Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

NASZA SZKOŁA

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Sro Gru 31, 2008 8:04 pm    Temat postu: NASZA SZKOŁA Odpowiedz z cytatem

NASZA SZKOŁA
Na stronie internetowej "Nasza-klasa" można odnaleźć dawnych znajomych i przyjaciół z ławy szkolnej, ale nie tylko. Powstały tam przeróżne profile (tak zwane "Konta Fikcyjne"), począwszy od niepoważnych i śmiesznych, do wesołych, poważnych i bardzo interesujących.
Można znaleźć tam przyjaciół Instytutu Pamięci Narodowej, sympatyków historyków IPN-u Piotra Gontarczyka i Sławomira Cenckiewicza, tematy "Orlęta Lwowskie", "Kresy", "Wołyń 1943 -tragedia Polaków,Ukraińców,Cyganów" itd.
W każdym razie portal ten stał się dla mnie miejscem do szukania czegoś nowego. Właśnie niedawno chciałem zobaczyć co nowego u moich znajomych słychać i przerzucając strony napotkałem na interesujący profil pt. „Żołnierze Wyklęci lata 1945-1956”.

W galerii tego profilu można zobaczyć zdjęcia i życiorysy żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy stawiali zbrojny opór próbie podporządkowania Polski okupantowi sowieckiemu. Co prawda można już dzisiaj przeczytać tu i ówdzie o „Żołnierzach Wyklętych” i chociaż jeszcze stanowczo za mało, to ta inicjatywa zwróciła moją uwagę zupełnie z innego powodu.

Pod zdjęciem i życiorysem bohatera, można przeczytać bardzo emocjonalne komentarze. Wyczuwa się że piszą to ludzie osobiście dotknięci tą tragedią, może są to członkowie rodziny bohatera, lub inni, jeszcze nieznani bohaterowie, żołnierze wyklęci. Bo przecież było ich dużo więcej i nie wszyscy zostali jeszcze zapisani w relacjach historycznych.
Pod tym wrażeniem napisałem do „Administratora” podziękowanie za tą mądrą i pożyteczną działalność i jakie zdziwienie moje było, gdy w odpowiedzi dostałem:
Dziękuję uprzejmie, jednak muszę pana albo miło zaskoczyć, albo rozczarować - nie jestem mężczyzną,
ale kobietą i to młodą - mam 17 lat
Smile



Tą młodą i jak się okazuje śliczną kobietą jest Monika Chałupka z Wrocławia.
Monika uczy się w II klasie LO nr XVII o profilu angielski-biznes. Interesuje się ekonomią, od 9 lat trenuje jeździectwo, a od 3 lat taniec towarzyski.
Interesuje się polityką, jest członkiem FM PiS Wrocław i myśli oczywiście o kandydowaniu w przyszłości Smile
Za rok czeka ją matura i już teraz wybiera między ekonomią, prawem, Wyższą Szkołą Oficerską Wojsk Lądowych we Wrocławiu, a Szkołą Sił Powietrznych w Dęblinie.
Przyczyną założenia profilu Żołnierze Wyklęci była chęć przypomnienia ludziom o dokonaniach tych bohaterów, oddanie im czci, a także zainteresowanie tym tematem ludzi młodych, takich jak ona.
Są to dla mnie bohaterowie, niezłomni idealiści, dla których ojczyzna, honor i wierność przekonaniom była wszystkim.
Z mojej rodziny walczył wujek mojego dziadka, który ostatni raz odwiedził rodzinę w roku 1947 i potem zniknął.
Przypuszczamy, iż ujawnił się po ogłoszeniu amnestii i niestety - stracił życie.
Mój tato nie był w AK ani NSZ, ale w latach 80 był członkiem Solidarności Walczącej i siedział w więzieniu.

No to jabłko spadło niedaleko jabłoni. Chciało by się powiedzieć NASZA SZKOŁA.
Droga Moniko. Pozostań taką jak jesteś a jak będziesz stawała do wyborów, to mój głos już masz.
pozdrawiam
Kazimierz Michalczyk
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
edekwroblewski
Stały Bywalec Forum


Dołączył: 31 Sty 2007
Posty: 94

PostWysłany: Sro Gru 31, 2008 10:23 pm    Temat postu: nasza szkoła Odpowiedz z cytatem

Odemnie też masz Głos a nawet pomoc jak będzie potrzebna.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Ewa Hoffmann
Gość





PostWysłany: Czw Sty 01, 2009 10:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Przyczyną założenia profilu Żołnierze Wyklęci była chęć przypomnienia ludziom o dokonaniach tych bohaterów, oddanie im czci, a także zainteresowanie tym tematem ludzi młodych, takich jak ona.

Jest to bardzo pozytywny objaw, że młodzież interesuje się historią. To najmłodsze pokolenie na również duży szacunek do prawdy historycznej, tak jak my w latach osiemdziesiątych.
Ktoś kiedyś stwierdził że co któreś pokolenie przychodzi na świat fala „buntowników starego porządku” i wtedy następują zmiany.
Powrót do góry
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Pią Sty 02, 2009 10:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wielu narzeka na młodzież. Nie jest z nia az tak źle! Moi synowie jak większość rówieśników 19 - 20 -latków zbijają bąki! To jest modne i na fali...Trendy jak mawiają. Jedakże pod tą maską kryją się normalni Polacy! W Gdańsku kibice zwani niekiedy kibolami zrobili owacje na cześć Sławka Cenckiewicza w momencie najgorszego na niego ataku.
Dlaczego młodzi mało zajmuja sie polityką? To normalne. Szkoła nie wychowuje patriotycznie. Jedyne spotkanie jakie zorganizowało LO mojego syna, to było spotkanie z Michnikiem. Wychowawczyni powiedziała nam z dumą na wywiadówce, ze wcześniej mieli lekcję informacyjną. Większość nie wiedziała kto to jest. Mój syn tez milczał. Nie odważył się wstać i nie powiedział, że ma fatalne o nim zdanie. Pytanie czy ci, co nic nie wiedzieli o Michniku bali się go krytykować nasuwa się samo.
W szkołach nie wspomina się dat: 13 grudnia, 16 grudnia itp. Nauczyciele odwalają "robotę". W gliwickich szkołach w dniach, gdy odważni nauczyciele historii zorganizowali spotkanie z Anną Walentynowicz, dyrektorzy wzięli profilaktycznie urlopy lub się rozchorowali.
Wiele wskazuje na to, że młodzież prowadzi chyba drugą najdłuzszą walkę we współczesnym świecie. Nie chce podpadać. Widzi zresztą w jakiej sytuacji materialnej i zawodowej żyją skazani na zamilczenie bohaterowie, którzy walczyli z PRL-em. III RP jest całkowitym przeciwieństwem II RP. Tam, każdy legionista, powstaniec czy żołnież wojny z bolszewikami dostał państwową posadę, młodych skierowano do szkół, zrobili minimum "małą maturę". Ostatni żyjący Powstańcy Styczniowi byli niezwykle honorowani! Teraz jest odwrotnie. Kilkanaście tysięcy uczciwych ludzi, którzy całe życie poświecili na walkę o Niepodległość skazano na zamilczenie! Dobrze jeśli mają jakąkolwiek pracę. Są niewygodni bo odważni i nieprzekupni. Nikt, kto był SB znany, się nie zaprzedał nie zrobił kariery.
Jak więc młodzież ma się angażować, podpaść i mieć przechlapane. Nie każdy ma ma siłę i odwagę Moniki. Trzeba jednak wiedzieć, że właśnie tak odważni mają największe szanse przebicia. Wrogowie darzą ich szacunkiem i się ich boją. To tak jak rada ojca Pana Michała z Trylogii "Jak się nie będą Ciebie bać, to się będą z Ciebie śmiać"!
Monika bardzo mi się podoba, chciałabym ją poznać. Mam nadzieję, że przejmie od nas pałeczkę w sztafecie pokoleń!

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Harcownik
Weteran Forum


Dołączył: 07 Wrz 2006
Posty: 131

PostWysłany: Pią Sty 02, 2009 11:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Można znaleźć tam przyjaciół Instytutu Pamięci Narodowej, sympatyków historyków IPN-u Piotra Gontarczyka i Sławomira Cenckiewicza, tematy "Orlęta Lwowskie", "Kresy", "Wołyń 1943 -tragedia Polaków, Ukraińców, Cyganów" itd.
W każdym razie portal ten stał się dla mnie miejscem do szukania czegoś nowego. Właśnie niedawno chciałem zobaczyć co nowego u moich znajomych słychać i przerzucając strony napotkałem na interesujący profil pt. „Żołnierze Wyklęci lata 1945-1956”.


Przeglądnąłem sobie tam umieszczone zdjęcia. Są takie których jeszcze nigdy nie widziałem. Szczególnie zdjęcia grup partyzantów, które mogą pochodzić z prywatnych zbiorów i do tej pory nigdzie nie publikowane. Mam nadzieje że historycy wyłowią te perełki.
Co do siedemnastoletniej Moniki, to tylko pogratulować tatusiowi patriotycznego wychowania.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piotr Hlebowicz
Site Admin


Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1166

PostWysłany: Pią Sty 02, 2009 1:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cóż powiedzieć.... tak trzymać! Młodzież jest jaka jest, ale to w dużej części nasza wina. Młodzież to także NASZE DZIECI, WNUKI, SIOSTRZEŃCY, BRATANKOWIE. Popatrzmy najpierw na swoje podwórko. Jak MY te środowisko młodzieżowe w naszym najbliższym otoczeniu, zaczynając od własnych dzieci - wychowujemy i kształtujemy?. Czy próbujemy zainteresować historią naszej ojczyzny, czy mamy wpływ na ich postawy patriotyczne?. Monika jest przykładem, że młodzieży (przynajmniej jakiejś jej części) patriotyzm i historia nie są obojętne. Oby więcej było takich ludzi. Młodzież jest naszą przyszłością, i należy się na nią otworzyć. Wciągać do współpracy. My się starzejemy z każdym dniem, a często emitowane klepsydry na naszych stronach internetowych i liczne pogrzeby świadczą o nieuniknionych ubytkach w naszym środowisku, nieodwracalnych. Jednym słowem, jest nas coraz mniej. I ktoś musi tę lukę zapełnić. My, jako młodzi ludzie, bezpośrednio stykaliśmy się z AK-owcami, WiN-owcami, nawet współpracowaliśmy z nimi w czasach stanu wojennego (przytoczę tu parę przykładów osobistych - miałem honor znać takich ludzi, jak gen. Boruta-Spiechowicz, ukrywający się w latach 80-tych płk AK Józef Teliga - z którym ściśle współpracowałem, środowisko żołnierzy Zygmunta Szendzielarza -"Łupaszki", do dziś mam łączność z ostatnimi żyjącymi; pani Irena Kalenkiewcz - wdowa po "cichociemnym" płk Macieju Kalenkiewiczu "Kotwiczu".... ). Teraz kolej na młodych. My jesteśmy łańcuszkiem pośrednim pomiędzy Żółnierzami Wyklętymi a pokoleniem dzisiejszej młodzieży. To od nas zależy, jak ta sztafeta pokoleń będzie wyglądała w przyszłości.


Z płk Józefem Teligą na Zjeździe NSZZ Solidarności Rolników Indywidualnych, marzec 1989


Zdjęcie grupowe żołnierzy "Łupaszki" i "Szczerbca", VIII 1987, spotkanie w Gdańsku. Stoję w samym tyle z profesorem Leszkiem Bednarczukiem z Krakowa (w centrum).


Ostatnio zmieniony przez Piotr Hlebowicz dnia Pią Sty 02, 2009 9:25 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Pią Sty 02, 2009 7:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gratulacje Moniko dla Ciebie, ale przede wszystkim dla Twoich rodziców, że Cię tak a nie inaczej wychowali. Nie pozwól żeby ktokolwiek zawrócił Cię z tej drogi, bo to droga w dobrym kierunku. Bycie patriotą to dla każdego syna tej ziemi zaszczyt, bycie patriotą nie przeszkadza być nowoczesnym, otwartym, nie przeszkadza w realizowaniu przywilejów młodości. To wielka radość widzieć i wiedzieć, że rosną nam godni następcy. Mam nadzieję że wy młodzi, nigdy nie będziecie musieli o wolną Polskę walczyć, a tylko tę wolność pielęgnować i zabiegać o pomyślność wolnej ojczyzny. Jesteście przyszłością naszego kraju. W Tobie Moniko i Twoich rówieśnikach nasza nadzieja.



Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum