Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

list otwarty Lili Badurskiej
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Esse Quam Videri
Weteran Forum


Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 756
Skąd: Tczew

PostWysłany: Pią Gru 04, 2009 9:59 pm    Temat postu: list otwarty Lili Badurskiej Odpowiedz z cytatem

list otwarty Lili Badurskiej

Gdańsk, 2 grudnia 2009r.

Eulalia Badurska
80-890 Gdańsk
ul. Heweliusza 10/3



Joanna i Andrzej
Gwiazdowie
ul. Wejhera 3/c/118
80-346 Gdańsk



List otwarty


Wobec licznych pytań telefonicznych: „co się stało w środowisku pierwszej solidarności?” - kierowanych do mnie, a powodowanych niepełnym przedstawieniem zdarzeń w wywiadzie Joanny i Andrzeja Gwiazdów, zawartym w książce „Gwiazdozbiór w Solidarności”. Nie mogłam nic odpowiedzieć, aż do kupienia książki. Po przeczytaniu doznałam szoku, blokady psychicznej i umysłowej. Jako przyjaciółka od 1978 roku, i działaczka Wolnych Związków Zawodowych, oraz NSZZ „Solidarność”, zaczęłam analizować przyczyny tego nagłego skrętu w lewo, eliminującego wszystkich bliskich działaczy i przyjaciół „gwiazdozbioru” poddanych krytyce właśnie teraz.

W 1978 roku, przed powstaniem Solidarności, moimi gośćmi byli wówczas i później, Anna Walentynowicz, Jan Koziatek, Jacek Taylor, Mariusz Kobzdej, Tadeusz Szczudłowski, Jan Zapolnik, Bogdan Borusewicz oraz liczne grono stoczniowców. Później dołączyli Wiesia Kwiatkowska, Józek Wyszyński i Marek Czachor, wiele osób znanych w kraju. Nikt nie dokonywał podziału na lewicę i prawicę. Działaliśmy w jednym celu. Kiedy powstała Solidarność, założyłam ją w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, jako długoletni jego pracownik. Rozszerzyła się również liczba moich gości miejscowych i krajowych w domu, przybyłych z całego kraju. Profesor Przystawa, Józef Tallat i wielu, wielu innych.

W 1982 roku w czerwcu, powstała „Solidarność Walcząca” Kornela Morawieckiego, która rozszerzyła swą działalność o walkę o niepodległość Polski. Była to jedyna organizacja do której wstąpiłam i jestem jej zaprzysiężonym członkiem do dziś. Nie kolidowała ona z Solidarnością, a wręcz przeciwnie, odważnie rozszerzyła swą działalność najistotniejszą, o niepodległość Polski. Była za to i jest najbardziej prześladowana przez komunistów. Było w niej też najmniej agentów ujawnianych dziś przez IPN, obecnie zwalczany. Dlatego Solidarność Walcząca nie istnieje w mediach.

Szczególnie przykre jest dla mnie kłamstwo pomijające działaczy najbardziej oddanych WZZ-towi, a zastąpienie ich tylko sympatykami o których nic nie można napisać, tylko wykazać w skorowidzu.

Największą wartością jest prawda, patriotyzm, bez selekcji jaką proponują osoby ortodoksyjnie lewackie, lub typu ZCHN pana Niesiołowskiego.

Ludzie są „różne” jak mówi „gmin”, - to prawda, byle nie dwulicowi.

Lila Badurska

_________________
facet wyznaj?cy dewiz? Karoliny Pó?nocnej: Esse Quam Videri


Ostatnio zmieniony przez Esse Quam Videri dnia Sob Gru 05, 2009 8:21 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stanislaw Siekanowicz
Weteran Forum


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 1146

PostWysłany: Pią Gru 04, 2009 11:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Szczególnie przykre jest dla mnie kłamstwo pomijające działaczy najbardziej oddanych WZZ-towi (...)

Szkoda, ze Autorka poprzestaje na ogolnikach, a nie podaje dowodow na taki zarzut jak ten.
Skoro to jest "list otwarty", to nalezaloby niektore jego tezy tak sformulowac, aby byly zrozumiale dla szerokiej rzeszy czytelnikow, a nie tylko dla Andrzeja i Joanny Gwiazdow. Ja na przyklad nie wiem o co chodzi mimo, ze posiadam jaką taką wiedze o WZZ.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Sob Gru 05, 2009 12:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

List otwarty w tej sprawie jest na pewno cenną inicjatywą, ale zgadzam się z Panem Stanisławem, że należałoby jego zawartość uczynić bardziej czytelną dla ludzi którzy mogą posiadać trochę mniejszą wiedzę w tym zakresie. Jest oczywiste, że wielu z nas domyśla się o co lub o kogo chodzi, ale z myślą o gościach licznie odwiedzających nasze Forum, można by pewne rzeczy trochę przybliżyć.





Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.

_________________
"Platforma jest przede wszystkim wielk?
mistyfikacj?. Mamy do czynienia z elegancko
opakowan? recydyw? tymi?szczyzny lub nowym
wydaniem Polskiej Partii Przyjació? Piwa....." - Stefan Niesio?owski - "Gazeta Wyborcza" nr 168 - 20 lipca 2001.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Esse Quam Videri
Weteran Forum


Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 756
Skąd: Tczew

PostWysłany: Sob Gru 05, 2009 8:25 am    Temat postu: racja Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się z P.T. Przedmówcami. Autorkę listu znam co prawda tylko z nazwiska i z publikacji w "Poza Układem", ale nie tylko z nazwisk, lecz także osobiście znam większość innych osób (włącznie z J. i A. Gwiazdami) wymienionych w liście pani Badurskiej. Niemniej jednak nie odgaduję, jakie KONKRETNIE przemilczane w książce treści p. Badurska ma na myśli.
_________________
facet wyznaj?cy dewiz? Karoliny Pó?nocnej: Esse Quam Videri
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stanislaw Siekanowicz
Weteran Forum


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 1146

PostWysłany: Sob Gru 05, 2009 4:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Obawiam sie, ze to jakiś niepotrzebny konflikt miedzy gdanskimi działaczami SPOZA układu okrągłostołowego. Nie znam jeszcze ksiązki „Gwiazdozbiór w Solidarności”, niemniej zaniepokoił mnie ton L. Badurskiej i uzycie przez nią słowa "kłamstwo" pod adresem Gwiazdow. Czy ktos jest w stanie podać link do jakiejś obiektywnej recenzji lub omowienia tej pozycji ksiązkowej?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Sob Gru 05, 2009 11:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W ogólności to wygląda rzecz mniej-więcej tak:
Cytat:
[Aktualnie brak recenzji dla tego produktu ]

O ile pamiętam ze spotaknia w Kłodzku, latem tego roku wyniosłem, że Państwo Gwiazdowie to raczej lewica niż prawica, ale nie lewactwo. W każdym razie tak sami o sobie mówili i dawali poznać, że faktycznie tak jest. Rozmowa była dość sympatyczna i otwarta - szczególnie już po spotkaniu oficjlalnym - na świeżym powietrzu przed lokalem, w którym odbywało się spotkanie, na które przyjechałem z Wrocławia. Niestety nie dysponowałem czasem i odpowiednimi zezwoleniami od żony Wink, aby pojechać na dalszą część tournee po Ziemi Kłodzkiej (o ile pamiętam do Kudowy). Na tym spotkaniu PT Autorzy zapowiadali wyjście książki, która miała dać wiele światła. To co jest pod http://www.gwiazda.oai.pl/gwiazdozbior-w-solidarnosci/nowa-ksiazka-wielkich-nieobecnych-polskiej-debaty-publicznej/ przeczytać nietrudno, ale i treści szczególnej tam nie ma.
A tu można (i może nawet warto) przeczytać fragment książki: http://www.gwiazda.oai.pl/gwiazdozbior-w-solidarnosci/fragment-ksiazki-gwiazdozbior-w-solidarnosci/ , choć personalnych odniesień, czy jakichś mocnych krytyk poszczególnych osób tam brak.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Nie Gru 06, 2009 12:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawe, kto podpuścił Badurską. Może Kołodziej, który pokochał ostatnio Borusewicza! Może ona nawet nie zdawać sobie sprawy, że jest podpuszczona. Cel jest prosty skłócić srodowisko.
Teraz Gwiazda broni niezależności IPN ujawnił np. że nie będzie można robić badań powiazań naszych obywateli ze słuzbami obcych słuzb. Oficer lub agent STASI Perzydentem, Premierem, Prezesem IPN! To najwieksze marzenie Moskwy!
Dlatego być może idzie atak na Gwiazdów.
Ksiazka zawsze jest subiektywna o nie o wszystkim wspomina. Rada najlepsza - Lila Badurska powinna pisac wspomnienia! To na pewno wzbogaci wiedzę o walce z komunistami w Gdańsku.

_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Nie Gru 06, 2009 3:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kołodziej, nie był u Badurskiej kilka miesięcy.
Badurska ma żal, że o SW mało Gwiazdowie napisali.

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
rz
Weteran Forum


Dołączył: 13 Cze 2007
Posty: 219

PostWysłany: Pon Gru 07, 2009 11:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie chciałem zabierać głosu, bo sprawa jest złożona i dość niezręczna.
Lila jest bardzo zasłużoną, bezkompromisową osobą i nigdy nie słyszałem, aby ktokolwiek miał Jej cokolwiek do zarzucenia. W najtrudniejszych czasach angażowała się bez zastanowienia w każdą formę walki z komuną, dlatego Jej list, a właściwie forma mocno mnie zaskoczyła.

Zadzwoniłem więc dzisiaj i rozmawiałem z Nią. Poznałem Jej motywy i zachęcam każdego, aby osobiście porozmawiał z Lilą. Jest na emeryturze od 81 roku, a do tego choruje (nie może samodzielnie się poruszać) więc jest cały czas w domu.
Skoro Jadwiga zdecydowała się zasygnalizować o co chodzi, to rozszerzę tę wypowiedź.

Nie będę roztrząsał tematu. Napiszę tylko, że generalnie chodzi o pominięcie udziału ludzi z SW i samej Solidarności Walczącej, której Ona prowadziła biuro po 90 roku.
Uważa, że była w redakcji "Poza Układem" jak i Bogdan Spodzieja (jawny przedstawiciel SW, przez jakiś czas) a Joanna napisała, że nikogo z SW nie było. Nie pisząc o roli Solidarności Walczącej pominięto również ludzi, którzy byli z nią związani. Nigdzie nie ma informacji (wg. Lili - ja nie czytałem jeszcze) że to SW drukowało wszystko dla Gwiazdów, w czasie gdy nikt inny nie chciał lub nie mógł, a chodzi o kilka ładnych lat.

Odebrałem, że Jej bardziej chodzi o ogólne wrażenie. Przykładowo, Joanna napisała, że "jak Kornel był aresztowany na Kurkowej (!?) w Gdańsku, to tylko Ona pomagała, bo nikt z SW nie mógł się ujawniać". (Kornel był przetrzymywany tylko w Warszawie).
"Bogdan Spodzieja wstąpił do SW tylko dlatego, że myślał iż AG jest w SW, a jak tylko się dowiedział , że nie jest, to od razu się wypisał." To tylko przykłady, nie jestem w stanie powtórzyć całej rozmowy.
Takie drobne sprawy ale w sumie dające nieciekawy obraz, zwłaszcza, że Joanna sama przyznała, że powstanie SW, było dla Niej "prawdziwą klęską."
Myślę, że olbrzymie znaczenie ma fakt, że wielu ludzi o których Joanna mówi, Gwiazdowie poznali u L. Badurskiej. Ona uważała, JAG za przyjaciół a fakt, że była w SW skreślił Ją całkowicie.
Jest tego więcej, ale skoro Lila Badurska nie chciała precyzować to widocznie uznała, że ten list, w tej formie, bez wyjawiania szczegółów, jest najlepszą odpowiedzią dla ludzi, którzy dzwonią do Niej z pytaniami , z całej Polski.

_________________
roman zwiercan
Ostatni szef SW Odzia? Trójmiasto oraz cz?onek Komitetu Wykonawczego SW.
Poszukiwany listem go?czym do 19 kwietnia 1991 r. http://sw-trojmiasto.pl/16_poszukiwanie.html
http://www.sw-trojmiasto.pl/Index.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Marek-R
Weteran Forum


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 1476

PostWysłany: Pon Gru 07, 2009 4:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rz napisał:
Takie drobne sprawy ale w sumie dające nieciekawy obraz, zwłaszcza, że Joanna sama przyznała, że powstanie SW, było dla Niej "prawdziwą klęską."


Istotnie, bardzo "ciekawe" stwierdzenie. Dobrze by było, gdyby Pani Joanna wyszczególniła argumenty, na poparcie swojego stanowiska o "klęsce", jakież to nieszczęścia wynikły za sprawą powstania SW. Jako że darzę Państwa Gwiazdów dużym szacunkiem, powstrzymam się od dosadnego skomentowania tego wyznania Pani Joanny.





Marek Radomski - Rada Oddziałowa SW - Jelenia Góra.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stanislaw Siekanowicz
Weteran Forum


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 1146

PostWysłany: Pon Gru 07, 2009 6:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To widze, ze trzeba jednak ksiązke przeczytac, aby wyrobic sobie opinie. Gwiazdowie mają prawo do wlasnej oceny wydarzen, a jezeli z czyms przesadzili (z tych wyrywkowych informacji wynika, ze chyba tak), to mam nadzieje, ze bedzie to mozna sprostowac w toku normalnej dyskusji czy publikacji, ktora by te rzeczy wyjasnila. Ewentualny konflikt na linii srodowisko WZZ - srodowisko SW bylby najmniej poządany i chyba bardzo szkodliwy, dlatego bardzo wazna bedzie forma wypowiedzi, tak aby nie zaogniac stosunkow miedzyludzkich w obu srodowiskach.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
rz
Weteran Forum


Dołączył: 13 Cze 2007
Posty: 219

PostWysłany: Pią Gru 11, 2009 10:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i po latach poznałem cel polityczny "Solidarności Walczącej":

Andrzej Gwiazda:
"Nasze stosunki z SW były w zasadzie dobre, chociaż nie akceptowaliśmy wodzowskiego modelu organizacji, a cel polityczny – wyprowadzenie z „Solidarności” całego radykalnego skrzydła – uważaliśmy za szkodliwy dla przyszłości Polski. "

http://obywatel.salon24.pl/139013,fragment-gwiazdozbioru-zaproszenie

Nie wiem skąd takie "przekłamanie", ale to wiele tłumaczy...

_________________
roman zwiercan
Ostatni szef SW Odzia? Trójmiasto oraz cz?onek Komitetu Wykonawczego SW.
Poszukiwany listem go?czym do 19 kwietnia 1991 r. http://sw-trojmiasto.pl/16_poszukiwanie.html
http://www.sw-trojmiasto.pl/Index.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Stanislaw Siekanowicz
Weteran Forum


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 1146

PostWysłany: Pią Gru 11, 2009 2:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gwiazda mowi, ze oni tak uwazali. Jezeli tak uwazali to dlaczego ma o tym nie mowic? Ciekawy bylbym jak to uzasadnia. Minelo tyle lat, ze juz chyba mozna spokojnie rozmawiac o roznicach taktycznych miedzy ugrupowaniami czy srodowiskami niepodleglosciowymi lat 80.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
rz
Weteran Forum


Dołączył: 13 Cze 2007
Posty: 219

PostWysłany: Nie Gru 20, 2009 2:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie rozumiem dlaczego, na pytanie wprost, zadane przez redaktora prowadzącego wywiad: "Jak wyglądało od strony technicznej wydawanie "Poza Układem?", ("Gwiazdozbiór w Solidarności" Wyd. Obywatel, 2009 rok, str. 289) Joanna Gwiazda krąży wokół tematu i nie udziela odpowiedzi.

Nic dziwnego, że Lila Badurska zdecydowała się napisać list...

Odpowiedź na pytanie redaktora Okraski jest na stronie http://sw-trojmiasto.pl/PrasaInna.html

"Redakcję "Poza Układem" tworzyła Joanna Gwiazda. Współpracowało z Nią wielu ludzi związanych z nami. W różnym okresie, artykuły pisali, między innymi: Wiesia Kwiatkowska, Lila Badurska czy Bogdan Spodzieja.

Redakcję techniczną, już w stu procentach tworzyli nasi członkowie lub współpracownicy. Makiety przygotowywały najczęściej Panie, między innymi Małgosia Zwiercan i Ewa Kalisz. Dziewczyny dokonywały cudów aby, (bez komputerów), sensownie rozmieścić w numerze, otrzymane w różnej formie materiały źródłowe. Część, zwlaszcza początkowo, trafiała do składu w formie rękopisów. Swój wkład w przygotowanie miewał także Roman Zwiercan.

Diapozytywy organizował początkowo Andrzej Kołodziej. Później wykonywał je Roman Zwiercan i Jacek Parzych.
Gdy druk był już offsetowy, przygotowaniem blach zajmował się Jurek Kanikuła i do kilku numerów, załatwiał chyba Edek Frankiewicz, na którego barkach spoczywało, zwłaszcza pod koniec działalności, organizowanie papieru. Kupowaliśmy papier z każdego możliwego źródła, często płacąc więcej niż obowiązująca, oficjalna cena.

Pierwsze numery "Poza Układem" drukował Karol Krementowski, na powielaczu wykradzionym z "Unimoru".
Była to inicjatywa niezależna i pozostająca poza kontrolą podziemnych władz "Solidarności". Bogdan Borusewicz
kierujący w 1984 r. gdańską konspiracją, nakazał Andrzejowi Kołodziejowi, współpracującemu wówczas z Nim, odebranie powielacza. Andrzej odmówił i to było bezpośrednią przyczyną Jego odejścia od działalności związkowej i zaangażowania się w tworzenie struktur Solidarności Walczącej.

Od tego czasu biuletyn drukowany był w różnym składzie, między innymi przez: Andrzeja Kołodzieja, Romana Zwiercana, Jacka Parzycha i Jurka Kanikułę. W końcowym okresie, gdy drukowaliśmy już na offsecie, dołączył Piotrek Komorowski..

Nie potrafimy dzisiaj odtworzyć od którego numeru drukarze z SW powielali pismo Joanny Gwiazdy. Początkowo nie ujawnialiśmy tej informacji, dopiero od szóstego numeru zamieszczany jest dopisek: Druk SW. Z tego względu zamieszczamy skany już od numeru pierwszego. Warte podkreślenia jest, że za drukowanie i kolportaż nigdy nie były pobierane żadne opłaty. Ciekawostką jest też fakt, że w niektórych miesiącach, ze względu na objętość i nakład, drukowaliśmy łącznie więcej dla Joanny i Andrzeja Gwiazdów, niż dla Solidarności Walczącej."


Wypada jeszcze dodać:

Na początku sierpnia 1990 roku, Solidarność Walcząca Oddział Trójmiasto zakończyła działalność wydawniczą i poligraficzną. Następny, po tej dacie, numer "Poza Układem", połączony 8-9/90, ukazał się na początku października 1990 roku.
Redakcję techniczną i skład nadal robili członkowie Solidarności Walczącej, ale już nie w ramach organizacji.

_________________
roman zwiercan
Ostatni szef SW Odzia? Trójmiasto oraz cz?onek Komitetu Wykonawczego SW.
Poszukiwany listem go?czym do 19 kwietnia 1991 r. http://sw-trojmiasto.pl/16_poszukiwanie.html
http://www.sw-trojmiasto.pl/Index.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Nie Gru 20, 2009 3:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Joanna Gwiazda mocną dłonią trzyma za gardło Andrzeja. To jej koncepcje przechodzą. Andrzej sam byłby unikał takich konfliktów. Takie jest moje zdanie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum