Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

MORAWIECKI I MŁODZIEŻ (BEZIDEOWA?)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Pon Maj 24, 2010 1:46 pm    Temat postu: MORAWIECKI I MŁODZIEŻ (BEZIDEOWA?) Odpowiedz z cytatem

Dostałem mailem

MORAWIECKI I MŁODZIEŻ (BEZIDEOWA?)
Montag, 24. Mai, 2010 09:50 Uhr
Od:
"SW Sekretariat" <sw.sekretariat@gmail.com>

http://dlugodystansowiec.salon24.pl/185821,morawiecki-i-mlodziez-bezideowa

*************************************
Sekretariat Stowarzyszenia SW
tel. 601 99 46 69
www.sw.org.pl


Refleksje długodystansowca
http://dlugodystansowiec.salon24.pl/185821,morawiecki-i-mlodziez-bezideowa
Cytat:
2010-05-24 00:46
MORAWIECKI I MŁODZIEŻ (BEZIDEOWA?)
W niedzielę w programie TVP info „Młodzież kontra” gościem był Kornel Morawiecki.

Przyznać muszę, że z zainteresowaniem program ten obejrzałam. W obecnej kampani prezydenckiej bowiem niezależnie od tego, że rzeczywiście toczy się ona pomiędzy tylko dwoma kandydatami brakuje mi przedstawienia programów politycznych i debaty z pozostałymi pretendentami do prezydenckiego fotela. Debata ta mimo nikłej szansy pozostałych kandydatów sprzyjałaby bowiem szerszej dyskusji nad rolą prezydenta jak i wizji Polski i poszerzeniu kultury politycznej.

Wracając jednak do programu „Młodzież kontra” odniosłam wrażenie, że Morawiecki zaprezentował się nienajgorzej biorąc pod uwagę ramy czasowe wyznaczone na pytania i odpowiedzi. Nienajlepsze wrażenie natomiast wywarła na mnie młodzież przepytująca Kornela.

Zadawane pytania bowiem wskazywały na to, że nie rozróżnia ona funkcji i odpowiedzialności spoczywającej na premierze i na prezydencie kraju, to po pierwsze. Po drugie zaskoczył mnie wraźny brak myślenia obywatelskiego. Dominowało myślenie w kategoriach „ja” a nie „my”. Zdaję sobie sprawę z tego, że dla młodego pokolenia sprawy ekonomiczne są ogromnie ważne jednak jak słusznie zauważył Morawiecki gospodarka jest pochodną wartości i to właśnie z rozumieniem kategori wartości pytający mieli duży problem.

Cytowano Olechowskiego, który twierdził, że bogacenie się jest obowiązkiem patriotycznym Polaków. Odniosłam wrażenie, że odpowiedź Morawieckiego iż patriotycznym obowiązkiem Polaka jest Polska i jej bogacenie a nie bogacenie siebie nie spotkało się ze zbyt dużym entuzjazmem. Troskę o ludzi i nierówność ekonomiczną i społeczną tak często w naszym kraju widoczną, utożsamiano z socjalizmem. To co jednak proponował Morawiecki to solidaryzm a więc konkurencja i współpraca, niwelowanie nierówności społecznej a nie tylko konkurencja sama w sobie. Ideał solidarności społecznej tak bliski mojemu pokoleniu nie wydawał się jednak padać na podatny grunt.

Trochę zaszokowana, a raczej zasmucona byłam brakiem zainteresowania i zrozumienia dla idei dobra wspólnego. W dyskusji na temat edukacji młodego pokolenia Morawiecki przedstawił pogląd, że nauka powinna być w znacznie większym niż obecnie stopniu dofinansowywana przez państwo gdyż w ostatecznym rozrachunku to my wszyscy będziemy beneficjentami takiej polityki. Spotkało się to z conajmniej dziwną, przynajmniej dla mnie, argumenatcją jednego z młodych ludzi, który twierdził, że nie jest to w jego interesie. Dlaczego bowiem jego pieniądze mają być wydawane na to aby kształcić za nie ludzi, którzy poźniej na rynku pracy stanowić będą dla niego konkurencję? Jakiekolwiek wypowiedzi Morawieckiego ukazujące troskę o sprawy społeczne odczytywane były jako propagowanie socjalizmu. W zadawanych pytaniach nie widać było żadnej troski o kraj jako taki, o jego problemy czy tożsamość. I nawet nie było widać zainteresowania ekonomią kraju. Aż nader widoczne było natomiast zainteresowanie tylko własnym partykularnym interesem.

Spotkanie to interesujące było dla mnie bardziej z perspektywy socjologicznej niż politycznej. Spotkanie giganta, Ikara, któremu przypaliły się skrzydła z młodym pokoleniem, które nie jest już w stanie wyjść poza własne „ja” odmieniane na wszelkie możliwe sposoby. Pokoleniem, które chciałoby aby patriotyzm był tak łatwy jak osobiste bogacenie się. Pokoleniem z tak przerośnietym ego, że spoza niego nic więcej nie jest już w stanie zobaczyć. Chyba pierwszy raz w histori mamy do czynienia z młodymi, którzy nie są już w stanie wykrzesać z siebie odrobiny buntu w stosunku do zastanej rzeczywistości, pokoleniem bezideowym zainteresowanym tylko własną ekonomiczną prosperity. Pokoleniem, dla którego ojczyzna oznacza każde miejsce gdzie jest dobrze. Kornel, to pokolenie jest naszą największą przegraną.



Bardzo chciałabym się mylić w swojej ocenie.


Warto zapoznać się również z komentarzami na tej stronie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Pon Maj 24, 2010 2:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie mogę się zgodzić z opinią "Długodystansowca" że mamy teraz do czynienia z jakąś szczególną młodzieżą. Młodzież jest zawsze taka sama już od paru tysięcy lat i przez ten cały czas nigdy nie była zrozumiana przez poprzednie pokolenie. Very Happy Tak już jest i teraz nie jest inaczej.
Myśle że w tym przypadku problem ma "Długodystansowiec". Oczekuje bowiem w sprawach ekonomicznych od młodzieży myślenia w kategoriach "My", a nie "Ja". Znaczy to "Jak państwo będzie bogate, to i ty będziesz żył dostatnio"
W tym przypadku ja oddaje rację młodzieży. Uważam że to hasełko powinno brzmieć: "Jak społeczeństwo będzie bogate, to całe państwo bedzie również bogate".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Wto Maj 25, 2010 10:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też oglądałem ten program i odniosłem podobne wrażenia. Tym obawiającym się o utratę miejsca pracy na rzecz mądrzejszego od siebie był co dla mnie było dość dziwne przedstawiciel młodzieży spod znaku UPR. Jełopstwo nie widzi, że samo ma szansę, że jego dzieci mają szansę, że lepiej się żyje wśród ludzi wykształconych - tak wykształconym jak i niewykształconym (nie mylić z wykształciuchami, którzy zdobyli swe dyplomy na bazarach, czy zapraszając podobne sobie wybitności do knajpy). Piszę dziwne, bo wydawało mi się, że akurat choć UPR nie jest partią dla uprawiania polityki realnej, to jednak sympatyzują z nią tzw. ludzie myślący i raczej wykształceni. A tu okazuje się, że młody boi się, że mu ktoś wykształcony ZA JEGO pieniądze przyjdzie i odbierze pracę. Woli by przyszedł ktoś wykształcony za pieniądze nienasze i powiedział "You are fired".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Sro Maj 26, 2010 2:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grzegorz - Wrocław napisał:
Też oglądałem ten program i odniosłem podobne wrażenia. Tym obawiającym się o utratę miejsca pracy na rzecz mądrzejszego od siebie był co dla mnie było dość dziwne przedstawiciel młodzieży spod znaku UPR.

Ja niestety nie ogladalem, dlatego odnioslem sie tylko do artykulu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jerry
Weteran Forum


Dołączył: 13 Paź 2006
Posty: 396

PostWysłany: Sro Maj 26, 2010 7:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.tvp.pl/krakow/publicystyka/mlodziez-kontra/wideo/kornel-morawiecki/1844146

Kto jest w kraju to może obejrzeć pod ww. linkiem. Nie wiem jak z osobami przebywającymi za granicą bo gdy tam jestem to zawsze wołają za dostęp jakąś opłatę techniczną = abonament.

Właśnie oglądam i przekonuję się że dokonałem słusznego wyboru.

_________________
W CZASACH POWSZECHNEGO FA?SZU PISANIE PRAWDY JEST CZYNEM REWOLUCYJNYM.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum