Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

WŁADZA ZAMIAST DOBRA WSPÓLNEGO

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bartłomiej Marjanowski
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 368

PostWysłany: Pon Paź 17, 2011 1:56 pm    Temat postu: WŁADZA ZAMIAST DOBRA WSPÓLNEGO Odpowiedz z cytatem

WŁADZA ZAMIAST DOBRA WSPÓLNEGO
Nihilizm i nietolerancja w polityce

„Wyszliśmy z komunizmu z przetrąconym kręgosłupem kulturowym, moralnym, bez mitu założycielskiego, niezbędnego do określenia systemu wartości narodu, który odzyskał niepodległość. To nie znaczy jednak, że polityka jest czymś złym z natury. Naszym obowiązkiem jest ją doskonalić oraz krytykować, gdy dzieje się coś złego. zwłaszcza gdy czyste zło wkracza w obręb sfery publicznej.”

- z Piotrem Glińskim, prof. IFIS PAN i instytutu socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, rozmawiają Dawid Wildstein i Samuel Pereira.

Pańska ocena polskiej polityki jest niesamowicie radykalna. Opisał Pan naszych polityków jako gromadę narcyzów, ludzi chorych z ambicji.
Oczywiście moje słowa to pewien skrót myślowy. Ten opis nie stosuje się do wszystkich polityków, ale do tych, którzy dominują we współczesnej polityce, nie tylko polskiej. Janusz Palikot jest doskonałym przykładem tego typu degeneracji. Zasadą polityki jest pojęcie dobra wspólnego. Możemy debatować nad tym, jak rozumieć to pojęcie, kłócić się o nie – na tym polega życie publiczne. Nie wolno jednak iść na skróty, czyli używać metod nieetycznych, przekładając skuteczność w zdobyciu władzy nad dobro wspólne.
Krytykując scenę polityczną w Polsce, chciałbym zaznaczyć, że to, co dzieje się u nas, jest odzwierciedleniem szerszych przemian. Cała nasza cywilizacja przeżywa dziś nie tylko kryzys polityki, ale i kryzys kultury. Natomiast na naszej scenie politycznej możemy różnicować polityków z różnych opcji, którzy przynajmniej próbują nie poddawać się temu nurtowi. Prawdą jest, że często ci, którzy prowadzą politykę w tym sensie staroświeckim, arystotelesowskim (w odniesieniu do dobra wspólnego) – przegrywają. To nie znaczy jednak, że polityka jest czymś złym z natury. Nie możemy rozwiązywać problemów publicznych ani mówić o dobru wspólnym poza polityką. Dlatego naszym obowiązkiem jest ją doskonalić oraz krytykować, gdy dzieje się coś złego. Zwłaszcza gdy czyste zło wkracza w obręb sfery publicznej.

Ma Pan na myśli Palikota?
Tak. Jeżeli używa się środków nieetycznych do zdobycia władzy czy pozycji politycznej, to jest to złe i destrukcyjne dla sceny politycznej. Ale nie jest to niestety odosobniony przypadek. Innym doskonałym przykładem jest epizod z końcówki ostatniej kampanii Platformy Obywatelskiej. W dużej mierze partia ta zmobilizowała swój elektorat, emitując agresywny spot wyborczy. Pokazywał on w sposób karykaturalny elektorat PiS-u, manipulując przekazem i obrazem w taki sposób, by napiętnować wyborców tej partii. Przedstawiono ich jako szaleńców i ekstremistów. Była to forma zakłamania rzeczywistości. PiS ma liczny elektorat w bardzo wielu grupach społecznych. Jakkolwiek bylibyśmy niechętni tej partii, nie możemy mówić, że mamy w Polsce miliony ludzi dopuszczających się skandalicznych i agresywnych zachowań. Poza tym większość kibiców czy demonstrantów sprzed Pałacu Prezydenckiego to nie wariaci, którzy napadają innych ludzi. Równie dobrze agresywne i brutalne jednostki można znaleźć po drugiej stronie. Ten spot jest więc klasycznym przykładem użycia zła w polityce. Być może twórcy tego filmiku sądzili, że działają w imię wyższej konieczności. Tyle że to niczego nie zmienia. Zwłaszcza w życiu publicznym cel nie może uświęcać środków nieetycznych. Jeżeli premier polskiego rządu w swoim expose sprzed 4 lat kilkadziesiąt razy wymienia słowo „zaufanie”, a następnie dąży do zdobycia władzy poprzez tego typu metody, to zaprzecza – nie pierwszy raz – sam sobie. W ten sposób bowiem niszczy możliwość osiągania porozumienia, dobra i zaufania w życiu publicznym.
Nieprzypadkowo – jak się niedawno dowiedziałem – ludzie, którzy przez kilka tygodni starannie tworzyli tę reklamówkę Platformy Obywatelskiej, nazwali ją spotem „Zło”.

Wracając do Palikota: pojawia się pytanie, czy taka błazenada mogłaby zaistnieć w zachodnich demokracjach. W swoich tekstach wiele Pan pisze o bagażu postkomunistycznym, jaki niesie Polska. Czy Palikot mógł wyrosnąć tylko na naszej glebie?
Nie tylko, ale nasza gleba jest szczególnie urodzajna dla tego typu zjawisk. W Polsce destrukcyjny wpływ globalnego kryzysu kultury, tzw. postpolityki i mediokracji, jest pogłębiony oddziaływaniem dodatkowego, szczególnego czynnika, jakim jest kultura postkomunistyczna. Wyszliśmy z komunizmu z przetrąconym kręgosłupem kulturowym, moralnym, bez mitu założycielskiego, niezbędnego do określenia systemu wartości narodu, który odzyskał niepodległość. Według niektórych kręgów opiniotwórczych właściwie nawet nie wypada mówić o narodzie ani o wspólnych wartościach. Narzucana nam jest inna „narracja”. Aby było inaczej, niezbędna była cywilizowana lustracja i dekomunizacja. Zwróćmy uwagę, że inne kraje wokół Polski tego typu działania podjęły. Opinia niemiecka: medialna i polityczna mówi o Jarosławie Kaczyńskim ze straszliwym uprzedzeniem i propagandowym zacietrzewieniem. Tymczasem Niemcy te same rzeczy, których domaga się Kaczyński w Polsce, wprowadzili u siebie już dawno, bo wiedzieli, że inaczej niemożliwe będzie zbudowanie sensownego ładu społecznego. Z powodu wspomnianego bagażu postkomunistycznego mamy dziś kłopoty właściwie ze wszystkim, szczególnie zaś ze sprawnością instytucji publicznych. Żeby instytucja dobrze funkcjonowała, musi być dobrze zaplanowana, ale także wypełniona odpowiednimi motywacjami ludzi, którzy w nich pracują. Chodzi o wiarę we wspólnotę polityczną, wspólnotę wartości, w to, że istnieje coś wyższego niż nasze indywidualne, egoistyczne wybory. A tego po komunizmie w Polsce nie wytworzyliśmy.
Brak rozliczenia z komunizmem musiał skończyć się jakąś formą nihilizmu. Zwróćmy uwagę na jednego z „przyjaciół” Palikota – Jerzego Urbana. Urba mógł zaistnieć tylko na pustym polu wartości, które powstało po komunizmie. Jego ludzie nie wierzyli już nawet w czerwoną ideologię. Zastąpili ją kulturą niskich uczuć, wyśmiewania się ze słabszego itp.
Palikot dużo z tego przejął. Na pewno przejął elektorat: ludzi, którzy nie chcą budować niczego wartościowego dla społeczeństwa, zajmują się obsesyjnie tylko własnymi, skrajnie egoistycznymi problemami. Palikot pobudza najniższe instynkty, odwołuje się do kultury seksu, wulgarnych zachowań, do łamania tabu, które stanowi często podstawę piękna i mądrości naszej kultury. Jest w gruncie rzeczy szalenie nietolerancyjny. Ten alians, nawet instytucjonalny, Palikota z Urbanem, nie jest przypadkowy.

To wszystko składa się na niesłychanie ponury obraz. Niech nam Pan wybaczy to banalne pytanie, ale jak w tej sytuacji mamy działać?
Oczywiście bardzo trudno się przeciwstawiać tym – globalnym niestety – tendencjom degenerującym. Ale tak jak ze wszystkim w życiu, należy mieć busolę trwałych, istotnych wartości i próbować je realizować zawsze, w różnych miejscach i formach. Na przykład budować oddolnie różnego typu instytucje wspólnotowe wokół rzeczy wartościowych, mądrze wybierać w polityce. A przede wszystkim nie godzić się na to, by polityka była tylko sferą walki o władzę i nihilistycznym jarmarkiem, gdzie można się fajnie zabawić, a obłuda i rechot są wszechobecne. Szczęście człowieka leży zupełnie gdzie indziej niż w medialnych nawalankach, agresji i obrażaniu innych. Palikot i jego zwolennicy zdają się też nie rozumieć, że to, kim są, że mogą być wolni, syci i bogaci, zawdzięczają
cywilizacji i kulturze, której jednym z podstawowych symboli – nieprzypadkowo przecież – jest krzyż, z którym tak zawzięcie walczą…

wywiad ukazał sie z sobotnio-niedzielnej GAZECIE POLSKIEJ 15/16 X 2011r.

_________________
Bartek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
husarz
Weteran Forum


Dołączył: 14 Maj 2011
Posty: 119

PostWysłany: Pon Paź 17, 2011 4:13 pm    Temat postu: mądrale Odpowiedz z cytatem

Namnożyło się nam "mądrali" na kopy, ale żaden nawet nie dotknął samej istoty problemu, ale tytuły profesorów mają, a jakże.!!!

Ja nie jestem profesorem, ale mam olej w głowie. - tak sądzę po moich rozważaniach na FORUM www.husarz33.fora.pl

Wiem, że "mądrali" nie przekonam do zdrowo-rozsądkowego myślenia, ale może innych trochę od "madrali" głupszych może mi się uda???

Zapraszam do głosowania w REFERENDUM KONSTYTUCYJNYM.
Link do konstytucji; http://www.przeklej.pl/plik/konstytucja-polski-2011-10-10-doc-0033dm8ruaom2j6
Link do Karty Referendalnej; http://www.przeklej.pl/plik/referendum-konstytucyjne-mpr-doc-0033dm979aom2j6

_________________
husarz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Pon Paź 17, 2011 6:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie po co nam jakaś kultura? Kultura to coś, co oddziaływuje pozytywnie na ludzi, narody, to przywiązanie do wartości. A tu kopie się dół pod cywilizacją w ogólności, a pod Polską w szczególności. Po co definiować pojęcia? wartościować? Tu się orzeka przy pomocy wykreowanych w tym celu autorytetów. Ogłupia się ludzi zajmując ich różnego rodzaju programami, gdzie 'sami wybitni' wygłaszają pochwały niczego. To, że po Urbanie deprawacją narodu zajął się Palikot nie dziwi - taka (post)polityka rządzącej partii, a czasy się zmieniają, doskonalą się metody. Wygląda, że Świat powoli zaczyna się budzić powoli przezierając po co organizowany jest ten permanentny pseudokarnawał.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
husarz
Weteran Forum


Dołączył: 14 Maj 2011
Posty: 119

PostWysłany: Wto Paź 18, 2011 8:40 am    Temat postu: pseudokarnawał Odpowiedz z cytatem

Drogi Grzegorzu!
Coś Ci świta w mózgownicy, ale wciąż Milczysz na temat lichwiarsko-podatkowej ZBRODNI!!!

Ruch "OBURZONYCH" po omacku coś szuka i NIE WIE CZEGO właściwie szuka? Jest to coś nowego, spontanicznego. Sami się przyznają, że nie znają przyczyn i winowajcy tego ich protestu ulicznego.

Próbuję im objaśnić nieco to, czego nie wiedzą, ale nie jestem pewien, czy coś z naszego PLANU zrozumią. Na razie nic nie rozumią z tego kto jest prawdziwym winowają, i że jest to konstytucja, ta najstarsza w świecie i ta najstarsza w europie.

Debil Monteskiusz nie zauważył, że te jego władze: ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza, wzięła w niewolę władza finansowa, która jest władzą największą i najważniejszą. Co widać słychać i czuć!!!

Przed chwilą dowiedziałem się, że Republika Węgierska przestała istnieć a pojawiły się WĘGRY i tak trzymać.

Podobnie rzecz się będzie miała u nas, kiedy zainstalujemy KONSTYTUCJĘ POLSKI, to zniknie Rzeczpospolita, a pojawi się POLSKA i tak będziemy trzymać.

_________________
husarz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
husarz
Weteran Forum


Dołączył: 14 Maj 2011
Posty: 119

PostWysłany: Sro Lis 16, 2011 12:34 pm    Temat postu: CZEKANIE Odpowiedz z cytatem

Szanowni Państwo.

Tym czekaniem chrześcijanie są podobni do judaistów.

Chrześcijanie czekają na przyjście Chrystusa, i że im pomoże zdobyć władzę? By się mogli urządzić finansowo, kosztem reszty świata.

Judaiści czekają na to samo, czyli przyjście MESJASZA. A no niech czekają!!!!!!!

Tymczasem ZBRODNIARZE PRZECIWKO LUDZKOŚCI trzymające w swych rękach finanse świata i robią swoje.

Dziw mnie bierze, że tak łatwo i bez szemrania barany nadstawiają drugi policzek do bicia, a nie biorą przykładu ze swego MISTRZA Jezusa Ch. który biczem gnał zbójców z Jego JEROZOLIMSKIEJ Świątyni?

Więcej na FORUM www.husarz33.fora.pl

_________________
husarz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum