Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Agentura WSW w Kancelari Prezydenta

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Servantes
Weteran Forum


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 206

PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 1:46 pm    Temat postu: Agentura WSW w Kancelari Prezydenta Odpowiedz z cytatem

Urzędnik Kancelarii Prezydenta współpracował z WSW?
PAP/IAR
za http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1342&wid=8721002&rfbawp=1170850486.346&ticaid=132de

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Krawczyk złożył dymisję

(fot. PAP / Tomasz Gzell)

Andrzej Krawczyk złożył dymisję z funkcji podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta - poinformowało prezydenckie biuro prasowe. Prezydent Lech Kaczyński dymisję przyjął. "Wprost" ustalił, że przyczyną rezygnacji było ujawnienie zobowiązania Krawczyka do współpracy z Wojskową Służbą Wewnętrzną.

Jak się dowiedział tygodnik "Wprost", kilka dni temu w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego znaleziono podpisane przez Krawczyka w 1982 roku zobowiązanie do współpracy z Wojskową Służbą Wewnętrzną. Mimo, że w dokumentach nie natrafiono na ślady jego agenturalnej działalności, po ujawnieniu tego faktu prezydentowi, Andrzej Krawczyk podjął decyzję o odejściu z Kancelarii Prezydenta.

"Nie byłem tajnym współpracownikiem służb specjalnych państwa komunistycznego" - napisał Krawczyk w swoim oświadczeniu. "Ponieważ jednak pracuję w specjalnym miejscu, jakim jest Kancelaria Prezydenta, reprezentującym godność i powagę państwa i nie chcąc w żaden sposób utrudniać politycznego funkcjonowania Pana Prezydenta, złożyłem wczoraj w godzinach wieczornych na ręce Pana Prezydenta dymisję" - czytamy w piśmie.

Andrzej Krawczyk zaznaczył, że niezwłocznie - niezależnie od ostatecznej decyzji prezydenta - "podejmie wszelkie działania na rzecz swojego procesu lustracyjnego".

Minister z Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński nie chciał potwierdzić doniesień "Wprost". Powiedział jedynie, że dymisja motywowana jest powodami osobistymi. Na razie minister Krawczyk jest nieosiągalny dla dziennikarzy.

Andrzej Krawczyk w oświadczeniu wydanym dla redakcji "Wprost" napisał m.in., że zgodził się podpisać zobowiązanie do współpracy z WSW, bo zmuszono go do tego szantażem.

W latach 1980-1982 Krawczyk współredagował "Biuletyn Solidarności Uniwersytetu Warszawskiego", publikował też w drugim obiegu. Po 1989 r. doradzał m.in. premier Hannie Suchockiej, był też ambasadorem Polski w Czechach. W styczniu 2006 r. Lech Kaczyński mianował go na stanowisko podsekretarza stanu w swojej kancelarii.

Oświadczenie byłego Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Krawczyka

W lutym 1982 roku byłem aresztowany za kolportaż ulotek. W warunkach pozbawienia wolności, bez kontaktu z rodziną, szantażowany groźbą trzyletniego więzienia i uwagami typu „Twoja córka ma dwa lata, to zobaczysz ją jak będzie miała pięć” całkowicie świadomie w złej wierze zgodziłem się podpisać zobowiązanie do współpracy z WSW. Natychmiast po wypuszczeniu na wolność, podczas pierwszego i jedynego spotkania na mieście z oficerem WSW powiedziałem, że odmawiam współpracy, pomimo iż rozmówca groził mi, że „ma długie ręce” i „wojsko mnie zniszczy”.

Uważałem i uważam, że w świetle powyższej historii, w zgodzie z swoim sumieniem jak i przepisami obowiązującego prawa nie byłem tajnym współpracownikiem. W latach 80. działałem w strukturach „Solidarności” i w ruchu wydawniczym, np. przez kilka lat redagując z Bronisławem Komorowskim podziemne pismo „ABC”. Nigdy nie doszło z mojego powodu do żadnego wycieku poufnych informacji, o których wiedziałem. Od 1989 roku pracuję jako urzędnik państwowy na różnych stanowiskach, w tym jako Ambasador Polski, uzyskując pozytywne oceny za swą pracę.

Po aresztowaniu w lutym 1982 r. poinformowałem o swojej historii (w tym o podpisaniu deklaracji współpracy) kilka osób, z których co najmniej jedną udało mi się już odnaleźć i gotowa jest to poświadczyć. Co najmniej raz, na początku 2005 roku złożyłem oświadczenie o próbie werbunku przez WSW w roku 1982 funkcjonariuszowi ABW. Informacja o istnieniu mojej deklaracji współpracy nie jest więc żadnym odkryciem, tylko od lat znajduje się w moich dokumentach personalnych.

Uważam, że mogę w zgodzie z prawdą deklarować, że nie byłem tajnym współpracownikiem służb specjalnych państwa komunistycznego. Ponieważ jednak pracuję w specjalnym miejscu, jakim jest Kancelaria Prezydenta, reprezentującym godność i powagę państwa i nie chcąc w żaden sposób utrudnić politycznego funkcjonowania Pana Prezydenta, złożyłem na ręce Pana Prezydenta dymisję.

Jednocześnie zapowiadam, że niezwłocznie podejmuję wszelkie działania na rzecz rozpoczęcia mojego procesu lustracyjnego. (js,ap)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bartłomiej Marjanowski
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 368

PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 2:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze kilka takich info a będzie jasne skąd się wzięła nowelizacja prezydencka. Ta nowa ustawa każdego oczyści i wybieli.
_________________
Bartek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jerzy Dąbrowski
Weteran Forum


Dołączył: 01 Gru 2006
Posty: 314

PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 3:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wygląda na to że tych nie sprzyjających warunkach ANTONI jednak pracuje. Niech sprząta tak dalej.
_________________
Nie jedna miarka wskazuje na Jarka,
Wi?c tak jak czuj? tak zag?osuj?!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 4:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nizieński odstąpił od lustracji Krawczyka

Poprzedni rzecznik interesu publicznego Bogusław Nizieński nie zdecydował się na wystąpienie do Sądu Lustracyjnego o lustrację Andrzeja Krawczyka, odwołanego dziś podsekretarza stanu Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Poinformował o tym zastępca rzecznika Andrzej Ryński. - Pan Nizieński nie znalazł podstaw do wystąpienia z wnioskiem do sądu wobec pana Krawczyka - powiedział Ryński. Nie zdradził szczegółów. Dodał, że teoretycznie, jeśli znajdą się nowe materiały wobec danej osoby, do jej lustracji Rzecznik może zawsze powrócić. (zyt, PAP)

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum