Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wiarygodność raportu Macierewicza jest ... K.Kozlowski??????

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Sro Lut 21, 2007 11:34 am    Temat postu: Wiarygodność raportu Macierewicza jest ... K.Kozlowski?????? Odpowiedz z cytatem

http://www.gcnowiny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070221/LUDZIEIOPINIE/70220026

powrót wyślij wydrukuj zgłoś błąd WYWIADY
21 lutego 2007 - 0:01

Wiarygodność raportu Macierewicza jest...
Rozmowa z Krzysztofem Kozłowskim, zastępcą redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego”, byłym szefem MSW, senatorem RP w latach 1989-2001


(FOTORZEPA) - Czego będzie więcej, korzyści czy strat po opublikowaniu raportu o likwidacji WSI?

- Sprawa jest wielopłaszczyznowa. Na najbardziej ogólnej płaszczyźnie widzenie świata poprzez akta policyjne, nie osadzanie tego w kontekście, nie konfrontowanie z innymi źródłami musi dać karykaturę rzeczywistości. Proszę zważyć, że w raporcie przygotowanym przez grupę pod wodzą Macierewicza, jest jeden jedyny człowiek, Andrzej Grajewski, któremu dodano, "ale Andrzej Grajewski zaprzeczył, że...”.

W tym dokumencie wyrokuje się, uzurpuje się prawo do sądzenia, "jesteśmy prokuratorami i sędziami jednocześnie”, w oparciu o ustawę, która tego nie przewiduje. Nie zgadzam się na tego rodzaju tryb działań, żeby wyciągać papiery, o których nie wiem, czy to są wszystkie zachowane papiery czy nie. Czy dokonano selekcji czy nie?

Czy dokonana interpretacja jest uzasadniona czy nie? Pisze się 300 kilkadziesiąt stron raportu, którego większość ludzi nie przeczyta, ale chodzi o tę listę nazwisk i ewentualne walenie w polityków.

- Już pojawiają się sprostowania. Ludzie tłumaczą się, że to nie oni figurują na liście, tylko inni o tych samych nazwiskach. Zwykła zbieżność nazwisk.

- Tak też było przy pierwszym wyczynie Macierewicza w 1992 roku, kiedy blisko 20 osób, które zaskarżyły Macierewicza, wygrały. Czy to oznacza, że nie było TW? Byli, natomiast wiarygodność tego raportu jest taka jak listy Wildsteina. Znalazłem w nim 9 Krzysztofów Kozłowskich. Jestem? Jestem.

- Zwolennicy lustracji mówią, że zrobili to dla bezpieczeństwa państwa.

- Kiedyś podlegały mi służby specjalne, tworzyłem UOP, w tym wywiad i kontrwywiad. Nie mogę przyjąć, że ujawnianie agentów i funkcjonariuszy wolnej i suwerennej Polski służy naszemu krajowi. Nie służy. Wiarygodność Polski jako sojusznika zmniejszy się.

Wyrobiliśmy sobie dobrą markę. To WSI, o których można powiedzieć wiele złego, jednak w Iraku uważane były przez Amerykanów za partnera solidnego i równorzędnego. Otóż można rozwiązać WSI, bo instytucje trwają i kończą się, to kosztuje, ale jeśli ktoś chce wydawać pieniądze, proszę bardzo. Natomiast nie wolno robić na wejściu rzeczy, która jest niedopuszczalna, to zagraża naszemu obrazowi w świecie.

Nasz wywiad i kontrwywiad będą w sytuacji, kiedy nikt nie będzie chciał z nimi współpracować, bo każda współpraca jest właściwie naganna.

Mówi się o bezprawności WSI. Jeżeli do 2003 roku nie mieliśmy żadnej ustawy o WSI, ponieważ żaden parlament i żadna partia nie potrafiły tego zrobić, to jak można obywatela wolnego państwa, przykład Grajewskiego, który pisze [dla WSI - PS] o Rosji, obarczać odpowiedzialnością, że złamał prawo.

Nie chodzi mi o przekręty gospodarcze, bo pewnie były. Demoralizacja w tych służbach była duża, jestem tego świadom. Ale na litość, można zrobić radykalne cięcia, ale wewnątrz, a nie upubliczniać tego.

- Jak zatem traktować ten raport, jako zemstę polityczną?

- Rezultat chorego sposobu myślenia. Jeżeli mówimy, że warto było zawrzeć koalicję z Samoobroną i LPR po to, by rozwiązać WSI i ogłosić ten raport, to ja twierdzę, że nie warto było się świnić wchodząc w takie bagno.

Okazuje się, że media nie były kontrolowane, że to wszystko jest nadęty balon, z którego się trudno wycofać. Ten raport jest polityczny w tym sensie, że pokazuje, że wszyscy kolejni ministrowie są winni z wyjątkiem Parysa i Szeremietiewa. Ci jedni. A czy rozwiązali WSI?

Nie rozwiązali. Zrobili cokolwiek? Nic nie zrobili. Ale są nietykalni. Tak jak nietykalny jest minister stanu, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w momencie powstania WSI, czyli Lech Kaczyński. A teza jest taka, że WSI to czysta kontynuacja służb PRL. Jeżeli jest tak, to kto tego nie dopilnował?

- Zamieszanie wokół WSI może przyczynić się do tragedii polskich żołnierzy w Afganistanie. Jak będą się wtedy tłumaczyć nasi przywódcy?

- Odpowiedź jest prosta. To były min. Sikorski nie przygotował kompletnie całej operacji. Dopiero, jak odzyskaliśmy ministerstwo, mogliśmy coś zrobić. Teraz mu wyciągają szpital MSW przy ul. Szaserów. Zaraz okaże się, że tolerował lekarzy -morderców. Nikt się do niczego nigdy nie przyzna.

Piotr Samolewicz
p.samolewicz@gcnowiny
Zobacz wizytówkę autora.

Robert Majka z Przemyśla,tel.506084013 mail: robm13@interia.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum