Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

List abp. Michalika w kościołach archidiecezji przemyskiej.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Wto Lut 20, 2007 1:54 pm    Temat postu: List abp. Michalika w kościołach archidiecezji przemyskiej. Odpowiedz z cytatem

http://www.super-nowosci.eu/


PRZEMYŚL. Abp Józef Michalik zapewnia, że wpisanie go przez SB do rejestru jako TW ''Zefir'' to oszczerstwo archiwalne

Bezpieka mnie nigdy nie zwerbowała

- Z całą stanowczością stwierdzam, że nigdy nie byłem tajnym współpracownikiem żadnej organizacji ani w czasie epoki komunizmu, ani obecnie - zapewnia abp Józef Michalik w swym liście do wiernych, który odczytano wczoraj podczas nabożeństw w kościołach archidiecezji przemyskiej.

O tym, że miał być tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa, duszpasterz archidiecezji przemyskiej dowiedział się w ubiegłym tygodniu od członków Kościelnej Komisji Historycznej, badającej archiwa Instytutu Pamięci Narodowej. W zachowanych rejestrach TW z lat siedemdziesiątych abp Józef Michalik figuruje jako agent o pseudonimie ''Zefir''. W tym czasie pracował w kurii łomżyńskiej i miejscowym seminarium duchownym. Przypisana mu współpraca dotyczyła lat 1975-1978 i zakończyła się postanowieniem służb bezpieki o wykreśleniu go z listy TW.

Wpis bez wiedzy biskupa

W liście do wiernych, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreśla, że wpisu do rejestru dokonano bez jego wiedzy. I wyjaśnia dlaczego zdecydował się sam poinformować o tym ''oszczerstwie archiwalnym'', dotyczącym jego osoby, opinię publiczną.

Prawo do prawdy

- Jednocześnie pragnę powiadomić tych, którzy są mi bliscy i w pierwszym rzędzie mają prawo do prawdy o swoim biskupie. Z całą stanowczością stwierdzam, że nigdy nie byłem tajnym współpracownikiem żadnej organizacji ani w czasie epoki komunizmu, ani obecnie. Nie podpisywałem żadnych zobowiązań ani nie przyjmowałem profitów, nie udzielałem też żadnych informacji mogącym szkodzić ludziom lub sprawom. Moje kontakty z ówczesnymi władzami odbywały się zawsze w lokalu urzędowym i dotyczyły spraw zlecanych mi w tamtym czasie przez przełożonych - zapewnia metropolita przemyski.

Namawiać nie będę

Na pytanie dziennikarza SN, czy dostał list od księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, w którym duchowny wymienia nazwiska sześciu biskupów, zarejestrowanych przez bezpiekę jako TW, a jeśli tak, czy będzie ich namawiał do poinformowania o tym wiernych i wystąpienia do IPN o zgodę na wgląd w swoje akta, abp Józef Michalik odpowiedział, że ''nikogo do niczego namawiać nie będzie''.

Wiesław Wojcieszonek

Super Nowości z dnia 19_02_2007


Robert Majka z Przemyśla,tel.506084013 mail: robm13@interia.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum