym. Czas pokaże!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Sro Gru 03, 2008 9:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie lub Pani Nostromo
Fakt, że Odojewski był kapusiem, nie może być kryterium do rozstrzygnięcia sporu związanego z panią Niną Karsow. Pranę tylko zwrócić uwagę, że może się w przyszłości okazać, że kapusi było w tych środowiskach więcej, i nie tylko z jednej strony. Opinie na temat sprawy testamentu w sprawie spuścizny J. Mackiewicza są bardzo skrajne, więc byłabym ostrożna we wspieraniu się w tym przypadku czyimkolwiek kapusiowaniem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
nostromo
Częsty Użytkownik


Dołączył: 26 Paź 2008
Posty: 29

PostWysłany: Sro Gru 03, 2008 10:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odnotowałem tylko pewien paradoks. Taki był cel mojego postu. No cóż, historia się powtarza. Mackiewicza pryncypialnie atakowali ludzie którzy wysługiwali się bolszewikom; podobnie jest z wydawcą dzieł J. Mackiewicza - najgorliwszym jej wrogiem okazał się być SB-cki kapuś...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Edward Soltys
Weteran Forum


Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 613

PostWysłany: Czw Gru 04, 2008 11:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak tak dalej pojdzie, to kto zostanie?
Odojewskiego spotkalem raz, gdy nasza fundacja wreczala nagrody. Akurat mnie przypadlo wpowadzanie innego laureata.Rozmawialem przez chwile z WO i odnioslem bardzo zle wrazenie. Najgorsze bylo, to, ze oczka mu lataly.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Edward Dusza
Częsty Użytkownik


Dołączył: 29 Lis 2008
Posty: 10

PostWysłany: Nie Gru 07, 2008 6:47 pm    Temat postu: Re: Włodzimierz Odojewski kapusiem Odpowiedz z cytatem

[quote="nostromo"]Odojewski kapował w latach 60-tych, żeby móc wyjeżdżać za granicę. Odsądzana przez niego od czci i wiary wydawczyni J. Mackiewicza siedziała w tamtym czasie w więzieniu za działalność antykomunistyczną. Ciekawe czy kapuś Odojewski nadal będzie twierdził,
że Nina Karsov jest inspirowana przez KGB...[/quote]

....

Drogi Nostromo!
Pani Nina Karsov siedziala w wiezieniu za pospolite przestepstwo kryminalne przede wszystkim, a nie za postawe antykomunistyczna. To, ze jakas "bibule" znaleziono u niej podczas rewizji, to byly same zydowskie agitki faktycznie "szkalujace panstwo polskie".
Pisze o tym dokladniej przy innej okazji.

Pan Odojewski slusznie naglosnil sprawe zawlaszczenia prawami autorskimi Jozefa Mackiewicza przez Karsov. Mimo, ze nie byl nigdy "przyjacielem Mackiewicza", jak sam o sobie pisze, to chwala mu za to, ze zajmuje sie tym problemem.
Swego czasu kontaktowalem sie osobiscie z Mackiewiczem z racji tego, ze jestem amerykanskim wydawca jego ksiazek, zakneblowanym przez Karsov w latach 70.
Podczas, gdy Odojewski oplywal w rozne tantiemy emigracyjne, to Mackiewicz zyl w skrajnej biedzie na zasilku dla ubogich, asygnowanym przez miasto Monachium.
Dzis Mackiewicz od lat nie zyje, a pan Odojewski, wciaz w dobrobycie, mieszka sobie, jak udzielny ksiaze, w najbogatszej dzielnicy miasta.
Nigdy nie pomogl Mackiewiczowo finansowo, a widzac go na ulicy przechodzil na druga strone.
Tym niemniej, docenic trzeba jego ekspiacje w formie publicznego wystapienia o uporzadkowanie spraw spadkowych po Wielkim Polskim Pisarzu.
My nie dajemy rady, to niech byli agenci SB zaczna cos robic w tej wstydliwej dla Polakow sprawie.

Z powazaniem

Edward Dusza
Stevens Point, WI
USA
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nostromo
Częsty Użytkownik


Dołączył: 26 Paź 2008
Posty: 29

PostWysłany: Pon Gru 08, 2008 9:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakież było to "pospolite przestepstwo kryminalne" ??? Rad bym o tym poczytać.
Kiedyś też - poczytawszy głupoty jakie wypisują rózni ludzie z kapusiem SB-ckim Odojewskim na czele - sądziłem, że Karsov "blokuje" wydawanie Mackiewicza. Ale szybko zrozumiałem, że jest dokładnie odwrotnie. Zrozumiałem to, kiedy zapragnąłem skompletować książki JM. Okazało się, że absolutnie wszystkie książki są wydawane przez Kontrę, nie ma najmniejszych problemów z ich kupieniem. Karsov przygotowała jakże obszerne wybory publicystyki JM, odnalazła i wydała dwie zaginione przez lata pozycje JM - w tej sytuacji mówienie, że Karsov niszczy Mackiewicza jest najzwyklejsza hucpą.
Jeszcze raz proszę o dowody na kryminalną działalność Karsov.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Edward Dusza
Częsty Użytkownik


Dołączył: 29 Lis 2008
Posty: 10

PostWysłany: Pon Gru 08, 2008 9:35 pm    Temat postu: KRYMINALISTYKA I IGNORANCI - SPRAWA KARSOV Odpowiedz z cytatem

Prosze Pana,
Wszystkie materialy znajdzie Pan w warszawskich archiwach. Sa otwarte dla kazdego.

Z uszanowaniem

Edward Dusza
(wydawca Mackiewicza)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nostromo
Częsty Użytkownik


Dołączył: 26 Paź 2008
Posty: 29

PostWysłany: Wto Gru 09, 2008 9:15 am    Temat postu: Re: KRYMINALISTYKA I IGNORANCI - SPRAWA KARSOV Odpowiedz z cytatem

Edward Dusza napisał:
Prosze Pana,
Wszystkie materialy znajdzie Pan w warszawskich archiwach. Sa otwarte dla kazdego.

Z uszanowaniem

Edward Dusza
(wydawca Mackiewicza)


Panie Edwardzie Dusza ! Kpi Pan sobie ??? Rzuca Pan ciężkie oskarżenie na Ninę Karsov, wzmiankuje Pan, że "pisze o tym dokladniej przy innej okazji", a kiedy Pana proszę o konkrety to mówi Pan w tym stylu: "Sprawdź pan sobie w archiwach". Dlaczego Pan nie pisze konkretnie ??? Skoro ma Pan wiedzę, o kryminalnej działalności Niny Karsov to dlaczego nie mówi Pan konkretnie ??? Mam jechać 400 kilometrów do Warszawy i wszystkie archiwa przekopać, żeby się dowiedzieć czy Pan kłamie czy mówi prawdę ?
Napisał Pan też: "To, ze jakas "bibule" znaleziono u niej podczas rewizji, to byly same zydowskie agitki faktycznie "szkalujace panstwo polskie".
Co to były te "żydowskie agitki" które "szkalowały państwo polskie" ???
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Edward Dusza
Częsty Użytkownik


Dołączył: 29 Lis 2008
Posty: 10

PostWysłany: Wto Gru 09, 2008 10:46 am    Temat postu: KARSOV-MACKIEWICZ Odpowiedz z cytatem

Szanowny Panie,
ja nie pojawilem sie tutaj, aby Pana edukowac ab ovo. Jesli chce Pan podjac rozmowe, to prosze pomnozyc swoje informacje. Skoro ja moglem jezdzic 3 tysiace kilometrow, to Pan moze te 400 tez. Mieszkam za oceanem, Pan mieszka na miejscu. Ma Pan wieksze mozliwosci. Widze tez, ze nie zna Pan mojej ksiazki pt."Mackiewicz-Karsov. Kradziez nie ukarana".
Jak sie Pan doksztalci, to porozmawiamy. Na tym etapie nie mam Panu nic do zakomunikowania. Wszyscy o wszystkim wiedza, tylko Pan nie.

A teraz prosze usiasc na swoich czterech literach i przestac wiercic mi dziure w brzuchu. Wskazany tez bylby grzeczniejszy ton z Pana strony.

Z uszanowaniem Szanownemu Panu/Pani klaniam sie.

Edward Dusza
USA
(nota bene ja tez jestem z emigracji 1968 roku).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nostromo
Częsty Użytkownik


Dołączył: 26 Paź 2008
Posty: 29

PostWysłany: Wto Gru 09, 2008 11:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowny Panie, Pan domaga się ode mnie grzeczniejszego tonu... Ja od Pana tego domagał się nie będę, bo zdaję sobie sprawę, że trudno byłoby domagać się kultury dyskusji od kogoś kto oskarża inne osoby o przestępstwa kryminalne nie podając ŻADNYCH dowodów.

Pisze Pan: "Na tym etapie nie mam Panu nic do zakomunikowania". Tu się z Panem zgadzam - w tej dyskusji nie zakomunikował Pan kompletnie niczego, może poza tym, że pani Karsov Pan szczerze nienawidzi, aczkolwiek nie wiem dlaczego. To jednak Pański problem nie mój.

Rzeczywiście Pańskiej książki nie znam, nigdy o niej nie słyszałem. Poda mi Pan wydawcę i sposób jej zdobycia czy też mam sobie radzić sam ? W Bibliotece Jagiellońskiej tej książki nie ma, w internecie też nie natrafiłem na żadną o niej wzmiankę.

Łączę wyrazy szacunku

Nostromo
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Edward Dusza
Częsty Użytkownik


Dołączył: 29 Lis 2008
Posty: 10

PostWysłany: Sro Gru 10, 2008 1:11 am    Temat postu: MACKIEWICZ - FATALNA PRAWDA Odpowiedz z cytatem

Szanowny Panie Nostromo,

Ja mowie tylko raz. Prosze sie oczytac w temacie, to porozmawiamy.
Jak Pan wyrowna poziom dyskusji, moze uznam, ze warto Pana doedukowac.
Natenczas, prosze przestac mnie pilowac. Moj czas jest cenny. Nie moge tracic go na jalowe rozmowy. Juz mowilem o tym. Materialy moje o Jozefie Mackiewiczu sa ogolnie dostepne. Byc moze UJ nie zadbal o to.

Prosze sie do mnie zglosic, jak bedzie Pan gotow do rozmowy.
Podaje moj prywatny e-adres: edwarddusza@yahoo.com
Dodatkowo informuje Pana, ze nie dyskutuje z osobami anonimowymi. Pan podaje tylko pseudonim. I to mnie zastanawia.

Na tym rozmowe z Panem koncze. Prosze jednoczesnie Pana Moderatora o polozenie kresu tej konwersacji.

Edward Dusza
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nostromo
Częsty Użytkownik


Dołączył: 26 Paź 2008
Posty: 29

PostWysłany: Sro Gru 10, 2008 8:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nawet Pan nie jest łaskaw podać mi informacji o swojej książce, o jakimkolwiek udokumentowaniu zarzutów wobec pani Karsov nie mówiąc. Nie będę się "zgłaszał" do rozmowy z Panem bo niby o czym mam rozmawiać z kimś, kto nie jest w stanie jednym bodaj argumentem uzasadnić swoich ciężkich i poważnych zarzutów wobec drugiej osoby ??? Z kimś kto na proste pytanie - skąd wiedza o kryminalnej działalności Niny Karsov - odpowiada Pan w stylu: "sprawdź pan sobie w archiwach" co znaczy mniej więcej "wiem, ale nie powiem"

Skoro - jak Pan pisze - nie dyskutuje Pan z osobami anonimowymi to po co odpowiadał Pan na moje wpisy ???
Nie jestem jedyną osobą na tym forum nie podającą swojego nazwiska, nie jest to sprzeczne z regulaminem forum i nie ja jeden w ten sposób działam na tym forum.

Łączę wyrazy szacunku
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Edward Dusza
Częsty Użytkownik


Dołączył: 29 Lis 2008
Posty: 10

PostWysłany: Sro Gru 10, 2008 11:35 am    Temat postu: MACKIEWICZ i KARSOV oraz BLOKADA WYDAWNICZA Odpowiedz z cytatem

Prosze Pana. Moze juz wystarczy?
Odnosze wrazenie, ze rozmawiam z osoba, ktora ma pretensje do mnie, ze jest ulomna. W Biblii powiedziano: "Szukajcie, a znajdziecie". Dlaczego ja mam ulatwiac Panu zycie, skoro Chrystus tez sie od tego uchylil?
Niech Pan szuka, a znajdzie Pan na pewno.

Pozdrawiam serdecznie, Panie Anonimie.

Edward Dusza
USA
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum