Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

SN Wyroki wobec milicjantów Misztala i Smugi uchylone

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Sro Cze 25, 2008 6:42 am    Temat postu: SN Wyroki wobec milicjantów Misztala i Smugi uchylone Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/153322.html

SN wstrzymał wykonanie kary wobec Misztala za porwanie z 1983 roku
reg 24-06-2008, ostatnia aktualizacja 24-06-2008 16:02

Sąd Najwyższy wstrzymał wykonanie kary wobec b. milicjantów Edwarda Misztala i Janusza Smugi, skazanych prawomocnie na 2,5 i 2 lata więzienia za uprowadzenie w 1983 r. ze stołecznego kościoła pracowników prymasowskiego komitetu pomocy.

SN uznał za zasadny wniosek obrony o wstrzymanie wykonania kary do czasu rozpoznania przez SN kasacji obrony co do prawomocnego wyroku wobec obu b. milicjantów. Oznacza to, że nie pójdą oni do więzienia przed rozpoznaniem kasacji.

Sędzia SN Józef Szewczyk powiedział w ustnym uzasadnieniu decyzji, że nie przesądza o zasadności skargi kasacyjnej, ale jej argumenty dają "w świetle wstępnej analizy" podstawy do zastosowania wyjątkowej - jak podkreślił - instytucji wstrzymania wykonania kary.

W maju tego roku SN odroczył rozpoznanie samej kasacji, bo wystąpił do IPN o akta sprawy. Sędzia SN Halina Gordon-Krakowska poinformowała wtedy, że "dla dobra postępowania" SN zwrócił się do IPN o nadesłanie - jeśli się zachowała - dokumentacji operacyjnej SB sprawy, włącznie z aktami tajnych współpracowników oraz planami działań MO. Sędzia podkreśliła, że takie ewentualne dokumenty mają poważne znaczenie. Doświadczenie podpowiada, że po usilnych poszukiwaniach we wszystkich jednostkach IPN jest możliwość ich odszukania" - dodała.

W swej kasacji obrońca Misztala, mec. Jerzy Jamka wnosi o uchylenie wyroku i zwrot sprawy do sądu II instancji. Kwestionuje on m.in. uznanie czynu zarzucanego podsądnym za zbrodnię komunistyczną.

3 maja 1983 r., podczas zajść ulicznych na warszawskiej Starówce po manifestacji patriotycznej, ludzie Misztala wtargnęli na teren klasztoru przy kościele p.w. św. Marcina, gdzie mieścił się Prymasowski Komitet Pomocy Uwięzionym. Pobili jego pracowników (w tym opozycyjną poetkę Barbarę Sadowską, matkę zabitego kilka dni później przez MO Grzegorza Przemyka), zdemolowali pomieszczenia i zabrali sześć osób. Bijąc, obrażając i grożąc śmiercią, milicjanci wywieźli porwanych do lasu. Tam ich wieczorem wypuszczano - bez wierzchnich okryć i dokumentów.

Pierwszy proces b. milicjantów ruszył w 1994 r. Został umorzony w 1995 r. przez sąd, który powołał się na ustawę z 1989 r. o abolicji. Sąd wyższej instancji zwrócił jednak sprawę I instancji. Od tego czasu proces kilka razy zaczynał się od nowa, głównie z powodów proceduralnych.

Misztala oskarżono o to, że na jego bezprawne polecenie milicjanci, którymi kierował Smuga, wywieźli do lasu sześć osób. Odpowiadający z wolnej stopy oskarżeni, którym groziło do 10 lat więzienia, nie przyznawali się do zarzutów. Misztal zeznawał, że jego grupa goniąc rozrzucających ulotki, wpadła na jakieś podwórko, gdzie natknęli się na grupę osób "uzbrojonych w łopaty". "Wydałem polecenie, by podjąć walkę" - mówił Misztal. Podkreślał, że wywiezienie zatrzymanych polecił mu milicyjny "sztab"; przypominał, że otrzymał naganę za całą akcję.

W 2006 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia skazał Misztala i Smugę za "bezprawne pozbawienie wolności ze szczególnym udręczeniem" na 2,5 oraz 2 lata więzienia, uznając ich za winnych zbrodni komunistycznej (która nie przedawnia się na ogólnych zasadach). Gdyby nie zastosowana przez sąd amnestia z 1989 r., kary byłyby dwa razy wyższe.

Sędzia podkreślał, że działania Misztala i jego grupy były zorganizowaną akcją przeciw opozycjonistom. Według sądu ważne dla oceny ich czynów było, że u poszkodowanych powstało wrażenie, iż działa przeciw nim państwo, że nie mają się do kogo zwrócić o obronę. Sąd przyjął, iż Misztal był jedynie wykonawcą, a nie projektodawcą całej akcji, ponieważ ze względu na odmowę składania wyjaśnień nie można było ustalić kto stał za tymi bezprawnymi działaniami.

W lipcu 2007 r. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił apelacje obrońców i utrzymał wyrok.

Misztal był twórcą i pierwszym szefem milicyjnej brygady antyterrorystycznej. Jego ludzie odblokowywali jesienią 1981 r. strajkującą Wyższą Oficerską Szkołę Pożarniczą w Warszawie, udaremniali porwania samolotów, zatrzymywali działaczy podziemia; ochraniali też papieża podczas jego wizyt w Polsce. Po 1992 r. Misztal (jako policyjny emeryt) utworzył firmę ochroniarską, która m.in. ochraniała w Polsce Władimira Żyrinowskiego. Po prawomocnym wyroku stracił możliwość kierowania firmą - prawo zakazuje tego osobom karanym.

Źródło : PAP


Ostatnio zmieniony przez Witja dnia Wto Kwi 07, 2009 1:29 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Wto Kwi 07, 2009 1:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/15,287917_Wyroki_wobec_milicjantow_Misztala_i_Smugi_uchylone.html

"Wyroki wobec milicjantów Misztala i Smugi uchylone
gaw 07-04-2009, ostatnia aktualizacja 07-04-2009 14:20

Do sądu II instancji wraca proces byłych milicjantów Edwarda Misztala i Janusza Smugi, skazanych za głośne uprowadzenie w 1983 r. z warszawskiego kościoła współpracowników prymasowskiego komitetu pomocy osobom uwięzionym - orzekł Sąd Najwyższy.

SN uwzględnił kasacje obrony i uchylił prawomocne wyroki wobec milicjantów - Misztal był skazany na 2,5 roku więzienia, a Smuga na 2 lata.

W lipcu 2007 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał ich prawomocnie, oddalając apelacje obrońców od wyroku sądu rejonowego z 2006 r. Według SN, SO nie sprostał wymogom prawa przy rozpatrywaniu apelacji; m.in. przeoczył, że w SR oskarżonym "przypisano winę nie objętą aktem oskarżenia" oraz nie zbadał należycie, czy porwanie było zaplanowane.

3 maja 1983 r., podczas zajść ulicznych na warszawskiej Starówce po manifestacji patriotycznej, ludzie Misztala wtargnęli na teren klasztoru przy kościele pw. św. Marcina, gdzie mieścił się prymasowski komitet pomocy. Pobili jego pracowników (w tym poetkę Barbarę Sadowską, matkę śmiertelnie pobitego kilka dni później przez MO Grzegorza Przemyka), zdemolowali pomieszczenia i zabrali sześć osób. Bijąc, obrażając i grożąc śmiercią, milicjanci wywieźli porwanych do lasu. Tam ich wieczorem wypuszczano - bez okryć i dokumentów.

Misztala oskarżono o to, że na jego bezprawne polecenie milicjanci, którymi kierował Smuga, wywieźli do lasu sześć osób. Podsądni, którym groziło do 10 lat więzienia, nie przyznawali się do zarzutów. Proces b. milicjantów ruszył w 1994 r. Umorzono go w 1995 r. z powodu ustawy z 1989 r. o abolicji. Sąd wyższej instancji zwrócił jednak sprawę I instancji. Od tego czasu proces kilka razy ruszał od nowa.
PAP "
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum