Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Żołnierze opisują nieprawidłowości w WSI

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 907

PostWysłany: Sro Wrz 06, 2006 6:40 pm    Temat postu: Żołnierze opisują nieprawidłowości w WSI Odpowiedz z cytatem

Znalazłem ten artykuł w „GW“.
http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,68586,3545114.html
Nie mogę się doszukać jakiegoś haka. Czyżby już było tak daleko ze GW pisze normalnie. Nieeeeeeeeeeeeeeeeeeeee. Niemożliwe. Na pewno coś jest!
Poszukajcie razem zemną.




Antoni Macierewicz
Fot. Krzysztof Miller / AG

Żołnierze opisują nieprawidłowości w WSI
Paweł Wroński

Antoni Macierewicz jest zaskoczony szczegółowością informacji, jakie dostarczyli oficerowie WSI w oświadczeniach.



Teraz oświadczenia będą weryfikowane - najprawdopodobniej przez płk. Marka Kwaska, byłego szefa Biura Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSI, który odszedł za czasów SLD.

Według ustawy o powołaniu wywiadu i kontrwywiadu wojskowego w miejsce WSI każdy z oficerów WSI ma złożyć oświadczenie, w którym opisuje nieprawidłowości, w których uczestniczył lub których był świadkiem. To oświadczenie jest warunkiem służby w wywiadzie i kontrwywiadzie wojskowym.

W radiowej "Trójce" Antoni Macierewicz, wiceminister obrony odpowiedzialny za rozwiązanie WSI oraz powołanie wywiadu i kontrwywiadu wojskowego, powiedział, że "głębokość obserwacji i pełnia pola obserwacyjnego jest zaskakująca. [Oświadczenia] rzeczywiście są bardzo szczegółowe". "To są zawsze relacje związane z bezpośrednio własną działalnością. Myślę, że widzenie tego w kategorii donosów jest absolutnie niewłaściwe".

Termin składania oświadczeń minął 7 sierpnia. Złożyli je nie tylko obecni oficerowie WSI (jest ich ok. 1700), ale także tysiąc byłych funkcjonariuszy. Macierewicz mówi, że to "niesłusznie zwolnieni przez SLD". Z naszych informacji wynika jednak, że dużą grupę funkcjonariuszy stanowią ci, którzy zostali zwolnieni z pracy za czasów rządów AWS-UW . - Oznacza to, że w sferze zainteresowań komisji jest także działalność kierownictwa WSI z tamtych czasów. Ówczesny szef WSI gen. Tadeusz Rusak i jego zastępca płk Kazimierz Mochol są kojarzeni z Janem Rokitą i Bronisławem Komorowskim - twierdzi nasz informator.

Płk. Mochol nadzorował z ramienia WSI m.in. aresztowanie Zbigniewa Farmusa, asystenta wiceministra obrony Romualda Szeremietiewa, i był w radzie nadzorczej firmy zbrojeniowej Cenrex.

Macierewicz powiedział wczoraj, że ujawnione fakty są związane z "wielkim obrotem gospodarczym, z zamówieniami wojskowymi, ze sprzedażą broni, z handlem, z prywatyzacjami, z handlem ropą naftową. Mieliśmy do czynienia z takimi sytuacjami, w których działalność przeciwko, w istocie, interesom państwa i obywateli było wciągnięte kierownictwo WSI czy poszczególne grupy tego kierownictwa".

Według ustawy o likwidacji WSI osobom, które złożyły nieprawdziwe oświadczenia, grozi do ośmiu lat więzienia. Nasi informatorzy twierdzą, że najważniejszą osobą weryfikującą oświadczenia będzie płk Marek Kwasek, który był szefem Biura Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSI. Dzięki temu dysponuje on wiedzą m.in. o handlu bronią, który miały monitorować Wojskowe Służby Informacyjne, i o firmach zbrojeniowych, w których zasiedli przedstawiciele WSI. Płk Kwasek odszedł z WSI w 2002 r., po zwycięstwie wyborczym SLD i objęciu stanowiska szefa WSI przez gen. Marka Dukaczewskiego.

Nadal nie jest znany skład komisji weryfikacyjnej, która ma wybrać kandydatów do pracy w nowych służbach. Komisja już działa, powołał ją prezydent i premier. Antoni Macierewicz zapowiedział wczoraj, że efekty jej pracy będą znane publicznie. Zapowiedział, że komisje złożą sprawozdanie na zakończenie swojej działalności najpierw marszałkowi Sejmu i komisji ds. służb specjalnych, a potem opinii publicznej. - Wszyscy obywatele będą mogli przeczytać, co opisze komisja - zapowiedział.

Nowe służby - służba wywiadu wojskowego i służba kontrwywiadu wojskowego - mają rozpocząć działalność 1 października. Jednak termin prac komisji nie jest wyznaczony. Macierewicz twierdzi, że zadecyduje o tym premier. Jego zdaniem działanie komisji, mimo że nowe służby już rozpoczną prace, nie przeszkodzi skuteczności ich działań.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum