Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Inna twarz Polski ...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Sob Sty 12, 2008 12:46 pm    Temat postu: Inna twarz Polski ... Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/81227.html

"Inna twarz Polski
Paweł Lisicki 04-01-2008, ostatnia aktualizacja 04-01-2008 22:24

(...)

Tym bardziej się ucieszyłem, gdy wpadł mi w ręce wydany właśnie przez IPN "Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944 – 1956" – rzecz pod każdym względem niezwykła. "Atlas", coś więcej niż zwykła książka, przypomina z możliwie największą dokładnością o oporze Polaków wobec komunizmu. Więcej. Pokazuje, jak ważna dla tych ludzi była idea polskości. Bo polskość to także idea: wiara w wolność, przywiązanie do chrześcijańskiej tradycji i zasad moralnych, gotowość ponoszenia ofiar do śmierci włącznie dla ojczyzny, wierność minionym pokoleniom. Jej wyrazem są ulotki, odezwy, proklamacje, często zresztą nieporadne, z dzisiejszej perspektywy górnolotne czy naiwne. To dla tej jednak idei tysiące młodych ludzi związanych wcześniej z AK czy NSZ szło do lasu, podejmowało straceńcze akcje, z bronią w ręku zwalczało, z coraz większym wysiłkiem, komunistów.

Według autorów "Atlasu" w walce wzięło udział od 120 do 180 tysięcy ludzi. Trudno powiedzieć, ilu zginęło, poza tym, że wiadomo o 5 tysiącach wyroków śmierci. A trzeba pamiętać, że na ten wielki wysiłek Polacy zdobyli się po pięciu latach krwawej niemieckiej okupacji i, co z dnia na dzień stawało się coraz bardziej widoczne, bez żadnej szansy na zwycięstwo.

Większość antykomunistów pozostaje anonimowa. Mało kto, poza historykami, o nich słyszał. Ich losem nie zajmowali się ani pisarze, ani poeci. Tak jakby dzieje i tragiczna śmierć bezimiennych wrogów Polski Ludowej były mniej ciekawe, niż rozważania nad "heglowskim ukąszeniem", które dotknęło polskich intelektualistów, czy badania stanu duszy dawnych piewców mozołu pułkowników UB.

Wydany przez IPN "Atlas" jest pierwszą na tak dużą skalę próbą zmiany proporcji. Odzyskania nie tylko historycznej, ale i moralnej świadomości tego, czym była dla narodu przychodząca na sowieckich bagnetach nowa władza.""

Skomentuj na blog.rp.pl

Źródło : Rzeczpospolita

http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/229/6508/Atlas_polskiego_podziemia_niepodleglosciowego_19441956.html

"Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956, red. Rafał Wnuk, Sławomir Poleszak, Agnieszka Jaczyńska, Magdalena Śladecka, Warszawa–Lublin 2007, 574 s. (...)

Atlas jest wydawnictwem prezentującym zasięg i struktury organizacji konspiracyjnych oraz zbrojną aktywność polskiej partyzantki powojennej. Praca jest unikalna ze względu na szczegółowość prezentowanych treści historycznych oraz bogactwo informacji z zakresu najnowszej historii Polski.

Atlas przedstawia zagadnienia do niedawna niemal nieobecne w świadomości historycznej Polaków. Były one celowo przemilczane, co wynikało z tezy, iż w 1944 roku zdecydowana większość Polaków poparła nową władzę. Tych, którzy przeciwstawiali się władzy komunistycznej, oficjalna propaganda nazywała „zdrajcami”, „faszystowskim, reakcyjnym podziemiem”, „zaplutymi karłami reakcji”.

Koncepcja atlasu powstała w Oddziałowym Biurze Edukacji Publicznej IPN w Lublinie. Oprócz wizualizacji kartograficznej wydawnictwo zawiera część opisową oraz ikonograficzną. Ramy chronologiczne atlasu wyznaczają wydarzenia istotne dla genezy i działalności polskiego powojennego podziemia niepodległościowego. Za początkowy moment kształtowania się tej konspiracji uznano styczeń 1944 r. – początek ofensywy sowieckiej, której skutkiem było wkroczenie Armii Czerwonej na ziemie II RP. Data końcowa to grudzień 1956 r., symboliczny moment „wyjścia z lasu” – pod wpływem przemian październikowych – ukrywających się żołnierzy podziemia. Dla dopełnienia obrazu podziemia przypomniano również sylwetki tych, którzy z takiej możliwości nie skorzystali i trwali w ukryciu jeszcze w latach sześćdziesiątych, ścigani przez organa bezpieczeństwa.

„Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956” jest skierowany do wszystkich zainteresowanych powojenną historią Polski. Autorzy starali się zastosować proste i sugestywne metody prezentacji kartograficznej, przemawiające do wyobraźni czytelnika, dlatego wydawnictwo będzie doskonałą pomocą edukacyjną dla uczniów.""

Więcej:
http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/229/Ksiazki.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz - Wrocław
Moderator


Dołączył: 09 Paź 2007
Posty: 4333

PostWysłany: Sob Sty 12, 2008 3:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest tylu nieznanych wspaniałych Polaków, a tu starzy czciciele Stalina, wsparci niedoukami nadają ulicom imiona starych aparatczyków sowieckiego bałaganu.
Pamiętam, jak kilka lat temu we Wrocławiu (nie)odpoowiednie komisje nie zgodziły się na nadanie paru ulicom nazw polskich organizacji niepodległościowych m.in. NSZ. Argumentowano, że nazwa jest długa, że dziś mało kto wie co to były Narodowe Siły Zbrojne, że trzeba będzie zmieniać pieczątki i kto wie co jeszcze antypolacy wymyślili aby sprawie łeb ukręcić.
Jak ministrami (już w niby niekomunistycznych czasach) byly takie wykształciuchy jak Wiatr czy Łybacka to i nie dziwota, że gen. Jaruzelski został wykreowany na bohatera narodowego, a NSZ kojarzy się albo z NZS (Niezależnym Zrzeszeniem Studentów - tam nabierał szlifów obecny szef MSZ G.Schetyna), albo z organizacją polskich kolaborantów z Niemcami - jak przez lata wbijała bezwstydnie Polakom do głów czerwona propaganda.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pon Sty 14, 2008 7:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/308/6567/

Zapowiedzi
"Promocja „Atlasu polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956” – Warszawa, 17 stycznia 2008 r.

Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury zapraszają na promocję wydawnictwa „Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956”, która odbędzie się 17 stycznia 2008 r. o godz. 14.00 w warszawskim klubie Hybrydy przy ul. Złotej 7/9.

W programie ponadto: wystawa „Zaplute karły reakcji”, koncert grupy „16 Pułk” oraz maraton filmowy zatytułowany „Ostatni Leśni”. "
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Sro Sty 16, 2008 8:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/308/6567/

" Prawdziwa historia przemilczanych bohaterów. „Atlas podziemia niepodległościowego 1944–1956”, wydawnictwo IPN – wydarzeniem edukacyjnym 2008 roku

Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury zapraszają 17 stycznia 2008 roku o godz. 14.00 do klubu Hybrydy w Warszawie na promocję „Atlasu polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956”.

W programie:

* 14.00 – projekcja filmu „Ostatni”
* 14.30 – otwarcie dyskusji „Pamięć, której miało nie być” z udziałem: Prezesa IPN dr. hab. Janusza Kurtyki, redaktora naczelnego Atlasu dr. Rafała Wnuka oraz dr. Krzysztofa Kałamuckiego, żołnierza Ruchu Oporu AK Mieczysława Chojnackiego ps. „Motor”, reżysera Ryszarda Bugajskiego, scenarzysty Wojciecha Tomczyka
* Wręczenie nagród w konkursie „Najlepszy Debiut Historyczny Roku”
* 15.30 – maraton filmowy: „Partyzanckie dzieci”, „Uskok”, „Konspiracyjne Wojsko Polskie”, „Żubryd”, „Huzar”
* Koncert zespołu „16 Pułk” z Tarnowa

Wszystko w scenerii wystawy „Zaplute karły reakcji” oraz przy udziale grupy rekonstrukcji historycznej. Imprezę poprowadzi Maciej Pawlicki. Zapraszamy.

***

Atlas polskiego podziemia niepodległościowego ukazuje zjawisko zorganizowanego oporu na ziemiach powojennej Polski oraz wschodnich terenach II Rzeczpospolitej, anektowanych przez Związek Sowiecki w 1944 r. Czytelnik Atlasu otrzymuje informacje o działalności zarówno wielkich, ogólnopolskich organizacji (jak Armia Krajowa, Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” czy Narodowe Zjednoczenie Wojskowe), jak i organizacji regionalnych (jak Konspiracyjne Wojsko Polskie lub Wielkopolska Samodzielna Grupa Ochotnicza „Warta”), czy kilkuosobowych grup lokalnych, wreszcie o fenomenie konspiracyjnych organizacji młodzieżowych. Autorzy Atlasu zawarli też, w wielu przypadkach nigdy wcześniej nie publikowane, informacje o ilości oddziałów partyzanckich, rejonach ich operowania oraz aktywności bojowej. Dzięki niezwykle bogatej ikonografii wydawnictwo to jest w równym stopniu atlasem, przewodnikiem po podziemiu i albumem zawierającym unikatowe, w dużej części pierwszy raz prezentowane fotografie i kopie dokumentów.

(Prezes IPN Janusz Kurtyka)

***

Nie ulega wątpliwości, że bez obecności Armii Czerwonej i NKWD objęcie władzy przez komunistów ani utrzymanie jej byłoby niemożliwe. Twierdzenie, iż w 1944 r. Sowieci pomogli polskim komunistom zdobyć rządy, jedynie pozornie odzwierciedla ówczesny stan rzeczy. Bliższe prawdy byłoby twierdzenie, iż polscy komuniści objęli władzę z woli Józefa Stalina.(...)
Polskie podziemie niepodległościowe i jego formacje zbrojne były pierwszym przeciwnikiem, z którym komunistyczny aparat bezpieczeństwa podjął walkę. Z analizy akt wytworzonych przez tenże aparat wynika, że do końca 1945 r. to właśnie podziemie uznawane było za najpoważniejsze zagrożenie dla nowej władzy, przeciwko niemu kierowała ona gros sił. Rozbicie centralnie koordynowanego podziemia zamknęło pierwszy, niewątpliwie najbardziej krwawy okres walki komunistów o władzę. Dopiero jego likwidacja umożliwiła podjęcie działań przeciwko kolejnym „wrogom klasowym”. (...)
W latach 1947–1949 władza ludowa doprowadziła do unicestwienia ogólnopolskiego podziemia i niezależnego ruchu ludowego. Harcerstwo zostało wtłoczone w ramy młodzieżowego ruchu komunistycznego. Przestała istnieć niepodlegająca kontroli aparatu państwowego przestrzeń społeczna. Hanna Świda-Zięba, przedstawicielka opisywanej generacji, tak charakteryzowała sytuację ówczesnej młodzieży: „Pokolenie zostało terrorem wpisane w »makietę scenariusza stalinizmu«, który bazował na podstawach zasadniczo sprzecznych z naszymi podstawowymi wartościami. Niszczył on bowiem każdą myśl samodzielną, zwalczał indywidualizm, nie stwarzał swobodnego wyboru, zasadniczo tępił sceptycyzm (jako szkodliwe »pięknoduchostwo«), racjonalizm (jako wrogi rewolucji pseudoobiektywizm burżuazyjny), zdrowy rozsądek (jako myślenie niezgodne z kategoriami klasowymi), dyskurs i kompromis (jako sprzeczny z regułami walki klasowej, czujności i nienawiści wobec wroga), szacunek dla ludzi »innych przekonań« (wobec czarno-białej wizji świata). Towarzyszyła temu strategia rządzących, która doprowadziła do rozproszenia i zantagonizowania ludzi naszego pokolenia”.

(Ze wstępu Sławomira Poleszaka i Rafała Wnuka)"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pon Sty 21, 2008 7:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/245/6728/

Komunikaty
Data publikacji: 18 stycznia 2008

"„Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956” trafia do polskich szkół

Od początku stycznia 2008 roku do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także wyższych uczelni, bibliotek, ośrodków kształcenia nauczycieli i innych placówek oświatowych IPN wysyła „Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956” – monumentalne i unikalne w swej szczegółowości, ponad 570-stronicowe opracowanie.

Podobnie jak było to w przypadku „Tek Edukacyjnych IPN”, „Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956” trafi do kilkunastu tysięcy odbiorców. IPN sfinansował wszystkie koszty publikacji, łącznie z jego wysyłką. Adresaci przesyłek nie ponoszą żadnych kosztów związanych z przyjęciem „Atlasu...”. Cieszymy się, iż również w ten sposób możemy wspierać polską oświatę.

(...) "

http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/308/6731/

"Zapowiedzi

Konferencja prasowa promująca wydawnictwa IPN: „Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956” oraz „Konspiracja antykomunistyczna i podziemie zbrojne w Wielkopolsce w latach 1945–1956” – Poznań, 22 stycznia 2008 r.

Dnia 22 stycznia 2008 roku, we wtorek, o godz. 12.00 w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu przy ul. Rolnej 45a, w sali wykładowej im. gen. Stefana „Grota” Roweckiego (III piętro), odbędzie się konferencja prasowa promująca dwa najnowsze wydawnictwa IPN:

„Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956”
„Konspiracja antykomunistyczna i podziemie zbrojne w Wielkopolsce w latach 1945–1956”
W spotkaniu z poznańskimi mediami (prasa, radio, telewizja) oraz zaproszonymi gośćmi wezmą udział m.in. współautorzy obu wzajemnie dopełniających się książek: Aleksandra Pietrowicz, Agnieszka Łuczak, Waldemar Handke, Rafał Sierchuła, Przemysław Zwiernik."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pon Sty 21, 2008 7:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.polskieradio.pl/jedynka/sygnalydnia/?id=12691

17.01.2008 07:15
Nowe wydawnictwo IPN – historia „żołnierzy wyklętych”

Janusz Kurtyka
Rozmawiał Jacek Karnowski

Jacek Karnowski: Naszym gościem jest Janusz Kurtyka, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Dzień dobry, panie prezesie.

Janusz Kurtyka: Dzień dobry panu, dzień dobry państwu.

Jacek Karnowski: Panie prezesie, rozmawiamy o Atlasie polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956, Wydawnictwo IPN-u, 600 stron, piękne mapy, zdjęcia, tekst, niepublikowane dokumenty, wszystko pięknie wydane, rzeczywiście imponująca książka, dziś promocja. Na początek pytanie: czy to przypadek, że 17 stycznia promocja i wejście w obieg tej książki? 17 stycznia, czyli rocznica wejścia Armii Czerwonej do Warszawy.

Janusz Kurtyka: No, staraliśmy się wybrać tę datę tak, żeby mogła ona coś powiedzieć. Z jednej strony rzeczywiście rocznica wejścia Sowietów do środkowej Polski, do Warszawy, z drugiej strony przypomnę: 19 stycznia rozkaz komendanta Okulickiego o rozwiązaniu Armii Krajowej. Więc te dwie daty zbiegają się, a staraliśmy się wybrać tylko taki dzień, żeby ta promocja wypadła okazale. Ale myślę, że Atlas jest wart promowania, bowiem chcieliśmy przypomnieć chyba najbardziej tragiczne polskie pokolenie, pokolenie żołnierzy Armii Krajowej, dzieci II Rzeczpospolitej, którego część podjęła walkę po drugiej wojnie światowej z Sowietami, z komunistami i które właściwie do końca swych dni było bardzo intensywnie prześladowane, rozpracowywane przez komunistyczną bezpiekę w Polsce bądź też znalazła się w dużej części na uchodźctwie.

Jacek Karnowski: Książka zaczyna się, tak jak pan powiedział, 19 stycznia, rozwiązanie Armii Krajowej, ostatni partyzant, jak wyczytałem w tej książce, skończył walczyć w roku 63.

Janusz Kurtyka: Józef Franczak-Lalek poległ w walce na Lubelszczyźnie w 1963 roku.

Jacek Karnowski: I jaka była skala tego podziemia? Mówi się: „żołnierze wyklęci”, to pojęcia ukute w latach 90., ale przyjęte, akceptowane i chyba oddające istotę rzeczy.

Janusz Kurtyka: No cóż, skala była olbrzymia, chociaż nie można powiedzieć, że mamy do czynienia z partyzancką armią, która jednego dnia o określonej porze podjęła walkę. Mamy do czynienia z falami konspiracji, które odpowiadały falom nieprawdopodobnych represji, z dużą fluktuacją kadr w siatkach konspiracyjnych, w oddziałach leśnych, ale szacujemy, że do 200 tysięcy ludzi w tych latach przewinęło się przez konspirację antykomunistyczną, zaś jednorazowo w lasach w największym takim okresie intensywności działań partyzanckich mogło funkcjonować około 20 tysięcy partyzantów. A więc było to bardzo duże zjawisko społeczne, bardzo ważny element polityczny rzeczywistości powojennej i myślę bardzo ważny element świadomości dużych grup naszego narodu na okres powojenny, wtedy, kiedy ta partyzantka została stłumiona, bowiem ona została stłumiona siłą bądź też działaniami politycznym poprzez akcje amnestyjne, olbrzymie akcje represyjne, bardzo rozbudowane działania policyjne zarówno NKWD, jak i UB stworzonego przez komunistów i Sowietów.

Jacek Karnowski: Dlaczego komuniści, zapytam w ten sposób, byli tak skuteczni w rozbijaniu tego podziemia? Można odnieść wrażenie, że robili to dużo skuteczniej niż gestapo. Pierwsza odpowiedź to pewnie taka, że oni byli często renegatami z narodu polskiego, w związku z tym znali język, znali cały kontekst.

Janusz Kurtyka: To jest pierwsza część tej odpowiedzi. Druga część mogłaby wyglądać w ten sposób, że mówimy pamiętać, iż to podziemie funkcjonowało po okresie drugiej wojny światowej, a więc po okresie niezwykłego zrywu konspiracyjnego, a zatem możemy mówić po 45 roku o zjawiskach zmęczenia społecznego tą wieloletnią walką, okupacją, z takiego wyczerpania psychicznego w skali masowej. A więc ta konspiracja powojenna już nie miała za sobą tak mocnego fundamentu psychicznego w skali społecznej. No i wreszcie w okresie drugiej wojny światowej podziemie komunistyczne oraz komórki sowieckie, sowieckiego wywiadu, które działały w Polsce z o wiele większą intensywnością rozpracowywały polskie podziemie, a więc Armię Krajową i Delegaturę Rządu na Kraj, niż walczyły z Niemcami. Z całą pewnością efekty tego rozpracowywania były wykorzystywane po wejściu Sowietów do Polski. Mamy bardzo dużo informacji o tym, że Sowieci własne siatki agenturalne przekazywali później bezpiece przez siebie stworzonej. Jednym słowem te represje w dużej mierze działały w oparciu o informacje zdobyte przez Sowietów w czasie drugiej wojny światowej i pogłębiane potem po wojnie.

Jacek Karnowski: Jeden z historyków mówiąc o żołnierzach wyklętych, powiedział (to w dzisiejszej Rzeczpospolitej): „Oni chcieli umrzeć na wolności. Mieli świadomość, że to jest sprawa przegrana”. Pan powiedział o tym: to najtragiczniejsze pokolenie w tych trzystu latach polskiej walki o wolność.

Janusz Kurtyka: Najtragiczniejsze i moim zdaniem najpiękniejsze jednocześnie, bowiem jest to pokolenie, które w bardzo długim okresie wykazywało wierność przysiędze, wierność sprawie niepodległości. No, myślę, że powinniśmy o tym pokoleniu bardzo dużo pisać i traktować je łącznie, bowiem jest to pokolenie Armii Krajowej i pokolenie „żołnierzy wyklętych”. To są często zwykle ci sami ludzie. Myślę, że to jest zjawisko w polskiej historii, które powinno wywoływać w nas poczucie obowiązku.

(...) "

Więcej:
http://www.polskieradio.pl/jedynka/sygnalydnia/?id=12691
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pon Sty 21, 2008 7:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/2/6641/

"Aktualności
Dzisiaj: Promocja „Atlasu polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956” – Lublin, 21 stycznia 2008 r

21 stycznia o godz. 12.00 w Bibliotece Głównej UMCS (ul. Radziszewskiego 11) odbędzie się promocja „Atlasu polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956”.

Atlas jest wydawnictwem prezentującym zasięg i struktury organizacji konspiracyjnych oraz zbrojną aktywność polskiej partyzantki powojennej. Praca jest unikalna ze względu na szczegółowość prezentowanych treści historycznych oraz bogactwo informacji z zakresu najnowszej historii Polski.

Atlas przedstawia zagadnienia do niedawna niemal nieobecne w świadomości historycznej Polaków. Były one celowo przemilczane, co wynikało z tezy, iż w 1944 roku zdecydowana większość Polaków poparła nową władzę. Tych, którzy przeciwstawiali się władzy komunistycznej, oficjalna propaganda nazywała „zdrajcami”, „faszystowskim, reakcyjnym podziemiem”, „zaplutymi karłami reakcji”.

Koncepcja atlasu powstała w Oddziałowym Biurze Edukacji Publicznej IPN w Lublinie. Oprócz wizualizacji kartograficznej wydawnictwo zawiera część opisową oraz ikonograficzną. Ramy chronologiczne atlasu wyznaczają wydarzenia istotne dla genezy i działalności polskiego powojennego podziemia niepodległościowego. Za początkowy moment kształtowania się tej konspiracji uznano styczeń 1944 r. – początek ofensywy sowieckiej, której skutkiem było wkroczenie Armii Czerwonej na ziemie II RP. Data końcowa to grudzień 1956 r., symboliczny moment „wyjścia z lasu” – pod wpływem przemian październikowych – ukrywających się żołnierzy podziemia. Dla dopełnienia obrazu podziemia przypomniano również sylwetki tych, którzy z takiej możliwości nie skorzystali i trwali w ukryciu jeszcze w latach sześćdziesiątych, ścigani przez organa bezpieczeństwa.

„Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956” jest skierowany do wszystkich zainteresowanych powojenną historią Polski. Autorzy starali się zastosować proste i sugestywne metody prezentacji kartograficznej, przemawiające do wyobraźni czytelnika, dlatego wydawnictwo będzie doskonałą pomocą edukacyjną dla uczniów.

Serdecznie zapraszamy"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum