Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

IPN będzie udostępniał skany akt

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Czw Kwi 24, 2008 6:38 am    Temat postu: IPN będzie udostępniał skany akt Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/124926.html

"IPN będzie udostępniał skany akt
eb 23-04-2008, ostatnia aktualizacja 23-04-2008 21:31

- Lada tydzień w czytelniach Instytutu Pamięci Narodowej będą dostępne nie oryginalne dokumenty, tylko ich skany, które można będzie drukować - zapowiedział prezes IPN Janusz Kurtyka.

Kurtyka przedstawił Senatowi sprawozdanie z działalności IPN w 2007 r. Mówił, że akta archiwalne IPN niszczeją, gdyż nietrwały papier "dziś rozpada się w palcach". Dodał, że gdy tymi aktami dysponowały służby specjalne PRL, a po 1989 r. - III RP, były one "wykorzystywane selektywnie".

Trwa "digitalizacja" zasobów IPN. Prezes IPN zapowiedział, że jeszcze w 2008 r. będzie utworzona wewnętrzna sieć informatyczna, w której będzie można przesyłać skany akt między różnymi oddziałami Instytutu.

Senatorowie pytali m.in. o doniesienia, że NKWD miało nakręcić film z rozstrzeliwań w Katyniu, a w latach 50. - przekazać go Korei Północnej jako materiał instruktażowy, jak postępować z jeńcami. - Jesteśmy z ministrem Sikorskim umówieni, co zrobić, by uprawdopodobnić tę hipotezę - powiedział Kurtyka.

Zapowiedział opublikowanie dokumentów afery "Żelazo". W jej ramach agenci wywiadu MSW w latach 70. zdobywali w Europie Zachodniej pieniądze i złoto, m.in. przez napady rabunkowe.

Ze sprawozdania wynika, że pion lustracyjny IPN sprawdza wstępnie prawdziwość oświadczeń lustracyjnych 12 obecnych parlamentarzystów.

Pion śledczy IPN zakończył w 2007 r. 1300 śledztw, w tym 871 o zbrodnie komunistyczne, a 350 - niemieckie z czasów II wojny światowej. Ponad 700 śledztw zostało umorzonych (najczęściej z uwagi na niewykrycie sprawcy lub zgon podejrzanego). Do sądów złożono 41 aktów oskarżenia (było ich 190 od początku istnienia IPN). Wciąż trwa ok. 4 tys. śledztw. Sądy wydały w 2007 r. orzeczenia wobec 48 oskarżonych, w 34 przypadkach zapadły wyroki skazujące - niemal wyłącznie wobec oficerów służb specjalnych PRL.

Archiwa IPN liczą dziś w sumie 87 km bieżących akt. Zbiór zastrzeżony (czyli akta z lat PRL, które na wniosek obecnych służb specjalnych nie są udostępniane jako istotne dla "bezpieczeństwa państwa") zmniejszono ostatnio do 600 metrów bieżących. - Został on zmniejszony o 780 mb, bo interes bezpieczeństwa państwa tego nie wymagał - ujawnił Kurtyka.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w IPN wyniosło w 2007 r. 4,6 tys. zł. Instytut na 31 grudnia 2007 r. zatrudniał 2065 osób, w tym było 135 etatów prokuratorskich."

Źródło : PAP

http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/31/7159/w_okresie_1_stycznia_2007_r__31_grudnia_2007_r.html

Informacja o działalności IPN w okresie: 1 stycznia 2007 r. – 31 grudnia 2007 r. (10,5 MB)

Kliknij:
http://www.ipn.gov.pl/ftp/pdf/Informacja_o_dzialalnosci_IPN_2007.pdf
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Czw Kwi 24, 2008 7:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=po&dat=20080424&id=po44.txt

"IPN w 2007 roku

Biuro Lustracyjne Instytutu Pamięci Narodowej zarejestrowało w ubiegłym roku około 120 tys. oświadczeń lustracyjnych, na stronie internetowej Instytutu opublikowano natomiast informacje o ponad 3,3 tys. osób pełniących funkcje publiczne, inwigilowanych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, a także zajmujących wysokie stanowiska w okresie PRL - wynika z informacji IPN o działalności Instytutu w ubiegłym roku. Nad informacją IPN dyskutowali wczoraj senatorowie.

Jak wynika z przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej informacji o działalności IPN, zeszły rok był dla Instytutu okresem największych zmian organizacyjnych od chwili jego utworzenia. Znowelizowana została bowiem z inicjatywy prezydenta ustawa o IPN oraz inne ustawy, które nałożyły na Instytut obowiązek prowadzenia procesu lustracji. Jak wynika z informacji, realizację zadań znacząco skomplikowało orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 11 maja 2007 roku kwestionujące szereg przepisów znowelizowanej wcześniej ustawy.
To dlatego szef IPN Janusz Kurtyka nazwał wczoraj w Senacie 2007 rok niezwykle dla IPN burzliwym. Efektem nałożenia na IPN nowych zadań było powołanie nowego pionu organizacyjnego w IPN - Biura Lustracyjnego. We wrześniu ubiegłego roku - jak czytamy w informacji - rozpoczęto publikację katalogów osób pełniących funkcje publiczne, inwigilowanych, funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa oraz zajmujących kierownicze stanowiska w okresie PRL. Do końca zeszłego roku opublikowano informacje o ponad 3,3 tys. osób, a także przygotowano wstępnie dane na temat kolejnych 14 tys. osób.
W katalogu osób publicznych są już np. dane dotyczące wszystkich ministrów, a według zapowiedzi Kurtyki trwają prace nad umieszczeniem informacji m.in. o samorządowcach.
IPN informuje również, że Biuro Lustracyjne przyjęło i zarejestrowało około 120 tys. oświadczeń lustracyjnych. Rozpoczął się także proces weryfikacji prawdziwości złożonych oświadczeń. Kurtyka poinformował, że w zeszłym roku w IPN toczyło się około 1,3 tys. śledztw, w tym w sprawie zbrodni niemieckich, komunistycznych, a także innych - przeciwko ludzkości, np. zbrodni nacjonalistów ukraińskich. W IPN toczą się też cały czas niezwykle istotne prace nad digitalizacją archiwów, czyli przenoszeniem zgromadzonych materiałów na nośniki elektroniczne. - Lada tydzień w czytelniach IPN będzie można przeglądać materiały na komputerze i je wydrukować - obiecuje Kurtyka. Szef IPN zapowiedział również uruchomienie w tym roku sieci łączącej oddziały IPN w całym kraju. Dzięki temu nie trzeba będzie fizycznie przesyłać zgromadzonych dokumentów, co jeszcze bardziej je niszczy, lecz będzie to możliwe drogą elektroniczną.
IPN prowadzi również szeroką działalność edukacyjno-wystawienniczą. Szef IPN podkreślał sukces wystawy "Twarze bezpieki" przedstawiającej fotografie funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Prezes IPN informował senatorów, że były przypadki, iż nieznani sprawcy próbowali demolować wystawę, były też próby podpalenia. Dlatego zaczęto do ochrony wystawy wynajmować firmy ochroniarskie, a czasami okazywało się, że założycielem takiej firmy jest... były funkcjonariusz bezpieki.
Kurtyka poinformował również, że jeśli na podstawie europejskiego nakazu aresztowania uda się sprowadzić do Polski oskarżaną o zbrodnie komunistyczne stalinowską prokurator Helenę Wolińską-Brus, to IPN będzie zabiegał, aby w analogiczny sposób sprowadzić do kraju kilku innych uczestników stalinowskiej machiny zbrodni."
Artur Kowalski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum