Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ocenzurowano czeską wystawę w Senacie RP

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Czw Maj 26, 2011 1:35 pm    Temat postu: Ocenzurowano czeską wystawę w Senacie RP Odpowiedz z cytatem

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110526&typ=po&id=po03.txt

NASZ DZIENNIK Czwartek, 26 maja 2011, Nr 121 (4052)

"Marszałek Bogdan Borusewicz zaryzykował skandal dyplomatyczny, żeby tylko w Senacie nie wyeksponować zdjęć ze Smoleńska

Jak Czesi odbili wystawę

Kancelaria Senatu cichaczem usunęła tablicę przedstawiającą ofiary tragedii smoleńskiej z wystawy dotyczącej katyńczyków z Zaolzia. Po zdecydowanych protestach Ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie, która jest autorem ekspozycji, i senatorów PiS tablicę ze zdjęciami m.in. pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich dołączono do całości. Pytany, jak doszło do tego skandalu, marszałek Bogdan Borusewicz ograniczył się tylko do stwierdzenia, że żadnej cenzury nie było.

Jedynym dziennikarzem, który obserwował przebieg wydarzeń, był reporter "Naszego Dziennika". Nikt więcej nie pofatygował się, by sprawdzić przygotowania do ekspozycji. To, że wystawa o ofiarach zbrodni katyńskiej pochodzących z Zaolzia jest niekompletna, okazało się kilka godzin przed jej otwarciem, po posiedzeniu senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. - Pan ambasador Czech powiedział mi, że były dwie plansze więcej - referuje nam senator Andrzej Person (PO), przewodniczący tej komisji. - Poszliśmy do marszałka - dodaje. Interwencję podjęła też senator Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS). - Przez przypadek usłyszałam, że przedstawiciele ambasady czeskiej nie rozumieją, dlaczego wystawa została okrojona - mówi. - Poszłam zorientować się i zasięgnąć informacji w biurze Kancelarii Senatu. Uważałam, że ten panel powinien się znaleźć na tej wystawie - podkreśla.
W tym czasie można było zaobserwować pewne zamieszanie, nerwowe przechodzenie senatorów i pracowników ambasady czeskiej z siedziby marszałka do Kancelarii Senatu. Na bezpośrednie działania zdecydowała się senator Arciszewska-Mielewczyk zbulwersowana całą sytuacją. - Wzięłam ten panel pod pachę i przyniosłam tutaj - mówiła - cały czas go pilnowałam. - Co pan z tym panelem zrobi? - zwróciła się do strażnika senackiego, który sięgał po planszę. - Bardzo pięknie - skonstatowała, gdy usłyszała, że będzie on ustawiony na stojaku.
Gdy plansza znalazła się na swoim miejscu, można było się przekonać, co tak przeszkadzało senackim urzędnikom. Okazało się, że na pierwszej znajdują się zdjęcia z gazet przedstawiające wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej, zdjęcie pary prezydenckiej i pracowników Kancelarii Prezydenta. Wszystkie opatrzone krótkim komentarzem, że 10 kwietnia 2010 r. uroczystości katyńskie odbyły się w "cieniu innej olbrzymiej dla Narodu Polskiego tragedii", ponieważ w drodze do Katynia zginęli wszyscy członkowie delegacji na czele z prezydentem. Dlatego na pustych krzesłach położono polskie flagi.
Druga ocenzurowana plansza zawiera projekt pomnika katyńskiego czeskiego architekta Augustina Milala z jego refleksjami dotyczącymi genezy pomysłu upamiętnienia mordu na Polakach. Podkreśla on, że przytłoczony był skalą tragedii, która dotknęła Polaków podczas wojny, przypomina w tym kontekście słowa Lecha Kaczyńskiego wypowiedziane na forum Parlamentu Europejskiego do Angeli Merkel, kanclerz Niemiec: "Gdybyście w czasie II wojny światowej nie wymordowali nas tylu, byłoby nas dzisiaj dwukrotnie więcej". Milal kwituje to stwierdzeniem, że są to słowa "niesłychanie prawdziwe i nadal ostrzegawcze".
Co tak zniechęciło Kancelarię Senatu, że nie wystawiono tych dwóch tablic? Odpowiedzi zdaje się udzielać sam marszałek Bogdan Borusewicz.
- Nie chcę wchodzić w kwestie merytoryczne, czy można łączyć katastrofę w Smoleńsku z mordem w Katyniu - mówił Borusewicz, dopytywany o sprawę tablic przez senatorów Prawa i Sprawiedliwości. - Jak najbardziej - padło z sali. - I tu się różnimy, panie senatorze - skonstatował marszałek.
Senatorzy PiS podkreślali, że niewystawienie tych dwóch tablic jest niemal "dyplomatycznym skandalem", z uwagi na to, że autorem wystawy była Ambasada Republiki Czeskiej.
- To skandaliczna sytuacja, skandalu dyplomatycznego. Doszło do usunięcia jednej z tablic przed otwarciem wystawy, na której były przedstawione zdjęcia wszystkich poległych w katastrofie smoleńskiej, zdjęcia pary prezydenckiej - mówił na początku posiedzenia Senatu senator Stanisław Karczewski (PiS). - Proszę, panie marszałku, o wyjaśnienie tego, kto dopuścił się ocenzurowania tej wystawy, która została zorganizowana przez ambasadę czeską, nie przez polityków Prawa i Sprawiedliwości - podkreślił.
- Panie senatorze, do żadnej cenzury nie doszło, wystawa jest integralną całością - powiedział Borusewicz. - Teraz dopiero - ripostowała z sali Arciszewska-Mielewczyk.
Pytaliśmy biuro prasowe Kancelarii Senatu o komentarz do zdarzenia z tablicami. - Nic o tym nie wiem - usłyszeliśmy. Dalej padły zachęty do obejrzenia tej "świetnej wystawy".
Sprawy nie chce, ze zrozumiałych względów, komentować ambasador Czech Jan Sechter. - Wszystko jest w porządku - zapewnił wczoraj w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".
Jednak, jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, z ambasadorem dzień przed otwarciem wystawy próbowała się skontaktować Kancelaria Senatu w sprawie wyrażenia zgody na niewystawianie tych tablic. Rano wśród senatorów krążyły różne wyjaśnienia dotyczące braku tablic prezentowane przez pracowników Senatu, a to że panel jest "niestosowny", a to że jest "nadprogramowy", albo że "zabrakło stojaka".
- Słyszałam kilka usprawiedliwień, najpierw, że jest to niestosowny panel, potem pan dyrektor próbował mi powiedzieć, że nie było go w wykazie paneli - relacjonuje senator Arciszewska-Mielewczyk.
- To mało sensowna decyzja któregoś z pracowników - mówi "Naszemu Dziennikowi" Andrzej Person z PO. - Przejaw nadgorliwości. Ubolewam, że tak się stało - dodaje."

Zenon Baranowski[/i]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Czw Maj 26, 2011 1:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ocenzurowano czeską wystawę w Senacie RP

Więcej:

http://www.wsieci.rp.pl/opinie/rekiny-i-plotki/Cenzura-wystawy-w-Senacie-RP
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Czw Maj 26, 2011 4:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Nie chcę wchodzić w kwestie merytoryczne, czy można łączyć katastrofę w Smoleńsku z mordem w Katyniu

No proszę. Marszałek musi jeszcze mówić, że nie chce wchodzić w kwestie merytoryczne. Tak jakby kiedyś wchodził, albo jakby ktoś jeszcze oczekiwał od PO czegoś poza zwodami uszami, bajerem czy graniem w słupki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Esse Quam Videri
Weteran Forum


Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 756
Skąd: Tczew

PostWysłany: Czw Cze 02, 2011 1:33 pm    Temat postu: "Zacieśniania" ciąg dalszy Odpowiedz z cytatem

"Zacieśniania" ciąg dalszy

Zenon Baranowski napisał:
Co tak zniechęciło Kancelarię Senatu, że nie wystawiono tych dwóch tablic? Odpowiedzi zdaje się udzielać sam marszałek Bogdan Borusewicz.
- Nie chcę wchodzić w kwestie merytoryczne, czy można łączyć katastrofę w Smoleńsku z mordem w Katyniu - mówił Borusewicz, dopytywany o sprawę tablic przez senatorów Prawa i Sprawiedliwości. - Jak najbardziej - padło z sali. - I tu się różnimy, panie senatorze - skonstatował marszałek.


No przeciez pan marszałek ZACIEŚNIA:

http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?p=33781#33781,

prawda? I wszystko jasne.

_________________
facet wyznaj?cy dewiz? Karoliny Pó?nocnej: Esse Quam Videri
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Nie Cze 05, 2011 10:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uzupełnienie i swego rodzaju podstawy teoretyczne takiego stanowiska marszałka można znaleźć w felietonie Pana Stanisława Michalkiewicza pt. "Prawda przegrywa z legendą"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum