Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zomowcy unikną kary za bicie !!!!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Czw Kwi 24, 2008 1:22 pm    Temat postu: Zomowcy unikną kary za bicie !!!! Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/125242.html

"Byli funkcjonariusze ZOMO oskarżeni o pobicie
nat 24-04-2008, ostatnia aktualizacja 24-04-2008 12:51

30 byłych funkcjonariuszy ZOMO odpowie przed sądem za znęcanie się nad 28 osobami - w tym czwórką nastolatków - zatrzymanymi podczas tłumienia protestów społecznych w Radomiu w czerwcu 1976 r.

Akt oskarżenia w tej sprawie IPN skierował do Sądu Rejonowego w Szydłowcu (Mazowieckie) - poinformował naczelnik pionu śledczego IPN w Lublinie Jacek Nowakowski.

Byłym funkcjonariuszom Zmotoryzowanego Obwodu Milicji Obywatelskiej (ZOMO), prokurator z radomskiej delegatury IPN zarzuca popełnienie czynów stanowiących zbrodnię komunistyczną.

Jak ustalił prokurator, funkcjonariusze ZOMO podczas czynności służbowych, związanych z konwojowaniem i osadzeniem w areszcie w Szydłowcu 28 uczestników protestu w Radomiu, w tym jednego 16-latka, dwóch 15-latków i jednego 14-latka, znęcali się nad nimi i wzięli udział w ich pobiciu, zmuszając do przejścia tzw. ścieżką zdrowia.

Polegało to na przejściu pokrzywdzonych - skrępowanych kajdankami w parach - między dwoma szeregami funkcjonariuszy MO, którzy bili ich milicyjnymi pałkami szturmowymi, kopali, bili pięściami, a także wyzywali używając wulgarnych słów.

IPN uznał, że oskarżeni narazili w ten sposób pokrzywdzonych na utratę zdrowia lub życia, za co grozi kara do 5 lat więzienia.

Radomska delegatura IPN prowadzi jeszcze inne śledztwo w sprawie wypadków radomskich w 1976 r., dotyczące przestępczych działań funkcjonariuszy ZOMO i MO, służby więziennej oraz słuchaczy Wyższej Szkoły Oficerskiej MO w Szczytnie.

We wrześniu ub. roku Sąd Rejonowy w Radomiu skazał na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat oraz dwa tys. zł grzywny byłego milicjanta Stefana S. za znęcanie się nad niespełna 16-letnim mieszkańcem Radomia w czasie społecznego protestu w czerwcu 1976 r.

25 czerwca 1976 roku w Radomiu i kilku innych miastach robotnicy, na wiadomość o podwyżce cen żywności, wyszli na ulice. W Radomiu demonstranci podpalili siedzibę KW PZPR. Według oficjalnych danych, milicja zatrzymała w mieście ponad 500 osób. W całym kraju w proteście przeciw podwyżkom strajkowało ok. 100 zakładów. W efekcie 25 czerwca wieczorem władze odwołały podwyżki, a na uczestników protestów spadły później represje."
Źródło : PAP


Ostatnio zmieniony przez Witja dnia Sro Maj 07, 2008 7:01 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Pią Kwi 25, 2008 10:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/245/7312/Akt_oskarzenia_przeciwko_30_bylym_funkcjonariuszom_ZOMO_w_Lublinie.html

Komunikaty
Data publikacji: 24 kwietnia 2008

Akt oskarżenia przeciwko 30 byłym funkcjonariuszom ZOMO w Lublinie

W dniu 23 kwietnia 2008 r. prokuratorzy Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie – Delegatury w Radomiu skierowali do Sądu Rejonowego w Szydłowcu akt oskarżenia przeciwko 30 byłym funkcjonariuszom Zmotoryzowanego Odwodu Milicji Obywatelskiej w Lublinie, którzy brali czynny udział w tłumieniu protestu społecznego, mającego miejsce w dniu 25 czerwca 1976 r. w Radomiu.

Zarzucono im popełnienie czynu, stanowiącego zbrodnię komunistyczną, a polegającą na tym, że:

w nocy z 25 na 26 czerwca 1976r. w Szydłowcu jako funkcjonariusze Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej w Lublinie, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi imiennie ustalonymi funkcjonariuszami tegoż ZOMO Lublin, podczas wykonywania czynności służbowych związanych z konwojowaniem i osadzeniem w areszcie Komisariatu Milicji Obywatelskiej w Szydłowcu zatrzymanych: Zbigniewa A., Wiesława A., Danuty B., Marianny Ch., Marka D., Józefa G., Janusza G., Waldemara G., Ireneusza G., Wojciecha I., Wiesława K., Artura K., Grzegorza M., Gustawa M., 15-letniego Witolda M., Maksymiliana O., Mirosława P., Janiny S., 15-letniego Andrzeja S., Marka S., Andrzeja S., Krzysztofa S., 16-letniego Mirosława S., Mariana S., Janusza T., Wiesława W., 14-letniego Dariusza W. i Mariana W. – osób zatrzymanych w związku z protestem społecznym mającym miejsce w dniu 25 czerwca 1976 r. w Radomiu, wykorzystując powstały w następstwie czynności zatrzymania stosunek zależności, znęcali się nad nimi fizycznie i psychicznie w ten sposób, iż wzięli udział w pobiciu częściowo skrępowanych w parach kajdankami pokrzywdzonych, przechodzących pomiędzy grupami funkcjonariuszy ustawionych w dwóch kordonach, tj. w tzw. ścieżce zdrowia, poprzez zadawanie uderzeń pałkami służbowymi, określanymi w terminologii służbowej jako pałki szturmowe, jak również rękoma zaciśniętymi w pięści i nogami obutymi w ciężkie buty typu wojskowego, po głowie, tułowiu i kończynach, czym narazili ich na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia, jak również używali wobec nich słów wulgarnych i gróźb pobicia.
Czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 5.

W sprawie innych funkcjonariuszy państwa komunistycznego, biorących udział w tłumieniu protestu społecznego mającego miejsce w dniu 25 czerwca 1976 r. w Radomiu, prowadzone jest przez prokuratorów Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie – Delegatury w Radomiu, odrębne śledztwo. W toku tego postępowania przygotowawczego wyjaśniane są wątki przestępczych działań na terenie miasta Radomia i okolic funkcjonariuszy państwa komunistycznego z innych jednostek, w tym funkcjonariuszy Zmotoryzowanego Odwodu Milicji Obywatelskiej, słuchaczy Wyższej Szkoły Oficerskiej Milicji Obywatelskiej w Szczytnie, funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Więziennej.

Nadto Sąd Rejonowy w Radomiu wyrokiem z dnia 06 września 2007 r. orzekł wobec byłego słuchacza Wyższej Szkoły Oficerskiej Milicji Obywatelskiej w Szczytnie Stefana Bogdana S. karę 2 ( dwóch lat ) pozbawienia wolności, zawieszając warunkowo jej wykonanie na okres 5 ( pięciu ) lat próby. Wobec oskarżonego orzeczono również grzywnę w wysokości 100 stawek dziennych po 20 zł. każda oraz podanie wyroku do publicznej wiadomości. Na skutek apelacji Sąd Okręgowy w Radomiu zmienił wyrok sądu I instancji, modyfikując kwalifikację prawną czynu i obniżając karę pozbawienia wolności do 1 roku i 6 miesięcy. W pozostałej części wyrok został utrzymany w mocy. Wyrok jest prawomocny.

Sąd Okręgowy w Radomiu wyrokiem z dnia 31 października 2007 r. uznał Jana D. – byłego funkcjonariusza Zmotoryzowanego Odwodu Milicji Obywatelskiej w Lublinie, winnym popełnienia czynów polegających na czynnym udziale w tłumieniu protestu społecznego w Radomiu w dniu 25 czerwca 1976 r. i na podstawie art. 1 ust. 1 Ustawy z dnia 07 grudnia 1989 r. o amnestii, postępowanie karne przeciwko w/w umorzył ( art. 1 ust. 1 w/w ustawy - „W sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe, jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że w wypadku przestępstwa umyślnego kara pozbawienia wolności nie przekroczyłaby lat 2, a przestępstwa nieumyślne lat 3, postępowanie karne umarza się”). Wyrok nie jest prawomocny. Apelacje złożył prokurator pionu śledczego IPN.

Ponadto w Sądzie Rejonowym w Radomiu toczy się postępowanie karne przeciwko Marianowi F. – byłemu funkcjonariuszowi Posterunku MO w Kazanowie, a w Sądzie Okręgowym w Radomiu przeciwko Januszowi N. – byłemu funkcjonariuszowi Zmotoryzowanego Odwodu Milicji Obywatelskiej w Łodzi. W/w również oskarżono o czyny związane z czynnym udziałem w tłumieniu protestu społecznego w Radomiu w dniu 25 czerwca 1976 r.

Naczelnik Oddziałowej Komisji
Ścigania Zbrodni przeciwko
Narodowi Polskiemu w Lublinie
prokurator
Jacek Nowakowski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Witja
Weteran Forum


Dołączył: 23 Paź 2007
Posty: 5319

PostWysłany: Sro Maj 07, 2008 7:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/130768.html

"Zomowcy unikną kary za bicie
Tomasz Pietryga 07-05-2008, ostatnia aktualizacja 07-05-2008 04:23

„Ścieżki zdrowia” stosowane przez ZOMO podczas wydarzeń radomskich w 1976 r. nie były zbrodnią komunistyczną


Tak uznał Sąd Apelacyjny w Lublinie rozpatrujący sprawę byłego zomowca Jana Dudzica. Prokuratorzy IPN oskarżyli go, że podczas wydarzeń radomskich dokonując zatrzymania na ulicy, pobił Mariana Szarpaka, a także aktywnie uczestniczył w „ścieżkach zdrowia” organizowanych przez ZOMO. Rozegrało się to w nocy z 25 na 26 czerwca 1976 r. w Szydłowcu, na miejscowym posterunku milicji.

Dudzic wspólnie z 42 innymi zomowcami uczestniczył w pobiciu zatrzymanych.

– Skrępowanych w parach kajdankami ludzi zmuszono do przechodzenia szpalerem zomowców. Byli bici pałkami szturmowymi, pięściami i kopani przez zomowców ubranych w wojskowe buty – mówi Andrzej Arseniuk, rzecznik IPN.

Śledczy z IPN są zdumieni decyzją sądu. Teraz czekają na pisemne uzasadnienie

Dudzic został rozpoznany przez jedną z ofiar. Na tej podstawie prokuratorzy mogli przystąpić do sformułowania zarzutów. Oba czyny uznali za zbrodnie komunistyczne. Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Radomiu. Wyrok zapadł 31 października 2007 r. Sąd uznał zarzuty IPN, potwierdzając, że oskarżony uczestniczył w wymienionych zdarzeniach. Nie zakwalifikował jednak „ścieżek zdrowia” jako przestępstwa znęcania się nad zatrzymanymi, uznając, że było to jedynie zwykłe pobicie.

W ocenie sądu ówczesny kodeks karny nie przewidywał bowiem przestępstwa polegającego na znęcaniu się nad osobą prawnie pozbawioną wolności. W konsekwencji umorzył sprawę, gdyż zgodnie z ustawą o amnestii z 1989 r. kary nieprzekraczające dwóch lat (a na tyle zakwalifikował czyny Dudzica) podlegają amnestii.

Prokuratorzy w 28 styczniu 2008 r. odwołali się do Sądu Apelacyjnego w Lublinie. W apelacji podnosili, że „ścieżki zdrowia” można uznać w świetle obecnego orzecznictwa nie tylko za zbrodnie komunistyczne, ale również za zbrodnie przeciwko ludzkości. Nie zgadzali się też z kwalifikacją czynów Dudzica przez sąd I instancji, która doprowadziła do umorzenia sprawy.

– Nasze zdumienie było tym większe, że sąd apelacyjny nie tylko nie uznał naszych argumentów, ale odwrotnie niż wcześniej sąd w Radomiu stwierdził, że czynny te w ogóle nie są zbrodnią komunistyczną. W rezultacie sprawa uległa przedawnieniu – mówi jeden z prokuratorów zainteresowanych sprawą. Prokuratorzy czekają teraz na pisemne uzasadnienie wyroku. Pozostaje im jedynie wniesienie kasacji."

Źródło : Rzeczpospolita
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum