Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Alain Besancon; Żałoba potiomkinowska

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Sro Cze 09, 2010 7:36 am    Temat postu: Alain Besancon; Żałoba potiomkinowska Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/9133,491391_Besancon__Zaloba__potiomkinowska.html

"Żałoba potiomkinowska
Aleksandra Rybińska 09-06-2010, ostatnia aktualizacja 09-06-2010 02:12

Rosjanie nie stali się bratnim narodem Polski. Branie ich smutku za dobrą monetę jest naiwne – mówi francuski historyk Aleksandrze Rybińskiej

Rz: Po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem część polskich elit zobaczyła szansę historycznego pojednania z Rosją. Powinniśmy skorzystać z okazji i wyciągnąć rękę do Moskwy?

Alain Besancon: To, że Rosja prowadzi wobec Polski politykę pojednania, nie oznacza, że chce się rzeczywiście pojednać. To zwyczajna polityka, której muszą towarzyszyć życzliwa postawa, miłe słowa i gesty oraz symboliczne prezenty dla Warszawy. Rosjanie dobrze wiedzą, że Polska jest wrażliwa na symbole. Przekazując więc Warszawie – kartka po kartce – dokumenty o Katyniu, liczą na to, że zmiękczą serca Polaków. Szczerze mówiąc, dziwi mnie przychylna postawa polskich polityków po katastrofie. Spodziewałem się innej reakcji. Patrząc na to z Paryża, odniosłem wrażenie, że Polacy liczyli na coś w rodzaju szczerej zmiany ze strony Rosji. Wydaje mi się to trochę naiwne. Dla Rosji to po prostu dyplomacja i nic więcej.

Dlaczego tak pan uważa?

Kto sądzi, że za władzami w Moskwie stoi naród rosyjski, który chce pojednania i wybaczenia, nie wyciągnął wniosków z historii. Tym bardziej że naród rosyjski nie uczestniczy w procesach politycznych, a nawet jest w tym wyjątkowo pasywny, zwłaszcza na tle narodów zachodnioeuropejskich. System putinowski jest więc w stanie wykreować żałobę narodową, którą nazwałbym potiomkinowską. Za czasów carycy Katarzyny II stawiano w Rosji wsie potiomkinowskie, które były iluzją przysłaniającą przykrą rzeczywistość. Tragedia smoleńska pokazała tylko jedno – może być też coś w rodzaju potiomkinowskiego smutku i współczucia.

(...)"

Więcej:

http://www.rp.pl/artykul/9133,491391_Besancon__Zaloba__potiomkinowska.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Sob Cze 12, 2010 11:25 pm    Temat postu: Tertium non datur Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Szczerze mówiąc, dziwi mnie przychylna postawa polskich polityków po katastrofie. Spodziewałem się innej reakcji.

Można stąd bez trudu wnioskować, że Autor tych słów podobnie jak i wielu myślących widząc, że skoro coś tu nie gra, to jeśli postawa polityków jest przychylna, może śmiało wnioskować, że politycy nie są polscy (może mają jedynie polskie obywatelstwo, etaty lub paszporty).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jadwiga Chmielowska
Site Admin


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 3642

PostWysłany: Nie Cze 13, 2010 1:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Strzał w 10!
Kto chce podać Polskę kurateli Moskwy. Jest zdrajcą i tyle!
Gras przepraszający OMON po rosyjsku stał się nie tyle pośmiewiskiem ale symbolem padnięcia Rządu Tuska na kolana przed Moskwą. Nawet Rosyjscy dziennikarze są zniesmaczeni.
Aby politykiem być, trzeba umieć bardzo logicznie myśleć i mieć olbrzymią wiedzę.

_________________
Jadwiga Chmielowska Przewodnicz?ca Oddzia?u Katowice i Komitetu Wykonawczego "Solidarnosci Walcz?cej"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Sob Cze 19, 2010 9:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odżywa aktualność starego kawału o szkole baców, jaką otwarto w Zakopanem.

Są tam tylko trzy przedmioty:
1. Zaganianie owiec.
2. Wyganianie owiec.
3. Język rosyjski.
Grasiowi do zostania bacą zostało jeszcze nauczenie się zaganiania i wyganiania owiec Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum