" /> Dyskusje ogólne :: Przysięga Wielgusa
Forum  Strona Główna

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przysięga Wielgusa

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciej
Weteran Forum

PostWysłany: Sob Sty 13, 2007 3:49 pm    Temat postu: Przysięga Wielgusa Odpowiedz z cytatem

Duchowny odpiera zarzuty
2007-01-13 13:04 Aktualizacja: 2007-01-13 14:48

Arcybiskup Wielgus: Nie okłamałem papieża

"Nie złożyłem fałszywej przysięgi na ręce nuncjusza papieskiego" - tak abp Stanisław Wielgus odpiera zarzuty, że zataił przed papieżem współpracę z SB. Kontaktując się z bezpieką nie szkodziłem Kościołowi, nie chciałem nikogo krzywdzić - twierdzi.

Abp Wielgus przekazał KAI całą treść przysięgi, jaką 2 grudnia zeszłego roku złożył na ręce nuncjusza papieskiego. Przyrzekał w niej, że w swoich kontaktach z milicjantami i esbekami "nigdy nie występował przeciw Kościołowi, nie uczynił też, ani nie powiedział nic złego przeciw duchownym i świeckim osobom". Dodał, że wszystko to podtrzymuje.

Zupełnie co innego mówi sam nuncjusz. Abp Józef Kowalczyk przyznał, że abp Wielgus nie wyjawił papieżowi całej prawdy o swojej przeszłości. Twierdzi, że poprosił abp. Wielgusa o wyjaśnienia, kiedy tylko pojawiły się pierwsze informacje o jego współpracy z SB.

Duchowny miał napisać specjalne oświadczenie, w którym nie było jednak ani słowa o jego niechlubnej przeszłości. Potem, gdy o sprawie bardzo głośno zaczęły mówić media, abp Kowalczyk jeszcze raz poprosił go o wyjaśnienia. Abp Wielgus był konsekwentny - cały czas zaprzeczał, by w przeszłości współpracował z SB. Przyznał się dopiero na dwa dni przed uroczystym wyniesieniem go na tron metropolity.

Dopiero gdy jego współpracę z bezpieką potwierdziły dwie badające dokumenty IPN komisje - kościelna i powołana przez Rzecznika Praw Obywatelskich - zrezygnował z kierowania archidiecezją warszawską.

Oto treść całej przesięgi abp Wielgusa:

"Bp Stanisław Wielgus, Płock
Przysięgam na Boga w Trójcy Świętej Jedynego, że w czasie spotkań i rozmów, które prowadziłem z przedstawicielami milicji i wywiadu , w związku z moimi wyjazdami za granicę w latach siedemdziesiątych XX wieku - nigdy nie występowałem przeciw Kościołowi, nie uczyniłem też, ani nie powiedziałem nic złego przeciw duchownym i świeckim osobom.
Płock, 2 grudnia 2006".

Magdalena Miroszewska / IAR

Sylwia

PostWysłany: Nie Gru 11, 2016 3:07 am    Temat postu: Forumoteka.pl Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: