Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Świerczewski w parku Pileckiego

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pią Paź 09, 2009 7:34 am    Temat postu: Świerczewski w parku Pileckiego Odpowiedz z cytatem

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20091009&typ=po&id=po21.txt

NASZ DZIENNIK Piątek, 9 października 2009, Nr 2037 (3558)

"Brak uchwały rady blokuje usunięcie popiersia komunistycznego generała z parku rtm. Witolda Pileckiego, bohatera polskiego podziemia

Świerczewski w parku Pileckiego


W parku im. rtm. Pileckiego w Zabrzu nadal znajduje się popiersie sowieckiego generała Karola Świerczewskiego. Urząd miasta rozkłada ręce i twierdzi, że to brak decyzji rady miasta "blokuje" usunięcie pomnika. Z kolei radni apelują do prezydenta miasta o rozbiórkę cokołu z popiersiem gen. "Waltera".

Decyzja o zmianie nazwy parku z im. gen. Karola Świerczewskiego na park im. rtm. Witolda Pileckiego została podjęta przez Radę Miejską w Zabrzu w połowie grudnia ubiegłego roku.
Inicjatywa zgłoszona przez radnych PiS była bezpośrednio związana z nadaniem imienia Pileckiego szkole podstawowej jako pierwszej w kraju. - To PiS zgłosiło propozycję o przyjęciu zmiany nazwy; wniosek uzyskał większość - relacjonuje Andrzej Moś (PO), przewodniczący Rady Miejskiej w Zabrzu.
Do rozwiązania pozostała jednak kwestia popiersia Świerczewskiego. Mieszkańcy Zabrza stwierdzają, że jest to "groteskowa" sytuacja. Nie podoba się to również synowi bohaterskiego rotmistrza Andrzejowi Pileckiemu. - Jeśli się coś robi, to robi się to do końca - podkreślił w rozmowie z nami. - Ja nie mam na to wpływu - ubolewał.

Miasto czeka na radę
- Taka sytuacja jest obraźliwa dla pamięci rotmistrza Pileckiego - wskazuje dr Maciej Korkuć z krakowskiego IPN. Koordynuje on akcję Instytutu, apelującego do samorządów o pozbycie się komunistycznych patronów z miejskiego nazewnictwa. Krytykuje także stwierdzenie jednego z przedstawicieli władz miasta, który stwierdził, że skoro mogą być obok siebie pomniki Korfantego i Piłsudskiego, to i popiersie Świerczewskiego nie kłóci się z parkiem Pileckiego. Korkuć uważa, że to porównanie jest zupełną pomyłką, ponieważ Korfanty i Piłsudski walczyli o wolność, a Świerczewski służył obcemu mocarstwu.
- Podejmujemy działania, aby tę zmianę wprowadzić i postawić tablicę ku czci Pileckiego - zapewnia nas Jerzy Pabis, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zabrza (PiS). Zaznacza, że decyzja należy do władz tego miasta. - Dwa tygodnie temu nasz klub wysłał odpowiednie pisma - poinformował. - Czekamy na dalsze działania - dodał Pabis.
W urzędzie miejskim informują nas, że miasto jest gotowe do usunięcia popiersia. Z uwagi na fakt, że jest to "miejsce pamięci", pod uwagę zostały wzięte dwa miejsca przekazania pomnika. Jedno z nich to zakłady GZUT, gdzie to popiersie odlano, oraz muzeum w Sokółce, gromadzące symbole i pamiątki z okresu PRL. Jednak, jak zaznacza Sylwia Szulc-Kot z Wydziału Kontaktów Społecznych, aby "fizycznie usunąć popiersie K. Świerczewskiego, potrzebna jest uchwała rady miejskiej". - Kwestia jej braku blokuje przewiezienie pomnika - stwierdza urzędniczka.
- Ja nie wiem, czy potrzeba uchwały rady - zastanawia się przewodniczący rady miasta. - Nie wiem, może wystarczy decyzja miasta - dodaje. Moś zwraca uwagę, że taka "dwojakość", tj. popiersie Świerczewskiego w parku Pileckiego nie jest pożądana, ale jednocześnie uważa, że to w gestii radnych klubu PiS leży podjęcie inicjatywy zmierzającej do usunięcia popiersia.

Dekomunizacja nie w Zabrzu
IPN, informując na swoich stronach o akcji "dekomunizacyjnej", podkreśla, że Świerczewski był sowieckim generałem, uczestnikiem rewolucji bolszewickiej i wojny z Polską w 1920 roku Został on wyznaczony przez Stalina do pełnienia roli "polskiego generała" w armii Berlinga. Jako dowódca 2. Armii, z powodu błędnych decyzji wydawanych m.in. pod wpływem alkoholu, naraził oddziały na duże straty osobowe.
IPN podkreśla, że "Walter" "do końca był w pełni dyspozycyjny wobec Stalina i jego przedstawicieli" i mimo "polecenia założenia polskiego munduru nigdy nie przestał być oficerem sowieckim". Po jego śmierci w 1947 r. "uczyniono go ikoną komunistycznej propagandy", "został wykreowany na bohatera wielu legend i mitów, niewiele mających wspólnego z rzeczywistością"."
Zenon Baranowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum