Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zapraszam do debaty, 5 lat Polski w Unii Europejskiej

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Pią Maj 01, 2009 8:22 am    Temat postu: Zapraszam do debaty, 5 lat Polski w Unii Europejskiej Odpowiedz z cytatem

5 lat Polski w Unii Europejskiej



Bruksela, styczeń 2009 : Kontrowersyjna instalacja przedstawiająca kraje UE. Polska została ukazana jako kartoflisko, na którym duchowni wznoszą gejowską flagę /
AFP






Polscy stoczniowcy znów demonstrują w Brukseli, czerwiec 2008/AFP



Protest polskich stoczniowców z Gdańska przed siedzibą Rady Europy w Brukseli, 31 sierpnia 2007 r./AFP


autor rysunku Andrzej Mleczko , Tygodnik Polityka NR 18 , 2 maja 2009

Dziś po pięciu latach obecności Polski w Unii Europejskiej
warto postawić ponownie dwa pytania.

Czy jest Pani / Pan za dalszą obecnością państwa polskiego
w strukturach biurokratycznej instytucji Unii Europejskiej ...?
Jakie wg Pani / Pana są korzyści , a jakie zagrożenia na przyszłość ,
odnośnie daszlej obecności Polski w UE ... ?


Co na to moje koleżanki i koledzy z Solidarności Walczącej ...?
Myślę, że warto , abyśmy to przeanalizowali w rzeczowej debacie na forum SW ... te ważne kwestie.


Ostatnio zmieniony przez Robert Majka dnia Wto Sty 12, 2010 9:11 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Pią Maj 01, 2009 9:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobrym dodatkiem do Tematu może być felieton Pana Redaktora Stanisława Michalkiewicza wygłoszony 30 kwietnia w Radiu Maryja pt. "Konkurs o 54 synekury otwarty!", który można przeczytać pod http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=760 .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Sob Maj 02, 2009 8:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najważniejsza jest wolna , suwerenna POLSKA, dobro jej obywateli ,
NIE UNIA EUROPEJSKA !!!




Zapytam wprost !

Dlaczego na forum SW jest taka panika, i strach w oczach Shocked ,

jak jest mowa o debacie w sprawie obecności nawet takiego
państwa polskiego ( jakie mamy w chwili obecnej)
w UNII EURPOPEJSKIEJ !?

Czego się Państwo boicie ... dyskusji, obrony naszego
dorobku narodowego, dziedzictwa państwa polskiego ?

Czego się Państwo boicie debaty na temat
czym jest w naszych oczach
UNIA EUROPEJSKA
.
Na temat oceny pięciu lat polskiej obecności ... ?

To przerażające , ale pouczające...



Chciałem tylko , abyśmy przedyskutowali ten ważny temat.
Szkoda,że nikogo nie interesuje. A może chodzi , o to,
aby nie drażnić ludzi powiązanych z PO ...
Po co !


Ostatnio zmieniony przez Robert Majka dnia Wto Sty 12, 2010 9:12 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Pawel
Weteran Forum


Dołączył: 10 Sty 2009
Posty: 438

PostWysłany: Sob Maj 02, 2009 3:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Noooooooooo, Panie Robercie, ale Pan przywalił teraz ''z grubej rury czołgu Rudego''. Wysuwając tezy o panice, strachu i niechęci drażnienia co niektórych osób doprowadził Pan do ciekawej sytuacji i dwóch skrajności. Kto nie odpowie i nie weźmie udziału w dyskusji ten panikuje ze strachu , a kto odpowie ten (tak jak ja ) ma być może odczucie sztubaka , który dostał ( słusznie ) w szkole po łapach i teraz musi iść po rodziców aby przyszli do szkoły ( ech , stare dzieje ) i aby się przed nimi i nauczycielami wytłumaczył ze swojego karygodnego uczynku. To tak z przymrużeniem oka , i proszę na mnie nie krzyczeć. Wink

Wracając do meritum sprawy, przed przystąpieniem do swojego nudnego wywodu, zacznę od założeń do niego. Zawsze źle na mnie działały określenia typu ''cały naród uważa że ....'' , ''społeczeństwo polskie opowiada się za....'' , itd. itp. Tak więc moje poniższe wywody są moimi własnymi odczuciami i nie zamierzam ich przypisywac do szerszego ogółu.

Pracując jakiś czas w UK, spotykałem osobiście czy docierały do mnie wiadomości o rodakach , których postawy mozna określić ''od wielkości do podłości''. Uważam, że problem leży jednak w tym z jakim ''kręgosłupem moralnym'' dana osoba przybyła ( w tym przypadku ) do UK. Niestety, uważam, że im młodsze pokolenie , tym ten ''kręgosłup'' jest bardziej elastyczny. Wejscie do Unii, otwarcie granic spowodowało zachłysnięcie się tą ''wolnością'' , która niesie ze soba też poważne zagrożenia. Rzecz w tym, tak uważam, iż osoba z odpowiednim ''kręgosłupem'' jest w stanie im stawić czoła. Młode pokolenie niestety - nie jest ( nie uogólniam na wszystkich! ).
Wejście do Unii spowodowało ''otwarcie na zachód'' , otwarcie na ów konsumpcyjny tryb życia który jest wartościa nadrzędną na zachodzie a które niesie wielkie zagrożenia dla sfery duchowej człowieka, dla tożamosci narodowej. Dla mnie jest to pojęcie akurat ważne. Dla kogoś innego może nie być, więc nie widzi w tym problemu. Tak niewątpliwie stało się z młodym pokoleniem w Anglii. I starsi Anglicy to samo przyznają. Konsekwencją tych zmian obyczajowych, mentalnych, społecznych, religijnych jest m.in. to, że :
- Domy Opieki nad starszymi osobami sa pełne bo nie ma więźi między dziećmi a rodzicami.
- Reżyser kręcący scenę do filmu w kościele prosi księdza aby zasłonił krzyż bo jego widok w filmie może obrazic uczucia religine muzułmanów.
- Odwołuje się koncerty pieśni i kolęd w okresie Bożego Narodzenia aby nie obrazić uczucia religijne muzułmanów.
- Stewardesy brytyjskich linii lotniczych lecące do Arabii Saudyjskiej muszą zakładac chusty na głowy i po wyjściu z samolotu poruszać się za mężczyznami, nawet jeśli służbowo mężczyzna podlega kobiecie. Kiedy jedna ze stewardes odmówiła zakładania husty mówiąc że jest chrześcijanką i nie zgadza sie na takie traktowanie – zwolniono ją z pracy.
- Nie organizuje się świąt Bożego Narodzenia w szkołach bo to obrażac może uczucia religijne innych.
- Jakiś mułła z Birmingham pobierający rocznie 35 000 funtów zasiłków na swoje dzieci od panstwa angielskiego wzywa do ataków na Anglikow w Anglii, wzywa do zabijania ich jako kara za Irak i Afganistan, i oczywiście nie ponosi żadnych konsekwencji
- Puby pełne młodych ludzi w Wielki Piątek .
- i wiele innych przykładów z którymi sie spotkałem

Nie chciałbym aby mój kraj za ileś lat tak wyglądał. I jeśli te zmiany dokonały się w ostatnim pokoleniu Anglików to czego były konsekwencją? Jeżeli jest to efekt oddziaływania Unii która dąży do zatarcia tożsamości każdego narodu , do mowienia mi w co wolno mi wierzyć a w co nie, jakie zasady mam wyznawac a jakie nie - to ja mowię NIE.

Dlatego jestem przeciwnikiem podpisania traktatu, jakiejś wspólnej konstytucji, jednego szczęśliwego narodu - co w konsekwencji, w przyszłości mogłaby doprowadzić do takich zjawisk w mojej ojczyźnie. A czego symptomy widac powoli ''święto Europy'' zamiast ''Polskiego spiewania'', indoktrynacja od przedszola ,jakies wierszyki dla dzieciaków o wspanialej Unii. Walka o rząd dusz trwa. Kto ma ''kręgosłup'' ten ma świadomość i pozostanie świadomym obywatelem. Ale żeby wykształcić taki ''kręgosłup'' trzeba walczyc o młode pokolenie. A jak widać zwolennicy jednej Europy to już robią , mając swój cel.

Jestem natomiast ZA założeniami które tkwiły u podstaw powstania Unii czyli ''swobody przepływu towarów, usług i ludzi''. I jeśli młody człowiek powie sobie : ''jestem Polakiem, później dopiero Europejczykiem'' to nie widzę problemu aby korzystał z tych możliwości które legły u podstaw powstania Unii.

Pawel

----------------------------
www.solidarni.waw.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Sob Maj 02, 2009 6:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowny Panie Pawle,
miło jest usłyszeć pana głos w dyskusji.
Marzeniem moim jest , aby w Polsce doszło do rzeczowych
debat na każdy temat, zamiast ogólnej "pyskówki".
Każda pyskówka , tooo poniża Polaka i obywaleka państwa polskiego.
Czy świat się zawalił ? , jak Pan się wypowiedział.
Oczywiście, że Nie.
I o to właśnie idzie. Abyśmy podyskutowali i wzajemnie się
edukowali, każdy ma jakieś doświadczenia, ktoś był w
takim czy innym kraju Unii Europejskiej ... W wielu innych krajach
, przekazanie osobistych doświadczeń, to skarb, bo to wiedza.
A wiedzy jaką sobie wzajemnie przekażemy , nikt
nam nie zabierze.

Może na rzeczowy głos w takiej dyskusji( którą proponuję na temat 5 lat Polski w UE ) oczekuje
internetowy czytelnik.
Każdy chce coś przeczytać wyjątkowego i
madrego, są tacy internauci który mają dość "papki" podawanej
przez media, usłużne media. Forum SW to dobre źródło
przekazu, warto z tego skorzystać.
Ja na wstępie dyskusji przedstawiłem kwestię dotyczącą
likwidacji Soczni Gdańskiej.
Jak widać , Komisja Europejska domaga się likwidacji SG,
a rząd PO , przyzwala na takli stan ... Rolling Eyes

Europa klepie Nas po plecach , ale się z Polską nie liczy ... !
Bo wie,że rządzą w niej ludzie słabi , patrzący naswój
partykularny interes. Coś trzeba z tym zrobić?
Ludzie muszą zacząc myśleć.Dlaczego od dwudziestu lat
jest takie przyzwolenie na niszczenie przemysłu polskiego,
zamykanie fabryk itp. , poglębiające się bezrobocie.
Panie Pawle, gdyby przed rokiem 1988 dochodziło do
zwalniania 5,10, 20, 25 tysięcy ludzi z pracy
byłby strajk, na strajku. A po 1988 ciągle obserwujemy marazm
i wyczekiwanie, aż samo się coś zmieni ...
Nikt na białym koniu nie przyjedzie do Polski,
i nie zacznie bronić dorobku polskiego, jak sami Polacy
tego nie zacznął realizować. Najdziwniejsze
w tym wszystkim jest to, że dzisiaja jest większy
paraliż w działąniu jak za PRL-u...
Kiedy Polacy zechcą chcieć żyć jak wolni ludzie... ? Bez realizowania swojego życia pod dyktandoooo ...
Przed rokiem 1988 pod dyktando sowietów, po , pod dyktandooo
międzynarodowych instytucji finansowych ... biurokratów z Brukseli.
Skąd jest taki strach w Polakach , przed wymieną "elit"
magdalenkowych , które rujnują Polskę.
Interesy ekonomiczne, każdego z nas.
Popatrzmy na nasze portfele,konta bankowe... etc


Czy gdyby ktoś podsszedł do Pana i Pani, i zechciał go
okraść , pobić ... nie bronilibyście się ! To pytanie retoryczne.
A więc skąd ta pogoń za szczęśliwością jaką , podobno mają
Polakom zapewnić biurokraci europejscy...., którzy z Polski
zrobili sobie rynek zbytu dla swoich towarów i usług.
Sztucznie podtrzymywana wartość 1 złotego i 1 Euro nie ma nic
wspólnego ze zdrową konkurencją rynkową.



Warto zapytać, gdzie jest większe bezrobocie w UE czy na Seszelach ???

Popatrzmy !!!

Język urzędowy kreolski seszelski, francuski, angielski
Stolica Victoria
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent James Michel
Szef rządu prezydent James Michel
Powierzchnia całkowita
• wody śródlądowe 177. na świecie
455 km²
~0%
Liczba ludności (2005)
• całkowita gęstość zaludnienia 201. na świecie
81 188
178 osób/km²
Jednostka monetarna rupia seszelska (SCR)
Niepodległość od Wielkiej Brytanii
29 czerwca 1976
Religia dominująca rzymski katolicyzm
Strefa czasowa UTC +4
Kod ISO 3166 SC
Domena internetowa .sc
Kod samochodowy SY
Kod telefoniczny +248

http://pl.wikipedia.org/wiki/Seszele

Seszele, Seychelles, Sesel – państwo wyspiarskie na Oceanie Indyjskim, ok. 1600 km od wybrzeży Afryki, położone na północny wschód od Madagaskaru. Pobliskie państwa i terytoria zamorskie to Mauritius i Reunion na południe oraz Malediwy na północny wschód.

Zapewne pierwszymi, którzy dotarli na niezamieszkane Seszele, byli Arabowie. Właśnie arabscy kupcy docierali tam już w X wieku. Pierwsze pisane źródło dotyczące tych wysp pochodzi od portugalskich żeglarzy, którzy w 1505 dotarli w okolice archipelagu. Pierwszymi Europejczykami, którzy postawili stopę na wyspach, byli natomiast Brytyjczycy, którzy w 1609 roku wylądowali na North Island. Przez kolejne dziesięciolecia archipelag dalej pozostawał jednak niezamieszkany, jeśli nie liczyć piratów, którzy traktowali wyspy jako schronienie w czasie oczekiwania na wyładowane towarami statki płynące do Indii.

W 1742 francuski zarządca Mauritiusa, Bertrand François Mahé de La Bourdonnais, wysłał na wyspy ekspedycję, dowodzoną przez Lazare'a Picaulta, a w 1756 roku Francja zaanektowała archipelag. Nazwa wysp pochodzi od francuskiego ministra finansów na dworze króla Ludwika XV, Jeana Moreau de Sechelles. W 1770 roku na wyspę Sainte Anne przybyli pierwsi francuscy osadnicy wraz z niewolnikami z Afryki.



Z czasem przybywały tu kolejne fale migracyjne. Od 1794 Seszele były okupowane przez Brytyjczyków, a po wojnach napoleońskich przeszły w ich władanie (potwierdzenie traktatowe w 1814). Wraz z Brytyjczykami na wyspy przybyła ludność z różnych stron brytyjskiego imperium, głównie z Indii i Afryki Wschodniej. Zniesienie niewolnictwa w 1835 roku przyczyniło się do wzrostu statusu społecznego mieszkańców, a także zwiększyło ich liczebność, ponieważ brytyjska marynarka przechwytywała przepływające w pobliżu statki niewolnicze i uwalniała załogę na wyspach. Na Seszelach osiedlali się też kupcy z Azji Wschodniej. Mieszanka wpływów z trzech kontynentów przyczyniła się z czasem do wytworzenia unikatowej kultury Seszelczyków.



Początkowo Seszele były zależne administracyjnie od Mauritiusa, a w roku 1903 stały się odrębną kolonią korony brytyjskiej. Autonomię wewnętrzną uzyskały w 1975, 29 czerwca 1976 Wielka Brytania przyznała Seszelom niepodległość, a nowe niepodległe państwo przystąpiło do Wspólnoty Narodów. Kulturowo Seszele nadal utrzymują dość silne związki z Francją.

Pierwszym prezydentem został 29 czerwca 1976 James R. Mancham, który został obalony w wyniku zamachu wojskowego 5 czerwca 1977. Władzę przejął wówczas France-Albert René. W nowym państwie polityczne wpływy zyskały siły o zabarwieniu socjalistycznym i w 1979 w konstytucji zapisano rządy systemu jednopartyjnego. Pod wpływem głównych kredytodawców w roku 1991 rozpoczął się proces demokratyzacji. Potwierdziły to pierwsze wolne wybory w 1993. France-Albert René sprawował władzę jako prezydent i szef rządu do 16 kwietnia 2004, kiedy to prezydentem został James Michel.

Polityka
Seszele są republiką. Prawo wyborcze posiada każdy mieszkaniec powyżej 17 roku życia. System prawny bazuje na angielskim prawie zwyczajowym i francuskim prawie cywilnym.


Władza wykonawcza
Prezydent Seszeli, który jest także głową rządu jest wybierany w wyborach powszechnych na pięcioletnią kadencję. Poprzedni prezydent, France-Albert Rene został wybrany demokratycznie po reformach konstytucyjnych w 1992, ale władzę w państwie posiadał już od 1977. Ustąpił ze stanowiska w 2004 na korzyść jego wiceprezydenta, Jamesa Michela. Gabinet składa się z ministrów asygnowanych przez prezydenta.

Władza ustawodawcza
Parlament seszelski nosi nazwę Zgromadzenia Narodowego, składa się z 35 członków, z których 25 jest wybieranych bezpośrednio, podczas gdy pozostałe 10 osób zostaje wyznaczonych proporcjonalnie przez partie, które zdobyły ponad 9% głosów. Kadencja parlamentu trwa 5 lat.


State House w Victorii - siedziba prezydentaWyniki wyborów w dniach 4-6 grudnia 2002:
SPPF 54,3%, SNP 42,6%, SDP 3,1%, SDA, 0,3%;
miejsca zdobyte bezpośrednio - SPPF 18, SNP 7;
miejsca ustalone przez partie - SPPF 5, SNP 4
Następne wybory przewidziane są na 2007 rok. Główne partie polityczne to:

Seychelles National Party (SNP)
Seychelles People's Progressive Front (SPPF)
Seychelles Democratic Party (SDP)
Władza sądownicza: Sąd Najwyższy i Sąd Apelacyjny, sędziowie wybierani są przez prezydenta.

Członkostwo w organizacjach międzynarodowych
Seszele należą do następujących organizacji: ACCT, ACP, AfDB, Wspólnota Narodów, ECA, FAO, G-77, IBRD, ICAO, ICFTU, Czerwony Krzyż, IFAD, IFC, ILO, IMF, IMO, InOC, Interpol, MKOL, ISO (korespondent), NAM, OAU, OPCW, SADC, UN, UNCTAD, UNESCO, UNIDO, UPU, WCL, WHO, WMO, WToO, WTrO (kandydat).

Podział administracyjny

Pozdrawiam , udanego wieczoru.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum