Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

65. rocznica Powstania Warszawskiego

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TOMEK
Weteran Forum


Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 258

PostWysłany: Pon Lip 27, 2009 6:23 pm    Temat postu: 65. rocznica Powstania Warszawskiego Odpowiedz z cytatem

http://ekai.pl/wydarzenia/ostatnia_chwila/x21182/program-obchodow-rocznicy-wybuchu-powstania-warszawskiego/

Program obchodów 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Modlitwy, apele poległych, koncerty ale także inscenizacje uliczne, czy udział kombatantów w otwarciu Tour de Pologne - to tylko niektóre elementy obchodów 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Tegoroczne obchody mają być skupione na podziękowaniu tym wszystkim, którzy przyjęli warszawiaków po zakończeniu walk w 1944 roku. Chodzi o takie miasta jak Łowicz, Radom, Piotrków Trybunalski, Pruszków, Komorów czy Łódź. Do włodarzy tych miejscowości Prezydent Stolicy prześle specjalny list z podziękowaniem za zaangażowanie w pomoc ok. 400 tys. warszawiaków, pozbawionych dobytku i wypędzonych ze swego miasta po upadku Powstania, którzy przetrwali dzięki pomocy i życzliwości ze strony mieszkańców różnych polskich miejscowości.

Uroczystości 65. rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się już 25 lipca koncertem dla młodzieży „Pamiętamy ‘44” w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wystąpić mają m.in. zespoły Armia, Pogodno, Dezerter jak również Karolina Cicha.

Na 30 lipca na godz. 11.00 zaplanowano uroczystości przy Kamieniu „Żołnierzom Żywiciela” w parku im. Żołnierzy „Żywiciela” a także na dziedzińcu Stołecznego Ratusza, gdzie odbędzie się spotkanie Prezydent Warszawy z kombatantami oraz koncert „Zakazane piosenki”.

W trakcie obchodów, 31 lipca, na Zamku królewskim odbędzie się uroczysta Sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy, zaś o godz. 18.00 przy Pomniku Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich sprawowana będzie polowa Msza św., z udziałem najwyższych władz państwowych i powstańców. W tym samym miejscu odbędzie się Apel Poległych a wieczorem, o godz. 20.00, koncert-oratorium „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” na podstawie książki Mirona Białoszewskiego. Na scenie pojawią się m.in. Stanisława Celińska, Katarzyna Gorniec, Alina Janowska czy Robert Więckiewicz. Widowisko będzie miało formę dramatycznego oratorium, w którym weźmie udział orkiestra, chór, soliści i grupa wykonawców tworzących ruch sceniczny. Koncert będzie próbą stworzenia za pomocą nowoczesnych środków scenicznych mocnej, pełnej ekspresji wizji inspirowanej poezją Białoszewskiego. Koncertowi towarzyszyć będą projekcje filmowe.

Centralne uroczystości wybuchu Powstania odbędą się 1 sierpnia a rozpoczną się inscenizacją „Marsz Mokotowa” przy pomniku „Mokotów Walczący - 1944” w parku im. Generała Orlicz-Dreszera. W południe zaplanowano uroczystą zmianę wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Przedstawiciele władz oraz kombatanci złożą również wieńce pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” na rogu ulicy Chopina i Al. Ujazdowskich, zaś na godz. 14.00 zaplanowano uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na ul. Wiejskiej.

W Godzinę „W” - o 17.00 - tradycyjnie już w mieście zabrzmią syreny a kombatanci, przedstawiciele władz miasta oraz władz państwowych i warszawiacy spotkają się pod pomnikiem „Gloria Victis” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Natomiast przy pomniku „Polegli Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli o godz. 19.00 odbędą się modlitwy ekumeniczne.

Organizatorzy obchodów przygotowali również wspólne śpiewanie powstańczych piosenek o godz. 21.00 na Placu Piłsudskiego oraz, o północy, widowisko historyczne w Muzeum Powstania Warszawskiego zatytułowane „Zawiadamiamy was, że żyjemy”. Jest ono inspirowane piosenką David’a Bowie „Warsaw”. Muzeum zaprosiło do współpracy wybitnych artystów młodego pokolenia m.in. Łukasza Kosa, Marcina Nowaka i Dominka Strycharskiego. Kolejne spektakle odbywać się będą od 2 do 7 sierpnia o godz. 22.00 również w Muzeum Powstania Warszawskiego.

W niedzielę, 2 sierpnia, zaplanowano spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Lechem Kaczyńskim i władzami stolicy. Podczas uroczystości w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego nastąpi nadanie odznaczeń państwowych.

Na godz. 13.00 zaplanowano otwarcie 66. Tour de Pologne. W pierwszym etapie, pomiędzy Belwederem a Placem Trzech Krzyży wezmą udział Powstańcy a honorowym startowym będzie gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Mszę św. dla warszawiaków i harcerzy zaplanowano również na 2 sierpnia na godz. 18.00 w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego. Modlitwie przewodniczyć ma Prymas Polski kard. Józef Glemp.

W ramach obchodów 8 sierpnia o godz. 12.00 rozpocznie się fotograficzna gra miejska „Twoja klisza z Powstania”. To połączenie gry miejskiej z fotografią cyfrową. Organizatorzy chcą w niekonwencjonalny sposób przybliżyć powstańczą rzeczywistość. W przestrzeni miejskiej odegrane zostaną sceny z życia Powstania a uczestnicy gry z aparatami w ręku wcielą się w role powstańczych fotoreporterów.

Jednym z elementów uroczystości 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będzie również rajd rowerowy ulicami Warszawy, szlakiem bojowym zgrupowania „Radosław”. „Masa na Powstanie” rozpocznie się o godz. 17.00 na rogu ulic Przyokopowej i Prostej.

W dniach od 27 lipca do 7 sierpnia Muzeum Powstania Warszawskiego będzie czynne w godz. 10.00-22.00 a wstęp będzie bezpłatny. Natomiast pomiędzy 31 lipca a 2 sierpnia na dziedzińcu Muzeum od godz. 21.00 działało będzie Powstańcze Kino Letnie.

------------------
http://powstanie44.um.warszawa.pl/uroczysto%C5%9Bci-centralne

25 lipca (sobota)

godz. 20.30 – „Pamiętamy ‘44” - Gajcy” - koncert dla młodzieży

Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego

30 lipca (czwartek)

godz. 11.00 - Uroczystości przy Kamieniu „Żołnierzom Żywiciela”

Park im. Żołnierzy „Żywiciela” przy ul. Ks. J. Popiełuszki

godz. 18.00 – Powitanie kombatantów przez Prezydenta m. st. Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Koncert „Zakazane piosenki”

dziedziniec Ratusza, pl. Bankowy 3/5

(wejście z zaproszeniem)



31 lipca (piątek)

godz. 10.00 - Uroczysta Sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy

Zamek Królewski, Sala Balowa

Godz. 18.00 – Uroczysta polowa Msza Święta przy Pomniku Powstania Warszawskiego

pl. Krasińskich

Godz. 19.15 – Uroczysty Apel Poległych przy Pomniku Powstania Warszawskiego

pl. Krasińskich

Godz. 20.00 – Koncert Oratorium „Pamiętnik z powstania warszawskiego” na podstawie książki Mirona Białoszewskiego

pl. Krasińskich



1 sierpnia (sobota)

godz.10.00 - Uroczystości przy Pomniku „Mokotów Walczący – 1944”

Inscenizacja „Marsz Mokotowa”

Park im. Generała Orlicz-Dreszera

(przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej)

godz. 12.00 - Uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Uroczystość składania wieńców

pl. Piłsudskiego

godz. 13.30 - Złożenie wieńców pod Pomnikiem
gen. Stefana Roweckiego „Grota”

róg ul. Chopina i al. Ujazdowskich

godz. 14.00 – Uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej

ul. Wiejska

godz. 17.00 – Godzina „W”- Oddanie Hołdu Powstańcom

Pomnik Gloria Victis, Cmentarz Wojskowy na Powązkach

godz. 19.00 – Uroczystości przy pomniku „Polegli Niepokonani”
Modlitwa ekumeniczna

Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli

godz. 21.00 – Uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego

ul. Bartycka

godz. 21.00 – „(Nie)zakazane piosenki” - wspólne śpiewanie piosenek powstańczych

pl. Piłsudskiego

godz. 24.00 – Widowisko historyczne „Zawiadamiamy was, że żyjemy”

Muzeum Powstania Warszawskiego



2 sierpnia (niedziela)

godz. 10.00 – Spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim, Prezydentem m. st. Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz oraz z władzami Miasta Stołecznego Warszawy.

Uroczystość nadania odznaczeń państwowych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego

(wejście z zaproszeniem)

godz. 13.00 – „Masa Powstańcza” na otwarcie 66. Tour de Pologne

start na pl. Trzech Krzyży

godz. 18.00 – Msza Święta dla warszawiaków i harcerzy

Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego



8 sierpnia (sobota)

godz. 12.00 – „Twoja klisza z Powstania” – fotograficzna gra miejska

godz. 17.00 – 19.00 – „Masa na Powstanie” – rajd rowerowy ulicami Warszawy szlakiem bojowym Zgrupowania „Radosław”

_________________
http://www.solidarni.waw.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
TOMEK
Weteran Forum


Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 258

PostWysłany: Pią Lip 31, 2009 2:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.niezalezna.pl/article/show/id/23276/articlePage/1

ZA DUŻO POWSTAŃCÓW?

Filip Rdesiński dla Niezalezna.pl, 30-07-2009 21:02



Pani prezydent Gronkiewicz-Waltz potrafiła wydać setki tysięcy złotych na pałowanie kupców z KDT. Na godne uczczenie powstańców warszawskich w 65-tą rocznicę Powstania pieniędzy już nie starczyło.Skandal! Zgroza! Chamstwo i brak wyobraźni. Brakuje mi słów (pomijając te niecenzuralne), których mógłbym użyć na określenie tego, jak prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zorganizowała obchody Powstania Warszawskiego. Pisząc tę relację, jeszcze trzęsę się na myśl o tym, w jaki sposób na moich oczach potraktowano kombatantów.

Słowo „kombatant” jest tu zresztą nie na miejscu. Należałoby mówić o prawdziwych bohaterach, żywych pomnikach największej bitwy II Wojny Światowej.

W środę moja przyjaciółka poprosiła mnie, abym podwiózł ją do Hotelu Forum, ponieważ wydawane są tam paczki dla uczestników powstania. Jej dziadkowie byli powstańcami. Niestety dziś już nie są na siłach, aby samemu odebrać przygotowane przez miasto upominki. Poprosili więc o to wnuczkę. Zdziwiłem się, dlaczego akurat w Hotelu Forum, a nie w Muzeum Powstania Warszawskiego? W ubiegłych latach paczki wydawane były w muzeum, tuż po zakończeniu obchodów.

Dziś, w trzydziestostopniowym upale 80- i 90-letni powstańcy muszą dodatkowo jeździć do centrum miasta, co stanowi dla nich spory wysiłek, aby odebrać coś, co w mojej opinii jest upokarzającą jałmużną. Pani prezydent Gronkiewicz-Waltz potrafiła wydać setki tysięcy złotych na pałowanie kupców z KDT. Na godne uczczenie powstańców w 65-tą rocznicę powstania pieniędzy już nie starczyło.

Większość z nich otrzymała okolicznościową torbę, a w niej ołówek, paczkę cukierków miętowych, mały znaczek „PW” do wpięcia w klapę marynarki, okolicznościową dwuzłotową monetę i program obchodów powstania. Monety można jednak było odebrać tylko w czwartek. Tym samym każdy powstaniec, który odebrał paczkę wcześniej, musiał ponownie jechać do Hotelu Forum po odbiór monet. Mennica poza dwuzłotowymi monetami wydała także okolicznościowe dziesięciozłotówki. Tych jednak powstańcy nie otrzymali. Mogą je sobie kupić za 72 złote. Zważywszy, że w obecnym budżecie Platforma Obywatelska postanowiła obciąć i tak skromne pieniądze na wspierania kombatantów, z pewnością każdego będzie na taką monetę stać.

To, co jednak wydarzyło się w czwartek, gdy ponownie wybrałem się z moją przyjaciółką po odbiór dwuzłotówek, przerosło moje wyobrażenie o nieudolności włodarzy Warszawy. Gdy wszedłem do punktu wydawania paczek, zobaczyłem powstańców proszących o wydanie im upominków w okolicznościowych płóciennych torbach. Młoda dziewczyna siedząca za biurkiem stwierdziła, że nie ma już takich toreb. Skończyły się, ponieważ nikt nie spodziewał się, że tak wielu powstańców zgłosi się po odbiór paczek.

- Już pięć i pół tysiąca się was zgłosiło - tłumaczyła powstańcom dziewczyna reprezentująca miasto.

Upominki wydawano więc w papierowych torbach z promocyjnym logo miasta i napisem „Fall in love with Warsaw”. Wydawanie powstańcom paczek w torbie z napisem „Zakochaj się w Warszawie” i to w dodatku po angielsku jest po prostu żenujące. Swoją miłość do Warszawy udowodnili oni bowiem bardziej niż ktokolwiek inny przed nimi i po nich.


Jeszcze bardziej żenujące było to, że na stojącym pośrodku sali stoliku, na którym wyłożono materiały promocyjne dotyczące Powstania Warszawskiego, znalazły się duże ulotki promujące Warszawę… po niemiecku. „Verlibe dich in Warshau” głosił napis widoczny na pierwszej stronie ulotki.

- To pewnie dla tych, którzy do nas strzelali. Jestem ciekaw, czy oni też dostaną paczki - skomentował przy mnie jeden z kombatantów stojący w kolejce po odbiór upominków.

Podobne ulotki były też w języku rosyjskim. To pewnie dla tych, co wyzwalali Pragę?

Pośród materiałów promocyjnych znalazły się także płyty z Hejnałem Warszawskim. Problem w tym, że większość powstańców, którzy te same płyty dostali rok wcześniej, miała problemy z ich odtworzeniem. Hejnał był bowiem zapisany w formacie MP3. Duża część powstańców, jeśli posiadała odtwarzać CD, nie mogła go odsłuchać. Dziadek mojej przyjaciółki myślał, że płyta jest zepsuta i chciał ją wyrzucić.

Najbardziej skandaliczne było jednak to, jak panie wydające upominki zachowywały się wobec powstańców. Większość z nich krzyczała, wręcz wydzierała się na nich.

– Dlaczego pani na mnie krzyczy? - spytał się przy mnie wiekowy już powstaniec. – Bo państwo jesteście starsi i zazwyczaj niedosłyszycie – usłyszał odpowiedź od młodej, dwudziestoparoletniej dziewczyny.

Poza wydającymi paczki dziewczynami nie było nikogo, kto mógłby pomóc powstańcom, podać im wodę, użyczyć ramienia. Nie było nikogo! Czy takim wielkim problemem jest poprosić o pomoc harcerzy, wolontariuszy? Z pewnością znalazłoby się wielu młodych ludzi chętnych do pomocy, tylko jak zwykle nikt na to nie wpadł. Bo po co? Po co przejmować się starszymi ludźmi? Oni nie mają siły i dość bezczelności, aby upomnieć się o to, co należy im się bardziej niż komukolwiek innemu. Szacunku! Często po prostu honor im nie pozwala.

Moja przyjaciółka musiała pomagać w dojściu do stolika, przy którym wydaje się paczki, leciwej już pani porucznik, bo nikogo wokół nie interesowało to, że bohaterka powstania nie ma po prostu już siły stać w kolejce. Nikt nie podstawił krzesła staruszce. Nikt nie przyniósł herbaty. Pani wydająca za barem napoje ani razu nie ruszyła się z miejsca. Nie podeszła do znajdujących się kilka metrów dalej stolików i nie zapytała się, czy komuś podać coś do picia.

- Wie pani co? Lepiej tego nie dożyć - usłyszała moja przyjaciółka od męża pani porucznik.

Oprócz paczek powstańcy otrzymywali też talony na obiady. Były one pomyślane głównie z myślą o kombatantach przyjeżdżających na obchody z poza Warszawy. I tu także miasto nie popisało się. Talony wydawane są bowiem na określony dzień i do określonej restauracji. Byłem świadkiem, jak dwójka przyjaciół z powstania dostała dwa różne talony. Na różne dni i w różne miejsca. Chcieli razem zjeść obiad. Ponieważ trzy stanowiska, w których wydawane są paczki i talony, podzielone są alfabetycznie według nazwisk, panowie dostali dwa różne talony. Przy jednym stoliku były talony do innej restauracji niż przy drugim i trzecim.

Powstańcy próbowali negocjować. Tłumaczyli, że chcieliby dostać talony w to samo miejsce. Panie były jednak nieugięte i twierdziły, że nie one taki system wymyśliły. Inny z powstańców dostał talon na drugiego sierpnia, podczas gdy wyjeżdża z Warszawy już pierwszego, tuż po uroczystościach. – I co ja mam teraz z tym zrobić? – skarżył się swoim kolegom.

Będąc zaszokowany całą sytuacją, zadzwoniłem do pani Aleksandry Derc, która zajmuje się ze strony miasta obsługą medialną uroczystości. – Jeżeli chce pan usłyszeć komentarz do publikacji, to niech pan przedzwoni do zastępcy rzecznika prasowego Marcina Ochmańskiego - usłyszałem.

Marcin Ochmański nie odbierał ode mnie telefonów. Wyłączoną komórkę miał też Tomasz Andryszczyk, rzecznik prasowy miasta.

– To jest brak szacunku dla tych ludzi. Odkąd miasto przejęło część organizacji obchodów od Muzeum Powstania Warszawskiego, organizacja uroczystości wygląda coraz gorzej. Nie wiem, czy jest to celowe działanie, czy po prostu brak wyobraźni. My o tych ludzi powinniśmy szczególnie dbać. To, co się dzieje, jest po prostu, po ludzku przykre - skomentowała sprawę posłanka Elżbieta Jakubiak, gdy chciałem ją zainteresować problemem.

Według mnie słowo skandal jest za słabe, aby oddać to, co zobaczyłem i usłyszałem. Ja użyłbym innego, takiego, które nikomu z pokolenia powstańców nie przeszłoby przez usta. I tylko przyzwoicie zorganizowany uroczysty koncert na dziedzińcu Urzędu Miasta łagodzi moje nastroje i daje nadzieję na to, że pierwszego sierpnia wszystko będzie jak należy.

Filip Rdesiński

_________________
http://www.solidarni.waw.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
slako
Weteran Forum


Dołączył: 06 Maj 2008
Posty: 269

PostWysłany: Pią Lip 31, 2009 10:48 pm    Temat postu: KOMUNIKACJA W WARSZAWIE "W" 01.08.2009 Odpowiedz z cytatem

Dla wszystkich mieszkańców stolicy uczestniczących w obchodach 65 rocznicy Powstania Warszawskiego Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi pięć linii autobusowych - 912, 922, 944, 970 i 980. Na tory wyjedzie także specjalna linia tramwajowa "W". Dodatkowo, aby oddać hołd powstańcom 1 sierpnia o godzinie W na minutę zatrzymają się wszystkie tramwaje i autobusy.

Specjalne linie autobusowe będą kursowały na trasie pomiędzy Powązkami (cmentarz wojskowy) a: cmentarzem Wolskim, stacją Metro Marymont, Dworcem Centralnym, Dworcem Wschodnim i Placem Trzech Krzyży. W pojazdach będzie obowiązywała taryfa ZTM.

W dniu wybuchu Powstania Warszawskiego (w godz. 14 - 19) na ulice Warszawy wyjedzie również okolicznościowy tramwaj oznaczony literą W, który będzie kursował na trasie:
CM. WOLSKI - Wolska - Skierniewicka - Kasprzaka - Prosta - Towarowa - Okopowa - al. Jana Pawła II - ks. Popiełuszki - Słowackiego - METRO MARYMONT.

Poniżej przedstawiamy zmiany w komunikacji miejskiej w związku z obchodami 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w dniach 1 i 2 sierpnia:

Linie autobusowe:
W dniu 1 sierpnia zostaną uruchomione specjalne linie autobusowe 912, 922, 944, 970 i 980 kursujące na poniższych trasach:
912: POWĄZKI-CM. WOJSKOWY - Powązkowska - Okopowa - al. Solidarności - Wolska - Fort Wola - CM. WOLSKI (powrót jako PTR trasą: CM. WOLSKI - Fort Wola - Wolska - al. Solidarności - Powązkowska - POWĄZKI-CM. WOJSKOWY) w godz. 17.30 - 20:
922: POWĄZKI-CM. WOJSKOWY - Powązkowska - Krasińskiego - pl. Wilsona - Słowackiego - METRO MARYMONT w godz. 14- 21
944: DW. CENTRALNY - al. Jana Pawła II - Al. Jerozolimskie - Marszałkowska - al. Solidarności - Okopowa - Powązkowska - POWĄZKI-CM. WOJSKOWY w godz. 14-21
970: DW. WSCHODNI (KIJOWSKA) - Kijowska - Targowa - al. Solidarności - most Śląsko-Dąbrowski - al. Solidarności - Okopowa - Powązkowska - POWĄZKI-CM. WOJSKOWY w godz. 14-21
980: PL. TRZECH KRZYŻY - Nowy Świat (powrót: Bracka) - Al. Jerozolimskie - Krucza - Bracka - Szpitalna - pl. Powstańców Warszawy - Mazowiecka (powrót: Mazowiecka - Jasna - Zgoda - Krucza) - Królewska - Moliera - Senatorska - Miodowa - Świętojerska - Anielewicza - Okopowa - Powązkowska - POWĄZKI-CM. WOJSKOWY w godz. 14-21.

W autobusach linii 912, 922, 944, 970 i 980 obowiązuje taryfa biletowa ZTM (opłata za przejazd jak liniami zwykłymi). Bilety okresowe zachowują ważność.
Zakończenie kursowania linii 912, 922, 944, 970 i 980 w całości lub części nastąpi na polecenie Dyżurnego ZTM.
W związku z uruchomieniem w/w linii, w godz. 14 - 21 wprowadzone zostaną poniższe zmiany przystankowe:
- dla linii Z-7 w zespole DW. WSCHODNI (KIJOWSKA) w zastępstwie przystanku 10, jako krańcowy będzie obowiązywał przystanek 11
- dla linii 105 w zespole PL. TRZECH KRZYŻY w zastępstwie przystanku 07, jako krańcowy będzie obowiązywał przystanek 08
- dla linii 504 w zespole DW. CENTRALNY w zastępstwie przystanku 40, jako krańcowy będzie obowiązywał przystanek 36 (wspólny z linią 525)
Jednocześnie w dniu 1 sierpnia w godz. ok. 14 - 21 w celu usprawnienia dowozu uczestników uroczystości do Cmentarza Wojskowego na Powązkach dla autobusów linii 180 w kierunku krańca POWĄZKI - CM. WOJSKOWY obowiązywać będzie trasa zmieniona: od ul. Powązkowskiej bezpośrednio w lewo na kraniec POWĄZKI - CM.WOJSKOWY z pominięciem przejazdu przez rondo Ofiar Zbrodni Katyńskiej (na skrzyżowaniu Powązkowska/ al. Armii Krajowej/ gen. Maczka).
W tym czasie dla linii 180 nie będą obowiązywały przystanki:
POWĄZKI - CM.WOJSKOWY 02 oraz GEN. MACZKA 01.
W kierunku krańca WILANÓW trasa pozostaje bez zmian.

Linie tramwajowe


1 sierpnia zostanie uruchomiona okolicznościowa linia tramwajowa W kursująca ramowo w godz. 14 - 19, po trasie:
CM. WOLSKI - Wolska - Skierniewicka - Kasprzaka - Prosta - Towarowa - Okopowa - al. Jana Pawła II - ks. Popiełuszki - Słowackiego - METRO MARYMONT.
Częstotliwość kursowania: 45 minut.
Opłata za przejazd według obowiązującej taryfy ZTM. W tramwajach linii W honorowane będą wszystkie rodzaje biletów ZTM. Bilety jednorazowe będą kasowane w kasownikach tradycyjnych (tzw. dziurkaczach), obsługiwanych przez konduktorów - członków Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Na biletach czasowych konduktorzy umieszczać będą pieczątkę wraz z adnotacją o dacie i godzinie rozpoczęcia przejazdu.
Przejazd na podstawie ważnego biletu okresowego (krótko- lub długookresowego) możliwy będzie po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe komunikacji miejskiej lub w bramce metra.

W dniach 1 i 2 sierpnia nastąpi zmiana trasy linii turystycznej T:
PL. NARUTOWICZA - ... - most Gdański - Słomińskiego - rondo Zgrupowania AK "Radosław" - Okopowa - Towarowa - pl. Zawiszy - Grójecka - PL. NARUTOWICZA

1 sierpnia o godz. 17 motorniczowie tramwajów i kierowcy autobusów są zobowiązani do zatrzymania pojazdów na 1 minutę, z zachowaniem przepisów ruchu drogowego. W miejskich środkach transportu, w trakcie odbywania postoju należy włączyć na 1 minutę sygnały dźwiękowe.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Sob Sie 01, 2009 10:27 am    Temat postu: 65. rocznica Powstania Warszawskiego Odpowiedz z cytatem

http://www.polskieradio.pl/iar/wiadomosci/artykul108094.html


1 SIERPNIA 1944
Dziś mija 65. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
Weź czynny udział w obchodach i pamiętaj, by o godzinie 17.00 oddać hołd tym, którzy walczyli o wolność Polski.

Warszawianka
http://www.youtube.com/watch?v=rokFImgexGk&feature=related
warszawskie dzieci
http://www.youtube.com/watch?v=jFYnEfg7tl4&feature=related
Chłopcy silni jak stal - Powstanie Warszawskie
http://www.youtube.com/watch?v=RXIOkdJJlwg
Zakazane posenki - Marsz mokotowa
http://www.youtube.com/watch?v=Yth5c2dL-lI&feature=related
Marsz Żoliborza 1944
http://www.youtube.com/watch?v=tvZcg1uoOSk&feature=related


Pawel napisał:
W 65. rocznicę Powstania Warszawskiego przygotowaliśmy w formie ulotki, nawiązując winietą do loga graficznego naszego pisma ,,Alternatywa'', wydanie specjalne, którego tematem wiodącym jest ukazanie planu ,,Burza'' jako wielkiego wysiłku Polski Podziemnej w walce o Niepodległą Polskę.

Wydrukowaliśmy ponad 2000 egzemplarzy pisma, które w dniu 1 sierpnia 2009 roku będzie rozprowadzane na ulicach Warszawy.

Ponadto w formie elektronicznej , w formacie ''pdf'', niniejsze wydanie jest na bieżąco obecnie rozsyłane do ponad 2500 adresatów.

Na naszej stronie:
www.solidarni.waw.pl
albo bezpośrednio na stronie dotyczącej działalności naszego Stowarzyszenia :
www.solidarni.waw.pl/ssw/ssw.html
jest mozliwość zapoznania się z przygotowanym wydaniem ulotkowym. Można go pobrać z naszej strony również w formacie pdf i - nie widzimy żadnych przeciwwskazań - rozesłać gdziekolwiek jest to możliwe.

Jeśli chcesz nam pomóc i w dniu jutrzejszym , 1 sierpnia 2009 roku , razem z nami rozdawać na ulicach Warszawy to wydawnictwo - napisz : solidarni.sw@wp.pl . Skontaktujemy się z Tobą.
Jeśli nie teraz - to zapraszamy do współpracy następnym razem.

Pawel
-----------------------
www.solidarni.waw.pl



PAMIĘTAMY!
Jestem dumny że jestem Polakiem
z dalekiego Rotterdamu
Kazimierz Michalczyk
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 907

PostWysłany: Sob Sie 01, 2009 3:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://porozumienie.mojeforum.net/temat-vt270.html?postdays=0&postorder=asc&start=0
Magdalena Figurska napisał:
„Zostanie po nas złom żelazny…”


Gdy spełnia się brzemię kataklicznych nocy, a gruzy jak kości rozrąbane dymią, gdy pęknie drzewo zielone od śmierci ostrej jak nóż, a ciało się dopali, weźcie, wydrzyjcie mi oczy i potoczcie dalej…ku potomnym… Płacz matko, kochanko, przebacz, bo nie anioł, nie anioł prowadzi…

W chwili bez imienia zastygli w pędzie, zamienieni w kamień, z wypisanym na bruku ich imieniem. Dwudziestoletni poeci Warszawy. Jak potoczyłyby się ich losy, gdyby przeżyli wojnę? Co opowiedzieliby nam o mieście – Jeruzalem żalu, gdzie każdy kamień - pamięcią, każde drzewo - krzyżem, gdzie samotny rzeźbiarz, mimo głosów trąb, układa kwiaty z nagich ciał w mozaikę pamięci i z dzbanów leje płyn, podobny do ognia, rzeźbiąc nim karty rodzimej Iliady. Tam, gdzie kończy się zbrodnia, zaczyna się kara, gdzie kończy się ziemia, otwiera się niebo…

Krzysztof Kamil Baczyński ur. w 1921 r. – poległ 4 sierpnia 1944 roku na placu Teatralnym w Warszawie od kuli niemieckiego snajpera.

Tadeusz Gajcy ur. w 1922 r. – zginął 16 sierpnia 1944 roku wraz z poetą Tadeuszem Gajcym na Starym Mieście, po wysadzeniu przez Niemców kamienicy przy ul. Przejazd.

Juliusz Krzyżewski ur. w 1915 r. - zginął 26 sierpnia 1944, tragicznie postrzelony w czoło przez snajpera podczas walk o kościół Kanoniczek przy placu Teatralnym.

Zdzisław Stroiński – ur. w 1921 r. - zginął 16 sierpnia wraz z poetą Tadeuszem Gajcym.

Andrzej Trzebiński ur. w 1922 r. – rozstrzelany 12 listopada 1943 r. w ulicznej egzekucji na Nowym Świecie.

Wacław Bojarski ur. w 1921 r. – zmarł 5 czerwca po postrzale w brzuch podczas akcji składania wieńca pod pomnikiem Kopernika 25 maja 1943 r.

Umarli, spaleni, rozstrzelani - jak pisał w 1947 r. Tadeusz Borowski, oskarżani o faszyzm, antysemityzm, zdradę narodową, przemilczani; przez wiele lat pomijani w programach szkolnych, znieważani, podobnie jak wszyscy żołnierze Armii Krajowej.

„Bandyci z AK” – mówiono o tych, którzy jak Baczyński, Gajcy, Stroiński i Krzyżewski walczyli w Powstaniu. W ubeckich katowniach torturowano ich zwierzchników, aby wymusić przyznanie się do imperialistycznej agentury, szeregowi żołnierze traktowani jak zbrodniarze i przestępcy, śledzeni, przesłuchiwani, torturowani, a w trzy lata po śmierci Baczyńskiego, do mieszkania jego matki przyszli ubecy aresztować poetę…

Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla zbrodni komunistów, którzy objęli rządy w Polsce. To nie buty obcego przechodnia zdeptały białe czaszki poległych szlachetnych poetów-żołnierzy, obrońców pansłowiańskich idei i haseł europejskiego romantyzmu, to kondotierzy komunistycznego imperializmu, to komuniści z Polskiej Partii Robotniczej, realizujący cele sowieckiego totalitaryzmu i ich brudna kampania wymierzona w Polskie Państwo Podziemne i dowództwo Armii Krajowej:

"(...) banda sanacyjnych i oenerowskich awanturników i warchołów podnosi dziś swą brudną łapę przeciw Polskiemu Komitetowi Wyzwolenia Narodowego, przeciwko Wojsku Polskiemu, które toczy bohaterską i ofiarną walkę o wyzwolenie ojczyzny. Garstka niepoczytalnych przywódców Armii Krajowej, na rozkaz Sosnkowskiego, w imię nędznych kombinacji politycznych kliki sanacyjnej, pchnęła ludność Warszawy do walki wbrew elementarnym zasadom wojskowym i wbrew uczciwości politycznej."
Skończyć z tym – krzyczał też renegat Stefan Żółkiewski, redaktor i agitator „Kuźnicy”, przy wtórze Wiktora Woroszylskiego, piewcy agentów bezpieczeństwa.
Następna fala oszczerstw wobec poetów „Sztuki i Narodu” wybuchła w 1963 roku za sprawą szkicu Zdzisława Jastrzębskiego („Współczesność nr 5/1963), w którym przytacza opinie nieżyjących poetów o poezji międzywojennych Skamandrytów. Młodzi poeci rozprawili się z nimi kategorycznie i bezkompromisowo. Oskarżali ich o konserwatyzm, bezideowość, oportunizm, moralną dywersję , krytykując ich gazeciarsko-efekciarską poezję tworzoną z perspektywy kawiarnianego stolika. Zarzucali im ucieczkę, gdy na Warszawę spadły pierwsze bomby. Były też inne tezy wobec poległych poetów, jednakowo śmiałe co absurdalne, jak chociażby Kazimierza Koźniewskiego, że gdyby przeżyli, młodzieńcze ciągoty do faszyzmu okupiliby pewnie akcesem do partii.

Ich jedyną obroną jest poezja. To wszystko, co „wyhuśtani przez chmur kołyski”, kochający „wielkie sprawy głupią miłością”, pozostawili po sobie. Chaos nienawiści, przemocy i absurd apokalipsy zamknął ich pamiętnik życia: plany, marzenia, szczęście, na zawsze. Pozostały wiersze, opowiadania, pamiętniki i legenda. Mit dwudziestoletnich poetów Warszawy – Dawidów, którzy z Goliatem nie mieli żadnych szans. Ale podjęli walkę w imię tych wartości, dla których warto żyć i warto umierać. To imperatyw niepodlegający dyskusji. TAK TRZEBA.

Kolumbowie, poeci apokalipsy spełnionej.

Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni…
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Sob Sie 01, 2009 9:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wieczna chwała bohaterom.




Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jacek Z
Weteran Forum


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 163

PostWysłany: Nie Sie 02, 2009 7:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://hardkor44.pl/
ciekawy projekt - może uda się w ten sposób dotrzeć do młodzieży ? Cieszy , że ktoś szuka odtrutki na tumiwisizm młodych...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pawel
Weteran Forum


Dołączył: 10 Sty 2009
Posty: 438

PostWysłany: Nie Sie 02, 2009 9:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na stronie

http://www.solidarni.waw.pl/1sierpien2009_Warszawa.htm

umieściliśmy kilkanaście zdjęć z uroczystości na Warszawskich Powązkach.

Zapraszamy do obejrzenia


Pawel
---------------------
www.solidarni.waw.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Nie Sie 02, 2009 10:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pawel napisał:
Na stronie
http://www.solidarni.waw.pl/1sierpien2009_Warszawa.htm
umieściliśmy kilkanaście zdjęć z uroczystości na Warszawskich Powązkach.
Zapraszamy do obejrzenia
Pawel
---------------------
www.solidarni.waw.pl


Wspaniale zdjecia Pawle Very Happy Nawet jest tam nasz szef i sztandar.
W roki 1982, w stanie wojennym, bylem wraz z grupa gliwickich drukarzy na szkoleniu techniki sitodruku i mialem przyjemnosc zwiedzic wystawe Powstania Warszawskiego p.t. WARSZAWA WALCZY. Wystawa byla plenerowa. Zorganizowana (jak pamietam) w jakiejs chyba starej fabryce, sugerujace ruiny. Przechodzilo sie przez poszczegolne hale i podworka w ktorych byly pokazywane miejsca walki.
Niezapomniane wrazenia.
Na okolo ubecki terror, za znaczek solidarnosci, czy "opornik" zamykali do pudla, a tam wszedzie na murach wymalowane znaki Polski Walczacej, ludzie z opaskami AK i "P" z kotwica. Nie wierzylem wlasnym oczom, ze w tym czasie bylo cos podobnego mozliwe. Ale bylem przede wszystkim szczesliwy ze dane mi bylo byc wtedy na tym malym skrawku wolnego kraju.
Z tej wystawy pozostaly mi pamiatki z podpisami uczestnikow powstania.



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum