Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Najpierw prądem teraz gazem - dziękujemy ci ooo 'Słońce'

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pawel
Weteran Forum


Dołączył: 10 Sty 2009
Posty: 438

PostWysłany: Pią Mar 13, 2009 10:23 am    Temat postu: Najpierw prądem teraz gazem - dziękujemy ci ooo 'Słońce' Odpowiedz z cytatem

Kilka dni temu wiadomość :

Ministerstwo Gospodarki ciągle blokuje obniżkę cen prądu.

Dziś pod obrady rządu miał trafić długo oczekiwany projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne przygotowany przez ten resort. Sprawę jednak znów przełożono. - Jeśli tego typu problemy będą się mnożyć, to zacznę podejrzewać, że dokument blokuje w ministerstwie lobby sektora energetycznego - mówi nam poseł Andrzej Czerwiński, przewodniczący Sejmowej Komisji Energetyki.

I deklaruje: - Jeśli do następnej środy projekt rządowy nie trafi do mojej komisji, będziemy rozpatrywać tylko projekt poselski, zgłoszony przez posła Antoniego Mężydłę.

Oba projekty zakładają sprzedaż prądu przez spółki energetyczne nie jak dotychczas na podstawie umów dwustronnych, lecz za pośrednictwem specjalnej giełdy, co ma zwiększyć konkurencję i obniżyć ceny. Projekt resortu gospodarki zakłada tylko częściowe przeniesienie handlu na giełdę, natomiast koncepcja opracowana przez posła Mężydłę z PO przewiduje w ten sposób sprzedaż całej produkcji prądu. - Dzięki temu ceny mogą spaść o 30 proc. Ale na to nie chce się zgodzić potężny sektor energetyczny, który blokuje zmiany wszelkimi możliwymi sposobami - twierdzi Mężydło.

Sprawę opisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Tuż po naszej publikacji do redakcji "Polski" zadzwonił Andrzej Czerwiński. Poinformował nas, że uzyskał zapewnienie od urzędników Ministerstwa Gospodarki, że ich nowelizacja trafi pod obrady rządu na najbliższym, zaplanowanym na dziś, posiedzeniu. Wczoraj jednak Tomasz Dąbrowski z Departamentu Energetyki we wspomnianym resorcie przekazał nam, że znów sprawę odroczono. - Powstała konieczność uzgodnienia uwag naniesionych przez poszczególne ministerstwa oraz prezesa Urzędu Regulacji Energetyki - wyjaśnił.

Dodał, że projekt nowelizacji powstał już jesienią zeszłego roku, a w grudniu zyskał akceptację Komitetu Europejskiego Rady Ministrów. Ale nikt nie jest w stanie wytłumaczyć, dlaczego od kilku miesięcy projekt nie może trafić na posiedzenie rządu. - Odnotowujemy stały postęp prac, choć tempo mogłoby być szybsze - przyznaje Dąbrowski.

Kłopot w tym, że sprawa jest pilna. - W energetyce za mało jest konkurencji, przez co rachunki za prąd są tak wysokie - twierdzi Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - W pobudzeniu konkurencji między firmami pomogłaby giełda. Z punktu widzenia klientów optymalnie byłoby, gdyby za jej pośrednictwem sprzedawano 100 proc. prądu - ocenia prezes.

Organizację rynku energetycznego krytykują też niezależni eksperci. Liberalizacja rynku okazała się fikcją. Według Filipa Elżanowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego rząd Marcinkiewicza popełnił błąd, zgadzając się, by pozycję dominującą na rynku zachowała Polska Grupa Energetyczna (PGE). Ma nadwyżkę energii i może dyktować ceny. O jej pozycji świadczy fakt, że rząd przekazał jej budowę pierwszej elektrowni atomowej, choć powinien rozpisać przetarg.
http://www.polskatimes.pl/stronaglowna/92543,ministerstwu-nie-zalezy-na-tanszym-pradzie,id,t.html


Dzisiaj jak chcą nas wydymać z gazem :

Putin chce zablokować polski gazoport
Może sie okazać, że gazoport w Świnoujściu, który ma uniezależnić nas od Rosji okaże się niepotrzebny. Trwają negocjacje rządu z Gazpromem. Jeśli Polska podpisze kilkunastoletni, a nie kilkuletni kontrakt na dostawy gazu z Rosji to instalacja będzie całkowicie nierentowna. W ten sposób uzależnimy sie na stałe od rosyjskiego paliwa.
Rozmowy PGNiG z Gazpromem, nie przebiegają - jak sugeruje dziennik "Polska" - pomyślnie dla rządu. Według gazety Polska ustępuje w negocjacjach z Rosją i zgodzi się na długoterminowy kontrakt. Zawierane przez rosyjski rząd umowy gazowe podpisywane są na kilkanaście, a nawet ponad dwadzieścia lat. Tymczasem Warszawa liczyła na krótkie, najwyżej pięcioletnie kontrakty - twierdzi dziennik.

W tym czasie miałby bowiem, według planów rządowych, rozpocząć działalność gazoport w Świnoujściu. Trafiałby do niego skroplony gaz z Bliskiego Wschodu. Jeśli Rosjanie nakłonią Polskę do podpisania długoterminowej umowy międzyrządowej, inwestowanie w niezależny od Gazpromu gazoport stanie się nierentowne.

Moskwa chce też wymóc na Polsce możliwie jak najniższe opłaty za tranzyt rosyjskiego gazu na Zachód. W tym roku wygasają umowy na dostawy 2,5 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie, które PGNiG podpisało z kontrolowanym przez Gazprom pośrednikiem, ukraińską firmą RosUkrEnergo. Według anonimowego analityka BBN, Moskwa będzie grać opłatami tranzytowymi, aby uzyskać większą kontrolę nad drugą nitką rurociągu jamalskiego, który ma biec przez Polskę.


http://www.dziennik.pl/gospodarka/article340028/Putin_chce_zablokowac_polski_gazoport.html

SW Warszawa
_____________________
www.solidarni.waw.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum