Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Salon24 - prof. Jan Żaryn; dr Łukasz Kamiński -IPN

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
slako
Weteran Forum


Dołączył: 06 Maj 2008
Posty: 269

PostWysłany: Sro Gru 30, 2009 6:56 pm    Temat postu: Salon24 - prof. Jan Żaryn; dr Łukasz Kamiński -IPN Odpowiedz z cytatem

http://jan.zaryn.salon24.pl/

http://lukaszkaminski.salon24.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Sro Gru 30, 2009 7:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poczytajcie te komentarze!!!
Co się stało Żarynowi???
Tylko proszę nie traktować mojego wpisu jako atak na IPN!!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Sro Gru 30, 2009 8:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pani Krystyno,
Chyba Pani nieco za bardzo się przestraszyła. Rzeczywiście nie wspomnienie w tekście o zapachach SB zalatujących od nowego Prymasa, to nienajlepsze zagranie prof.J.Żaryna. Trudno sobie wyobrazić, że czytelnicy to przeoczą, a i osoba kard. J.Glempa nie jest w ogłonym pojęciu uznana za kryształową (choćby przez relacje księży nieuległych wobec komunizmu z rozmów z Prymasem), więc próba włączenia go przez kooptację do Wielkich też jest raczej niewypałem. Przeczytałem wszystkie na tę chwilę dostępne kokmentarze i rzeczywiście 'łomot' jest solidny, ale odpowiedzi są odpowiedziami - nie są tylko 'dowracaniem kota ogonem'. Ogólnie oceniłbym ten tekst niezbyt wysoko, ale powodu do 'totalnej załamki' chyba nie ma.
PS. Może sobie Pani wyobrazić jak by to było naświetlone przez np. prof. Friszke Wink ? Ja uznaję rzecz za raczej słabą i znacznie poniżej (jak mi się wydawało) możliwości J.Żaryna - shit happens.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jerry
Weteran Forum


Dołączył: 13 Paź 2006
Posty: 396

PostWysłany: Sro Gru 30, 2009 8:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę że wyważona wypowiedź na blogu jest efektem tego że jednak do tej pory nie znaleziono twardych dowodów na współpracę bpa Muszyńskiego. Ja mogę to napisać że nie mam zaufania do tego człowieka ale osoba ściśle kojarzona z IPN musi wypowiadać się tylko jeśli ma na to niezbite dowody. Inaczej da POpaprańcom argument do rozwalenia IPN.


tw - prymas?

Wypowiadałem się na ten temat publicznie. Ks. Henryk Muszyński był "prowadzony" jako kandydat na tw (ktw "Henryk"); nie zachowały się żadne materiały świadczące o jego współpracy, a jedynie dane ewidencyjne, prowadzone na bieżąco przez funkcjonariuszy SB; w jednym miejscu funkcjonariusz skresla literę k, co daje nową kwalifikację; nie wiadomo na jakiej podstawie tego dokonał i jak długo prowadził rozmowy. Oczywiście jest to świadectwo, iż dochodziło do rozmów między funkcjonariuszem SB a kapłanem. Trudno jednak wyrokować jaki był charakter tych rozmów.
Termin Wielki Prymas został przeze mnie przywołany nie tylko z racji wielkości osoby (osób), której dotyczy, co kompetencji w Kościele i odpowiedzialności. Wielkością personalną kardynała Glempa było- jak sądzę - m.in. to iż doskonale wiedział w latach 80-tych, iż przede wszystkim nalezy utrzymać jedność Episkopatu Polski, a jednocześnie godzić się na to, że w warunkach istnienia pontyfikatu Jana Pawła II a jednocześnie trudnej sytuacji lat 80-tych, to kolegialnośc w polskim Episkopacie jest wiekszą wartością (to papież zadecydował, ale prymas zgodził się na to)niż ciągłość prymasostwa w formule "jedynowładztwa". Jest to jednak problem bardziej skomplikowany; zapraszam do pracy, którą przygotowuję, a tymczasem prosze przeczytać odpowiedni rozdział z mojej książki pt. Dzieje Kościoła katolickiego w Polsce 1944 - 1989, Warszawa wyd. Neriton, 2003. Pozdrawiam świątecznie. Jan Żaryn
2009-12-21 12:02
Jan Żaryn 5 39

_________________
W CZASACH POWSZECHNEGO FA?SZU PISANIE PRAWDY JEST CZYNEM REWOLUCYJNYM.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Sro Gru 30, 2009 10:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czasami milczenie jest złotem. Pisanie słabego tekstu jest błędem, szczególnie wtedy, gdy ma się poważne dokonania.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Stanislaw Siekanowicz
Weteran Forum


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 1146

PostWysłany: Czw Gru 31, 2009 12:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadzam sie Jerrym
Cytat:
Ja mogę to napisać że nie mam zaufania do tego człowieka ale osoba ściśle kojarzona z IPN musi wypowiadać się tylko jeśli ma na to niezbite dowody.

Natomiast co do prymasa Glempa to rzeczywiście przesada z jego wielkością. Sytuacja go przerastała. Do tej pory pamiętam jego krotkie wystąpienie 13 grudnia 1981, ktore bylo żenujące. Coś mniej wiecej: "nie należy podnosić glowy, bo ta głowa może zostać ucięta", a potem ze bedzie szedł na kolanach i błagał o porozumienie (w domyśle komunistow). Moze te urywki nadane przez zmilitaryzowane Polskie Radio byly wyrwane z kontekstu, ale prymas autentycznie wielki nie wyglaszalby takich fraz w jakimkolwiek kontekscie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum