Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ostatni partyzant Białostocczyzny , zginął 4 marca 1957 roku

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pawel
Weteran Forum


Dołączył: 10 Sty 2009
Posty: 438

PostWysłany: Wto Mar 03, 2009 11:32 am    Temat postu: Ostatni partyzant Białostocczyzny , zginął 4 marca 1957 roku Odpowiedz z cytatem

Stanisław Marchewka ps. ''Ryba'' zginął w rodzinnej wsi Jeziorku koło Łomży. Ujawnij się w 1946 roku, lecz aby nie zdradzić swojego przyjaciela i dowódcę wrócił ponownie do lasu tym samym zamykając sobie drogę powrotu.

http://www.solidarni.waw.pl/4marzec1957_ryba.htm



SW Warszawa
_____________________
www.solidarni.waw.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stanislaw Siekanowicz
Weteran Forum


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 1146

PostWysłany: Wto Mar 03, 2009 6:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten temat juz był na tym Forum kilka miesiecy temu i wtedy prostowalem nazwisko "Ryby", ktore w niektorych publikacjach jest podawane błednie. Ostatni antykomunistyczny partyzant w PRL, ktoremu powinniśmy oddać hołd w przypadającą wlaśnie rocznice jego zgładzenia przez specjalny odział MO i KBW pod dowodztwem ubowca Stanisława Wałacha, nazywał sie Stanisław MARCHEWKO, nie Marchewka.

Ostatnio zmieniony przez Stanislaw Siekanowicz dnia Wto Mar 03, 2009 7:33 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pawel
Weteran Forum


Dołączył: 10 Sty 2009
Posty: 438

PostWysłany: Wto Mar 03, 2009 7:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Stanisławie

Niech mnie Pan nie załamuje. Mam wiele innych problemów na siwiejącej głowie. Tak, pamietałem sprzed miesięcy Pana post dotyczący ''Ryby''. Odnalazłem go - oto on poniżej. Powołuje się Pan - w dzisiejszej wiadomości na UB-eka. Wówczas miał jeszcze Pan wątpliwości, czy tak czy inaczej brzmi jego nazwisko, w dzisiejszej wiadomości zdecydowanie Pan obstaje za 'Marchewko'. Ja absolutnie nie uzurpuję sobie prawa do jedynie słusznej racji, przygotowując material korzystałem - o czym wspomnialem podając na stronie - z różnych źródeł. I proszę mi wierzyć, jesli mam do wyboru: prawda wg UB-eka czy prawda wg IPN - wybieram tę drugą. Proszę poprzeglądać stronę IPN ( zagłębić się w nią ) i znajdzie Pan 'Stanisław Marchewka'' a nie 'Marchewko'. Skoro żyjąca bratowa ppor. Marchewki nosi imie i nazwisko : Zofia Marchewka , to przez analogię rozumuję, ze brat Stanisława i on sam nosił też nazwisko 'Marchewka' . Dla Pana sprawdze jeszcze w 'Atlasie polskiego podziemia niepodległościowego '' wydanym przez IPN , ale nie dzisiaj. Jak sam Pan poprzednio napisał, to ''dla historii walki Polski z komunizmem'' aby pamięć przetrwała o Nim jako 'Stanisław Marchewka'.

''
Pamietam z PRL ksiazke napisana przez ubeka Stanislawa WALACHA, w ktorej tenze opisywal swoje sukcesy w zwalczaniu zbrojnego podziemia. Jej tytul juz mi umknal z pamieci po latach. W tej dosc bogato ilustrowanej ksiazce ow Walach najwiecej miejsca poswiecil Jozefowi (o ile nie pomylilem imienia) Kurasiowi - slynnemu "Ogniowi" z Podhala oraz wlasnie Stanislawowi Marchewce ps. "Ryba" - ostatniemu partyzantowi w PRL. Pamietam, ze ow niejaki Walach (znajdujacy sie zreszta obecnie w materiale IPN na Internecie "Twarze bezpieki") operowal w swej ksiazce nazwiskiem: Stanislaw MARCHEWKO, a nie MARCHEWKA, a nazwisko to wystepowalo wielokrotnie (tak, ze utkwilo mi dotychczas w pamieci). Nie chodzi mi tyle o sprawe wiarygodnosci relacji przedstawionej przez ubeckiego autora (chociaz ciekaw bylbym dzisiaj jak wypadloby porownanie sylwetki "Ryby" i jego losow w obu materialach), ale nalezaloby sprawdzic, ktory z dwoch autorow przekrecil nazwisko Stanislawa Marchewki w mianowniku (i ewentualnie sprostowac!), bo to w koncu wazne dla historii walki Polakow z komunizmem. "Ryba" to nie tuzinkowa postac.
''

Pawel
______________________
www.solidarni.waw.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stanislaw Siekanowicz
Weteran Forum


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 1146

PostWysłany: Wto Mar 03, 2009 7:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wystapilem z tym sprostowaniem teraz, bo nazwisko "Ryby" w formie "Marchewko" przypomnialem sobie rowniez z publikacji w wydawnictwach "Solidarnosci" z roku 1980 lub 81, a takze z prasowych artykulow emigracyjnych z konca lat 80-tych lub nieco pozniej. Trudno mi o wskazanie linkow, bo wtedy jeszcze nie bylo internetowych wersji gazet.
To teraz po Panskiej odpowiedzi zbaraniałem; być moze oni wszyscy wzorowali sie własnie na publikacji tego Wałacha, ktory był dowodcą w akcji przeciwko "Rybie". Skoro - jak Pan pisze - najnowsze dane z IPN zawierają nazwisko Stanislaw Marchewka, to wypada mi to uznać i przepraszam za zamieszanie, ktore spowodowalem kierowany dązeniem do precyzji w faktach.
Oddajmy wiec wspolnie hold ostatniemu żolnieżowi w walce o Niepodległość, Stanislawowi Marchewce, ktory nigdy nie zlozył broni, a poległ w wyniku zdrady i zasadzki dopiero w roku 1957.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pawel
Weteran Forum


Dołączył: 10 Sty 2009
Posty: 438

PostWysłany: Wto Mar 03, 2009 8:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma tu mowy o żadnym 'przepraszaniu' , chodzi nam wszystkim o prawdę historyczną i pamięć aby nie zaginęła w nas ( na pewno - nie ) i przede wszystkim w młodym pokoleniu. I taka też jest rola tego forum.
Poza tym, skoro wspomniał Pan o prasie 'Solidarności' z 1980/81 roku to ponieważ o czymś takim jak materiały IPN, archiwa SB, itp nikt nie myslał mogło się zdarzyć, iż kwestia usłyszanego nazwiska była typową 'wieścią gminną' , przekazywaną ustnie co uwzględniając tamte wschodnie tereny i specyfikę wymowy słów mogło mieć znaczenie. Wiem o czym mowię, mam w tamtych terenach ( łomzyńskie ) rodzinę i czasami ich słowa mają swoiste końcówki. Spotkalem się z podobną sytuacją w przypadku mjr ''Łupaszki''. Nawet w ( chyba) najlepszym (lub jednym z najlepszych) opracowaniu jego dziejów autor , ktory przewertował wiele dokumentow i odbył rozmowy pisze na wstępie, że spotkał się formami pseudonimu ''Łupaszko'' , ''Łupaszka'' , i inne - i nie dotyczyło to odmiany gramatycznej. Tak po prostu je na Wileńszczyźnie wypowiadano. Oczywiście Łomża ppor. ''Ryby'' to nie Wileńszczyzna, ale jak wspomniałem te 'naleciałości' w mowie są słyszalne w tamtych terenach. Ja to odbieram. I stąd tez mogła się wziąźć ta różnica. To oczywiście nie jest prawda historyczna, to tylko moje refleksje.

Pawel
_________________
www.solidarni.waw.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pawel
Weteran Forum


Dołączył: 10 Sty 2009
Posty: 438

PostWysłany: Wto Mar 03, 2009 11:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="Pawel"]Panie Stanisławie
(...) Dla Pana sprawdze jeszcze w 'Atlasie polskiego podziemia niepodległościowego '' wydanym przez IPN (...).
''

Sprawdziłem. Jest to wspaniała ''cegła'' wydana przez IPN ''Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944 - 1956'' i na jej podstawie :




Stanisław Marchewka - tak dla prawdy historycznej.

SW Warszawa
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum