Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

IPN fałszuje historie??
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rz
Weteran Forum


Dołączył: 13 Cze 2007
Posty: 219

PostWysłany: Czw Paź 01, 2009 7:49 pm    Temat postu: IPN fałszuje historie?? Odpowiedz z cytatem

29.09.09 w Gdańsku, w auli Biblioteki Głównej UG, ul. Wita Stwosza 53 odbyła się promocja wydawnictwa multimedialnego "Opozycja antykomunistyczna w Trójmieście w latach 1970-1989"
Problem w tym, że jest to materiał przygotowany na potrzeby edukacji w szkołach. Mamy tę płytkę. Nie ma tam ani słowa o SW . Materiał uwypukla głównie RMP choć o WZZ też jest sporo ale to nic dziwnego skoro Rybicki i Joanna Gwiazda była na promocji.
Myślę, że powiniśmy wystąpić do IPN z protestem przeciw zafałszowywaniu histrii zwłaszcza, że publikacja ta ma trafić do najmłodszych.

Pozdrawiam
roman zwiercan






link do informacji o promocji:
http://ipn.gov.pl/portal/pl/25/10528/Kalendarium_imprez__wrzesien_2009.html
notatka na ten temat:

http://www.skok-stef.com.pl/fakty_biznes_wydarzenia/98_polska/6948_ipn_gdansk_wydawnictwo_multimedialne_opozycja_w_trojmiescie.html

IPN o ruchu antykomunistycznym w Trójmieście

dodano - 29 września 2009 r.

W Gdańsku odbyła się promocja wydawnictwa multimedialnego "Opozycja antykomunistyczna w Trójmieście w latach 1970-1989", przygotowana przez miejscowy oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Prezentuje ono całe spektrum ruchów i organizacji antykomunistycznych działających w tym najważniejszym w PRL miejscu oporu wobec władz.

Skierowane przede wszystkim dla młodzieży oraz nauczycieli historii spotkanie, które odbyło się 29 września w Auli Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego, poprowadzili dr Igor Hałagida, kierownik Referatu Badań Naukowych Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku oraz młodzi pracownicy Referatu Edukacji Historycznej tegoż biura, autorzy projektu - Izabela Rychert i Michał Sempołowicz.

Goścmi specjalnymi byli "świadkowie historii", byli działacze ruchu antykomunistycznego, Joanna Duda-Gwiazda oraz Arkadiusz Rybicki, którzy są także bohaterami zamieszczonych w wydawnictwie IPN wywiadów, co ciekawe przeprowadzonych przez zaangażowaną w przygotowanie projektu młodzież.

Działająca m.in. w Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża oraz pierwszej "Solidarności" Duda-Gwiazda zachęcała wszystkich do zainteresowania się historią dodając, że "staje się ona wtedy ciekawa, gdy włożymy trochę wysiłku i inicjatywy w jej poznanie".

Z kolei Arkadiusz Rybicki, b. działacz m.in. Ruchu Młodej Polski, podkreślił ważką rolę "Solidarności" w dziejach naszego kraju, która "po 200 latach głównie porażek zmieniła historię Polski na pozytywną i optymistyczną".

Przygotowana przez IPN płyta z wydawnictwem multimedialnym "Opozycja antykomunistyczna w Trójmieście w latach 1970-1989" zawiera m.in. kalendarium historyczne, opisy organizacji działających w latach 70. i 80. (ROPCiO, SKS, RMP, NZS, FMW, "Solidarność"), biogramy ich działaczy, słownik, a także scenariusz lekcji historii dla nauczycieli oraz quiz, w którym każdy może sprawdzić swoją wiedzę z okresu, którego dotyczą materiały.

_________________
roman zwiercan
Ostatni szef SW Odzia? Trójmiasto oraz cz?onek Komitetu Wykonawczego SW.
Poszukiwany listem go?czym do 19 kwietnia 1991 r. http://sw-trojmiasto.pl/16_poszukiwanie.html
http://www.sw-trojmiasto.pl/Index.html


Ostatnio zmieniony przez rz dnia Czw Paź 01, 2009 8:12 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Zbigniew Lisiecki
Gość





PostWysłany: Czw Paź 01, 2009 8:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie widziałem tej prezentacji ani materiałów, jednak myślę, że autor zawsze ma prawo wyboru materiału. Czy był właściwy warto dyskutować, jednak zarzut "fałszowania historii" wygląda tu bardziej dosadnie niż poważnie.

Ostatnio zmieniony przez Zbigniew Lisiecki dnia Sob Paź 03, 2009 6:43 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Sob Paź 03, 2009 5:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wyrzucanie za burtę należy dosadnie nazywać. Nie pierwszy raz się takie fakty zdarzają i zapewne nie ostatni. W IPN pracują różni ludzie i w zależności od poglądów będą wybiórczo traktować historię. Jeśli jednak dotyczy temat całej opozycji, to miejsce dla SW winno się znależć, i uwaga Romana jest w pełni uzasadniona. Jest to fałszowanie faktów historycznych. Podobnych publikacji. w których brak działalności organizacji niepodległościowych, na mojego nosa będzie coraz więcej, gdyż w interesie grup trzymających władzę od okrągłego stołu jest deprecjonowanie i umniejszanie roli przeciwników PRL-bis.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
rz
Weteran Forum


Dołączył: 13 Cze 2007
Posty: 219

PostWysłany: Pon Paź 05, 2009 2:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie można milczeć.
ze względu na czas nie zbieraliśmy podpisów bo najważniejsze jest zablokowanie rozpowszechniania. tyle mogliśmy zrobić. czy uda się to zobaczymy w gdańskim oddziale IPNu nie dzieje się najlepiej od czasu odejścia Sławka Cenckiewicza...


_________________
roman zwiercan
Ostatni szef SW Odzia? Trójmiasto oraz cz?onek Komitetu Wykonawczego SW.
Poszukiwany listem go?czym do 19 kwietnia 1991 r. http://sw-trojmiasto.pl/16_poszukiwanie.html
http://www.sw-trojmiasto.pl/Index.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Pon Paź 05, 2009 3:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odpowiedzialną za to opracowanie jest Pani Rychert tel. 58---669-05-36
Proszę do niej dzwonić

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Pon Paź 05, 2009 6:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może pani Rychert była przed podjęciem pracy w IPN członkiem Unii Wolności. Tak IPN powstawał, z wypisanych tuż przed podjęciem pracy w IPN z Unii Wolności i innych partyjek. Do dzisiaj te parytety skutkują. Dopiero, gdy pojawiają się Cenckiewicze i Zyzaki, to jest wrzask środowisk wybiórczych i esbeckich. W niektórych oddziałach szefami byli ludzie rekomendowani przez szefów UOP, którzy dokonywali wybiórczej weryfikacji esbeków. Wesoło???
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
rz
Weteran Forum


Dołączył: 13 Cze 2007
Posty: 219

PostWysłany: Pon Paź 05, 2009 7:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzisiaj rano protest został złożony.
ręce swoje dołożył poza Panią Rychert także Michał Sempołowicz. warto zadzwonić - numer ten sam.
poniżej pełne dane:



a tutaj dokładam drugą stronę gdzie (o ironio) zamieszczono zdjęcie z demonstracji z transparentem SW.


_________________
roman zwiercan
Ostatni szef SW Odzia? Trójmiasto oraz cz?onek Komitetu Wykonawczego SW.
Poszukiwany listem go?czym do 19 kwietnia 1991 r. http://sw-trojmiasto.pl/16_poszukiwanie.html
http://www.sw-trojmiasto.pl/Index.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Pon Paź 05, 2009 8:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mój wielki niepokój budzi fakt, że uczestnicy tego projektu, Andrzej i Joanna Gwiazdowie, nie zauważyli tak poważnego braku, jakim jest nieobecność Solidarności Walczącej. Bardzo cenię i lubię Andrzeja, i chcę wierzyć, że nie była to cicha zgoda na taki fatalny w skutkach błąd.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
rz
Weteran Forum


Dołączył: 13 Cze 2007
Posty: 219

PostWysłany: Sro Lis 04, 2009 3:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dostaliśmy odpowiedź z gdańskiego IPN. Nie będę komentował. Napiszę tylko, że wygląda jakby ktoś nie rozumiał problemu.



z załącznikiem:


_________________
roman zwiercan
Ostatni szef SW Odzia? Trójmiasto oraz cz?onek Komitetu Wykonawczego SW.
Poszukiwany listem go?czym do 19 kwietnia 1991 r. http://sw-trojmiasto.pl/16_poszukiwanie.html
http://www.sw-trojmiasto.pl/Index.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Sro Lis 04, 2009 7:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Koledzy z Trójmiasta
Możecie mieć nadzieję, że w ciągu kilku lat... Wink
Naprawdę SW jest doceniana Shocked
Nauczyciele na warsztatach zdobywają tę wiedzę, dlatego IPN będzie wdzięczny Wam ,Koledzy z Trójmiasta, za udostępnienie materiałów na temat SW Laughing Laughing
W tym czasie będą zbierane opinie odbiorców, których to uwagi będą uwzględnione w następnym wydawnictwie multimedialnym Exclamation Opinie o SW będą zapewne zbierane wirtualnie.
Rzeczywiście, IPN w Gdańsku dokonał trudnego wyboru spośród organizacji opozycji antykomunistycznej, szczególnie po już wydanych publikacjach, w których SW jest uważana za najbardziej nieprzejednaną i radykalną. Trudny wybór zapewne wynikał też stąd, ze takich organizacji były ogromne ilości
Laughing
Najlepiej Panowie, jak zaczniecie sami wydawać i kolportować wśród nauczycieli i uczniów, bo za rok przyjdzie nowa władza i będzie klops z planów IPN. Weźcie na lekcje ramkę i farbę, żeby pokazywać jak drukować bibułę, bo jak widać macki cenzury są długie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jacek Z
Weteran Forum


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 163

PostWysłany: Sro Lis 04, 2009 7:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

odpowiedź w stylu "oddalcie się szybko" Evil or Very Mad Niezły syf z tej Polski ...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
paweł perchel
Częsty Użytkownik


Dołączył: 29 Mar 2007
Posty: 29

PostWysłany: Sro Lis 04, 2009 11:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Jacku - to chyba nie Polska jest temu winna tylko co niektórzy ludzie którzy akurat mają takie czy inne możliwości (czy chęci) - w tym przypadku - w doborze materiałów. Wydaje mi się bardziej trafne wyrażenie "...w Polsce" a nie "...z Polski".
Nie widziałem tej publikacji multimedialnej, więc trudno mi wyrażać się w sposób precyzyjny. Oczywiście fakt pominięcie udziału SW w działaniach opozycji Trójmiasta będę oceniał krytycznie, jeżeli nie w kategorii błędu to z pewnością jako ogromne przeoczenie które nie powinno mieć miejsca. Oczywiście będę popierał protest SW z Trójmiasta (jeżeli zechcą przyjąć moje poparcie), mimo,że nigdy członkiem SW nie byłem. (Tu, na prowincję SW "nie dotarła" Wink )
Patrząc jednak bardziej ogólnie, czasami mam wrażenie, że środowiska opozycji bardziej przyjmują pozycje reakcyjną - oczekują aby inni przedstawiali ich historię i to jeszcze prawdziwą. Opieram się co prawda na doświadczeniach w małych miejscowościach (z takiej pochodzę). Ale kiedy wielokrotnie zwracałem się do tych którzy działali w latach 80-tych aby spisali swoje wspomnienia, to na czekaniu się kończyło. Kreatywność (bardzo podoba mi się pomysł SW warszawskiej i jej Antymatyka) jakoś nie jest w cenie.
Nie chciałbym w jakikolwiek sposób wiązać tego ostatniego akapitu z sytuacją z Trójmiasta. Ta refleksja nasunęła mi się bardziej gdy czytałem inne posty.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Czw Lis 05, 2009 10:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Pawle
Na Podkarpaciu takie działania prowadzimy. Nagrywamy na kamerze wspomnienia świadków i przepisujemy je, mało, świadkowie muszą swoje relacje podpisać. W ten sposób możemy udowodnić swoje racje w sytuacjach , kiedy pojawiają się próby fałszowania naszych biogramów. Czym innym jest wydanie publikacji, bo nie zawsze są ma to środki finansowe. Tak na marginesie, takie działania powinien prowadzić IPN, ale zdaje się, że wolą pisać doktoraty na podstawie dokumentów esbeckich, które nie zawsze są wiarygodne w przypadku donosów tewulców. Często bowiem z chęci zasłużenia na lepszą gratyfikację wyolbrzymiają i dodają treści nie zawsze zgodne z faktami.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
ewa
Stały Bywalec Forum


Dołączył: 23 Paź 2009
Posty: 69

PostWysłany: Czw Lis 05, 2009 10:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie chce tu pierdzic, szczegolnie wobec postow p. Szkutnik, ale trudno mi oprzec sie zadaniu Wam dwoch pytan: kto glownie finansuje prace IPN? Kto otrzymuje kredyt za prace dla IPN?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jerzy Pietraszko
Weteran Forum


Dołączył: 10 Mar 2007
Posty: 219

PostWysłany: Pią Lis 06, 2009 1:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skutki zmian są widoczne, w gdańskim IPN brakuje Cenckiewicza. Z pewnością przy nim taka sytuacja byłaby niemożliwa.
Uważam jednak, że możemy tego knota uznać za wypadek przy pracy. Gdański oddział nie pomijał przecież SW, wręcz przeciwnie. Późną jesienią 2007 zorganizował, pomimo protestów jednego z ówczesnych naszych marszałków (dla ciekawskich zagadka:o kim to piszę?), wystawę oraz dyskusję panelową z udziałem członków SW nie tylko z Trójmiasta. Dobrze to rozreklamował, była spora frekwencja.
Potraktujmy to więc jako jednorazową wpadkę. Choć na marginesie warto dodać skromny apel do IPN: rzetelniej recenzujcie swoje opracowania. Można w nich spotkać błędy, braki. Nieraz powielane. Trudno winić za nie autorów (najczęściej tamtych czasów nie mogą nawet ze względu na wiek pamiętać). Recenzenci powinni jednak podchodzić bardziej krytycznie. Najczęstszym błędem jest pomijanie tych, którzy nie wpadli (nie można więc za dużo o nich wyszperać w dokumentach). Takim przykładem może być np. permanentne pomijanie grupy wrocławskich radiowców SW z czasów pomiędzy prowadzeniem radia przez Tenerowicza a przejęciem go przez śp.Krusińskiego ( Bartoszek, Cupała...). Nie mieli wpadki więc nie istnieli ?
Niestety, trochę naruszona wydaje mi się proporcja formy (tu jest dążenie do perfekcji) do treści.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum