Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

"Nie chcą składać oświadczeń" - ciekawe dlaczego?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Servantes
Weteran Forum


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 206

PostWysłany: Pią Mar 09, 2007 10:49 am    Temat postu: "Nie chcą składać oświadczeń" - ciekawe dlaczego? Odpowiedz z cytatem

Nie chcą składać oświadczeń
Kolejni publicyści buntują się przeciw lustracji


za http://www.dziennik.pl/Default.aspx?TabId=95&ShowArticleId=34662
(ciekawe, że w papierowym wydaniu text jest na pierwszej stronie. a w wersji internetowej trzeba go odszukać... A przecież to Dziennik ogłosił "Koniec Polski Kiszczaka i Michnika")

Bunt wobec obowiązku lustracji w mediach zatacza coraz szersze kręgi. Publiczna zapowiedź zbojkotowania oświadczenia lustracyjnego złożona przez dziennikarkę "Gazety Wyborczej" Ewę Milewicz zachęciła do tego kolejnych dziennikarzy - pisze DZIENNIK.

A wszystko pod hasłem akcji obywatelskiego nieposłuszeństwa, która wczoraj przybrała już bardziej zorganizowaną formę. Milewicz wspólnie z Jackiem Żakowskim z "Polityki" i Wojciechem Mazowieckim z "Przekroju" napisali oświadczenie, pod którym podpisują się przede wszystkim dziennikarze związani z "Gazetą Wyborczą" i "Przekrojem". Ale nie tylko. Wśród sygnatariuszy są także znani dziennikarze telewizyjni, jak Grzegorz Miecugow, Tomasz Lis czy Kamil Durczok. Niektórzy sami lustracji zamierzają się poddać, ale w oświadczeniu przyznają prawo innym dziennikarzom do obywatelskiego nieposłuszeństwa i twierdzą, że ustawa jest dla nich upokorzeniem.

"Uważam, że lustracja co do zasady jest słuszna, tyle że dobrymi intencjami piekło jest wybrukowane. Nie mam przekonania, czy teraz chodzi naprawdę o lustrację, czy też o moralny szantaż wobec dziennikarzy" - mówi nam Lis. Sam złoży oświadczenie, bo jak tłumaczy, jest członkiem zarządu Polsatu i odmowa mogłaby oznaczać utratę tej funkcji. - A nie chcę, żeby za sprawą moich działań lub zaniechań stało się to, co niektórym ludziom z okolic władzy byłoby z pewnością miłe sercu - dodaje Lis. Zaznacza jednak, że wobec dziennikarzy Polsatu, którzy odmówią samolustracji, nie będzie wyciągał żadnych konsekwencji. "Co więcej, nawet się nie skrzywię" - mówi.

Redaktor naczelny "Przekroju" Mariusz Ziomecki nie zamierza nawet rozdawać oświadczeń swoim dziennikarzom. I sam podobnie jak wydawca tytułu Piotr Najsztub też nie zamierza poddać się lustracji. "Autolustracja jest czymś głęboko antydemokratycznym" - argumentuje. I zapewnia: "To właśnie my dziennikarze możemy podnieść ten sztandar obywatelskiego nieposłuszeństwa. Jesteśmy to winni swojemu krajowi".

Czy inicjatywa ta przekształci się w zorganizowany ruch sprzeciwu?" Taki ruch nigdy z założenia nie stanowi większości, wystarczą głosy naszych prominentnych działaczy, a takie już są - żeby popsuć szyki przeciwnikowi" - odpowiada Ziomecki.

Według socjologa Andrzeja Zybertowicza dziennikarze jak i zresztą naukowcy, którzy również zaczynają się buntować przeciw lustracji, to ostatnie osoby, które powinny zabierać się za taki bojkot. "Te środowiska mają bowiem uprzywilejowaną pozycję w przestrzeni komunikacji publicznej. To są środowiska opiniotwórcze" - tłumaczy profesor. Zybertowicz nie wierzy w argumenty dziennikarzy. "Taki sprzeciw stosuje się w sytuacjach skrajnych, gdy państwo narusza instynkt moralny społeczeństwa. Ale tu nie chodzi o instynkt, ale o interes pewnej elity" - twierdzi Zybertowicz. I konkretyzuje: "To próba wywołania impulsu społecznego na buncie. Testowanie, na jakiego typu melodię udałoby się zmobilizować ludzi przeciw władzy".

Wczoraj jednoznaczną deklarację niezłożenia oświadczenia lustracyjnego złożył też Roman Kurkiewcz, były dziennikarz "Gazety Wyborczej" i "Życia Warszawy", współpracujący z Radiem TOK FM.

"Moralnie solidaryzuję się z Ewą. Czy sam złożę oświadczenie, zależy od tego, jak potoczy się dyskusja na ten temat. Również w mojej redakcji" - mówi nam z kolei publicysta "Polityki" Adam Szostkiewicz. Monika Olejnik na pytanie o oświadczenia odpowiada krótko: "Jeśli prezes Radia ZET będzie wymagał tego ode mnie, to je złożę".

Anna Wojciechowska

Warto też przeczytać:

List dziennikarzy przeciw oświadczeniom lustracyjnym - pamiętajmy kto się podpisał:
Piotr Najsztub, Wojciech Mazowiecki, Helena Łuczywo, Jacek Żakowski, Monika Olejnik, Ewa Milewicz, Edward Krzemień, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Rafał Zakrzewski, Piotr Stasiński, Marek Beylin, Wojciech Czuchnowski, Piotr Pacewicz, Jan Turnau, Paweł Wroński, Paweł Łaciński, Jarosław Kurski, Agnieszka Kublik, Jan Cywiński, Seweryn Blumsztajn, Justyna Pochanke, Kamil Durczok, Roman Kurkiewicz, Teresa Torańska, Grzegorz Miecugow, Tomasz Lis

Kamila Wronkowska, Anna Wojciechowska: Stają ponad prawem
Paweł Śpiewak: Protestują dziennikarskie primadonny
Petruska Sustrowa, Władimir Bukowski i Stanisław Suszkiwicz Dziennikarze nie powinni stawiać się ponad prawem
Krzysztof Czabański Lustracja nie boli
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum