Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zarzuty za próbę otrucia Anny Walentynowicz

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Wto Cze 02, 2009 4:03 pm    Temat postu: Zarzuty za próbę otrucia Anny Walentynowicz Odpowiedz z cytatem

Zarzuty za próbę otrucia Anny Walentynowicz

http://fakty.interia.pl/historia/news/zarzuty-za-probe-otrucia-anny-walentynowicz,1316775



Wtorek, 2 czerwca (13:34)

Dwaj byli oficerowie SB usłyszeli od pionu śledczego IPN zarzuty dotyczące próby podania przez agenta SB jesienią 1981 r. działaczce NSZZ "Solidarność" Annie Walentynowicz środka farmakologicznego, co mogło ją narazić nawet na śmierć. Grozi im do 5 lat więzienia.

Informacja o zarzutach - postawionych w ramach śledztwa warszawskiego oddziału IPN w sprawie funkcjonowania w latach 1956- 1989 w MSW związku przestępczego - znalazła się we wtorek na stronach internetowych IPN.

Wiesławowi S. zarzucono, że w październiku 1981 r., jako oficer SB w Radomiu, przekroczył swoje uprawnienia, gdyż wbrew ówczesnym przepisom - zakazującym m.in. zlecania tajnemu współpracownikowi zadań stanowiących przestępstwo - uczestniczył w opracowaniu tzw. kombinacji operacyjnej i podjął działania by za pośrednictwem tajnego współpracownika o pseudonimie "Karol" podać działaczce NSZZ "Solidarność" środek farmakologiczny o nazwie Furosemidum. Taki sam zarzut postawiono Tadeuszowi G., b. inspektorowi wydziału III departamentu IIIA MSW.

IPN podkreśla, że mogło to narazić ją na niebezpieczeństwo uszczerbku na zdrowiu albo utraty życia, gdyż podanie już 160-200 mg Furosemidum mogło spowodować objawy zatrucia, spadku ciśnienia krwi prowadzącym do zapaści oraz zaburzenia rytmu serca i osłabienie mięśni, zaś podanie większej dawki - nawet śmierć.

Według IPN SB chodziło "co najmniej" o uniemożliwienie odbywania jej spotkań z załogami zakładów pracy. Spodziewanego celu SB nie osiągnęło, bo Walentynowicz wcześniej niż zakładano wyjechała z Radomia.

Podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im przestępstw. Wobec Wiesława S. zastosowano 8 tys. zł poręczenia majątkowego i zakaz opuszczania kraju, a wobec Tadeusza G. - 10 tys. zł oraz zakaz opuszczania kraju.

źródło informacji: INTERIA.PL/PAP
http://fakty.interia.pl/historia/news/zarzuty-za-probe-otrucia-anny-walentynowicz,1316775


Ostatnio zmieniony przez Robert Majka dnia Wto Sty 12, 2010 8:45 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Wto Cze 02, 2009 4:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bohater GAZETY WYBORCZEJ ma głos !

"Maleszka mówi dużo" na przesłuchaniach IPN



http://fakty.interia.pl/historia/sledztwa-ipn/news/maleszka-mowi-duzo-na-przesluchaniach-ipn,1298370,6037

Środa, 29 kwietnia (16:26)

Lesław Maleszka przesłuchiwany jako świadek w krakowskim oddziale IPN.
Od południa prokuratorzy pytają tego byłego tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie "Ketman" o okoliczności zabójstwa Stanisława Pyjasa w 1977 roku. 7 maja miną trzydzieści dwa lata od śmierci studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego.

IPN chce wznowienia śledztwa ws. Pyjasa (5 maja 2008)

Według nieoficjalnych informacji reportera RMF FM, Maleszka dużo mówi, odpowiada na wszystkie pytania prokuratorów IPN. Nie wiadomo jeszcze, jak cenne są to informacje i czy doprowadzą one do mordercy, bo personalia zabójcy to największa niewiadoma tego śledztwa.

http://fakty.interia.pl/historia/sledztwa-ipn/news/maleszka-mowi-duzo-na-przesluchaniach-ipn,1298370,6037

Sądzę, że jego informacje mogą znacznie przybliżyć nas do poznania prawdy o okolicznościach tego zabójstwa - przypuszcza szef krakowskiego IPN-u Marek Lassota:

Maleszka, który od dawna unika dziennikarzy, w latach 70. był jednym z najbliższych przyjaciół Stanisława Pyjasa i - jak się później okazało - największym zdrajcą w szeregach krakowskich opozycjonistów.

źródło informacji: RMF
http://fakty.interia.pl/historia/sledztwa-ipn/news/maleszka-mowi-duzo-na-przesluchaniach-ipn,1298370,6037

Komentarz:

Wzorzec antykomunistycznego opozycjonisty z PRL

Cyt: (...) Maleszka, który od dawna unika dziennikarzy, w latach 70. był jednym z najbliższych przyjaciół Stanisława Pyjasa i - jak się później okazało - największym zdrajcą w szeregach krakowskich opozycjonistów.

Jak wsłuchać się w argumentację dziennikarzy związanych z GAZETĄ WYBORCZĄ na temat ujawnienia agentury specsłużb PRL działających
w strukturach opozycji do władz komunistycznych, Lesław Maleszka , to
wzór opozycjonisty, a każdy kto chciał obalenia ustroju komunistycznego, był przeciwnikiem reformowania PRL-u, to oszołom, i wszystkie epitety
jakie są ...

Kto odbiega od wzorca ideowego opozycjonisty Lesława Maleszki , to wróg Polski i postępu
państwa polskiego ...

Gdyby było inaczej , GAZETA WYBORCZA nie zatrudniłaby Lesława Maleszkę w swojej redakcji. Redaktorowi naczelnemu GW Adamowi Michnikowi , nie mieści się w głowie , że mogła być inna postawa w czasach PRL, nigdy nie przeszkadzała mu przeszłość "ideowego antykomunisty" Lesława Maleszki.
Za to każdy , kto jest za ujawnieniem prawdy
historycznej, faktów jednoznacznych, potwierdzających kto był kim ... za ustroju wszelkiej szczęśliwości ! Taka osoba to oszołom, ... etc Rolling Eyes


Ostatnio zmieniony przez Robert Majka dnia Wto Sty 12, 2010 8:45 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Sro Cze 03, 2009 7:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/245/9843/Zarzuty_dla_funkcjonariuszy_KW_MO_z_Radomia_w_watku_sledztwa_S_1706Zk_dotyczacym.html

"Komunikaty
2 czerwca 2009
Zarzuty dla funkcjonariuszy KW MO z Radomia w wątku śledztwa S 17/06/Zk dotyczącym Anny Walentynowicz.

W śledztwie o sygn. S 17/06/Zk prowadzonego w sprawie funkcjonowania w okresie od 28 listopada 1956 r. do 31 grudnia 1989 r. w strukturach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych związku, kierowanego przez osoby zajmujące najwyższe stanowiska państwowe, który miał na celu dokonywanie przestępstw, w tym zabójstw działaczy opozycji politycznej i duchowieństwa, to jest o czyn z art. 258 § 1 i 3 kk i art. 231 § 1 kk i inne w zw. z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, w dniu 29 05 2009 r. i w dniu 1 06 2009 r. przedstawiono zarzuty:
Wiesławowi S. o to, że:
• w okresie od 19 do 21 października 1981 r. w Radomiu będąc funkcjonariuszem państwa komunistycznego – kierownikiem sekcji IX w Wydziale III Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Radomiu w stopniu porucznika działając wspólnie i w porozumieniu z innymi funkcjonariuszami państwa komunistycznego, tj. starszym inspektorem Wydziału III Departamentu IIIA Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, por. Markiem K. oraz inspektorem Wydziału III Departamentu IIIA Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, ppor. Tadeuszem G. przekroczył swoje uprawnienia w ten sposób, że wbrew ciążącemu na nim z mocy przepisów art. 6 pkt 3 dekretu z dnia 21 grudnia 1955 r. o organizacji i zakresie działania Milicji Obywatelskiej i art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o służbie funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej obowiązkowi ochrony życia i zdrowia obywateli oraz wbrew przepisom § 6 oraz § 14 ust. 3 Instrukcji o pracy operacyjnej Służby Bezpieczeństwa resortu spraw wewnętrznych stanowiącej załącznik do Zarządzenia nr 006/70 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 1 lutego 1970 r. nakazującym kierowanie się przy realizowaniu wyznaczonych zadań Służby Bezpieczeństwa m. in. zasadami praworządności i zakazującym zlecania tajnemu współpracownikowi zadań polegających na udziale w czynach stanowiących przestępstwa wziął udział w opracowaniu kombinacji operacyjnej zmierzającej do podania działaczce NSZZ „Solidarność”, Annie W. środka farmakologicznego o nazwie Furosemidum za pośrednictwem tajnego współpracownika o pseudonimie „Karol” w celu co najmniej ograniczenia możliwości poruszania się przez wymienioną i uniemożliwienia jej odbywania spotkań z załogami zakładów pracy, przez co działał na szkodę interesu prywatnego Anny W. usiłując tym samym narazić ją na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu albo utraty życia, albowiem jednorazowe podanie 160-200 mg Furosemidum mogło spowodować objawy zatrucia wywołane odwodnieniem i zaburzeniami elektrolitowymi przejawiające się spadkiem ciśnienia krwi prowadzącym do zapaści oraz zaburzenia rytmu serca i osłabienie mięśni, zaś większej dawki nawet śmierć, którego to zamiaru nie osiągnął, z uwagi na wcześniejszy od zakładanego wyjazd Anny W. z Radomia, co stanowiło zbrodnię komunistyczną w formie stosowania represji wobec jednostki,

- tj. o przestępstwo określone w art. 231 § 1 kk w zb. z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 160 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu,

• w okresie od 19 do 21 października 1981 r. w Radomiu będąc funkcjonariuszem państwa komunistycznego – kierownikiem sekcji IX w Wydziale III Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Radomiu w stopniu porucznika wziął udział wraz z innymi funkcjonariuszami państwa komunistycznego, tj. starszym inspektorem Wydziału III Departamentu IIIA Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, por. Markiem K. oraz inspektorem Wydziału III Departamentu IIIA Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, ppor. Tadeuszem G. w związku mającym na celu popełnianie przestępstw na szkodę działaczy opozycji antykomunistycznej funkcjonującym w strukturach organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych, gdzie za wiedzą i aprobatą kierownictwa przygotowywano i realizowano działania przestępcze wobec osób zaangażowanych w działalność antykomunistyczną, a następnie składano raporty z ich wykonania w ten sposób, że podjął opisane w pkt. I pozaprawne czynności o charakterze przestępczym wobec działaczki NSZZ „Solidarność”, Anny W. dopuszczając się zbrodni komunistycznej w postaci represji wobec jednostki,

- tj. o czyn z art. 258 § 1 kk w zw. z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

oraz

Tadeuszowi G. zarzuty o to, że:

• w okresie od 19 do 21 października 1981 r. w Radomiu będąc funkcjonariuszem państwa komunistycznego – inspektorem Wydziału III Departamentu IIIA Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w stopniu podporucznika działając wspólnie i w porozumieniu z innymi funkcjonariuszami państwa komunistycznego, tj. starszym inspektorem Wydziału III Departamentu IIIA Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, por. Markiem K. oraz kierownikiem sekcji IX w Wydziale III Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Radomiu, por. Wiesławem S. przekroczył swoje uprawnienia w ten sposób, że wbrew ciążącemu na nim z mocy przepisów art. 6 pkt 3 dekretu z dnia 21 grudnia 1955 r. o organizacji i zakresie działania Milicji Obywatelskiej i art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o służbie funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej obowiązkowi ochrony życia i zdrowia obywateli oraz wbrew przepisom § 6 oraz § 14 ust. 3 Instrukcji o pracy operacyjnej Służby Bezpieczeństwa resortu spraw wewnętrznych stanowiącej załącznik do Zarządzenia nr 006/70 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 1 lutego 1970 r. nakazującym kierowanie się przy realizowaniu wyznaczonych zadań Służby Bezpieczeństwa m. in. zasadami praworządności i zakazującym zlecania tajnemu współpracownikowi zadań polegających na udziale w czynach stanowiących przestępstwa wziął udział w opracowaniu kombinacji operacyjnej zmierzającej do podania działaczce NSZZ „Solidarność”, Annie W. środka farmakologicznego o nazwie „Furosemidum” za pośrednictwem tajnego współpracownika o pseudonimie „Karol” w celu co najmniej ograniczenia możliwości poruszania się przez wymienioną i uniemożliwienia jej odbywania spotkań z załogami zakładów pracy, przez co działał na szkodę interesu prywatnego Anny W. usiłując tym samym narazić ją na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu albo utraty życia, albowiem jednorazowe podanie 160-200 mg „Furosemidum” mogło spowodować objawy zatrucia wywołane odwodnieniem i zaburzeniami elektrolitowymi przejawiające się spadkiem ciśnienia krwi prowadzącym do zapaści oraz zaburzenia rytmu serca i osłabienie mięśni, zaś większej dawki nawet śmierć, którego to zamiaru nie osiągnął, z uwagi na wcześniejszy od zakładanego wyjazd Anny W. z Radomia, co stanowiło zbrodnię komunistyczną w formie stosowania represji wobec jednostki,

- tj. o przestępstwo określone w art. 231 § 1 kk w zb. z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 160 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu,

• w okresie od 19 do 21 października 1981 r. w Radomiu będąc funkcjonariuszem państwa komunistycznego – inspektorem Wydziału III Departamentu IIIA Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w stopniu podporucznika wziął udział wraz z innymi funkcjonariuszami państwa komunistycznego, tj. starszym inspektorem Wydziału III Departamentu IIIA Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, por. Markiem K. oraz kierownikiem sekcji IX w Wydziale III Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Radomiu, por. Wiesławem S. w związku mającym na celu popełnianie przestępstw na szkodę działaczy opozycji antykomunistycznej funkcjonującym w strukturach organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych, gdzie za wiedzą i aprobatą kierownictwa przygotowywano i realizowano działania przestępcze wobec osób zaangażowanych w działalność antykomunistyczną, a następnie składano raporty z ich wykonania w ten sposób, że podjął opisane w pkt. I pozaprawne czynności o charakterze przestępczym wobec działaczki NSZZ „Solidarność”, Anny W. dopuszczając się zbrodni komunistycznej w postaci represji wobec jednostki,

- tj. o czyn z art. 258 § 1 kk w zw. z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw. Prokurator zastosował wobec podejrzanego Wiesława S. środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 8.000 złotych oraz zakaz opuszczania kraju, natomiast wobec podejrzanego Tadeusza G. środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 10.000 złotych oraz zakaz opuszczania kraju.


Naczenik OKŚZpNP w Warszawie, prokurator Bogusław T. Czerwiński "
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Sro Cze 03, 2009 10:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy wiadomo jak porucznik Wiesław S., por. Marek K., ppor. Tadeusz G. I TW o pseudonimie „Karol”, sobie dzisiaj zyja? Jak im III RP pod prezydentura Jaruzela,Walka i Kwacha za to zaplacila ?
Bo jak oni traktuja Anie Walentynowicz za jej poswiecenie to wiemy!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stanislaw Siekanowicz
Weteran Forum


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 1146

PostWysłany: Pon Cze 29, 2009 12:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
(...) wziął udział w opracowaniu kombinacji operacyjnej zmierzającej do podania działaczce NSZZ „Solidarność”, Annie W. środka farmakologicznego o nazwie Furosemidum za pośrednictwem tajnego współpracownika o pseudonimie „Karol” (...)
Tutaj można sobie przeczytać dane personalne TW "Karol":
http://www.lustracja.eu/Walentynowicz/foto/walen12.jpg
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum