Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Prof. Zybertowicz : Unieważnić prawdę? W czyim interesie?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Pią Maj 29, 2009 6:26 am    Temat postu: Prof. Zybertowicz : Unieważnić prawdę? W czyim interesie? Odpowiedz z cytatem

Prof. Andrzej Zybertowicz : Unieważnić prawdę? W czyim interesie?

http://zybertowicz.pl/

Kategorie: inne Aktualizacja tekstów naukowych +wywiad
23 maja 2009W dziale Wywiady umieściłem pełną wersję rozmowy, która ukazała się we FRONDZIE w grudniu zeszłego roku. Dostępny jest on, tak jak pozostałe teksty w formacie PDF, w wersji dającej się przeszukiwać:

Grudzień 2008 - FRONDA: Potrzebna jest re-konstytucja polskości

W zakładce Teksty naukowe dodaję moje publikacje z lat różnych. Skupiają się one głównie na zagadnieniach związanych szeroko rozumianej metodologii nauki oraz analizą polskiej transformacji. Są to:

“O zacnych i niecnych regułach postępowania (także naukowego)”Tekst ukazał się w pracy zbiorowej pod tytułem Etyka w nauce, Warszawa 2003, s. 64-71

“W centrum czy na obrzeżach? Przemoc w III RP”
Przegląd Socjologiczny, t. LII/1, 2003, s. 35-64

“Wstęp. O pewnych osobliwościach polskiej demokracji”
Tekst napisany wspólnie z Edmundem Mokrzyckim i Andrzejem Rychardem. Ukazał się w redagowanej przez nas książce pod tytułem: Utracona dynamika? O niedojrzałości polskiej demokracji, Warszawa: Wydawnictwo IFiS PAN 2002, s. 9-28

“Demokracja jako fasada przypadek III RP”
Tekst ukazał się w pracy zbiorowej pod redakcją Edmunda Mokrzyckiego, Andrzeja Rycharda i Andrzeja Zybertowicza, Utracona dynamika? O niedojrzałości polskiej demokracji, Warszawa: Wydawnictwo IFiS PAN 2002, s. 173-214

“O myśli Jerzego Kmity - po amatorsku psychoanalitycznie”
Tekst ukazał się w książce pod redakcją Barbary Kotowej, Jacka Sójki, Krystyny Zamiary, Kultura jako przedmiot badań. Studia filozoficzno-kulturoznawcze, Poznań 2001, s. 315-327. Zachęcam do obejrzenia nagranych wykładów Kmity - tutaj

“W MiędzyDoświadczeniu”
Fragment rozmowy z Ewą Domańską. Ukazał się w periodyku Kultura Współczesna, 1-2, 1999, s. 50-57

“Sztuka zapominania: państwo policyjne jako nierzeczywistość”Tekst ukazał się w pracy zbiorowej pod redakcją Wojciecha Wrzoska, Świat historii, Poznań: Instytut historii UAM 1998, s. 429-439

“Spoleczno-regulacyjna teoria kultury. Fazy społecznego rozwoju poznawczego i zjawiska paranormalne”
Kultura współczesna, nr 2 (14), 1997, s. 7-36

Postaram się w przyszłości (niekoniecznie systematycznie) dodawać krótkie abstrakty pod zamieszczonymi tekstami, by umożliwić Czytelnikom łatwiejsze odnalezienie interesujących ich motywów.

Zachęcam serdecznie do lektury…

Kategorie: inne Latawiec

22 maja 2009Wczoraj późny wieczór, po gorącej dyskusji na seminarium sytuacyjnym Koła Metodologicznego Historyków UMCS oraz Zakładu Metodologii Historii UMCS (ciut więcej o seminarium tutaj). Lublin, Starówka. Pod niebem prawie Wschodu.

Człowiek, chyba niestary jeszcze (jego PESEL ma ósemkę jako pierwszą cyfrę), w czapce z daszkiem, z kamerą Sony, która zaraz po nabyciu prawie przyrosła mu do ręki. Nie on wybrał kamerę, ale ona jego. Chce sfilmować swój magistrat. Magistrat Piotra B. Ponoć nie chodzi o to, by najpierw pracę napisać, a potem ją - kartka po kartce - skadrować. Raczej o coś innego. Niedokładnie wiadomo, o co. Na razie. Zamysł się dopiero wyłania. Ale już jest wola.

Skrawki rozmowy o filmowaniu - z Piotrem Brożkiem - między innymi wątkami dryfującej rozmowy. Ale przecież P.B. to identyfikacja i tożsamość biurokratyczna, nadana przez osobę, która wypełniła urzędowe formularze oraz przez przypadkowy wynik ruletki genowej. Bo PB to postać bez artystycznego pseudonimu.

Czy bez ksywki można mieć swoją osobistą artystyczną tożsamość? A przecież twórca to Latawiec. Potrzebuje się unieść i potrzebuje uwięzi. Jednocześnie: i twórczego uniesienia i uwięzi. Uwięzi stylu, uwięzi dyscypliny twórczej (vide daszek od czapki, który ramuje obraz), uwięzi rytmu pracy, uwięzi, którą stanie się wyobrażony odbiorca filmu.

Twórca bez uwięzi - Twórca-Nie-Latawiec - zostanie zabrany, pomieszany przez wiatr i straci zdolność przeżywania kolejnych, powtarzających się, chociaż - może - niepowtarzalnych, uniesień.

Kategorie: inne Debata pod tajemniczym tytułem

20 maja 2009Zostałem zaproszony do udziału w debacie o nazwie: “7647 dni sporu.”

7647 dni sporu. Jak się pisze i rozumie momenty rzeczywistości A.D. 1989?

Rzecz wydarzy się jutro, tj. w czwartek, 21 maja, o godz. 15.00.

Miejsce: Lublin, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Mała Aula Wydziału Humanistycznego,

pl. Marii-Curie Skłodowskiej 4a.

Szczegóły tutaj!

Dobrze to, czy źle – ale jeszcze nie wiem, co jutro powiem… Niech pomoże sen.

A zaproszony - zaprasza!

Kategorie: inne Dzisiejsza rozprawa w procesie Solorz vs Zybertowicz odwołana

Informuję, że planowana na dzień dzisiejszy (tak, tak, mamy już 20 maja 2009) kolejna rozprawa Sądzie Okręgowym w Toruniu, w procesie, który wytoczył mi Zygmunt Solorz-Żak, została odwołana. Powodem - jak mnie poinformowano - jest choroba sędziny. Zatem do zobaczenia przy innej okazji.

Kategorie: inne Gdyby Adam Michnik odkrył kim jest, musiałby się przeciw temu zwrócić…

11 maja 2009We wtorek, 12 maja, o godz. 12-tej zapraszam na kolejną rozprawę z cyklu Michnik II versus Zybertowicz. Rozprawa odbędzie się w Sądzie Okręgowym w Warszawie (ul. Al. Solidarności 127, sala 459). Bliższe informacje o sprawie są w zakładce Michnik II versus Zybertowicz. Sprawozdanie z poprzedniej rozprawy można przeczytać tutaj.

Proces dotyczy mojej wypowiedzi umieszczonej 11 stycznia 2008 w Rzeczpospolitej, w tekście Jarosława Stróżyka pt. „Zybertowicz: na razie 2:0 dla III RP”. Ostatni akapit tekstu brzmiał:

„To nie pierwsza sprawa sądowa socjologa. W grudniu 2007 r. przegrał w pierwszej instancji podobny proces z Adamem Michnikiem. - Na razie jest 2: 0 dla III RP - tak swoje sądowe porażki komentuje Zybertowicz. - A przecież czeka mnie jeszcze proces z Zygmuntem Solorzem. Swoją drogą to ciekawe, kto mnie dotychczas pozwał do sądu: dwóch agentów i jeden ich zaciekły obrońca“. Wytłuszczone zdanie stało się powodem procesu.

Ponieważ Sąd ma zamiar wysłuchać obie strony, może być ciekawie, tym bardziej, że będzie można zobaczyć - na żywo i przy robocie - samego Piotra Rogowskiego, pełnomocnika procesowego powoda Michnika.

Będąc optymistą co do ludzkiej natury, jako dewizę/morał tego procesu proponuję: Gdyby Michnik odkrył kim jest, musiałby się przeciw temu zwrócić…

Do zobaczenia!

Kategorie: inne Zapowiadam, polecam, zapraszam

28 kwietnia 2009Oto trzy spotkania, w których wezmę udział w najbliższym czasie:

1. Dzisiaj, 28 kwietnia, o godz. 18-tej, wraz moim doktorantem Bartoszem Pilitowskim będziemy uczestniczyli w seminarium Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie odbędzie się dyskusja nad naszym tekstem „Polityczna pogoń za rentą: peryferyjna czy strukturalna patologia polskiej transformacji”. Pierwsze głosy krytyczne przedstawią: prof. Jerzy Wilkin (Wydział Nauk Ekonomicznych UW) oraz dr Katarzyna Metelska-Szaniawska (WNE UW) - szczegóły tutaj.

2. Jutro, w środę, 29 kwietnia, o godz. 16-tej, w Warszawie wygłoszę wykład dla Mokotowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (ul. Piaseczyńska 114/116). Tytuł wykładu: „Tajne służby w polskiej demokracji: zalegalizowana patologia bez nadzoru”. Zapraszam zdecydowanie.

3. W przyszłym tygodniu, w środę, 6 maja, o godz. 9:30, w Toruniu, na Akademickim Forum Bezpieczeństwa wygłoszę wykład pt. „Bezpieczeństwo państwa: sprawność instytucji a zjawisko konfliktu interesów”. (info o całym forum: www.afb.umk.pl/home.htm). Organizatorem Forum są Instytut Stosunków Międzynarodowych oraz Instytut Politologii UMK. Rzecz odbędzie się w siedziebie toruńskiej politologii i stosunków międzynarodowych przy ul. Batorego 39L. Do zobaczenia.

Kategorie: Bez kategorii Aktualizacja tekstów naukowych

15 kwietnia 2009Dodałem cztery kolejne teksty w dziale Teksty naukowe. Ukazują one strefy moich zainteresowań badawczych - dotyczą: epistemologii, teorii kultury, socjologii nauki oraz transformacji ustrojowej. Każdy z nich opatrzony jest krótkim komentarzem wprowadzającym. Sukcesywnie będę je dodawał do już zamieszczonych tekstów. Mam nadzieję, że badacze (także początkujący) znajdą coś ciekawego dla siebie…

Badacz w labiryncie: uwagi o koncepcji Franklina R. Ankersmita

Tęsknotą Ankersmita jest po-postmodernistyczna koncepcja humanistyki, która poradziłaby sobie z największym bodaj problemem teorii poznania - kwestią związku opisu z tym, co opisywane. Rozwiązaniem ma być: „doświadczenie historyczne”. Czy profesor Ankersmit odnalazł świętego Graala epistemologii i kim są „badacze labiryntowi”? Zachęcam do lektury…

Theory of Culture, Stages of Cognitive Change and the Paranormal Phenomena

To podjęta we wczesnych latach 90. próba zarysowania założeń i hipotez, których akceptacja umożliwiłaby nowe, ale zarazem racjonalne podejście do badania zjawisk paranormalnych. Twierdzę, że zmiana aksjomatów dotyczących badania tego, co „paranormalne” nie może być dokonana w ramach samych nauk ścisłych. Korzystając z teorii kultury Jerzego Kmity krytykuję rozum naukowy za prześlepianie historyczności ludzkiego poznania. Przy okazji zachęcam do zapoznania się z myślą prof. Kmity w jej wersji oryginalnej.

The Success of the Natural Sciences Sociologically Explained

To moja próba socjologicznego wyjaśnienia tzw. sukcesu nauk przyrodniczych. Zazwyczaj uznaje się, że nauki te dostarczają prawd uniwersalnych i obiektywnych, a przy tym praktycznie użytecznych. Mimo ciągłych starań podobnego statusu nie udaje się osiągnąć naukom społecznym. Tezy przez nie stawiane uznaje się za niepewne, kontekstualne, co najwyżej lokalnie prawdziwe. Twierdzę, że u źródeł sukcesów nauk przyrodniczych leży to, że generowana przez nie wiedza w zasadzie pełni w kulturze inne funkcje, niż ta oferowana przez nauki humanistyczne.

Is Revolution a Solution? State Crime in Communist and Post-Communist Poland (1980-1995). Tekst napisany wspólnie z Marią Łoś z University of Ottawa.

Czy radykalna zmiana społeczna, za jaką uważamy transformację ustrojową, przyczynia się do eliminacji przestępstw dokonywanych przez państwo (w literaturze anglosaskiej używane jest pojęcie state crime)? Analiza ukazuje relacje władzy w PRL i zachodzące w nich przemiany umożliwiające członkom nomenklatury odniesienie sukcesu w warunkach gospodarki rynkowej i demokracji. Kłopot w tym, że stare sieci powiązań, częściowo wspierane i chronione przez nowy establishment, ułatwiły pojawienie się nowych form przestępczości zorganizowanej/państwowej w III RP.

Kategorie: inne Moje teksty z Rzeczpospolitej

1 kwietnia 2009Uzupełniłem kategorię Publicystyka o moje teksty ogłoszone na łamach Rzeczpospolitej w latach 2003-2008. W przeważającej większości znajdują się one już w płatnym archiwum internetowym, dlatego na mojej stronie dostępne są w formacie pdf. Tytuły pochodzą zazwyczaj od redakcji. Publikacje te pokazują m.in. ewolucję moich poglądów dotyczących: transformacji ustrojowej, jakości polskiej demokracji i systemu sądownictwa, III i IV Rzeczpospolitej, problemu lustracji i innych. Zachęcam do czytania i refleksji nad przemianami zachodzącymi w naszym kraju na przestrzeni ostatnich 20 lat, kwestią podmiotowości Polski i polskiego społeczeństwa, wreszcie granicami wolności wypowiedzi publicystycznych…

“Swobodne uzasadnienie. Dowolny wyrok”
13 marca 2009 - Rzeczpospolita
“Michnik ma prawo być hipokrytą”
23 października 2008 - Rzeczpospolita
“Lustracja w świecie hipokryzji”
15 maja 2008 - Rzeczpospolita
“Sprostowanie”
21września 2007 - Rzeczpospolita
“Infamia dla prawdziwych agentów”
14 maja 2007 - Rzeczpospolita
“Zybertowicz: moje słowa nie były obraźliwe”
10 kwietnia 2007 - Rzeczpospolita
“PiS i bracia Kaczyńscy w pułapce III Rzeczypospolitej”
28 września 2006 - Rzeczpospolita
“Niepełny koniec sowietyzmu”
27 września 2005 - Rzeczpospolita
“Zdegradowane symbole”
22 sierpnia 2005 - Rzeczpospolita
“Lustracja dla chóru”
22 lutego 2005 - Rzeczpospolita, tekst napisany wspólnie z Radosławem Sojakiem
“Wstrząs kontrolowany”
8 marca 2003 - Rzeczpospolita
“Demokracja w sieci”
5 marca 2003 - Rzeczpospolita

Kategorie: inne Polecam, zapowiadam i zapraszam

13 marca 2009Dzisiaj, w piątek 13 marca 2009, RZECZPOSPOLITA publikuje mój wstępny komentarz do uzasadnienia prawomocnego wyroku, jaki został wydany przez Sąd Apelacyjny w Warszawie w sprawie Michnik I versus Zybertowicz. Uzasadnienie zawiera taki fragment: „W ocenie sądu apelacyjnego stanowisko sądu okręgowego, zajęte w oparciu o ocenę wskazanych dowodów, zasługuje na uwzględnienie, albowiem mieści się ono w granicach dowolnej swobody, której nie można przypisać cech dowolności” (str. 12). Cały tekst uzasadnienia tutaj.

W najbliższy wtorek, 17 marca 2009 (godz. 8:30 rano), odbędzie kolejna rozprawa w procesie Michnik II versus Zybertowicz (Sąd Okręgowy w Warszawie, Al. Solidarności 127, sala 459). Zamierzam być obecny, o ile wiem, ma też być powód Adam Michnik. W planie jest wzajemne odpytywanie się stron. Jeśli A. Michnik nadal będzie twierdził (jak uczynił to podczas odpytywania w procesie Michnik I versus Zybertowicz), że nie wie, co to znaczy „dawać do zrozumienia”, będziemy mieli do czynienia z kolejnym curiosum w wykonaniu tego intelektualisty (brak cudzysłowu celowy). Może być ciekawie, a ponieważ wstęp jest wolny - zapraszam wszystkich. Na razie zachęcam do lektury odpowiedzi na pozew, którą napisał mój adwokat, mec. Jacek Kondracki - tutaj.

Z kolei w najbliższy czwartek, 19 marca 2009, zapraszam do Wilna, gdzie na Uniwersytecie M. Romera, w ramach Międzynarodowego Kongresu Kultury, będę miał wystąpienie pt. „Bezpieczeństwo energetyczne a suwerenność Europy Środkowej”. Kongres współorganizuje Instytut Polski w Wilnie, szczegółowy program Kongresu - tutaj

Kategorie: procesy, publikacje

Komentarz:

Byłem wczoraj (28 maja 2009 ), na spotkaniu z prof.Zybertowiczem
w Rzeszowie w Uniwersytecie Rzeszowskim, spotkanie ciekawe,
dające do myślenia.
Szczególnie zwróćcie Państwo uwagę na aspekt
tzw. "czwartej władzy" i analizie przeprowadzonej przez profesora.
Korzystając z okazji przedstawiam Państwu adres
internetowy http://zybertowicz.pl/ prof. Zybertowicza , jest tam wiele
ciekawych materiałów, które powinny Państwa zainteresować.
Warto oddać się lekturze, i analizie naukowej jaką przedstawia
prof. Andrzej Zybertowicz. Gorąco polecam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum