Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ministerstwo Kultury kontra dziedzictwo

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Sro Wrz 09, 2009 7:12 am    Temat postu: Ministerstwo Kultury kontra dziedzictwo Odpowiedz z cytatem

Szanowni Państwo!
Ostatnio pojawiły się doniesienia o zamierzonym przejęciu budynku Działu Zbiorów Specjalnych GBL przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i przeznaczeniu go na inne cele. Myślę, że nie powinniśmy dopuścić do likwidacji pamięci o Szpitalu Ujazdowskim, dlatego pozwoliłem sobie opracować projekt listu otwartego, który przedstawiam w załączeniu.
Bardzo proszę o wypowiedzenie się, czy chcecie Państwo, aby Wasz podpis znalazł się pod tym listem, a jednocześnie o ewentualne zgłoszenie nazwisk innych znaczących osób, które chciałyby swój podpis złożyć. potwierdzenie zgody na umieszczenie nazwiska pod listem otwartym proszę w ciągu najbliższych trzech dni (ewentualne późniejsze podpisy zostaną dołączone w kolejnej korespondencji z Ministrami)
nadsyłać na adres tadbrzez@gmail.com

Przewodniczący Komisji Historii Nauk Medycznych Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN prof. Tadeusz Brzeziński

Projekt oświadczenia Senatorów RP

Panie Marszałku , Wysoka Izbo !


Oświadczenie kierujemy do Ministra Zdrowia Pani Ewy Kopacz i Ministra Dziedzictwa Narodowego i Kultury Pana Bogdana Zdrojewskiego
Z doniesień prasowych wynika,że w Warszawie na Jazdowie Minister Bogdan Zdrojewski planuje Muzeum Historii Polski i aleje na Skarpie. Niestety z ujawnionych przez prasę faktów wynika także , że ma się to odbyć kosztem Głównej Biblioteki Lekarskiej , której obiekt przy ulicy Jazdów 1a jest obiektem historycznym w dodatku ze skarbami, których nie powstydziłoby się żadne dobre muzeum historii medycyny.
Budynek w 1810 roku zaczął funkcjonować jako szpital , utworzony z części koszar Gwardii Pieszej Litewskiej na Ujazdowie. Funkcjonował do 1832 roku kiedy został zajęty przez wojska rosyjskie. Jego szczególna rola przypadała jednak na czasy II Rzeczypospolitej i wojny 1939 (został zresztą zbombardowany we wrześniu 1939r. ) Podczas okupacji pomimo zniszczeń istniał i opiekował się ludnością dzięki determinacji polskiego personelu. Tutaj szkolono personel dla podziemia, ukrywano też zagrożonych ,mimo że część szpitala zajmowali Niemcy. Ewakuowany 6 sierpnia 1944 r na Sadybę, na ul. Chełmską ,gdzie 30 sierpnia został zbombardowany , zginęło wielu rannych i personelu.
. Dyrektor GBL w latach 1981 -1999 - profesor Janusz Kapuścik pozyskał pawilon dawnego Szpitala Ujazdowskiego, zaadoptował na cele Biblioteki, przywracając stolicy na jej Trakcie Królewskim obiekt zabytkowy. Rozbudował Dział Zbiorów Specjalnych który , dokumentuje dzieje grupy zawodowej lekarskiej , gromadzi spuściznę lekarską i inne materiały związane z historią polskiej myśli medycznej. Dzięki zbiorom specjalnym o wyjątkowej wartości Główna Biblioteka Lekarska została mocą Rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 24 listopada 1998 roku /Dz. U. Nr 146 z dn.7 XII 1998 r/ zakwalifikowana do grupy bibliotek naukowych dysponujących narodowym zasobem bibliotecznym . Wartość zasobu państwowego- zgodnie z literą ustawy o archiwach -mają również zgromadzone tu medyczne archiwalia.
Przepisy te obligują bibliotekę do prowadzenia prac badawczych i dokumentacyjnych. Dziś obowiązków tych nie może udźwignąć -mimo dobrego przygotowania zawodowego i pracowitości - czworo zatrudnionych na Ujazdowie fachowców/ dwoje historyków,muzealnik,archiwista/. Zespół bibliotekarzy, mimo mizernych pensji ,oprócz podstawowych zadań statutowych ,przez lata realizował swoje małe programy badawcze, organizował wystawy, lekarskie benefisy, sesje wspomnieniowe. Zapał bibliotekarzy doceniali historycy medycyny. Braki kadrowe i finansowe spowodowały,że od kilku lat zmniejszono zakres współpracy z warszawskimi instytucjami naukowymi , prowadzi się mniej działalności popularyzatorskiej. Lekarze tracą możliwość czerpania wiedzy o tradycjach swej grupy zawodowej .Nie kontynuuje się pracy nad opracowaniem bibliografii lekarskiej z lat 1900- 1939 r i drukami ulotnymi dokumentującymi ich życie społeczne , nie uzupełnia się stworzonej tu przed laty ,jedynej w Polsce bieżącej Kartoteki Osobowej Lekarzy. Wszystko z powodu braku finansowania dopowiadającego potrzebom tej ważnej naukowo instytucji.
Biblioteka na Ujazdowie posiada m. in. bezcenne dokumenty i archiwa różnych stołecznych instytucji i towarzystw. Są wśród nich teki personalne członków Izby Lekarskiej Warszawsko - Białostockiej [z lat 1923-51], akta Polskiego Towarzystwa Szpitalnictwa [1930-1931],Rady Szpitalnej Wydziału Szpitalnictwa [1902-1907],Towarzystwa Higieny Praktycznej w Warszawie[1915],Towarzystwa „Kropla Mleka” m. st. Warszawy[1914-1940] i Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego[1945-1952] .
W spuściźnie po warszawskich lekarzach są pamiątki po Andrzeju Biernackim[1903-1963],Karolu Kaczkowskim[1797-1867,Franciszku Krzyształowiczu[1868-1931],Edwardzie Lothcie[1884-1944], Józefie Emilianie Peszkem[1845-1916] Mściwoju Semerau-Siemianowskim[1885-1953],Wandzie Szczawińskiej[1866-1955],Wiktorze Feliksie Szokalskim[1811-1891],Władysławie Szumowskim[1875-1954] i Władysławie Wróblewskim[1860-1906].
W zbiorach rękopiśmiennych jest m. in. Uniwersał króla Stanisława Augusta do miast i miasteczek w Koronie dotyczący wysyłania uczniów na naukę sztuki lekarskiej , są akta o należności od Rządu za liwerunki lazaretowe z lat 1817-1824 i pismo w sprawie ofiary pieniężnej na lazarety warszawskie z 1831 roku, a z czasów II wojny są świadectwa tajnego nauczania i księga operowanych w jednym z punktów opatrunkowych w czasie Powstania Warszawskiego.
W kolekcji 420 medali jest profil Jana Ludwika Regemanna - dzieło Jana F. Holzhaeussera ,nadwornego medaliera króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Szczególnie cenne inkunabuły i zbiór starodruków odnotowano w katalogu centralnym Biblioteki Narodowej. Natomiast wyłączone ze zbioru głównego, gromadzone od przedwojnia kolekcje wydzielone ze spuścizny materialnej po lekarzach, m. in. księgozbiór Władysława Biegańskiego, Stanisława Janikowskiego, Zbigniewa Woźniewskiego, czy Stanisława Konopki nie są dotychczas opracowane.
Sam budynek szpitalny z bohaterską tradycją pracy personelu medycznego w czasie powstań i wojen stanowi bezcenny obiekt historyczny. Zgromadzone wielkim wysiłkiem środowiska lekarskiego i bibliotekarskiego zbiory muzealne i archiwalne oraz książki dotyczące historii polskiej medycyny powinny pozostać nienaruszone. Działalność od lat niedofinansowanej Głównej Biblioteki Lekarskiej powinna zostać zauważona i nagrodzona , a nie zmarnowana poprzez odebranie ważnego dla historii polskiej medycyny budynku szpitala i zgromadzonych zbiorów. Włączenie tej części GBL do kompleksu planowanych inwestycji przy zachowaniu, a nawet rozszerzeniu dostępności do zbiorów jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem i wyrażeniem szacunku dla całego środowiska medycznego.
Podsumowując, apelujemy do Państwa Ministrów o zachowanie dziedzictwa polskiej medycyny w nienaruszanym stanie i wzorem krajów Zachodniej Europy pozostawienie w spokoju chociaż tego jedynego miejsca zbudowanego troską polskich lekarzy, miejsca poświęconego ich tradycji, nauce , patriotycznej postawie i historii. Wnioskujemy też , aby w trybie pilnym dofinansować tę bardzo pod tym względem upośledzona Bibliotekę. W planowanym Narodowym Parku Sztuki i Kultury ten fragment GBL można byłoby uczynić istotnym elementem Muzeum Historii Polski. Rozszerzenie i wzbogacenie części wystawienniczej prezentującej polskiej publiczności historię polskiej medycyny ubogaciłby jedynie podnoszone obecnie koncepcje.

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Sro Wrz 09, 2009 7:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po Warszawie chodzą słuchy, ze ma tam powstać jakaś knajpa! Zamiast "dziedzictwa" moze powstać kolejny bank albo i restauracja... Bo "ktoś" kto już się tymi pomieszczeniami interesował to właśnie "specjalista" od kuchni ale i jedzenia oczywiście nie za własne pieniądze.
_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum