Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sejmowa Komisja ds. PKN Orlen przesłuchanie w dn.09.07.2005

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
danutamaria
Nowy Użytkownik


Dołączył: 03 Mar 2010
Posty: 3

PostWysłany: Pią Mar 05, 2010 2:32 pm    Temat postu: Sejmowa Komisja ds. PKN Orlen przesłuchanie w dn.09.07.2005 Odpowiedz z cytatem

O ś w i a d c z e n i e
Świadka Danuty M. Gaszewskiej złożone przed Sejmową Komisją Śledczą
ds. PKN Orlen S.A. w dniu 09.07.2005 r.

Szanowny Panie Przewodniczący !
Szanowni Panowie Posłowie
Szanowni Państwo !
W oświadczeniu częściowo wygłoszonym przed Sejmową Komisją w dniu 10.05.2005 r. zawarłam wniosek o przesłuchanie mnie w trybie niejawnym, ze względu na znaczenie informacji, które chce przekazać Komisji oraz ze względu na bezpieczeństwo mojej osoby i osób mi bliskich. Ponieważ Komisja zdecydowała o kontynuowaniu przesłuchania w trybie jawnym i jak rozumiem w warunkach znacznego ograniczenia czasu trwania dzisiejszego przesłuchania ze względu na inne zadania Komisji i termin zakończenia jej prac, skoncentruje się na, moim zdaniem, ważnych i dowodowo nie budzących wątpliwości zdarzeniach, które powinny być ujawnione. Tym bardziej, że jak sądzę Komisja do dnia dzisiejszego nie otrzymała protokołów przesłuchań świadka i mojego pełnomocnika, pana Andrzeja M. Czyżewskiego, prowadzonych w Hamburgu.
Szanowni Państwo! Pomijając kwestie związane z powstaniem spółek „Dansztof“ i WERA, należących do mnie i przeze mnie krotko zarządzanych, o których opowiadał Komisji w oderwaniu od faktów i rzeczywistych stanów prawnych świadek K.Choma, pragnę podkreślić następujące okoliczności. W trzy miesiące po powstaniu spółki BGM Petrotrade Poland, już w czerwcu 1998 r. należąca do mnie spółka „Dansztof“ została podporządkowana grupie kierowanej przez J.Bobrka, A.Grochulskiego i Z. Marszałka. Odpowiednie dowody wskazałam w czerwcu 2000 r. Prokuraturze Rejonowej w Zgorzelcu, następnie w lipcu 2000 r. Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze, później, w styczniu 2001 r. w Prokuraturze Okręgowej w Zielonej Górze a następnie bardzo szczegółowy materiał dowodowy przekazałam w okresie od października do grudnia 2002 r. Prokuraturze Okręgowej w Szczecinie. Powinien on się znajdować teraz w Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie. Muszę tutaj zaznaczyć, że w jego przygotowaniu i dostarczeniu Prokuraturze Okręgowej w Szczecinie pomogli mi funkcjonariusze CBS , panowie Zenon Parchimowicz i Mieczysław Wieczysty. Oni też poinformowali mnie, że ich działania, mieli tu na myśli jeszcze kilku innych poznanych przeze mnie funkcjonariuszy CBS z Katowic i Gdańska, są blokowane przez grupę wysokich funkcjonariuszy MSWiA i KGP Kurnika i Sasina, powołujących się na upoważnienie p. Krzysztofa Janika. Chcę, zatem Szanowni Panstwo stanowczo oświadczyć, że z rozczarowaniem wysłuchałam treści złożonych przed Sejmową Komisją zeznań pana Janika. W części dotyczącej powołania i działania tzw. międzyresortowego zespołu, przedstawił on Komisji wersję, mającą niewiele wspólnego ze stanem faktycznym. O tym mówił w Hamburgu bardzo szczegółowo pan A.M.Czyżewski. Komisja powinna być w posiadaniu odpowiednich dokumentów, z których wynika, że p. Janik nie tylko ukrył fakt przekazania mu przez pana prof. Zolla zawiadomienia o przestępstwie, przygotowanego przez pana Czyżewskiego, ale także pomówił prof. Zolla o przetrzymanie go. Pan Czyżewski dostarczył Komisji kopie pisma przedstawiciela MSWiA z dnia 04.09.2003 r., sygnatura: B-M/-051-27-706/2003/EG, sporządzonego w imieniu p. Janika. Treść tego pisma ujawnia także, iż kierownictwo MSWiA nie wiedziało nic o istnieniu tzw. międzyresortowej grupy, na którą powołuje się p. K.Janik
Z dokumentów, które przekazałam wymienionym wcześniej organom prokuratury wynika, że już w czerwcu 1998 r. do magazynu paliw w Zarębie zaczęły napływać komponenty do fałszowania paliw, kierowane tam przez spółki BGM, Wrocpol, ZOPP, Unipol i grupę wykorzystywanych do tego celu podstawionych osób i fikcyjnych spółek. Pełną listę posiada od dwóch lat Prokuratura Okręgowa w Szczecinie i od roku Prokuratura Apelacyjna w Krakowie. Są tam dokumenty sporządzone przez J.Bobrka, K.Chomę, A.Kaźmierczaka i A.Stępnia. Podobny obraz przedstawiają dokumenty sporządzane w toku kontroli skarbowych przez funkcjonariuszy UKS we Wrocławiu Oddział Zamiejscowy w Jeleniej Górze. Wiedzieli oni już w 2000 r. o wykorzystywaniu od 1998 r. spółki „Dansztof“, jej dwóch stacji benzynowych i magazynu paliw w Zarębie przez mafię paliwową. Mogę Państwu przedstawić taką typową decyzję urzędnika UKS, pisana „do szuflady“, która zawiera dokładny opis przestępstwa a mimo to nie stała się przedmiotem wystąpienia do prokuratury. Komplet takich dokumentów przekazał Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie pan Czyżewski. Również w posiadaniu Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie są dokumenty obrazujące, w jaki sposób kierownictwo UKS i IS we Wrocławiu chroniło struktury mafijne przed ujawnieniem. Ponieważ prace Komisji dobiegają końca i nie będzie możliwości jak sądzę dokonania przez Komisję odpowiednich czynności dowodowych, to ograniczę się do ujawnienia nazwisk osób z kierownictwa dolnośląskich organów skarbowych, które, w ocenie posiadanych przeze mnie dokumentów, umożliwiły mafii prowadzenie działalności przestępczej przy wykorzystaniu obiektu w Zarębie, w okresie od 1998 r. do chwili obecnej.
Są to Józef Dolata, Zygmunt Józefczyk, Jan Krzyżak, Janusz Kulczycki, Wojciech Janowicz oraz Wiesław Ciesielski, Ryszard Bęłdzikowski – Dyrektor Departamentu Informacji Finansowej i Jan Deliś – Wicedyrektor Departamentu Kontroli Skarbowej. O działalności mafii paliwowej i bezczynności dolnośląskich organów finansowych został zawiadomiony ówczesny Minister Finansów Marek Belka, a wcześniej wiceminister Jan Rudowski. I znowu muszę się odwołać do faktu przekazania pełnej dokumentacji na ten temat Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie przez pana Czyżewskiego. Tej dokumentacji Komisja nie zobaczy a ja nie mogę jej tutaj omówić. Efektem kierowanych przeze mnie i pana Czyżewskiego zawiadomień i wezwań organów finansowych do wystąpienia do organów prokuratury, są trzy postępowania karno skarbowe wszczęte przeciwko mnie i panu Czyżewskiemu.
W okresie od czerwca 1998 r. do kwietna 2000 r. grupa firm kierowana przez J. Bobrka, B.Lepiarza. A.Kaźmierczaka, K.Chomę, B.Wejmanna, K.Krawczyka, P. Komorowskiego, J.Osmańskiego „przerobiła“ w Zarębie, przy bezczynności miejscowych organów finansowych, policji, prokuratury dziesiątki tysięcy ton komponentów do fałszowania paliw i rożnych cieczy pochodzenia chemicznego, opisanych w „laptopie“ A.Stępnia i jego raportach sporządzanych m.in. dla K.Chomy i J.Bobrka. Części takich raportów znajdują się w posiadaniu Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie. Zostały one przekazane przez pana Czyżewskiego. Wynika z nich, że bardzo często jako miejsca załadunku i przeładunku oraz wystawiania dokumentacji przewozowej występowały obiekty wojskowe.
Drugi etap wykorzystania urządzeń bazy paliwowej w Zarębie rozpoczął się po 04.10.2000 r. i trwa do dzisiaj. Te same struktury, tylko reprezentowane już przez inne osoby rozpoczęły po odebraniu mi przez Sąd Rejonowy i Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze spółki „Dansztof“ a później WERA, wykorzystywanie obiektów obu spółek na gigantyczną skalę. Proceder, który jest realizowany równolegle do prac Komisji przyniósł straty Skarbu Państwa, które należy ocenić w kwocie przewyższającej miliard złotych. O tym mówią relacje osób obserwujących tą działalność i kierowców rozwożących tzw. gotowe produkty albo zajętych mieszaniem i rozładunkiem przychodzących transportów. Przy tym pozostaje nieznana ilość fałszywych dokumentów , powołujących się na miejsce produkcji w Zarębie, które były i są w obiegu, służąc do dalszych wyłudzeń podatku VAT i przejmowania podatku akcyzowego. Proceder ten jest znany kilku prokuratorom Prokuratury Krajowej, Ryszardowi Rychlikowi, Sławomirowi Górnickiemu, Ryszardowi Korbalowi, Stanisławowi Momotowi, Karolowi Napierskiemu i Zbigniewowi Kozłowskiemu. W formie zawiadomień i wezwań byli oni informowani przez okres pięciu lat. W postaci szczególnych „opracowań“ spełniających formę zawiadomień o przestępstwie byli informowani kolejni ministrowie sprawiedliwości i prokuratorzy generalni Stanisław Iwanicki, Barbara Piwnik, Grzegorz Kurczak Odpowiednią dokumentację, której Komisja już nie zobaczy, przekazał Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie pan Czyżewski. Muszę przyznać, że odstąpiłam od zamiaru zawiadamiania o przestępstwie realizowanym w Zarębie obecnego ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego A.Kalwasa, z tej prostej przyczyny, że jego Kancelaria brała udział w odbieraniu mi w lecie 2000 r. spółki „Dansztof“. Wśród wielu czynności wtedy przygotowanych i zrealizowanych przeciwko mnie, były również takie, w których przygotowaniu brała udział Kancelaria Radców Prawnych „A.Kalwas i Wspólnicy“, występując w imieniu spółki Trans-Sad, której wypowiedziałam umowy o obsługę celną i spedycyjną. Były to pisma o cechach szantażu i zastraszania. W świetle tego proszę ocenić powody decyzji prokuratora Kazimierza Olejnika, który w ciągu ostatniego roku dokonał rozproszenia materiału dowodowego przekazywanego przeze mnie Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie i następnie w częściach przekazał prokuratorom, których te materiały dotyczyły, zasłaniając się zasadą właściwości miejscowej. Mogę przekazać Komisji efekty pracy prokuratora Olejnika, którymi są kolejne odmowy wszczęcia i umorzenia śledztw.
Przed Wysoką Komisją wystąpił świadek, który w sposób całkowicie niezgodny z prawdą opisał swoją rolę w spółce „Dansztof“ i związki z J.Bobrkiem, W.Strózikiem, A.Kaźmierczakiem i innymi osobami. Jednocześnie zaprezentował szereg pomówień pod moim adresem.
Szanowni Panowie Posłowie, to co tak łatwo określa się „podjęła próbę samobójczą“ w rzeczywistości było wynikiem niezwykle tragicznej decyzji. Okoliczności, w jakich doszło do takiej sytuacji próbowałam już wcześniej przedstawić i nie będę już do tego wracała. W czerwcu 1999 r. podjęłam taką decyzję w warunkach całkowitej bezczynności Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu, mając świadomość, że mam do czynienia z mafią. Bezpośrednio był to protest przeciwko niszczeniu spółki „Dansztof“ przez J.Bobrka, K.Chomy i innych. Nie ma to teraz większego znaczenia.
W maju 1999 r. przygotowali oni zawarcie umowy leasingowej na kwotę ponad 1.600.000,00 zł. którą musiałaby zapłacić spółka „Dansztof“ i ja osobiście, bo zobowiązania spółki były zabezpieczane moim majątkiem prywatnym. W ciągu kilku następnych miesięcy doprowadziliby oni do upadku spółki a następnie jej przejęcia tak jak to zrealizowali w listopadzie 2001 r. W tej sprawie również została przekazana organom prokuratury bardzo szczegółowa dokumentacja, w załączeniu do przesłuchania w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze i następnie w Szczecinie. W toku przesłuchania K.Chomy Komisja zwróciła uwagę na niejasności prezentowane przez niego w sprawie kapitału założycielskiego spółki „Dansztof“ i przepływów finansowych.
Dlatego, żeby zamknąć ten fragment dociekań Komisji, oświadczam, że rzeczywisty kapitał spółki wynosił 360.000,00 zł. i był w całości opłacony przez mnie. K.Choma otrzymał ode mnie 130 tys. zł. które zadeklarował jako swój udział. Pozostałe 260 tys. zł. to były moje wkłady w postaci 130 tys. zł. i formie rzeczowej, w postaci zestawu samochodowego do przewozu paliw.
W październiku 1999 r. K.Choma, W.Strózik i J.Bobrek przystąpili do realizacji w ramach planu określanego „rolka“ do wyłudzenia w formie kredytu 5 milionów złotych, najpierw w Kredyt Bank S.A. Dyrekcja Regionalna w Katowicach a następnie w Oddziale Regionalnym w Rybniku. Zmuszając mnie do podpisania szeregu dokumentów i grożąc utratą spółki i życia uzyskali ode mnie również zabezpieczenia weksli moim majątkiem prywatnym. Jednocześnie po sporządzeniu z Z.Lesiakiem , wspólnikiem J.Bobrka, K.Chomy i A.Kawalca, fikcyjnych dowodów zadłużeń spółki „Dansztof“, na kwotę prawie 7 milionów zł. wypłacili sobie z kasy spółki „Dansztof“ ponad 2 miliony zł. które dodali do wyłudzonych w Rybniku 5 milionów zł. Całość przelana została w struktury spółek BGM, Wrocpol, Rol-Pol i Unipol.
W tej sprawie zarówno Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu – Wanda Czekałowska i Jolanta Lipińska-Grzeszczuk, Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze – Krzysztof Domagała i Jerzy Szkapiak a także Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu – Jerzy Skorupka i Marek Ratajczyk odmówili wszczęcia śledztwa. Po roku, kiedy dalej składałam zawiadomienia i domagałam się interwencji prokuratury , postawiono mi ultimatum. Jeżeli zgodzę się na postawienie mi zarzutów współudziału w wyłudzeniu kredytu w Rybniku to zostanie wszczęte śledztwo. Warunki te postawili mi funkcjonariusze Wydziału XXII CBS KGP z Wrocławia Zbigniew Szybczyński i Waldemar Cytowski w porozumieniu z prok. J.Franusem z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.
Wysoka Komisjo! Od lutego 2000 r. do listopada 2001 r. Sędziowie Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze sporządzili szereg bezprawnych postanowień w sprawie spółki „Dansztof“, m. in. określając fikcyjny kapitał spółki na 4.382.000,00 zł., w wyniku czego została mi ona odebrana przez grupę przestępczą, na której czele stoją byli funkcjonariusze wojskowych służb specjalnych, funkcjonariusze policji, prokuratorzy i przedstawiciele tzw. wymiaru sprawiedliwości. Majątek spółki i mój majątek prywatny jest przedmiotem pozorowanego obrotu handlowego pomiędzy tymi ludźmi. Jeden komornik sprzedaje drugiemu albo osobie podstawionej za przysłowiowe, grosze nieruchomości o wielomilionowej wartości. Mówiłam o tym w poprzedniej części przesłuchania w dniu 10.05.2005 r. i informacje o tym zamieściłam w przygotowanym do tego przesłuchania oświadczeniu. Dlatego chciałabym odesłać Szanownych Panów posłów do treści tego oświadczenia, jednocześnie zwracając uwagę, że zakradł się w nim pewien błąd , dotyczący opisu właścicieli spółki OKTAN, powiązanej z BGM, Digger, Note, Transpetrol, Widex, Arti, Jess-Pol działającej na terenie Bydgoszczy, Elbląga i Wybrzeża. Naturalnie wymieniając ich nazwiska miałam na myśli Prokuratora Okręgowego w Bydgoszczy w latach 1997 – 2004 Jadwigę Szczupacką i jej męża Mirosława Szczupackiego.
Potwierdzam jeszcze raz, że w mojej obecności w lipcu 1999 r. K.Choma i B.Wejmann powoływali się na Stanisława Cioska i Jerzego Szmajdzińskiego jako „ich“ opiekunów, którym przekazują pieniądze za pomoc w załatwianiu kredytów i ochronę.
Potwierdzam również , że w lipcu 2000 r. Zbigniew Kulig – Prokurent spółki POLLEX powołał się na Marię Oleksy i Józefa Oleksego jako osoby związane ze spółką POLLEX . Mówiąc to podkreślił, że jest nie do ruszenia i odpowiednio pewny na rynku paliwowym. W tym czasie Z.Kulig prowadził również szereg interesów w Złotoryi , w Lubinie i w Głogowie. Miedzy innymi zajmował się produkcją i sprzedażą tzw. kontenerowych stacji benzynowych.
Również chcę wyraźnie oświadczyć, że zarówno pan Lech Kaczyński – Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny do czerwca 2001 r. jak i jego współpracownicy, którzy byli w moim imieniu zawiadomieni przez pana Czyżewskiego o istnieniu mafii paliwowej i problemach związanych z bezczynnością albo nawet udziałem prokuratorów i sędziów w strukturach mafii, nie zdążyli podjąć właściwych czynności. W dniu kiedy pan Czyżewski był umówiony z Prokuratorem Generalnym oraz Prokuratorem Krajowym i przebywał już w gabinecie ministra, pan Lech Kaczyński został nagle odwołany z funkcji ministra a jego współpracownicy pozbawieni stanowisk. Spotkanie pana Czyżewskiego z panem Ministrem Kaczyńskim i jego współpracownikami było poprzedzone rozmowami z panem Adamem Rapackim – Zastępcą Komendanta Głównego Policji i z panem Witoldem Marczukiem – Generalnym Inspektorem Celnym.
Dziękuję Panom Posłom za uwagę.

Danuta M. Gaszewska
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum