Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Białoruś-"wybory"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr Hlebowicz
Site Admin


Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1166

PostWysłany: Wto Sty 16, 2007 1:50 pm    Temat postu: Białoruś-"wybory" Odpowiedz z cytatem

Tekst otrzymany z Mińska od kolegów z Białoruskiego Frontu Narodowego "ODRODZENIE"

Spektakl wyborczy na Białorusi

14 stycznia na Białorusi odbyły się wybory do „miejscowych sowietów”. Nawet nazwa tych „organów władzy” świadczy o nostalgii reżymu za czasami „Kraju Rad”. W rzeczywistości cała impreza była bardzo podobna do sowieckich „wyborów” z dawnych czasów. Prawie we wszystkich okręgach wyborczych kandydowała jedna osoba (to było regułą poza stolicą kraju Mińskiem). Z plakatów wyborczych patrzyli sami „towarzysze” – dygnitarze reżymu Łukaszenki, dyrektorzy zakładów państwowych, wielu byłych okupantów rosyjskich (emerytów armii rosyjskiej) i osadników rosyjskich (którzy uciekli do Białorusi po odzyskaniu niepoległości przez republiki bałtyckie). Razem z tą „elitą społeczną” w kampanię wyborczą włączyła się promoskiewska pseudoopozycja (A. Milinkiewicz, W. Wiaczorka, A. Lebedko, A. Kaliakin). Patrioci białoruscy oświadczyli, że nie będą uczestniczyć w kolejnym spektaklu dyktatury, bo wiadomo, że reżym fałszuje rezultaty wszystkich wyborów. Lider Białoruskiego Frontu Narodowego „Adradżeńnie” i Konserwatywno-Chrześciańskiej Partii – BFN Zianon Pazniak wezwał do bojkotu pseudowyborów. Istniało niebezpieczeństwo, że Moskwa i reżym Łukaszenki dołączą do tych wyborów antykonstytucyjne referendum o „integracji z Rosją” (faktycznie o okupacji naszego kraju).
Twarda pozycja bojkotu była skuteczna. Udało się przekonać ludzi, że sily antybiałoruskie szykują podstępny plan likwidacji naszego państwa. Reżym odczuł, że referendum runie i może pociągnąć następstwa jeszcze bardziej tragiczne dla dyktatury. Łukaszenka więc wycofał się z referendum. Moskwa rozpoczęła atak gazowy i paliwowy przeciwko Białorusi (prawdziwą agresję polityczną z wykorzystaniem środków ekonomicznych). Nawiasem mówiąc, Milinkiewicz i cała pseudoopozycja stały po stronie Moskwy podczas tej agresji („prawilno djelajet Moskwa...).
Starania pseudoopozycji skończyły się klęską: w większości okręgów wyborczych reżimowi falsyfikatorzy przeznaczyli ich kandydatom nikłe procenty, wszędzie zwyciężyli „towarzysze”. Ale nie o zwycięstwo chodziło pseudoopozycji. Jej zadaniem było mobilizacja ludności do udziału w „wyborach”. Opłacani przez Moskwę zdrajcy wykorzystywali retorykę demokratyczną i niepodległościową w spektaklu dyktatury, oszukiwali ludzi „możliwością wyboru”. Ale niska frekwencja (głosowało do 35% wyborców) świadczy o tym, że ludzie zrozumieli bezsensowność tej awantury reżymu i że promoskiewska junta razem z jej „opozycją” nie mają poparcia społecznego w naszym kraju.

Valery Buival
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jerzy Dąbrowski
Weteran Forum


Dołączył: 01 Gru 2006
Posty: 314

PostWysłany: Wto Sty 16, 2007 4:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprawy białoruskie zawsze mnie interesowały. Trochę mnie "przytkało" jak się dowiedziałem że w ostatnich wyborach prezydenckich Milinkiewicza popierała KPB czyli Komunistyczna Partia Białorusi. Myślałem że Łukaszenkę. Ale tu się okazało że Łukaszenko to poprostu władza, że ludzie jego aparatu nie są już członkami KPB tylko można powiedzieć "wasalami hospodara". Bo własnie takie skojarzenie miałem do Łukaszenki. Państwo to on. Ludzie aparatu to tak jak "drużyna hospodara".
Niemniej dziwi mnie to określanie Milinkiewicza jako prorosyjskiego, raczej sądziłem że to można powiedzieć o Kazulinie.
Może mi ktoś to rozjaśni.
PS. Rzeczywiście przy takiej farsie (1 kandydat na 1 miejsce) najlepszą metodą jest wezwanie do bojkotu.

_________________
Nie jedna miarka wskazuje na Jarka,
Wi?c tak jak czuj? tak zag?osuj?!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum