Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Walne zabranie Stowarzyszenia SW

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Nie Paź 04, 2009 8:50 pm    Temat postu: Walne zabranie Stowarzyszenia SW Odpowiedz z cytatem

W związku z niemal lawiną telefonów na temat zebrania zdecydowałam się na publikację.

Relacja z Walnego Zebrania Stowarzyszenia SOLIDARNOŚĆ WALCZACA

Od prawie dwóch lat Piotr Hlebowicz i ja domagaliśmy się zwołania Walnego Zebrania. Piotr proponował by w Tarnobrzegu w rocznicę 25-lecia spotkanie było zarazem Walnym Zebraniem Tak się nie stało. Przede wszystkim chodziło nam o dyskusje programową i polityczną. Ustalenie wspólnych poglądów i omówienie różnic. Czyli jasnego określenia czym obecnie jest stowarzyszenie w jakich sprawach zabiera głos.
Ważne było też omówienie przebiegu obchodów 25-lecia. W związku z niedomówieniami i próbami zafałszowywania historii Piotr proponował powołanie zespołu czy komisji wyjaśniającej spory i prowadzącej własne badania. Istotny był tez stosunek do lustracji. W związku z tym, że przegrałam głosowanie na jednym z pierwszych zebrań zarządu zobowiązujących członków nie tylko do składania oświadczenia ale i do dostarczenia z IPN zgodnego z aktualnie obowiązującym prawem zaświadczenia, że nie było się ozi i w żadnej formie nie współpracowało się z organami bezpieczeństwa w myśl ustawy o IPN i o ujawnianiu dokumentów organów bezpieczeństwa w latach 1944-1990 postawiłam jeszcze raz ten wniosek na lutowym zebraniu w obecności członków Komisji Rewizyjnej i przedstawicieli kilku regionów. Choć uchwała została przyjęta to pozostała martwa. Ani Biuro ani Sekretariat Stowarzyszenia nie rozesłał wezwania do nadsyłania zaświadczeń. Wymaga tego statut.
W programie Walnego Zebrania była dyskusja programowa. Niestety zabrakło na nią czasu.
Przeprowadzono wybory choć nie to było najważniejsze. Zgodnie ze Statutem §.17pkt 4 Kadencja trwa 3 lata wiec jeszcze się nie skończyła.
Walne rozpoczęło się od występu chóru z piękną wiązanką pieśni patriotycznych. Następnie przemówił bardzo krótko Kornel Morawiecki otwierając obrady. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć zmarłych kolegów z SW. Na prowadzącego wybrano Andrzeja Kisielewicza. Kornel Morawiecki przedstawił kandydata, którego chce zgłosić i powinien wyrazić zgodę na kandydowanie a niestety musi już opuścić zgromadzenie. Sprawozdanie (w tym finansowe) z pracy Zarządu złożył Michał Gabryel. W moim uzupełnieniu do sprawozdania Zarządu podniosłam sprawę lustracji i fałszowania historii, przekłamywania życiorysów itp. Mówiłam, że były nawet podjęte decyzje, ale nie szły za tym żadne czyny np. powołania komisji historycznej.
Przegłosowano absolutorium. Następnie Kornel Morawiecki zgłosił 4 kandydatów (najmłodszy MARCIN MURASZKO 30-latek z Warszawy) do Zarządu. Z sali padły też inne kandydatury. Moja padła z sali i wyrażając zgodę uwarunkowałam ją od przeprowadzenia lustracji w Stowarzyszeniu. W wyniku głosowania do zarządu zostały wybrani kandydaci zgłoszeni przez Kornela. Następnie wybrano Komisję Rewizyjną. Chciano na ty wybory zakończyć, lecz po mojej interwencji, że w statucie jest też sąd koleżeński i w poprzedniej kadencji był wybrany ale się ani razu nie spotkał przeprowadzono wybory.
Rozpoczęła się dyskusja programowa. Pierwszy zabrał głos Sławomir Karpiński z Warszawy chciał złożyć relacje w/s prac sejmowych nad ustawa kombatancką i wnieść propozycje podjęcia uchwały kierowanej do Prezydium Sejmu w sprawie rozpoczęcia prac nad ustawą o uznaniu przywilejów kombatanckich. Niestety odebrano mu głos z uwagi na brak czasu. Krystyna Szkutnik odniosła się do wypowiedzi Artura Adamskiego, który mówił, że Encyklopedia „S” jest w dobrych rękach bo jest tam i Domagalski i Łątkowska. Podała przykłady sfałszowania biogramów ( Filipczyka przez Stręka), przywłaszczania sobie życiorysów i dokonań innych ludzi. Zapowiedziała walkę o swoje dobra osobiste.
Janusz Szkutnik chciał zabrać głos w sprawie fałszowania życiorysów (wspomniał o tym wcześniej lecz nie dane mu było wyczerpać tematu), niestety nie udzielono mu głosu.
Zgłosiłam propozycję przyjęcia przez Walne uchwał lustracyjnych w sprawie członków założycieli i członków zwyczajnych. Próbowano uniemożliwić dyskusje na ten temat ze względu, że nie można jej pisać na kolanie. Członkowie zarządu ustępującego i Przewodniczący jako członkowie założyciele złamali statut nie poddali się lustracji. Stąd sprawa ta została podniesiona. Napisałam te 2 projekty w których znalazły się zapisy dotyczące jakie dokumenty lustracyjne należy przedstawiać i w jakich terminach pod groźbą ustania członkowstwa. Szefowa Komisji Uchwał postawiła wniosek formalny by nie udzielać pani Chmielowskiej więcej głosu, bo trzeba skończyć zebranie i iść na piknik.
Wzięłam mikrofon i oświadczyłam, ze oczywiście mogą zebrani iść na kiełbaskę i piwo, ale jak nie zostanie uregulowana sprawa lustracji to ja wystąpię ze stowarzyszenia, gdyż nie mam ochoty być razem z konfidentami. Już wstający członkowie Walnego usiedli z powrotem.
Zabrał głos prawnik i powiedział, że jest zapis statutowy o lustracji. Zaproponował przyjęcie w zamian mojej propozycji uchwały zobowiązującej Zarząd do wykonania zapisów statutowych
§. 8 pkt 6. Zarząd Stowarzyszenia zobowiąże w drodze uchwały członków i kandydatów na członków Stowarzyszenia do poddania się procedurze lustracyjnej, którą umożliwiać będą aktualne przepisy prawa.
Pkt 7 Członkowie założyciele Stowarzyszenia zobowiązani są w terminie do 15 maja 2007 r. wystąpić osobiście do IPN w celu poddania się procedurze lustracyjnej, którą umożliwiać będą aktualne przepisy prawa.
Wyraziłam zgodę po uzupełnieniu terminu wykonania do 30 czerwca 2010r.
Zebranie zamknięto. Prawie wszyscy udali się na pobliski stadion na piknik. Były kiełbaski, krupnioki ( kaszanka) i piwo.
W rozmowach prywatnych okazało się, że niektórzy nie mieli czasu pójść do IPN. Było bardzo sympatycznie spotkać się po latach niestety doszło do kolejnego zgrzytu. Otóż członek SSW z „SW Mazowsze” Koźbiał zaczął się przede mną tłumaczyć ze swoich związków z firmą King&King. Nie zaprzeczył informacji o tym, że firma kierowana była przez oficerów WSI i handlowała z Rosjanami ( GRU) bronią w Kongo lecz przedstawiał ich jako patriotów. Gdy rozmawialiśmy, kol. Mizikowski z Warszawy zaczął robić mi zdjęcia. Zaprotestowałam, że nie życzę sobie takich zdjęć. Odwróciłam się tyłem.
Wyszłam z pikniku po ok. godzinie, gdyż miałam umówione spotkanie pod Wrocławiem.
Chciałabym na zebraniach i piknikach SW czuć się jak wśród swoich. Nawet jak kogoś pierwszy raz widzę wiedzieć, że to swój.

Zarząd:

1. Andrzej Kapała
2. Szymon Jabłoński
3. Dorota Serwadczak
4. Marcin Muraszko

Komisja Rewizyjna:
1. Janina Podlejska
2. Jarosław Hyk
3. Edward Wóltański
4. Michał Gabryel
5. Piotr Hlebowicz
6. Maciej Ruszczyński

Do Sądu Koleżeńskiego weszli:

Zofia Maciejewska
Jadwiga Chmielowska
Hanna Łukowska-Karniej
Krystyna Szkutnik
Ryszard Jabłoński
Tadeusz Piątek
Mariusz Grabowski
Janusz Kopera
Romuald Lazarowicz
Wojciech Myslecki

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Pon Paź 05, 2009 7:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fatalnie to wszystko wygląda. Wydawałoby się że ludzie w swoim czasie złączeni ideą walki niepodległościowej, powinni pomimo wszelkich naturalnych różnic jakie między nimi występują, w sprawach zasadniczych mówić jednym głosem. Ale jak widać, dla niektórych piwko i kiełbaski stanowiły wartość nadrzędną - szkoda. Nadal wstrzymam się z przystąpieniem do Stowarzyszenia. Bardzo dobrze się stało, że Jadwiga nie ukrywając niczego, umieściła relację z Walnego Zebrania na naszym Forum.





Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Pon Paź 05, 2009 8:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam nadzieę, że po długiej rozmowie z Andrzejem Kisielewiczem, zarówno on jak i reszta naszych kolegów z SSW zgodnie ze Statutem poddadzą się lustracji. Wymaga tego większość ludzi SW. Wymaga tego także wierność naszej idei. To SW była przeciwnikiem okrągłego stołu i grubej kreski.
Lekceważenie tego problemu zemści się prędzej czy póżniej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Wto Paź 06, 2009 6:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Frankiewicz z Poznania i Chmielowska są w Katalogu IPN. Pozostali członkowie byłego Zarządu nie złożyli wniosków o wgląd do swoich dokumentów w IPN-u Może stąd to antylustracyjne podejście!
_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JACEK
Weteran Forum


Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 247

PostWysłany: Czw Paź 08, 2009 12:37 pm    Temat postu: lustracja Odpowiedz z cytatem

Niektórzy twierdzą, że nie mają czasu na wizytę w IPN albo, że złożenie wniosku w IPN jest wyłącznie ich sprawą. I tu się mylą.
Nasz kolega z Warszawy -Tomek niedawno został wezwany w charakterze świadka przez prokuratora IPN. Chodziło o człowiek TW, ktory działał w środowisku Tomka, a w ostatnich wyborach parlamentarnych był kandydatem z ramienia LPR. Postawiono mu zarzut kłamcy lustracyjnego.
Złożenie wniosku do IPN w swojej sprawie jest więc nie tylko czyimś "widzi mi sie" ale również spełnieniem obowiązku patriotycznego. Obowiązku wobec kolegów, historii, prawdy i ojczyzny.

_________________
http://www.solidarni.waw.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Sob Paź 10, 2009 9:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to się zjechali, klepnęli propozycje personalne w Kornela. Nie dyskutowali, zjedli kiełbaski i się rozjechali. Mam wrażenie, że stacili czas i pieniądze.
_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tadeusz Świerczewski
Moderator


Dołączył: 12 Wrz 2006
Posty: 505

PostWysłany: Sro Paź 14, 2009 1:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jadziu, to było do przewidzenia po pierwszym zebraniu założycielskim, że tak będzie wyglądało SSW. Teraz już wiesz dla czego ja się do tego nie zapisałem.
Pozdrawiam Tadeusz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum