Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Antoni Macierewicz:"Zrobiłem dokładnie to, co przewiduj

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Pon Lut 19, 2007 11:41 am    Temat postu: Antoni Macierewicz:"Zrobiłem dokładnie to, co przewiduj Odpowiedz z cytatem

http://www.polskieradio.pl/iar/news.aspx?iID=2746877

Trójka - Antoni Macierewicz: "Zrobiłem dokładnie to, co przewiduje prawo"
19.02.2007 09:23

Posłuchaj (mp3, 0,18 MB)

Antoni Macierewicz zapewnia, że nie złamał prawa podczas procedury upubliczniania raportu o WSI. Takie zarzuty padły ze strony kilku osób w związku z podejrzeniem o nieuprawnione wykreślenie z raportu dwóch nazwisk.
Współautor raportu powiedział w Salonie Politycznym radiowej Trójki, że przewodniczący komisji weryfikacyjnej, która opracowywala dokument, przekazał go prezydentowi, a ten konsultował go z wicepremierami i marszałkami parlamentu. Macierewicz dał do zrozumienia, że nie wie, co działo się z dokumentem na tym etapie procesu upubliczniania.
Gość Programu 3 Polskiego Radia uznał też, że jeśli były prezydent Lech Wałęsa czuje się dotknięty i nie zgadza z ustaleniami raportu, może zgłosić się do komisji weryfikacyjnej i złożyć własne wyjaśnienia. Według Macierewicza, każde zeznania w sprawie WSI, także wyjaśnienia Wałęsy zostaną zarejestrowane i uwzględnione w kolejnych raportach.
Antoni Macierewicz odrzucił też oskarżenia o to, że aneks do raportu ujawniający procedury operacyjne, zagraża bezpieczeństwu państwa. Szef Agencji Wywiadu i Kontrwywiadu wyjaśnił, że to zarzut kompromitujacy tych którzy go podnoszą, bo dotyczy w istocie instrukcji generała Kiszczaka wydanej w 1976 roku.
Antoni Macierewicz powiedział, że kolejne części raportu o WSI zostaną opbulikowane mniej więcej za półtora miesiąca.

Robert Majka z Przemyśla, tel.506084013 mail: robm13@interia.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Maciej
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 1221

PostWysłany: Pon Lut 19, 2007 10:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prezydent: z raportu usunięto dwa nazwiska


Prezydent Lech Kaczyński potwierdza, że przed opublikowaniem raportu z weryfikacji WSI usunięto zeń dwa nazwiska. Roman Giertych jest tym oburzony, a winą obarcza Antoniego Macierewicza. Ten zaś zmiany w raporcie uważa za słuszne. Jak mówi, zostały dokonane ze względu na bezpieczeństwo państwa i bezpieczeństwo poszczególnych osób.

Poniedziałkowy "Dziennik" podał, że raport, który 12 lutego Macierewicz przekazał premierowi i wicepremierom, różni się od tego, który ujawniono 16 lutego. Według gazety, z listy tajnych współpracowników WSI wykreślono nazwisko dziennikarza, który dzięki PiS został szefem jednego z lokalnych mediów publicznych oraz szefa dużej fundacji.

Zniknęły dwa nazwiska

Prezydent powiedział, że pierwsze nazwisko zniknęło zgodnie z sugestią marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. - Jeśli chodzi o drugie nazwisko, to istnieje co najmniej bardzo poważne podejrzenie, że opublikowanie go w raporcie przekroczyłoby ramy ustawowe, ponieważ osoba ta działała w bardzo dalekim kraju poza Polską. Nie znalazłem powodów na to, że ona również działała na terenie Polski, przekraczając zakres działań WSI - dodał prezydent. Przyznał, że nie miał pojęcia o tym, że jedna z tych osób jest związana z PiS.

Premier Jarosław Kaczyński zapewnił, że nie było żadnego sfałszowania raportu. Z tego co zdołałem się dowiedzieć, chodziło o jakieś drobne zmiany związane z bezpieczeństwem państwa - dodał. Jego zdaniem, wycofanie z raportu pewnych informacji to nic nadzwyczajnego.

Wicepremier Roman Giertych powiedział, że wersja raportu, którą otrzymał przed publikacją, jest inna od ujawnionej, a różnice dotyczyły m.in. nazwisk. Podkreślił, że zmiany raportu są możliwe, ale premier, wicepremierzy i marszałkowie Sejmu i Senatu powinni byli zapoznać się z nimi przed publikacją. W ocenie Giertycha, winy za sytuację absolutnie nie ponoszą prezydent ani premier. - Sądzę, że wyłączna odpowiedzialność za tę sytuację spoczywa na panu Macierewiczu - dodał.

Macierewicz musi odejść?

Już w niedzielę wicepremier Andrzej Lepper nazwał sprawę raportu skandalem i niewypałem. Dodał, że jeśli posiadane przez niego informacje potwierdzą się, to Macierewicz powinien opuścić swoje stanowisko.

- To jakieś zupełnie nieporozumienia - tak o całej sprawie mówi sam Macierewicz. - Ja nic nie zmieniałem - oświadczył. Dodał zarazem: - Wszystkie decyzje, jakie zostały podjęte, ja w pełni podzielam - uważam je za słuszne. Tylko dlatego one zostały dokonane. Zostały dokonane ze względu na bezpieczeństwo państwa i bezpieczeństwo poszczególnych osób - są one w pełni uzasadnione. W pełni się pod nimi podpisuję.

Komisja wyjaśni

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych będzie wyjaśniać sprawę zmian w raporcie - zapowiedział szef komisji Janusz Zemke (SLD). - To zaskakująca sprawa. Jestem daleki od tego, żeby się doszukiwać niecnych intencji. Być może chodziło o ochronę źródeł, które są aktywne - dodał Zemke.

Były prezydent Lech Wałęsa - wymieniony w ujawnionym w piątek raporcie jako współodpowiedzialny za nieprawidłowości WSI - nie wykluczył stawienia się przed komisją weryfikacyjną WSI. Zaznaczył, że mogłoby do tego dojść, gdyby zwolniono ministra obrony Aleksandra Szczygłę. Według Macierewicza, Wałęsa mógłby sam opowiedzieć przed komisją o problemach związanych z WSI. Wałęsa replikuje, że stawiłby się przed nią, gdyby Macierewicz zwrócił się o to przed opublikowaniem raportu.

- Teraz, bez przeproszenia mnie, to jest niemożliwe. Teraz włączyli jeszcze jakiegoś ministra obrony (Aleksandra Szczygłę), który mnie obraża, to teraz nie ma takiej możliwości, chyba, że prezydent czy premier wyrzuci tego ministra za jego chamskie zachowanie i wtedy jest to możliwe - dodał Wałęsa.

Plotki na temat zatrzymań

Ambasador RP w Austrii Marek Jędrys - wskazany w raporcie jako agent WSI - został wezwany do Warszawy na konsultacje.

To plotki - tak szef MON ocenia twierdzenia b. szefa WSI gen. Marka Dukaczewskiego o zatrzymaniach za granicą kilku znajomych osoby wymienionej w raporcie z weryfikacji WSI. Dotarły do mnie takie informacje, myślę że wiarygodne - powiedział Dukaczewski, nie podając szczegółów. Zaznaczył, że nie weryfikował tych wieści.

- Na dziś nie można mówić o ujawnieniu danych wrażliwych w raporcie z weryfikacji WSI - ocenia Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Michał Serzycki. Na temat raportu nie chce się na razie wypowiadać Rzecznik Praw Obywatelskich.

Naczelna Prokuratura Wojskowa cały czas analizuje dziewięć doniesień o przestępstwach b. Wojskowych Służb Informacyjnych od komisji weryfikacyjnej WSI. Dziesiąte wysłano do prokuratury wojskowej w Zielonej Górze. Nie wiadomo, dokąd trafiły dwa pozostałe z 12 wszystkich doniesień.

(PAP)

_________________
Maciej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum