Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Cztery miesiące po tragedii

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
r.k.
Weteran Forum


Dołączył: 01 Gru 2007
Posty: 228

PostWysłany: Wto Sie 17, 2010 10:00 pm    Temat postu: Cztery miesiące po tragedii Odpowiedz z cytatem

Cztery miesiące po tragedii


Uroczyście i dostojnie obchodzono w całej Polsce kolejną, czwartą, miesięcznicę tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem. W kilkudziesięciu miastach w uroczystościach i marszach których organizatorami były kluby „Gazety Polskiej” uczestniczyło dziesiątki tysięcy ludzi. W trakcie uroczystości odczytano Apel w sprawie Ofiar Smoleńska w którym zawarto postulaty :

„Domagajmy się rozliczenia tych wszystkich, którzy odmawiając prezydentowi prawa do uczczenia poległych w Katyniu, doprowadzili do tego, że nie zapewniono mu należnych środków bezpieczeństwa.
Niech winni tej tragedii staną przed sądem, kimkolwiek są i jakiekolwiek sprawują funkcje, a wszyscy, którzy ich osłaniają niech odejdą z życia publicznego.
Brońmy honoru i czci poległego Prezydenta. Żądajmy rozliczenia tych, którzy szkalowali i szkalują jego dobre imię.”

W Warszawie uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w intencji Pary Prezydenckiej i 94 pozostałych ofiar tragedii pod Smoleńskiem. Następnie uczestnicy nabożeństwa i inni, którzy włączyli się do marszu, w liczbie 2-3 tysięcy przeszli z pochodniami pod Pałac Prezydencki gdzie złożyli wieńce i zapalili znicze pod krzyżem upamiętniającym tragedię smoleńską.

Mszą św. w Katedrze Wawelskiej którą celebrował proboszcz Ks. Zdzisław Sochacki rozpoczęły się uroczystości w Krakowie, po mszy w wielkim skupieniu wszyscy przeszli do Krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów gdzie oddano hołd i złożono wieniec na sarkofagu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej. Uczestnicy uroczystości w patriotycznym pochodzie niosąc klepsydry z nazwiskami poległych w katastrofie smoleńskiej, transparenty z napisami: "Uwolnić czarne skrzynki", "Prawdy nie można zabić", "Domagamy się międzynarodowej komisji do zbadania zbrodni smoleńskiej" i biało - czerwone flagi przepasane kirem, zeszli pod Krzyż Katyński na placu im. ojca gen. Adama Studzińskiego. Modlitwę za poległych w Katyniu i pod Smoleńskiem odmówił kapucyn o. Jerzy Pająk, który powiedział „Widać, że trzeba było tej krwi, osób, którzy kochali ojczyznę. Miejmy nadzieję, że ich krew będzie ziarnem, które odbuduje Polskę. Ze wszystkich proroctw wynika, że Polska jest narodem, który ma odegrać w świecie wielką rolę. Zrobi to tylko dzięki krzyżowi, bo to jest znak zwycięstwa”. Przemawiał prof. Andrzej Waśko i szef małopolskiej Solidarności Wojciech Grzeszek, prof. Ryszard Terlecki poseł PiS powiedział „Przyszliśmy tutaj żeby zaświadczyć, że pamiętamy o naszym prezydencie Lechu Kaczyńskim i że nie pozwolimy sobie odebrać tej pamięci”. Uroczystości poprowadził przewodniczący klubu krakowskiego „GP” dr Mirosław Boruta.
Organizatorzy uroczystości w Bydgoszczy klub bydgoski „GP”, młodzieżowy klub „GP” i forum młodych PiS zorganizowali największą w ostatnich latach uroczystość patriotyczną w tym mieście. Około tysiąca Bydgoszczan, ale także mieszkańców pobliskich miejscowości (Koronowo, Nakło , Niemcz) spotkało się przed pomnikiem Walki i Męczeństwa. Zgromadzeni odśpiewali kolejne pieśni m.in. Pieśń Konfederatów barskich, rotę według słów ze stanu wojennego, Boże coś Polskę, Barkę, hymn. Obecni byli też m.in. szef bydgoskiego PiS Kosma Złotowski i radni tej partii.

Uroczystości w Piotrkowie Trybunalskim pod Pomnikiem Katyńskim rozpoczęły się poezją smoleńską, napisaną i recytowaną przez panią Jolantę Łopusiewicz, potem była modlitwa i rozważanie, poprowadzone przez ks. Wysockiego. Następnie młodzi ludzie oraz pozostali zebrani zaśpiewali przepiękną pieśń pt. „Stary Krzyż”, oraz „Nie zdejmę Krzyża z mojej ściany”. W uroczystościach uczestniczył poseł PiS Robert Telus.
Uroczystości w Opolu które poprowadził radny miasta Opola Patryk Jaki rozpoczęły się odśpiewaniem przez wszystkich zebranych hymnu państwowego, poseł PiS Sławomir Kłosowski przedstawił ogólną sytuację w kraju w kontekście katastrofy Smoleńskiej i trudności z trwałym upamiętnieniem Ofiar tej tragedii. Przewodniczący klubu „GP” Ryszard Szra odczytał "Apel w sprawie Smoleńska". Uroczystości zakończyły się wspólnym zapaleniem zniczy przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych.

Po Mszy św. w kościele garnizonowym pw. Św. Barbary w Gliwicach za ofiary Smoleńska przed kaplicą "Golgota Polska" zmówiono modlitwy za parę Prezydencką i pozostałe ofiary tragedii smoleńskiej. Odczytany został "Apel w sprawie Ofiar Smoleńska". Zapalono znicze przed tablicą "Smoleńsk 2010". Tablica wykonana została trzeciego dnia po tragedii - jest pierwszą taką tablicą w Polsce.

W Elblągu pod Krzyżem Katyńskim spotkali się elbląscy przedstawiciele PiS-u, m.in. : Leonard Krasulski, Jerzy Wilk, Jacek Perliński i Paweł Kowszyński i członkowie elbląskiego klubu „GP” z przewodniczącą Dorotą Kobryń- Szczepańską która wyraziła solidarność z obrońcami krzyża przed Pałacem Prezydenckim.. Zebrani złożyli wieńce, zapalili znicze i odmówili modlitwę.

W Katowicach członkowie klubu „GP’ oraz komitet PiS w Katowicach na Mszy św. w Kościele Mariackim. Po mszy na placu przed kościołem do uczestników apel środowiska klubów „GP” odczytał Piotr Pietrasz, przewodniczący katowickiego klubu "GP". Poseł Maria Nowak przedstawiła memoriał skierowany przez posłów PiS do komisji sprawiedliwości w sprawie wyjaśnienia katastrofy. Zebrani ułożyli symboliczny krzyż z zapalonych zniczy. Na zakończenie ustawiono kwiaty na rynku w Katowicach, pod siedzibą PiS i katowickiego klubu "GP".

Po spotkaniu zorganizowanym przez klub „GP” w Szczecinie część osób wzięła udział w mszy świętej w kościele p.w. Świętej Rodziny.

Z inicjatywy klubu „GP” w Garwolinie i Komitetu Terenowego PiS odprawiona została w Kościele Przemienienia Pańskiego w Garwolinie msza święta za Ofiary Katastrofy Smoleńskiej. W tej smutnej uroczystości wzięło udział wielu mieszkańców Garwolina i okolic, którzy po mszy przeszli pod pomnik AK aby zapalić znicze. Apel w sprawie Ofiar Smoleńska został odczytany przez Michała Rękawka - Przewodniczącego Rady Miasta Garwolina. W uroczystości wziął udział Burmistrz Miasta Garwolin Tadeusz Mikulski.

Msze, przemarsze lub spotkania - organizowane lub współorganizowane przez Kluby "Gazety Polskiej" - odbyły się między innymi w Łodzi, Tarnowie, Bytomiu Odrzańskim, Poznaniu, Tarnowie, Gdyni, Nidzicy, Inowrocławiu, Pyskowicach i Przasnyszu.

Ryszard Kapuściński


Apel w sprawie Ofiar Smoleńska

Zranieni i poruszeni do głębi serca śmiercią Prezydenta Polski, jego Małżonki i dziewięćdziesięciu czterech towarzyszących im przedstawicieli państwa polskiego pragniemy oddać hołd poległym w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.
Oddajmy cześć Prezydentowi Polski Lechowi Kaczyńskiemu i jego towarzyszce życia Marii, którzy pragnąc uczcić męczeństwo Polaków w Katyniu do ostatnich chwil walczyli o należną pamięć dla naszych bohaterów.
Pochylmy głowy przed ofiarą duchownych, dowódców wojska polskiego, kierujących najważniejszymi instytucjami państwowymi, przedstawicieli parlamentu i rządu, rodzin katyńskich i osób zasłużonych dla utrwalania naszej narodowej pamięci. Oddajmy hołd ich wierze w lepszą Polską.
Niech dobry Bóg otworzy im niebo, a ludzie zachowają we wdzięcznej pamięci.
Naszym obowiązkiem, wobec poległych i przyszłych pokoleń, pozostaje wyjaśnienie wszystkich przyczyn tragedii 10 kwietnia. Musimy domagać się znalezienia odpowiedzialnych za narażenie życia głowy państwa polskiego i towarzyszących mu osób. Domagajmy się rozliczenia tych wszystkich, którzy odmawiając prezydentowi prawa do uczczenia poległych w Katyniu, doprowadzili do tego, że nie zapewniono mu należnych środków bezpieczeństwa.
Niech winni tej tragedii staną przed sądem, kimkolwiek są i jakiekolwiek sprawują funkcje, a wszyscy, którzy ich osłaniają niech odejdą z życia publicznego.
Brońmy honoru i czci poległego Prezydenta. Żądajmy rozliczenia tych, którzy szkalowali i szkalują jego dobre imię.
Z prawdziwym bólem odbieramy blokowanie inicjatyw uczczenia Ofiar Smoleńska. Żadne racje polityczne nie mogą tłumaczyć odwracania uwagi od tej największej tragedii w powojennej historii Polski.
Pamięć o poległych jest dowodem nie tylko naszej wrażliwości i kultury, ale jest też naszym nieustannym obowiązkiem. Wypełniając ten obowiązek 10 kwietnia, w czasie ostatniego lotu spotkała się czołówka polskiego państwa.
Niech ich ofiara nie zostanie zmarnowana.

Kluby „Gazety Polskiej”

Relacja, zdjęcia: www.klubygp.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Wto Sie 17, 2010 10:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Żadne racje polityczne nie mogą tłumaczyć odwracania uwagi od tej największej tragedii w powojennej historii Polski.


Tak być powinno! A co się wyprawia?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum