Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

"Afera sejmowa" o Mazowieckiego

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
slako
Weteran Forum


Dołączył: 06 Maj 2008
Posty: 269

PostWysłany: Czw Wrz 10, 2009 10:25 pm    Temat postu: "Afera sejmowa" o Mazowieckiego Odpowiedz z cytatem

Sejmowa afera o "wdzięczność dla rządu Mazowieckiego"


Do emocjonalnej dyskusji doszło w sejmie podczas debaty nad projektem uchwały w 20. rocznicę powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego. Sprzeciw posłów PiS w projekcie uchwały, uzgodnionym przez kluby PO, PSL i Lewicy, budziło ogólne sformułowanie o wdzięczności dla rządu Mazowieckiego, a zatem - jak zwracali uwagę - także m.in. dla członków tego gabinetu należących do PZPR, jak Czesław Kiszczak, czy Florian Siwicki. Ostatecznie sejm przyjął uchwałę głosami 374 posłów. Przeciwko było 2, a 11 posłów wstrzymało się od głosu.

Posłowie PiS proponowali, aby w uchwale wyrazić wdzięczność premierowi Mazowieckiemu i ludziom "Solidarności", którzy pracowali w jego gabinecie.

Chcieli podkreślenia w uchwale roli, jaką "Solidarność" odegrała w obaleniu komunizmu w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Klub PiS domagał się również dodania w uchwale zapisu, iż rząd Mazowieckiego powstał zanim w Polsce doszło do pierwszych w pełni demokratycznych wyborów.

Podobnej treści poprawki zgłosiło koło Polska XXI.

Dyskusja w sprawie uchwały wywołała protest tych posłów, którzy współtworzyli rząd Mazowieckiego. Marek Borowski z SdPl - który pełnił w nim funkcję wiceministra rynku wewnętrznego - apelował, by uzgodnić treść uchwały w drodze konsensusu, a nie zajmować się nią na posiedzeniu plenarnym sejmu. Jak mówił, dyskusja na ten temat jest poniżająca dla Mazowieckiego.

Jan Widacki z DKP-Stronnictwa Demokratycznego - wiceminister spraw wewnętrznych w rządzie Mazowieckiego - zacytował z kolei fragment pieśni "My pierwsza brygada": "
Nie chcemy już od was uznania
Jan Widacki, wiceminister spraw wewnętrznych w rządzie Mazowieckiegonie chcemy już od was uznania".

Po tym, jak podczas głosowania nad poprawkami odrzucone zostały propozycje PiS, przedstawiciel tego klubu Zbigniew Girzyński złożył wniosek o zmianę sposobu głosowania i przyjęcie uchwały przez aklamację. Motywował to chęcią swego klubu doprowadzenia do kompromisu i oddania hołdu premierowi Mazowieckiemu oraz ludziom Solidarności, którzy zasiadali w jego rządzie.

Złożony w tym momencie wniosek o przyjęcie uchwały przez aklamację wzbudził konsternację i prowadzący obrady marszałek sejmu Bronisław Komorowski najpierw krótko rozmawiał z Girzyńskim, a potem zwołał Konwent Seniorów.

Po krótkim posiedzeniu Konwentu marszałek - dziękując posłom PiS za chęć kompromisu - poinformował jednak, że przejście do przyjęcia uchwały przez aklamację jest w tym momencie niemożliwe bez naruszenia regulaminu sejmu.

W takiej sytuacji Girzyński złożył wniosek o przerwę podczas której odbyło się posiedzenie klubu PiS. Po przerwie w głosowaniu sejm przyjął uchwałę.

Sejm wyraził wdzięczność rządowi Mazowieckiego. Posłowie podkreślili, że rząd ten "obejmując władzę w warunkach głębokiego rozkładu gospodarki i finansów PRL, podjął szereg reform o historycznym znaczeniu dla Polski".

W uchwale zaznaczono, że powołanie rządu Mazowieckiego było "ważnym narzędziem" zmiany ustrojowej, która w 1989 r. zakończyła 45-letni okres panowania komunizmu w Polsce. Z satysfakcją stwierdzili też, jak w ciągu ostatnich 20 lat głęboko zmieniła się Polska i cały świat.

(bart)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Pią Wrz 11, 2009 9:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie dziwię się posłom. Gdyby nie rząd Mazowieckiego zapewne posłami by nie byli. Rząd Mazowieckiego to długa lista regulacji bardzo brzemiennych w skutki, to rząd który stanowili (za Wikipedią):
Cytat:
* Tadeusz Mazowiecki (Solidarność) - prezes Rady Ministrów PRL
* Leszek Balcerowicz (Solidarność) - wiceprezes Rady Ministrów, minister finansów publicznych
* Czesław Janicki (ZSL) - wiceprezes Rady Ministrów, minister rolnictwa, gospodarki żywnościowej i leśnictwa
* Jan Janowski (SD) - wiceprezes Rady Ministrów, minister - kierownik Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń
* Czesław Kiszczak (PZPR) - wiceprezes Rady Ministrów, minister spraw wewnętrznych
* Jacek Ambroziak (Solidarność) - minister, szef Urzędu Rady Ministrów
* Artur Balazs (Solidarność) - minister bez teki (ds. socjalnych i cywilizacyjnych wsi)
* Aleksander Bentkowski (ZSL) - minister sprawiedliwości
* Izabella Cywińska (Solidarność) - minister kultury i sztuki
* Aleksander Hall (Solidarność) - minister bez teki (ds. współpracy z organizacjami politycznymi i stowarzyszeniami)
* Bronisław Kamiński (ZSL) - minister ochrony środowiska, zasobów naturalnych
* Andrzej Kosiniak-Kamysz (ZSL) - minister zdrowia i opieki społecznej
* Marek Kucharski (SD) - minister bez teki (ds. organizacji resortu łączności)
* Jacek Kuroń (Solidarność) - minister pracy i polityki socjalnej
* Aleksander Mackiewicz (SD) - minister rynku wewnętrznego
* Jerzy Osiatyński (Solidarność) - minister, kierownik Centralnego Urzędu Planowania
* Aleksander Paszyński (Solidarność) - minister gospodarki przestrzennej i budownictwa
* Henryk Samsonowicz (Solidarność) - minister edukacji narodowej
* Florian Siwicki (PZPR) - minister obrony narodowej
* Krzysztof Skubiszewski (bezpartyjny) - minister spraw zagranicznych
* Tadeusz Syryjczyk (Solidarność) - minister przemysłu
* Marcin Święcicki (PZPR) - minister współpracy gospodarczej z zagranicą
* Witold Trzeciakowski (Solidarność) - minister-członek Rady Ministrów, od grudnia 1989 przewodniczący Rady Ekonomicznej
* Franciszek Wielądek (PZPR) - minister transportu, żeglugi i łączności

Funkcję rzecznika rządu pełniła Małgorzata Niezabitowska.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Pią Wrz 11, 2009 10:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

slako napisał:
W uchwale zaznaczono, że powołanie rządu Mazowieckiego było "ważnym narzędziem" zmiany ustrojowej, która w 1989 r. zakończyła 45-letni okres panowania komunizmu w Polsce.

Nieprawda, komunizm o ile możemy takiego terminu używać, tak naprawdę nigdy się w Polsce nie skończył, a już na pewno nie wtedy. Dzisiaj, kiedy wiemy to co wiemy, jak nigdy dotąd widzimy to bardzo wyraziście.Biorąc pod uwagę skład tamtego rządu, sposób i kierunki jego działania, priorytety, oraz moment powrotu do określenia Rzeczpospolita Polska można, a nawet należy postawić pytanie, czy Tadeusz Mazowiecki to pierwszy tak zwany niekomunistyczny premier, co biorąc pod uwagę Jego drogę życiową budzi u mnie co najmniej mieszane uczucia, czy może raczej ostatni premier rządu PRL-owskiego. Dzisiejsi piewcy tamtego rządu, liczą jak się wydaje na krótką pamięć świadomych uczestników tamtych wydarzeń, a więc liczą na zapomnienie o Magdalenkowym szwindlu, czy o głoszonych wówczas wspólnie z Bolkiem, "ciekawych pomysłach" na wolną Polskę.





Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Sob Wrz 12, 2009 9:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mazowiecki był (jak historia pokazała) gwarantem dotrzymania układu OS. Oczywiście czerwoni towarzysze, zakładając, że ich oponenci będą tak samo wiarołomni jak i oni (którzy 31.08.80 podpisali Porozumienie Gdańskie, po czym za ca. 15 miesięcy urządzili nocne polowanie i zdelegalizowali 'S' - oczywiście wszystko to w obronie Polski przed ZSRR) na wszelki wypadek zagwarantowali sobie tzw. resorty siłowe zostawiając "S" bezsilne. Oprócz tego jeśli patrzeć trochę głębiej, to się okaże, że wielu z 'S' to TW. Pozostali nie musieli być TW, ale też bywali. A i bezpartyjny Skubiszewski to TW Kosk. Geremek z samym Mazowieckim mają teczki 'wyczyszczone', co mi mówi, że członkowie pewnej nieformalnej komisji, która te archiwa przeglądała czasu nie zmarnowali, i że przypuszczalnie nie zabrali z sobą dokumentów o heroicznej walce tych panów przeciw czerwonej władzy. Więc ten szumny przełom, to taka Niagara jak woda kapiąca z kranu.
I dzięki wspaniałej drodze przebytej od powołania 'naszego rządu' mamy po 20 latach tyle, że do nowego NRD, by wspomnieć jak to Putin z Merkel mur zburzyli (już zapewne odpowiedni historycy w Moskwie przygotowują publikację dokumentów na ten temat), Tusk się musi wpychać na wkręta, bo z Polski zaprosili tylko Bolka - europejskiego mędrka.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Sob Wrz 12, 2009 10:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grzegorz - Wrocław napisał:
I dzięki wspaniałej drodze przebytej od powołania 'naszego rządu' mamy po 20 latach tyle, że do nowego NRD, by wspomnieć jak to Putin z Merkel mur zburzyli (już zapewne odpowiedni historycy w Moskwie przygotowują publikację dokumentów na ten temat), Tusk się musi wpychać na wkręta, bo z Polski zaprosili tylko Bolka - europejskiego mędrka.


Czyli można powiedzieć, że w gruncie rzeczy spotkają się sami swoi. Taki stan rzeczy przestaje dziwić, kiedy weźmiemy pod uwagę to, iż dzisiaj w tak zwanej Europie Zachodniej, znaczący wpływ na bieg wydarzeń na scenie politycznej mają ludzie z pokolenia 68', które to pokolenie będąc wówczas inspirowane i sterowane przez KGB, a jak pokazuje czas dzisiejszy nie tylko wówczas, zafascynowane było Związkiem Sowieckim i jego ideologią powszechnej szczęśliwości,a później Rosją z jej "odnowionym, demokratycznym kierownictwem". Na temat roli Bolka w tym przedstawieniu nie warto się rozpisywać, bo wiadomo - obalył i koniec. Dobrze by było, gdyby macher od zaplecza (jak sam siebie Tusk określił) kiedy już tam pojedzie, poobserwował z bliska lekcję historii jaką od dłuższego już czasu "nasi niemieccy przyjaciele" wtłaczają do głów społeczeństw Europy i nie tylko i wyciągnął z tego wnioski. Ale biorąc pod uwagę stan permanentnego zakompleksienia tego prowincjonalnego kandydata na "męża stanu", to wyrażone przed chwilą nadzieje należy traktować w kategoriach wołania na puszczy.





Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum