Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

POMNIK STALINA W GORI - ZDEMONTOWANY!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotr Hlebowicz
Site Admin


Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1166

PostWysłany: Nie Cze 27, 2010 9:35 am    Temat postu: POMNIK STALINA W GORI - ZDEMONTOWANY! Odpowiedz z cytatem

Wreszcie doczekaliśmy się. Pomnik Dżugaszwilego, mordercy wszech czasów, został przeniesiony do muzeum z centrum miasta Gori. Zniknął z centralnej scenerii miasta. Wydawało się to niemożliwe, gdyż w Gori, gdzie Stalin się urodził, było wielu fanatyków tego oprawcy. Gdy przyjechałem do Gori zaraz po wyjściu rosyjskich wojsk okupacyjnych (wrzesień 2008), w rozmowie z vice merem Gori zahaczyłem o ten temat. Opowiedział mi o woli władz, by skończyć wreszcie z tym ohydnym mitem. O wcześniejszych próbach usunięcia pomnika. O otwartych dyskusjach mieszkańców, które zostały zwoływane na ten temat w środkach masowego przekazu. Co prawda zwolenników pomnika czerwonego kata w centrum miasta było coraz mniej, lecz ich agresja i fanatyzm przerażały. Grozili nieprzewidzianymi konsekwencjami, gdyby zechciano ruszyć ich "wodza" z centrum Gori. Badri (vice mer) zaprosił na rozmowę ze mną miejscową telewizję TRIALETI, którą kieruje. Powiedziałem do kamery o stosunku w Polsce do Gruzinów (który jest niezwykle przyjacielski) i do postaci samego Stalina (wiadomo, jaki). Badri obiecał, że wywiad ze mną wyemitują w jednym z programów, które poświęcone są właśnie temu problemowi. Jak się potem dowiedziałem, rzeczywiście to zrobili, i ponoć odzew był bardzo pozytywny. Cieszę się, iż w czasie mojego następnego pobytu w Gruzji, nie zastanę już w centrum Gori tego symbolu światowego zła. Proponuję napisać list do władz Gori z podziękowaniem za konsekwencję ich działań.



Pomnik Stalina w centrum Gori we wrześniu 2008 roku. W chwili obecnej pozostał tylko postument
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum