Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

WOŚP gra jak cholera

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Nie Sty 09, 2011 5:09 pm    Temat postu: WOŚP gra jak cholera Odpowiedz z cytatem

I znów mamy Finał Wiekiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nawet fartownie wypadł dzień i będzie można 'zapomnieć' o tym, że właśnie mija dziewięć miesięcy od Katynia II. Oczy i uszy ludu wykierowano na to, kto da więcej za wspaniałości wystawione przez różne tzw. autorytety, czyli tych, którym TVN & Co. powiedziało "Teraz ty". Lud bardzo spragniony jest też wieści czy zostanie pobity kolejny rekord uzyskanych w Finale pieniędzy. Podobno te wdowie grosze wspaniale poprawiają kondycje naszej służby zdrowia.
Spróbujmy się temu przyjrzeć bez patosu.
To co tak wspaniale poprawia wyposażenie szpitali co rok, czyli roczny urobek WOŚP to około 40mln złotych. W przybliżeniu 1zł na 1 obywatela.
Popatrzmy teraz czym rozporządza państwowa służba zdrowia ze składek pracowników. Na podstawie danych dostępnych w Internecie, na oficjalnych stronach ZUS i innych 'uznanych' można uzyskać informację, że w zatrudnienie w Polsce wynosi ok. 16 mln ( http://www.bezrobocie.org.pl/x/565986 ), a przeciętny zarobek to ponad 3000zl/mies.( http://www.tur-info.pl/p/ak_id,9745,,struktura_plac_w_polsce,gus,badania,place,wysokosc,srednie,zarobki,najwieksze.html ), zaś miesięczna składka na ubezpieczenie zdrowotne to ca. 67zł od 1 tysiąca zł zarobku ( http://www.nbportal.pl/pl/np/porady/poradniki/emerytura/zus-ile-i-jakie-skladki-placimy ), co daje średnią składkę miesięczną (przy 3000zł) 3x67 = ok. 200zł. czyli mamy ok. 2400zł od jednego pracownika w ciągu roku. Stąd wynika, że w formie składki zdrowotnej wpłacamy 16.000.000 x 2400zł = 38.4 mld złotych.
Wygląda to tak 38 400 000 000 my via ZUS, a my (przecież nie Owsiak) via WOŚP 40 000 000. Gdy podzielimy tę większą liczbę przez mniejszą, to uzyskamy 960, czyli jest to w przybliżeniu jedna tysięczna część z tego, co nam wyciągają z kieszeni w postaci składki. Jeżeli przy tej mniejszej kwocie podnosi się taki wrzask i tyle dobrego da się za to kupić, to dlaczego służba zdrowia dostając 960 razy tyle (co najmniej) jest taka rachityczna? I jakiż to rejwach na tę okoliczność należałoby podnieść?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stanislaw Siekanowicz
Weteran Forum


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 1146

PostWysłany: Pon Sty 10, 2011 11:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobrze, ze Pan przedstawil taką ciekawą kalkulacje. Mialbym tyko powazną wątpliwosc czy przecietny mieszkaniec Kraju rzeczywiscie zarabia 3 tys. zł. miesiecznie. Ale jezeli nawet przyjelibysmy polowe tej kwoty, to i tak jedna zlotowka na obywatela, jaką zarobi "orkiestra", nie ma zadnego znaczenia przy olbrzymich funduszach ZUS ze skladek miesiecznych.
Panska kalkulacja pokazuje wyraznie, ze ta cala orkiestra swiąteczna to tylko masowe oglupianie spoleczenstwa, ktore chyba osiąga dzisiaj niebotyczne rozmiary, bo z mieszanymi uczuciami zobaczylem jak na portalu "nasza klasa" niektore osoby - znane mi osobiscie jako porządni ludzie - dali sie wmanewrowac w te kretynską impreze. Przedstawione przez Pana konkretne argumenty moze wreszcie jakos do nich przemowią.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Pon Sty 10, 2011 7:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie Panie Stanisławie, nie trzeba tych 3000zł. korygować. a jeśli to raczej w górę ( http://www.gazetapodatnika.pl/artykuly/przecietne_wynagrodzenie_w_latach_19502009-a_81.htm ). Jest to tzw. zarobek brutto, czyli kwota, która jest potężnie obskubywana przez wszelkiego rodzaju ubezpieczenia, podatki i inne przymusowe świadczenia, których mnogość i wielkość powodują, że to co pracownik otrzyma do ręki bardzo kiepsko przypomina wartość wyjściową. Rzeczywiście pomyłką jest mówienie o tej wyjściowej kwocie jako o zarobku. Gdybyśmy to my dysponowali nią to tak, ale tu następuje potężne przymusowe jej zmniejszenie. Ci z Państwa, którzy uczyli się historii pamiętają zapewne średniowieczną dziesięcinę. Coż to było? Mnie uczono, że było to ogromne i niesprawiedliwe świadczenie. A gdy sprowadzimy dziesięcinę do dzisiejszej nomenklatury to się okaże, że jest to po prostu podatek liniowy wysokości 10%. Oczywiste, że nie zawierał on kwot na naukę, kulturę, czy służbę zdrowia. Ale pozostałymi 90% dochodu płacący dziesięcinę zawiadował już według swojego uznania, płacąc (gdy chciał) nauczycielowi, balwierzowi i różnym kuglarzom.
Ja kwotę średnego zarobku wziąłem tylko jako podstawę do obliczenia średniego podatku na służbę zdrowia jaki obywatel PRL bis płaci (czy chce czy też nie) i by pokazać jak ta suma konkuruje z tym czego dostarcza WOŚP.
Przyszło mi jeszcze jedno dość dobrze ilustrujące proporcje porównanie. Otóż suma dostarczona na służbę zdrowia w tym roku przez obywateli zich podatków jest rzędu tej jaką zebrałaby WOŚP grając od czasów Mieszka I przez wszystkie lata polskiej państwowości po dziś dzień.
Na dodatek przedsięwzięcie jest wykorzystywane do celów politycznych, co doskonale widać gdyż J.Owsiak wyraźnie trzyma stronę opcji 'postępackiej' - i to niestety osdsrtęcza mnie od wspierania akcji.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Stanislaw Siekanowicz
Weteran Forum


Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 1146

PostWysłany: Pon Sty 10, 2011 8:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja juz w ubieglym roku probowalem niektorych informowac co za jeden ten Owsiak, m. in. wskazywalem na ten nieslawny polski "woodstock" itd. Czasem w odpowiedzi dostalem, ze owszem ten i tamten wie jakie poglądy ma Owsiak, ale sama idea jest jakoby sluszna i wobec tego godna poparcia. A tu Pan dostarcza konkretnych argumentow, ze to jest krotko mowiąc "hucpa".
Panie Grzegorzu, jeszcze chyba trzeba by wyjasnic, czy ta zlotowka na jednego obywatela, uzyskana z tego grania to przed czy po odliczeniu kosztow imprezy. Bo jezeli od tego trzeba odliczyc ich koszty to moze sie okazac, ze to nie jeden zloty lecz np. kilka groszy na obywatela.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Robert Majka
Weteran Forum


Dołączył: 03 Sty 2007
Posty: 2649

PostWysłany: Pon Sty 10, 2011 10:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stan służby zdrowia w Polsce jest katastrofalny , każdy żyjacy w Polsce człowiek stykający się ze służbą zdrowia , osobiście tego
doświadcza ... Pacjent ledwo dyszy.
Polecam RAPORT z 2004 http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/raport_zk_211204.pdf
Podaje raport z 2004 przed objęciem rządów przez koalicje PiS Samoobrona, LPR.

WOŚP i " idea " Owsiaka, corocznie pokazuje, że gdyby nie ofiarność
normalnych ludzi , chore dzieci,chorzy przewlekle ludzie już dawno
by zmarli. Jeśli spojrzeć na temat chłodno, WOŚP podtrzymuje nie tylko
życie chorym , ale również chorym rozwiązaniom ministerstwa zdrowia,
wszystkich rządów na przestrzeni dziewiętnastu lat.
Ministrowie tychże rządów zacierają ręce, że ten czy ów szpital dostał wymarzoną aparaturę, sprzęt diagnostyczny czy lek, który powinien być zakupiony ze środków finansowych , na które łoży każdy pracujący obywatel.
A pieniędzy ciągle brak, to hasło powtarzane jest jak zaklęcie.
Sytuacja pozostaje bez zmian, bez odpowiedzialności decydentów.
Warto przyjrzeć się także rozwiązaniom ustawowym
instytucji NFZ ... Tu rozsądku i madrych rozwiązań , czy propozycji
jest jak na lekarstwo. Rolling Eyes


Zasady rozliczeń NFZ ze świadczeniodawcami dodano 5.02.2009 r.
http://www.nfz.gov.pl/ue/index.php?katnr=5&dzialnr=5&artnr=3627

Od 1 maja 2004 r. polscy świadczeniodawcy, posiadający z NFZ umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, zobowiązani są do udzielania tych świadczeń osobom uprawnionym z innych państw członkowskich UE/EFTA na zasadach przewidzianych w przepisach o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Świadczeniodawca rozlicza koszty świadczeń udzielonych osobom uprawnionym z innych państw członkowskich UE/EFTA na takich samych zasadach, tzn. w tych samych okresach i po takich samych cenach, jakie obowiązują go w stosunku do osób ubezpieczonych w Polsce.

Osoby uprawnione powinny legitymować się dowodem potwierdzającym uprawnienia do świadczeń zdrowotnych na podstawie przepisów o koordynacji. Patrz: dokumenty będące podstawą do udzielenia świadczeń, obowiązujące w UE/EFTA, w tym dokumenty wprowadzone od 1 maja 2010 r.

Z dniem 1 maja 2010 r. weszły w życie nowe przepisy prawne, to jest:

•Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.U.UE.L.2009.200.1 - tekst skonsolidowany)
•Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z dnia 16 września 2009 r. dotyczące wykonywania Rozporządzenia Rady (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.U.UE.L.09.284.1)
Koszty świadczeń udzielonych w Polsce w oparciu o przepisy o koordynacji osobom uprawnionym z innych państw członkowskich UE (nie państw EFTA!), na podstawie okazanego poświadczenia do formularza E109 lub E121/odpowiedniego dokumentu przenośnego S1, powinny być wykazywane przez świadczeniodawców na tych samych zasadach jak ma to miejsce w przypadku poświadczeń do formularza E106, E120 i E123/odpowiedniego dokumentu przenośnego S1, DA1 (patrz: komunikat dla świadczeniodawców).

UWAGA: W odniesieniu do państw Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (European Free Trade Association - EFTA) to jest: Norwegii, Islandii, Lichtensteinu, Szwajcarii obowiązują dotychczasowe przepisy, zatem koszty świadczeń opieki zdrowotnej udzielone w Polsce w oparciu o przepisy o koordynacji osobom uprawnionym z tych państw, na podstawie okazanego poświadczenia do formularza E109 lub E121, powinny być od dnia 1 maja 2010 r. wykazywane przez świadczeniodawców w sposób identyczny do stosowanego przed tą datą.

Świadczeniodawca zobowiązany jest do prowadzenia dokumentacji medycznej zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dokumentacja medyczna powinna potwierdzać, w przypadku procedury EKUZ/Certyfikatu Tymczasowo Zastępującego EKUZ, zasadność udzielonego świadczenia oraz zgodność wykonanych procedur z danymi zawartymi w rozliczeniu.

Dokumenty rozliczeniowe

Podstawą rozliczeń i płatności świadczeń udzielonych osobom uprawnionym z innych państw członkowskich UE/ EFTA są:

1.Zestawienie (raport statystyczny z wykonanych świadczeń medycznych) zawierające dane określone w odrębnych przepisach. Świadczeniodawca przekazuje je w formie elektronicznej w formacie wymaganym przez oddział wojewódzki NFZ, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2.Kopia EKUZ/Certyfikatu Tymczasowo Zastępującego EKUZ, S045, niezarejestrowanego dokumentu przenośnego S2, S3, DA1.
3.Rachunek - sporządzany zgodnie z obowiązującymi przepisami (zgodnie z §17 ust. 4, §18 ust. 6 oraz §19 ust. 3 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 81, poz. 484) świadczeniodawca ma obowiązek rozliczania na odrębnych rachunkach dotyczących poszczególnych osób, świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych osobom uprawnionym na podstawie przepisów o koordynacji, rozliczanych na podstawie formularza E 125 PL). Świadczeniodawca, w przypadku świadczeń udzielonych osobom, które okazały wystawiony przez instytucję innego państwa członkowskiego odpowiedni dokument uprawniający, przekazuje do oddziału NFZ w formie elektronicznej oraz w wymaganym formacie stosowny rachunek, wystawiony na podstawie:
a.ceny jednostkowej jednostki rozliczeniowej lub
b.stawki kapitacyjnej lub
c.ryczałtu.
Podstawą płatności są prawidłowo sporządzone dokumenty.

Terminy płatności

1.Świadczeniodawca wysyła rozliczenie za wykonane świadczenia w cyklu rozliczeniowym określonym w umowie z NFZ (cykl miesięczny).
2.Właściwy oddział NFZ dokonuje oceny merytorycznej i rachunkowej kontroli przedstawionych dokumentów. W przypadku nieścisłości oddział może wstrzymać płatności. Możliwa jest ewentualna kontrola dokumentacji wykonanych świadczeń lub konieczność uzupełnienia danych oraz dokonanie korekty przedłożonych dokumentów.
W przypadku pozytywnej oceny dokumentów rozliczeniowych oddział NFZ dokonuje płatności w ustalonym cyklu rozliczeniowym, określonym w umowie zawartej z NFZ.

Schemat rozliczeń NFZ ze Świadczeniodawcą


Źródło: opracowanie własne

Zasady rozliczeń pomiędzy instytucjami ubezpieczenia państw członkowskich UE i EFTA

Koszty świadczeń zdrowotnych od 1 maja 2010 r. są rozliczane następująco:
Dla państw UE:

1.Świadczenia udzielone na podstawie właściwego dokumentu uprawniającego są rozliczane po kosztach rzeczywistych z odpowiednimi instytucjami łącznikowymi innych państw członkowskich UE przy użyciu formularza E 125 PL lub odpowiedniego dokumentu typu SED.
Dla państw EFTA (Lichtenstein, Islandia, Szwajcaria, Norwegia)

1.Świadczenia udzielone na podstawie okazanego poświadczenia uzyskanego po zarejestrowaniu formularza E 106, E 123 lub E 120 oraz okazanego dokumentu EKUZ/ Certyfikatu Tymczasowo Zastępującego EKUZ, są rozliczane po kosztach rzeczywistych z odpowiednimi instytucjami łącznikowymi innych państw członkowskich EFTA przy użyciu formularza E 125 PL.
2.Świadczenia udzielone na podstawie okazanego poświadczenia uzyskanego po zarejestrowaniu formularza E 109 lub E 121 są rozliczane w sposób ryczałtowy z odpowiednimi instytucjami łącznikowymi innych państw członkowskich EFTA przy użyciu formularza E 127 PL.
Procedura rozliczeniowa pomiędzy instytucjami ubezpieczenia państw członkowskich UE i EFTA

1.Właściwy oddział NFZ przygotowuje elektroniczną wersję formularza E 125 PL/odpowiedniego dokumentu typu SED. Dokumenty te służą do przedstawienia instytucji właściwej indywidualnego zestawienia kosztów rzeczywistych za udzielone świadczenia. Dokumenty odzwierciedlają wszystkie świadczenia dokonane na rzecz konkretnej osoby uprawnionej, za które zapłacił Fundusz przez okres 6 miesięcy. Oddział NFZ sporządza zbiorcze zestawienie wystawionych formularzy E 125 PL/odpowiednich dokumentów typu SED na poszczególne państwa UE/EFTA.
2.W ustalonych odstępach czasu, nie rzadziej niż raz na pół roku, Oddział NFZ przekazuje do Centrali Funduszu wspomniane powyżej zbiorcze zestawienia wystawionych formularzy E 125 PL/odpowiednich dokumentów typu SED dotyczące kosztów świadczeń zdrowotnych udzielonych osobom objętym koordynacją.
3.Centrala NFZ jako instytucja łącznikowa wystawia księgowe dokumenty obciążeniowe (fakturę) na poszczególne państwa członkowskie UE/EFTA, z których pochodzili leczeni i przekazuje te dokumenty wraz z załączonymi do nich formularzami E 125/odpowiednimi dokumentami typu SED odpowiednim instytucjom łącznikowym innych państw. W przypadku nieścisłości instytucja właściwa z państwa członkowskiego UE/EFTA może odmówić zwrotu kosztów i zwrócić formularz do korekty (w takim przypadku wydłuża się procedura zwrotu kosztów).
4.Procedura rozliczeniowa następuje po zakończeniu półrocznego okresu rozliczeniowego.

Artykuł przeczytany 38731 razy.

źródło informacji:
http://www.nfz.gov.pl/ue/index.php?katnr=5&dzialnr=5&artnr=3627
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Sob Sty 15, 2011 11:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oto jak bardzo podobny do naszego jest głos profesjonalnego publicysty. Łukasz Warzecha też już nie może wytrzymać tego corocznego nadymania balonu i robiena w balona ludzi, którzy dając statystycznie złotówkę mają wspaniałą, łechcącą ich ego świadomość, że są społecznikami, że uczestniczą w dobrym celu i że z tej złotówki zrodzi się nie wiedzieć ile dobra dla świata. Innymi słowy kabotynizm w kryształowej postaci - wszyscy się cieszą, wszyscy grają głupka. Jednak jest parę osób nie do końca przeformatowanych.
Cytat:
W tym roku udało mi się uniknąć spotkania z przedstawicielami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, imprezy Jerzego Owsiaka. Po prostu nie wychodziłem z domu i nie włączałem telewizji
Jednak sądząc po poniedziałkowych wydaniach gazet i relacjach w mediach, chór śpiewa tę samą co zawsze obowiązkową pieśń pochwalną na cześć dyrygenta WOŚP: że wspaniale, że ofiarnie, że wesoło, że rekordowo i co tam jeszcze. Teraz będzie inna piosenka, więc wielbicieli pana w czerwonych okularach od razu uprzedzam: mogą dalej nie czytać, jeśli nie chcą się denerwować.

Po pierwsze – Owsiak nie jest ideologicznie przezroczysty, choć za takiego chciałby uchodzić i tak go przedstawiają niektórzy komentatorzy. Owsiak ma swoje poglądy polityczne, sytuujące go w okolicach liberalnej lewicy. Dla tej strony sceny politycznej jest bardzo wygodny jako „pozapolityczny autorytet”. Gdy trzeba się do kogoś takiego odwołać, Owsiak bywa pomocny. Jeśli ktoś się z nim nie zgadza, tworzy się obłudną i fałszywą konstrukcję pseudologiczną: skoro nie akceptujesz poglądów Owsiaka, pewnie jesteś przeciwko ratowaniu dzieci.
Po drugie – WOŚP wyręcza polskie państwo, czyli robi to, co politycy i urzędnicy mają psi obowiązek nam zapewnić za podatki, które płacimy. Jeśli słyszę łzawe opowieści, że gdzieś nie byłoby tomografu albo pompy insulinowej, gdyby nie WOŚP – krew mnie zalewa. Po to płacimy miliardy do budżetu państwa, żeby ten sprzęt się w szpitalach znalazł. I nie widzę najmniejszego powodu, żeby płacić za to samo kolejny raz, zasilając przy okazji prywatną fundację, która realizuje też inne cele – organizuje np. Przystanek Woodstock.
Po trzecie – WOŚP jest może największą, ale zapewne także najmniej efektywną akcją charytatywną w Polsce. Nikt nigdy – jest to szczególne tabu – nie pokusił się o rzetelny rachunek kosztów i zysków (nie mówię tu o obowiązkowym sprawozdaniu finansowym fundacji, ale rzeczywistym rachunku, uwzględniającym WSZYSTKIE koszty). Dziś słyszymy, że Orkiestra zebrała 37 milionów. Niby dużo. Ale zastanówmy się, ile kosztowały czas antenowy, transport ludzi i sprzętu, wytworzenie gadżetów WOŚP, koncerty (bo niektórzy nie grają darmo) – a mogłoby się okazać, że efektywność Owsiakowej hecy jest żenująco niska. Trzeba zatem postawić sobie następne pytanie: czy aby na pewno jest sukcesem akcja, która potrzebuje aż takiego medialnego cyrku, żeby się kręcić? Czy na tym aby na pewno polega dobroczynność? Wyobraźmy sobie, że zabieramy Owsiakowi jego telewizyjne transmisje. Wyobraźmy sobie, że znika odium moralnego szantażu, które każe brać udział w WOŚP wszystkim liczącym się firmom i znanym osobom. Ile wtedy pokręciłaby się jeszcze ta impreza? Rok? Dwa – z rozpędu? Tym, którzy mówią: to niech pan pokaże, co pan potrafi, odpowiadam: dajcie mi środki i wsparcie, jakie ma Owsiak, a za dwa, trzy lata też będę zbierał po 30 milionów.
Po czwarte – mamy w Polsce wiele organizacji charytatywnych i fundacji, robiących wcale nie gorszą robotę. WOŚP ma wśród nich pozycję zdecydowanie uprzywilejowaną. Zagłusza inne potrzeby i sprawia, że jakaś grupa ludzi czuje się zwolniona przez resztę roku ze wspierania słabszych. A wrzucenie paru złotych do puszki wymaga znacznie mniejszego wysiłku niż choćby przeszukanie szafy, upranie niepotrzebnych rzeczy i przekazanie ich do domu dziecka.
Po piąte – temu, kto twierdzi, że szlachetny cel jest ważniejszy niż wszystkie powyższe uwagi, odpowiadam: nie wierzę, że cel uświęca środki. W żadnej sprawie. To zgubne rozumowanie.
To wszystko sprawia, że ja WOŚP nie wspieram. Niechby sobie Owsiak działał ze swoim medialnym cyrkiem (który wywołuje tylko niesmak), gdyby działał na równych prawach. Ale tak nie jest. Tylko jemu telewizja publiczna udostępnia swoją antenę w takim wymiarze. Tylko w przypadku WOŚP wpojono Polakom, że dawanie jest obowiązkiem. I na to się nie godzę.Źródło: http://www.fakt.pl/Nie-wspieram-Owsiaka,artykuly,92703,1.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Czw Sty 20, 2011 5:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wyżej mieliśmy wypowiedź Pana Łukasza Warzechy, a teraz przedstawiam felieton Pana Stanisława Michalkiewicza pt. "Świetny początek karnawału", zawierający wiele bardzo cennych i niewątpliwie trafnych spostrzeżeń:
Cytat:
Świetny początek karnawału

Felieton • tygodnik „Nasza Polska” • 18 stycznia 2011

Po świątecznej nirwanie rozpoczął się karnawał. W karnawale – jak to w karnawale; wszyscy jedzą, piją, popuszczają, zarówno pasa, jak i w ogóle – a to przecież kosztuje. Dlatego też, zgodnie z nową, świecką tradycją, jaka pojawiła się u nas niemal równocześnie ze sławną transformacją ustrojową, zaprojektowaną przez generała Kiszczaka, jego konfidentów i pożytecznych idiotów – karnawał rozpoczyna się od koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pana Jerzego Owsiaka. Wielka Orkiestra teoretycznie ma zbierać pieniądze na sprzęt medyczny dla dzieci, ale to tylko pretekst, bo tak naprawdę sprawuje funkcje wychowawcze, a nawet – nie bójmy się tego słowa – polityczne. Z obfitości serca usta mówią, więc tę tajemnicę poliszynela zdradził właśnie pan Zbigniew Hołdys mówiąc, że orkiestra „przeczyszcza” naród polski. Nie chodzi tu o wyszlamowanie z pieniędzy, bo te 37, a nawet 40 milionów złotych to nie tylko dla państwa, ale nawet dla zmysłowych gitarzystów żaden pieniądz - tylko o kurację przeczyszczającą moralnie. 40 milionów złotych to tyle, co nic; sama różnica w ocenie wysokości deficytu budżetowego między ministrem Rostowskim, a opozycją jest co najmniej 300 razy większa, więc takie marne pieniądze nie byłyby warte takiego propagandowego przytupu. Chodzi o to, że w sytuacji, gdy „Polacy” są podzieleni, „Jurek Owsiak” jednoczy wszystkich, niczym za pierwszej komuny Front Jedności Narodu. Wśród wolontariuszy są zarówno „młodzi wykształceni”, jak i starzy niewykształceni, wierzący i niewierzący, partyjni i bezpartyjni, żywi i uma... – no, mniejsza z tym.

Przykładem tej jedności ponad podziałami jest choćby grono celebrytów, którzy ofiarowali różne drobiazgi na aukcję Wielkiej Orkiestry. Poseł, a właściwie były poseł, biłgorajski filozof Janusz Palikot ofiarował nieważną legitymację poselską. Powiedzmy sobie szczerze, że nawet gdy ta legitymacja była ważna, większego pożytku też z niej nie było. Z kolei pani Dorota Rabczewska, czyli piosenkarka Doda-Elektroda, ofiarowała na aukcję pejczyk, służący uprzednio, jak przypuszczam, do torturek. Ponieważ pani Rabczewska uchodzi za osobę wyjątkowo postępową, można powiedzieć, że to prawdziwy euro-pejczyk. Z kolei mój faworyt Jego Ekscelencja, co to został zarejestrowany jako „Filozof” – oczywiście „bez swojej wiedzy i zgody”, jakże by inaczej – ofiarował Wielkiej Orkiestrze jedną z bogatej kolekcji swoich masek. Ile jeszcze mu ich zostało – tego nikt zapewne nie wie. Zresztą mniejsza z tym, bo chodzi tu o pokazanie jednoczącej siły Wielkiej Orkiestry – no i oczywiście – pana Owsiaka osobiście. Pan „Jurek Owsiak” staje się w ten sposób duchowym przewodnikiem wszystkich Polaków, - no bo skoro nawet Jego Ekscelencja podryguje tak, jak mu Wielka Orkiestra zagra – to czegóż chcieć więcej? Co więcej – wygląda na to, że powierzenie mu tej funkcji ma charakter trwały – na co wskazywałoby większa niż w latach poprzednich skala uczestnictwa w Wielkiej Orkiestrze służb mundurowych. Taka ostentacja nie może być dziełem przypadku, więc skoro służby mundurowe zostały na czas finału podporządkowane panu Owsiakowi, to nie mogłoby się to dokonać bez udziału Sił Wyższych, które co najmniej od 1980, a może nawet co najmniej od roku 1944 rządzą naszym nieszczęśliwym krajem. Nie ma w tym nic złego; w końcu być może to nawet lepiej, kiedy wiemy, kto daje nam na przeczyszczenie i do jakiej muzyczki tańcujemy.

Oczywiście Wielka Orkiestra to tylko początek karnawału, kiedy to impreza goni imprezę. Jeszcze nie skończy się liczenie pieniędzy wyszlamowanych przez Wielką Orkiestrę, a tu już dwudniowy Dzień Judaizmu, po którym przypada Dzień Bez Toreb Foliowych, no i oczywiście – Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu. Kto by o tym zapomniał, to wkrótce przypomni mu o tym „światowej sławy historyk”, na którego książce „złote żniwa” chce urządzić sobie krakowskie wydawnictwo „Znak”. Tylko patrzeć, jak zacznie wydawać czystą pornografię, co z pewnego punktu widzenia byłoby nawet wskazane; po pierwsze – „azaliż tylko dla grzeszników Pan Bóg stworzył rzeczy smaczne” - więc dlaczego na pornografii mają zarabiać tylko bezbożnicy, podczas gdy katolickie wydawnictwo nie tylko sobie zarobi, ale przy okazji może nauczyć mniej wartościowy naród tubylczy, jak grzeszyć po Bożemu. Akurat dobrze by się składało, jako że w połowie lutego, od tzw. „walentynek” rozpoczyna się Europejski Tydzień Świadomości Seksualnej – no a potem – urodziny Jacka Kuronia, a na sam koniec karnawału, 7 marca – Dzień Skruchy Kościoła Rzymskokatolickiego Wobec Innych Kościołów. Te informacje o świętach i uroczystościach zaczerpnąłem z Kalendarza Postępowca na rok 2011, a przecież to nie wszystko, bo postępactwo nie tylko każdy dzień karnawału, ale nawet i Wielkiego Postu skrzętnie zagospodarowało. Jest więc tyle okazji do świętowania, że każdy znajdzie coś dla siebie, dzięki czemu łatwiej nam będzie zapomnieć, że ceny idą w górę, a rząd znowu pragnie naszego dobra, którego już tak niewiele nam pozostało.

Stanisław Michalkiewicz


Źródło: http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=1894
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Esse Quam Videri
Weteran Forum


Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 756
Skąd: Tczew

PostWysłany: Sob Gru 24, 2011 9:58 am    Temat postu: I znowu zbliża się karnawał... Odpowiedz z cytatem

I znowu zbliża się karnawał...

Stanisław Michalkiewicz napisał:
pani Rabczewska uchodzi za osobę wyjątkowo postępową


proszę:
Jakże genialnie-przewidująco dobrano imiona tym dwojgu!

Co prawda, ci z obrazka to rodzeństwo (a nie jakaś inna para),
a poza tym ― osoby w wieku wczesnodziecięcym, ale postęp
jest przecież nieubłagany i "nie zna granic ni kordonów"...
Jedyne, co ich dwoje rozdziela, to "Died Maroz" ("Дед Мороз")!
A ta psinka? Czy to nie ta, co posłuży dzielnemu Czekiście w roli
Gospodarza nastraszyć Złotą Anielę, będącą u niego w gościnie?

_________________
facet wyznaj?cy dewiz? Karoliny Pó?nocnej: Esse Quam Videri
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Czw Gru 29, 2011 10:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W nawiązaniu do 'nie zna granic ni kordonów' mogę, korzystając z informacji zawartych na oficjalnej stronie WOŚP, podać Aktualności - Impreza w Areszcie Śledczym WARSZAWA MOKOTÓW. Można tam przeczytać m.in. że:
Cytat:
Areszt Śledczy Warszawa Mokotów już po raz dziewiąty organizuje Imprezę Zamkniętą w ramach XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

no bo rzeczywiście jak areszt, to impreza może być tylko zamknięta.
A jako atrakcję, którą można wygrać przez Internet mamy przymiarkę do odsiadki. Mianowicie (źródło jw.) podaje, że:
Cytat:
Na aukcji internetowej wystawiony zostanie obraz namalowany przez osadzonych, oraz – co ciekawe – kilkugodzinny pobyt w celi więziennej połączony z realizacją niektórych punktów porządku wewnętrznego (spacer, posiłek, ubranie skarbowe) oraz zwiedzeniem dostępnych części jednostki.

Może to być atrakcyjne zwłaszcza dla bohaterów spod Afery PO - lista - kilka godzin to wszak niewiele, ale może można będzie je zaliczyć w poczet przyszłego wyroku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Pon Sty 09, 2012 7:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na blogu R.Ziemkiewicza można przeczytać jego tekst pt. "Wielki rozgrzeszacz". Oto co pisze publicysta:
Cytat:
Jerzy „Jurek” Owsiak jest w III RP świętością. Nie wolno mieć żadnych wątpliwości co do tego, że charytatywna akcja została upaństwowiona i zmieniona w państwowy propagandowy cyrk przypominający gierkowskie turnieje miast (by już nie sięgać po niemiecką akcję „zimowej pomocy”). Gdy, na przykład, „Gazeta Wrocławska” zwróciła nieśmiało uwagę, że za koncert w ramach Orkiestry starzy chałturnicy biorą kasę fundowaną przez urzędy miast i gmin (przypuszczam, że tak było w większości Polski) – to poczuła się w obowiązku opatrzyć ten artykuł wiernopoddańczym zapewnieniem, że w żadnym stopniu nie podważa szczytnej idei… Tak za czasów mojej młodości, by dostrzec jakąś „bolączkę”, trzeba było przysięgać, że nie jest się przeciwko socjalizmowi.

Jeśli akcja charytatywna ma zastąpić to, czego zapewnienie jest tak zwanym psim obowiązkiem państwa, to coś jest tu nie tak. Jeśli na dodatek władza robi z niej swój propagandowy cyrk na wszystkich kanałach za pieniądze podatników, to jeszcze gorzej. Tym gorzej, że, wbrew stereotypowi, Orkiestra od pewnego czasu bynajmniej nie zachęca już Polaków do wrażliwości na cudze problemy, ale przeciwnie. Z badań widać jasno, że rzucenie grosika kwestarzom Orkiestry jest dla większości odfajkowaniem tematu „dobroczynność” na cały rok. Myślę, że to jedna z dwóch przyczyn sukcesu Owsiaka – że daje Polakom tanie rozgrzeszenie z tego, iż na co dzień mają wszelką działalność społeczną i dobroczynną gdzieś. Przyczyną drugą jest idealne trafienie w naszą skłonność do działania zrywami, od wielkiego dzwonu i na pokaz. Chlubi się Owsiak, że niczego podobnego jak WOŚP nie ma w krajach zachodnich – i to prawda. Bo tam są dziesiątki tysięcy małych organizacji działających na co dzień, a nie jedno wielkie halo raz do roku.


Żródło: http://blog.rp.pl/ziemkiewicz/

Wydaje się, że w tych niewielu słowach została zawarta cała tajemnica sukcesu WOŚP. Och jak to tanio wychodzi być filantropem za 1 zł na rok. To prawie tak, jak ci, którzy myślą, że ubezpieczając się sumą 1zł/dzień są w stanie zyskać więcej niż marne parędziesiąt złotych miesięcznie. Lemingi: Pieniądze same się nie mnożą - a szczególnie dotyczy to biedaków (tak w portfelu jak i na umyśle). Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Pon Sty 09, 2012 8:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do przymiarki odsiadki, o której dwa wpisy wyżej, możemy dołączyć jeszcze inną 'cenność'.
Cytat:
Dywan, po którym chodził Putin, wystawił na licytację dla Owsiaka wojewoda wielkopolski Piotr Florek z PO. Czytam, że Putin chodził po nim w 2002 r., jest on obity, gumowany i mocno przylega do podłoża.

Pamiętam tę wizytę, bo też byłem wtedy obity, gumowany i przylegałem do podłoża – podłogi radiowozu, gdzie kazano mi leżeć. Bo nie chciałem w Poznaniu mordercy setek tysięcy Czeczenów. Ciekawe, co za rok da na zbiórkę dla chorych dzieci porąbaniec z PO. Katyńskie pióro Berii? Legitymację NSDAP komendanta Auschwitz?

Twierdzę, że Owsiaka trzeba zwalczać z pozycji wolnościowych, a nie konserwatywnych. Jak w latach 80., gdy ludzie siedzieli za pacyfistyczny WiP, a on nadawał w reżimowym radiu. Jak w czasach Pomarańczowej Alternatywy, gdy tworzył konkurencyjny ruch alternatywopodobny. Jak po 1989 r., gdy dostał kontestacyjny program w TVP i szerząc apolityczność (w antyklerykalnym sosie) odciął młodą antyokrągłostołową opozycję od kontestującej młodzieży. Radosna licytacja dywanu kagiebisty świetnie wpisuje się w jego historię.Źródło: http://niezalezna.pl/21487-obity-i-gumowany

Przy okazji widać co zaliczają do precjozów POwscy aparatczycy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Sro Sty 09, 2013 11:00 pm    Temat postu: Na Pavulon? Odpowiedz z cytatem

Właśnie (jak co roku o tej porze) zapuszczono PO-wski aparat filantropii. Standardowo - taniocha. Już w niedzielę młodzi Wykształceni z Wiekich Miast mają okazję, za jedną złotówkę ofiarowaną na WOŚP, zostać dobroczyńcami staruszków. Kilka słów o tym, co myśli o WOŚP napisał Tomasz Terlikowski na wPolityce.pl pod "Terlikowski ostro do Owsiaka: Nie mam ochoty uczestniczyć w działaniach kogoś, kto promuje likwidacje staruszków...". W jednym z komentarzy do tego tesktu możemy przeczytać:
Cytat:

"Osobiście dopuszczam taki sposób pomocy, bo ja to tak rozumiem - eutanazja to dla mnie pomoc starszym w cierpieniach"-no to proszę panie Owsziak zacząć może od najbliższych .Boi się pan zniedołężenia ?Po co czekać na alzhaimera ,może pan tego wszystkiego uniknąć i poprosić już dzisiaj o uśpienie!W tym roku zbiórka na leki dla seniorów ?Po takiej wypowiedzi, mam obawy ,czy nie na pavulon...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Esse Quam Videri
Weteran Forum


Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 756
Skąd: Tczew

PostWysłany: Czw Sty 10, 2013 11:25 am    Temat postu: wystarczy ZUS! Odpowiedz z cytatem

wystarczy ZUS!


Tzn.: Zakład Utylizacji Staruszków

zob.: http://naszeblogi.pl/35777-gdzie-qrwa-jest-ta-kasa
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Esse Quam Videri
Weteran Forum


Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 756
Skąd: Tczew

PostWysłany: Pon Sty 31, 2022 10:18 pm    Temat postu: pradzieje WOŚP Odpowiedz z cytatempradzieje WOŚP

vide:

https://youtu.be/3QOa5E3yYrg

_________________
facet wyznaj?cy dewiz? Karoliny Pó?nocnej: Esse Quam Videri
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum