Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Po Walnym Zgromadzeniu SSW

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jerzy Pietraszko
Weteran Forum


Dołączył: 10 Mar 2007
Posty: 219

PostWysłany: Pon Cze 28, 2010 11:50 am    Temat postu: Po Walnym Zgromadzeniu SSW Odpowiedz z cytatem

Podczas Walnego Zgromadzenia chwilami było dość ostro (dla jednych przeze mnie, dla innych - mam nadzieję, że takich też trochę było - dzięki mnie). Jednym ze skutków zebrania jest powstanie przy SSW komisji historycznej. Podjąłem się zorganizowania takiego tworu (na razie wiem, że współtworzyć to będę z Romkiem Lazarowiczem). Na razie mam kilka koncepcji, muszę wszystko przemyśleć i skonsultować.
Z pewnością wśród spraw, którymi komisja się zajmie, do priorytetowych należeć będą:
a) białe plamy w naszej historii ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji, w których archiwistom brak danych a młodym (w zdecydowanej większości) historykom z IPN brak wystarczających doświadczeń;
b) punkty historii tworzące obecnie ostre spory a nawet podziały w naszym środowisku.
Nie jestem Tuskiem, żeby obiecywać pełne wyjaśnienie spraw, którymi się zajmiemy; nie jestem nawet zawodowym historykiem. W ramach ewentualnych opracowań jasno będzie uwidaczniane, czy jest to wersja pewna czy tylko wysoce prawdopodobna. Sami będziemy wskazywać ewentualne słabe punkty hipotez.
Liczę na pomoc całego środowiska. Niezależnie od przynależności do SSW czy nawet stosunku do Stowarzyszenia. Niezależnie od obecnych przekonań politycznych. Musimy ocalić od zapomnienia możliwie dużą część naszej historii. I tej wspaniałej i historię naszych porażek również.
Liczę również na pomoc osób, które z różnych powodów (na przykład wieku ale nie tylko ) nie były w latach 81-91 związane z SW, ale są zainteresowane tą tematyką.
O pierwszych konkretnych planach napiszę za ok. 3 tygodnie. Można jednak od razu zgłaszać ewentualne propozycje na mój adres mailowy: jerzy.pietraszko@gmail.com .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Krystyna Szkutnik
Moderator


Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 757

PostWysłany: Pon Cze 28, 2010 3:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobra wiadomość. Oby te działania przyniosły efekty, szczególnie w sprawach zawłaszczania historii.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piotr Hlebowicz
Site Admin


Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1166

PostWysłany: Czw Lip 01, 2010 12:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gratuluję, Jurku! Czy to będzie duży zespół? Kto wejdzie w skład komisji? Cieszę się, że mój pomysł, torpedowany skutecznie przez 3 lata, doczekał się w końcu realizacji. Od razu zgłaszam sprawę Autonomicznego Wydziału Wschodniego "Solidarności Walczącej". Jeśli zrobicie posiedzenie w tym konkretnym temacie, postaramy się wpaść z Jadzią i Maćkiem Ruszczyńskim. Byłaby wtedy okazja do pokazania albumu, który wydaliśmy niedawno, poświęconego współpracy z opozycją Litewską i pokazujący wydarzenia styczniowe roku 1991. Mieliśmy już dwie prezentacje - w Krakowie (24 czerwca na UJ), oraz w Wilnie (29 czerwca) przygotowaną przez naszą ambasadę na Litwie i Instytut Polski w Wilnie. Obie bardzo udane, bardzo pozytywnie przyjęte. Praca nad albumem trwała pół roku. Mamy mieć także zorganizowane prezentacje w Sejmie Litewskim, i w paru bibliotekach. Album chcemy pokazać na prezentacji także we Wrocławiu, zapewne dopiero po wakacjach.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
rz
Weteran Forum


Dołączył: 13 Cze 2007
Posty: 219

PostWysłany: Czw Lip 01, 2010 12:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piotr Hlebowicz napisał:
Cieszę się, że mój pomysł, torpedowany skutecznie przez 3 lata, doczekał się w końcu realizacji.


Piotrze, piszesz o torpedowaniu pomysłu. Wynika z tego że Ty chciałeś zrobić komisję i nie pozwolono Ci na to. Nie wiem jak to wyglądało wówczas ale przypuszczam, że analogicznie do ostatniego walnego zebrania SWW.
A wyglądało to tak:
Jurek zgłosił pomysł i rozpoczęło się bicie piany. Żadnych konkretów Jurek nie przedstawił a przecież nie ma w stowarzyszeniu nadmiaru ludzi którzy zajmują się opracowywaniem i realizacją czyichś wizji.
Zamknąłem gadanie stawiając formalny wniosek nie tylko o powołanie komisji do czego ograniczał się Jurek ale o wyznaczenie pomysłodawcy odpowiedzialnym za jego realizację. Jurek się zgodził i było po dyskusji. Teraz czekamy na wyniki.
Myślę, że wcześniej zabrakło działania. Po prostu.

_________________
roman zwiercan
Ostatni szef SW Odzia? Trójmiasto oraz cz?onek Komitetu Wykonawczego SW.
Poszukiwany listem go?czym do 19 kwietnia 1991 r. http://sw-trojmiasto.pl/16_poszukiwanie.html
http://www.sw-trojmiasto.pl/Index.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piotr Hlebowicz
Site Admin


Dołączył: 15 Wrz 2006
Posty: 1166

PostWysłany: Czw Lip 01, 2010 2:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Romanie,
sprawa wyglądała tak, że zgłosiłem pomysł Kornelowi (kilkakrotnie) na piśmie. Chciałem postawić wniosek (tak ja wy teraz) na walnym, lecz zarząd nie miał ochoty walnego zwołać przez długi okres czasu, pomimo monitów i nalegań. . Gdy już zwołali, ja bylem w szpitalu, i oczywiście, nie byłem w stanie przyjechać. Lecz chyba wiesz, jakie było te walne, gdzie ważniejsze okazały się kiełbaski na ruszcie, niż sprawy stowarzyszenia (priorytet miały tylko wybory). Parę osób nie dopuszczono do głosu, i nie załatwiając prawie niczego (oprócz wyborów nowego zarządu) - ruszono na kiełbaski przy sprzeciwie pewnej części zebranych. Gdyż nie po to przyjeżdżali z całej Polski, by jeść kiełbaski, a po to, by załatwić wszystkie ważne sprawy. Jeżeli Romanie uważasz, iż nie mieliśmy woli działania w tej sprawie - to grubo się mylisz. Konsekwentnie dążyłem do stworzenia takiej Komisji. Nawet na jednym z posiedzeń Zarządu dopominałem się powołania Komisji Historycznej - Kornel powiedział, że to jest mało realne, gdyż samo spotkanie takiej Komisji spotkałoby się z problemem technicznym, itp. Niezwykle się z tego raduję, że został zrobiony pierwszy krok. Mam nadzieję, iż Jurek nie poprzestanie na tym pierwszym kroku, zaprosi do grona ludzi kompetentnych, bezstronnych i sprawiedliwych (przede wszystkim - SPRAWIEDLIWYCH) i uda im się rozwiązać nabrzmiałe od lat problemy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Tadeusz Świerczewski
Moderator


Dołączył: 12 Wrz 2006
Posty: 505

PostWysłany: Czw Lip 01, 2010 5:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Jerzy, moje gratulacje, mam nadzieję że to się uda i sprostuje pewne sprawy które były celowo fałszowane, lub ukrywane, tak przez Kornela jak niektórych "historyków" z IPN-u. Jeżeli będziesz potrzebował pomocy zawsze możesz na mnie liczyć.
Pozdrawiam Tadeusz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum