Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

PUTIN DZIALA informaja wg BEDOMOCTN

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Pią Sty 19, 2007 11:42 am    Temat postu: PUTIN DZIALA informaja wg BEDOMOCTN Odpowiedz z cytatem

http://wiadomosci.onet.pl/1385627,2678,1,kioskart.html


Kiosk
Świat

Aleksandra Pietraczkowa/18.01.2007 16:34
Może być źle
Dwadzieścia trzy ponure scenariusze
150 dolarów za baryłkę ropy naftowej, wirus znacznie groźniejszy niż ptasiej grypy, katastrofalne powodzie w Azji Południowej, walka o grunty uprawne w USA i liczne zamieszki na olimpiadzie w 2008 roku w Pekinie. To bynajmniej nie najgorsze ze scenariuszy, jakich można spodziewać się na naszej planecie – twierdzą eksperci Word Economic Forum (Światowego Forum Gospodarczego). Ratunek widzą w zjednoczeniu wysiłków państw, ale obawiają się, że świat jeszcze do tego nie dojrzał.
Na początku 2008 roku terroryści atakują w rejonie Morza Moluckiego kilka tankowców z ropą, po czym jej ceny skaczą do 150 dolarów za baryłkę. Kraje wydobywające ropę wolą w tej sytuacji przykręcić kurek i utworzyć sojusz pod nazwą ChavPec (od nazwiska prezydenta Wenezueli, Hugo Chaveza i OPEC). Powstaną także bloki składające się z biednych krajów Ameryki Łacińskiej z Wenezuelą i Boliwią na czele, z krajów byłego ZSRR z Rosją oraz z afrykańskich państw eksportujących ten surowiec.



fot. AFP




W krajach rozwiniętych zacznie się recesja, a najbardziej ucierpią Stany Zjednoczone. Chińska gospodarka, pozbawiona zachodniego konsumenta, poczuje czym jest "twarde lądowanie". Przywódcy Chin, starając się umocnić władzę postawią na rozwijanie sił zbrojnych.

Może też być inaczej: w styczniu 2008 roku Azję atakuje wirus – na przykład ptasiej grypy, ale znacznie bardziej złośliwy od dotychczasowego straszaka H5N1. Do lutego liczba ofiar nie przekroczy pięćdziesięciu, ale świat ogarnie panika. Zamknięte zostaną granice, Europejczycy przestaną latać do Azji, linie lotnicze będą bliskie bankructwa. Ceny ropy zaczną spadać. Do końca marca umrą setki mieszkańców Azji, a źródło zakażeń wciąż nie zostanie wykryte. Zaczną kwitnąć teorie spiskowe. Najpopularniejsza będzie mówić, że wirus stworzono sztucznie, co wywoła czystki etniczne. Do listopada liczba ofiar sięgnie miliona. W styczniu powstanie w końcu szczepionka, ale nie będzie wiadomo, kto powinien ją rozprowadzać ani komu i po jakiej cenie ją przekazywać. Wszystko uspokoi się dopiero latem 2009 roku.

A może być i tak: w samym tylko 2007 roku dojdzie do potężnych powodzi w Azji Południowej, tropikalnych burz w Ameryce Łacińskiej, niebywałych mrozów na Północnym Wschodzie USA. W Azji rozpocznie się masowa migracja, wystąpi dramatyczny brak ropy naftowej. Z powodu wysokich cen na paliwo w USA spadnie popyt na nieruchomości, ale znacznie wzrośnie popyt na grunty uprawne – potrzebne do produkcji biopaliw.

W Chinach tymczasem zbyt burzliwy wzrost gospodarczy doprowadzi do znacznego nasilenia nierówności między poszczególnym częściami kraju: 150 mln robotników zatrudnionych w niepełnym wymiarze, kursujących między wsią i miastem, stanie się zarzewiem niezadowolenia społecznego. Oliwy do ognia doleje olimpiada w 2008 roku. A do tego Iran w 2015 roku zacznie wzbogacać uran.

To są wszystko scenariusze globalnych zagrożeń, przytoczone w raporcie WEF. Zostanie on przedstawiony na dorocznym forum w Davos 24-28 stycznia.

Kiosk
Świat

Aleksandra Pietraczkowa/18.01.2007 16:34
Może być źle
Dwadzieścia trzy ponure scenariusze
Ciąg dalszy...

REKLAMA Czytaj dalej

Owe przypuszczenia nie wyczerpują listy dramatów – uważa dyrektor grupy ds. globalnych zagrożeń w Word Economic Forum, Thierry Malleret. Eksperci WEF wyodrębniają 23 niebezpieczeństwa: ekonomiczne, ekologiczne, geopolityczne, socjalne i technologiczne. Każde z nich może sprowokować kryzys światowy. "Te, które opisaliśmy, są wyraźne i zrozumiałe dla wszystkich" – wyjaśnia swój wybór Malleret.

Spośród 23 ponurych scenariuszy tylko w sześciu przypadkach stopień ryzyka utrzymuje się na tym samym poziomie co w analogicznych prognozach zeszłorocznych. Na przykład nie wzrasta groźba międzynarodowej korupcji i przestępczości, trzęsień ziemi czy chorób infekcyjnych w krajach rozwijających się. Jeśli chodzi o pozostałe zagrożenia, takie jak choćby wzrost deficytu na rachunku bieżącym USA, ocieplenie klimatu czy terroryzm międzynarodowy, sytuacja przedstawia się coraz gorzej.

Jedyny ratunek dla świata to zjednoczenie wysiłków – piszą eksperci WEF. Na przykład w przypadku szoku naftowego rozwój wydarzeń zależałby od zachowania Rosji. "Ale w ostatecznym rezultacie, przy dowolnym scenariuszu, i tak przegrywają wszyscy. Zagrożenia są globalne i nie ma dla nich granic" – mówi Malleret.

Aby tego uniknąć, rządy powinny wyznaczyć urzędników, którzy zajmowaliby się niebezpieczeństwami tego rodzaju, a państwa powinny tworzyć elastyczne koalicje i wspólnie zastanawiać się, jak zapobiegać kryzysom, które na nich odbiłyby się najmocniej – uważa Jacques Aigrain, dyrektor generalny spółki ubezpieczeniowej Suisse Re, uczestniczącej w opracowaniu raportu.

Organizacje gospodarcze, takie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Bank Światowy, dawno uświadomiły sobie problemy globalnego zagrożenia i mają nawet specjalne programy w tej dziedzinie – informuje główny ekonomista Deutsche UFG (należąca do Deutsche Bank grupa kapitałowa – przyp. Onet) Yaroslav Lissovolik. Wspomniane koalicje państw już funkcjonują, natomiast jeśli chodzi o specjalnych urzędników działających w ramach rządów, to nie jest to kwestia najbliższej przyszłości. Dla krajów rozwijających się oznaczałoby to bowiem przede wszystkim rozrost biurokracji, za co sam WEF ich krytykuje – dodaje.
12



Nie trzeba chyba lepszego dowodu jak nadal dziala GRU i putinowska administracja na Kremlu.Opisal to dokladnie Anatolij Golitsyn, Wladimir Bukowski,czy Alain Besancon ,polecam wszystkim ostatnie ciekawe wydanie SWIADEK WIEKU Tom I i II wyd w 2006r , zebral i przelozyl FILIP MEMCHES , przez wydawnictwo FRONDA -Warszawa. www.fronda.pl ,

Start » Publicystyka | Politologia


red. Filip Memches
Alain Besançon - świadek wieku. Tom I - II
956 stron, Fronda 2006
Cena detaliczna: 70.00 zł
Cena xlm: 63.00 zł
Popularność:
Wybór publicystyki z pierwszego i drugiego obiegu.
Książka przybliża twórczość Alaina Besançona, wybitnego znawcy historii, kultury oraz problemów Europy Środkowej i Wschodniej, a także wielkiego przyjaciela Polski. Na książkę składają się teksty Besançona, jakie ukazały się po polsku w ciągu ostatnich 20 lat w pierwszym i drugim obiegu oraz wywiad, jaki specjalnie na potrzeby książki udzielił Alain Besançon. W dorobku tego autora na szczególną uwagę zasługuje refleksja nad wzajemnym oddziaływaniem polityki, religii, kultury i sztuki. Dostrzega on ścisłe więzi łączące wymienione obszary życia społecznego i ludzkiej aktywności. I chyba nie będzie przesadą stwierdzenie, że Besançon jawi się tu jako wytrawny teolog polityki.


Tym, co w dorobku Alaina Besançona zasługuje chyba na szczególną uwagę, pozostaje refleksja nad wzajemnym oddziaływaniem polityki, religii, kultury, sztuki. Filozof dostrzega ścisłe więzi łączące wymienione obszary życia społecznego i ludzkiej aktywności. I chyba nie będzie przesadą stwierdzić, że jawi się on tu jako wytrawny teolog polityki. Prawdziwe zło ukrywa się za zasłoną fałszywego dobra. To ostatnie zwodzi nas wzniosłością, tym wszystkim, co nakazuje porzucić trudy ziemskiej pielgrzymki, aby podążyć za jakimś mitem (wersja "prawicowa") czy jakąś utopią (wersja "lewicowa"). Największe niebezpieczeństwo tkwi w tym, że przyjęcie takiej oferty separuje człowieka od rzeczywistości, a więc zrywa jego relacje z Bogiem i bliźnimi. I przed taką pokusą wzniosłości Alain Besançon, wielki i jakże wiarygodny świadek minionego wieku, nas ostrzega.
Filip Memches, z Przedmowy

Alain Besançon (ur. 1932) - myśliciel polityczny, historyk idei, badacz dziejów Rosji, sowietolog. Jeden z najwybitniejszych analityków dwudziestowiecznych totalitaryzmów. Profesor L'École des Hautes Etudes en Sciences Sociales w Paryżu, współzałożyciel i stały współpracownik kwartalnika "Commentaire". Świecki uczestnik Synodu Biskupów Europy (1999). Autor takich pozycji jak Le tsarevitch immolé (1961), Les origines intellectuelles du léninisme (1977, WYD. POPR. 1986), La Falsil cation du bien, Soloviev et Orwell (1985), L'Image interdite. Une histoire intellectuelle de l'iconoclasme (1994). W czasach PRL, jego liczne publikacje - m.in. Krótki kurs sowietologii na użytek władz cywilnych, wojskowych i kościelnych (1976, WYD. POL. 1984) - ukazywały się nakładem wydawnictw drugiego obiegu. W Polsce oficjalnie wyszły do tej pory dwie książki: Anatomia widma (1981, WYD. POL. 1991) oraz Przekleństwo wieku (1998, WYD. POL. 2000).
*twarda oprawa*


ZAMÓW


ZAREKOMENDUJ



W promocji taniej:

Fronda nr 40 + Alain Besançon



Robert Majka z Przemyśla, tel.506084013 mail: robm13@interia.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum