Forum  Strona Główna

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Karol Gwoździewicz

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Prezentacja działaczy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kazimierz Michalczyk
Site Admin


Dołączył: 03 Wrz 2006
Posty: 1573

PostWysłany: Pią Cze 13, 2008 1:56 pm    Temat postu: Karol Gwoździewicz Odpowiedz z cytatem

Karol Antoni Gwoździewicz
Urodził się 13.06.1948 r. W Andrychowie, syn Karola i Antoniny z domu Copik, wyznania rzymsko-katolickiego.
Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w Technikum Hutniczym w Katowicach. Maturę zdał w 1968 roku i rozpoczął pracę w Zakładach Cynkowych „Silesia” w Katowicach.

Od 1978 roku kolportował wydawnictwa niezależne.
We wrześniu 1980 roku był współzałożycielem NSZZ „Solidarność w ZC Silesia” - członek zarządu.
W latach 1980 - 1981 współpracował z MKZ „S” w Katowicach. W październiku 1981 roku przedstawił plan zabezpieczenia „S” przed ewentualnym wprowadzeniem stanu wojennego, oferując pomoc przed nadchodzącym zagrożeniem.

W lipcu 1985 roku nawiązał łączność z londyńską organizacją Solidarity with Solidarity (Tadeusz Jarski).
Zaprzysiężony członek Solidarności Walczącej (Jadwiga Chmielowska - 1985 rok).
Zaprzysiężony członek Polskiej Partii Niepodległościowej (Andrzej Rozpłochowski - 1987 rok).
W wyborach do Sejmu III R.P w 1991 roku startował z listy wyborczej P.Ch.D. 08.01.1993 roku i otrzymał pełnomocnictwo Jana Olszewskiego w województwie Katowickim.
W wyborach do sejmu 1993 roku startował z listy wyborczej K.d.R (Koalicja dla Rzeczpospolitej).
W wyborach prezydenckich 1995 roku był jednym z v-ce szefów województwa Katowickiego, sztabu wyborczego Lecha Wałęsy.
Był przewodniczącym P.d.R. - O.P województwa Katowickiego - członkiem Rady Politycznej R.d.R - O.P.

Pochodzi z patriotycznej rodziny,
– dziadek Jan - Legionista, uczestnik wojny w 1914 – 1918 rok. W W.P do 1922 roku
– ojciec Karol - uczestnik Ruchu Oporu A.K. , 1946 rok członek P.S.L - Mikołajczyka w Katowicach
– wuj Jan - lotnik, walczył w W. Brytanii (305,301 dywizjon) pozostał w Anglii.

Nie należał do PZPR, nie byłem karany (rodzice również).
W październiku 1998 roku po rozwiązaniu RdR – OP wstąpił do RS - AWS
W maju 2000 roku powołany na stanowisko doradcy Wojewody Śląskiego.
Po odwołaniu 07.12.2000 roku Wojewody Śląskiego Marka Kempskiego zawiesił działalność polityczną.
01.08.2004 roku przeszedł na świadczenia przedemerytalne.


Wspomnienia
Od najmłodszych lat słuchałem z ojcem radia BBC, Wolnej Europy, Głosu Ameryki - jako kilkuletni chłopiec nie rozumiałem polityki lecz bacznie obserwowałem ojca, któremu czasami łzy wypływały podczas słuchania powyższych audycji. dziadek Jan, legionista I-Brygady J.P, jako że byłem najstarszym jego wnukiem kupił mi konia na biegunach „szabelkę” i dziadek bawiąc się zemną śpiewał piosenki patriotyczne i opowiadał przeżyte historie z walk o niepodległość Polski.
Dziadek Filip (po kądzieli) - uczestnik I wojny światowej w wojsku niemieckim, po zakończeniu wojny w lutym 1919 roku wstąpił w szeregi P.O.W. Z którego ramienia bierze udział we wszystkich trzech powstaniach Śląskich oraz w akcji plebiscytowej.
W tym czasie zakłada placówkę Polskiej Partii Socjalistycznej - pełniąc funkcję przewodniczącego do 1928 roku.
W czasie okupacji niemieckiej - rozpracowuje agenturę gestapo w Katowicach (fakty historyczne obecnie jeszcze nie ujawnione).

Będąc przy śmierci dziadka Filipa w 1957 roku miałem 9 lat - dziadek przekazuje motto swego życia.
„Pamiętaj - szatan jest czerwony”, nie rozumiałem w tym czasie tych słów.

Uczęszczając do Technikum Hutniczego w Katowicach - Szopienicach byłem uczniem średnim, otrzymałem stypendium do połowy II półrocza (trzecia klasa 1965 rok), gdzie na lekcji historii opowiedziałem relacje mojego dziadka Jana - o tematyce „Cudu nad Wisłą”, za co zostałem relegowany z Technikum Hutniczego.
Dyrektor szkoły Paweł Graca (w tym czasie bez matury). Po miesiącu, interwencji ojca zostałem przyjęty, ale za to z kolegami Gąszcz Emil i Edward Żmudziński (wszyscy troje w klasie nie byliśmy w Z.M.S)
Wszyscy troje nie otrzymaliśmy promocji do następnej klasy i powtarzamy trzecią klasę Technikum Hutniczego.
W lipcu 1965 roku - dworzec kolejowy Bielsko-Biała uczestnik I Dywizji im. T.Kościuszki.
Opowiada Swoją przeszłość (108*) - kończąc „abyś nie doczekał tego zwycięstwa co ja” - jak się okazało, była to przepowiednia mojego ciekawego życia politycznego. W
wydarzeniach marcowych 1968 roku w Katowicach rynek (wydarzenia dwu dniowe) tam pierwszy raz zobaczyłem jak się władza ludowa obchodzi z ludźmi. W wrześniu

1968 roku podjąłem pracę w Zakładach Cynkowych „Silesia”.
W 1969 roku wstąpiłem do Z.M.S dano mi „do zrozumienia” po przebytym rocznym stażu, że dostaniesz angaż mistrza ale muszę wstąpić do Z.M.S na wydziale Huty Cynku.
Działalność w zakładowym Z.M.S - typowo socjalna, wycieczki, obozy i zabawy.
W 1978 roku uczestnik demonstracji w obronie Kazimierza Świtonia pod Sądem w
Katowicach. W 1978-1980 kolporter niezależnych wydawnictw związanych z W.Z.Z,
ROPCIO, KPN na terenie pracy. Od września 1980 roku członek K.Z. Solidarność w
Zakładach Cynkowych „Silesia”.
Od kwietnia 1981 roku zaangażowany w przygotowanie zaplecza w Sułkowicach koło
Andrychowa, dla działaczy M.K.Z Katowice (lokal, odzież, żywność, transport) na wypadek wprowadzenia stanu wyjątkowego.
W październiku 1981 roku przestawiam plan zabezpieczenia się „S” przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Dane rozmowy przeprowadzam z Janem Górnym i Andrzejem Czumą.
Przekazuję systematycznie materiały o tematyce patriotyczno-historycznej „Orzeł Biały” - tygodnik II Korpusu oraz materiały propagandowe PZPR. „Notatki Lektora”, które Andrzej Czuma wykorzystuje w „Wiadomościach Katowickich”.
Od 13.12.1981 roku zacząłem intensywną działalność w podziemiu - wykonując około 1200 akcji ** do 20.10.1990 roku.
Od 13.12.1981 roku koordynuje logistyczne działania ukrywającego się Jana Górnego (zastępca Andrzeja Rozpłochowskiego były wice przewodniczący M.K.Z Katowice).
Na początku stanu wojennego - działalność polegała na zbieraniu informacji z terenu,
sytuacji o nastrojach z całego kraju (rozpracowanie komisarzy wojskowych działających w G.O.P - Andrzej Furman pracownik w Urzędzie Wojewódzkim). Od 1982 roku pomysłodawca i współorganizator „Latających Bibliotek”.
Od 1983-1997 członek K.P.N Od 1983 roku organizuje materiały dla drukarni w Gliwicach „Przegląd Katowicki”. 1983-1989 łącznik R.K.K. - R.K.W. 1995-1987 współpracownik R.K.W.
Od lipca 1985 rok - nawiązanie łączności z S.W.S Londyn - Tadeusz Jarski. W 1989 roku współredaktor pisma „Przegląd Jastrzębsko-Rybnicki”, drukarz i kolporter pism „PiK” - Podziemny informator Katowicki, „WiS” - Wolni i Solidarni, „Punkt” - pismo S.W. - P.P.N
Od wrzesnia 1987-1993 w P.P.N - Romualda Szeremietiewa.
Od 1990 roku zostaje delegatem regionie Śląsko-Dąbrowskim „S” na III W.Z.D. mojego zakładu. W1990 roku po wyjściu z podziemia P.P.N (20.10.1990 proszę Romualda Szeremietiewa o moje wycofanie się z działalności politycznej (chcę osiąść w gajówce i mieć święty spokój - odpowiedz: decydujący moment walki o kształt Rzeczpospolitej - odmowa R. Szeremietiewa.
Wyborach do Sejmu III RP w 1991 roku startowałem z listy wyborczej P.CH.D. 8 stycznia 1993 roku - otrzymuję pełnomocnictwo prm. Jana Olszewskiego w województwie Katowickim. 23 stycznia 1993 roku rozmowa z pułk. Arturem Gotówko, gdzie dowiaduję się o rzeczywistości działań w okresie tzw. Podziemia (nagranie moich relacji). Od początku 1990 roku do rozwiązania P.P.N organizuje w biurze K.Z. „S”. W Zakładach Metalurgicznych „Silesia”, co miesiąc zebrania P.P.N. W wyborach do sejmu 1993 roku startowałem z listy wyborczej K.d.R (Koalicja dla Rzeczpospolitej). Pod koniec 1993 roku podczas wyborów do K.Z. „S” oraz na delegata do regionu „ Śląsko-Dąbrowskiego” „S” - nowo wybrany przewodniczący K.Z. „S” Roman Kurzac (były pracownik M.O. w Z.M „Silesia” - praca z nakazu Sądu - co było przez ww ukryte) wraz z obserwatorem Śląsko- Dąbrowskiej „S” pracownikiem etatowym „S” p. Bożeną Szop-Borys zakwestionowali moją
dalszą reprezentację nie dbam o sprawy związkowe. Odbyły się wybory na delegata z mojego zakładu, przewodniczący Roman Kurzac podał jako kontrkandydata, obserwatora z regionu Śląsko-Dąbrowskiego panią Bożenę Borys-Szopę. Cała ta prowokacja była uzgodniona między ww osobami, sytuacja w tym czasie dla mnie bardzo zaskakująca – bo nie znałem w tym czasie przeszłości nowego przew. „S”. Przy następnych okresowych wyborach na delegata do regionu - zastosowano te same zasady wyboru osób. W skład Komisji Zakładowej wybrano byłych członków ORMO i aktywistów PZPR. Chciałbym nadmienić zbieżność faktów: podczas tworzenia tzw. I „S” wrześniu 1980 roku komisji zakładowej „S” zostaje osoba, która pracuje w zakładzie z nakazu Sądowego, na początku stanu wojennego wyjeżdża z rodziną do RFN (nie będąc internowanym). Sytuacja jest identyczna jak już nadmieniałem po 1990 roku w zakładzie podczas tworzenia struktur „S”.
Wyborach prezydenckich 1995 roku byłem jednym z wice szefów sztabu wyborczego Lecha Wałęsy z województwa Katowickiego - decyzja ta, może w ty czasie była dla wielu z punktu politycznego nie zrozumiała lecz z punktu strategicznego, (który przekazał nam przewodniczący R.d.R-O.P. Romuald Szeremietiew) konieczna gdyż przewidywał starcie między Wałęsą a Kwaśniewskim.
Byłem przewodniczącym R.d.R-OP województwa Katowickiego - członkiem Rady Politycznej R.d.R-OP
6 sierpnia 1996 roku podpisuje w regionie Śląsko-Dąbrowskim „S” akt powołania AWS.


*- tylko 108 żołnierzy liniowych z Dywizji WP sformułowanych nad Oką doszła do
Berlina
**- Dzień poświęcony jakimkolwiek działaniom w tym czasie od 13.12.1981 do 20.10.
1990 r. Znaczyłem w kalendarzu „x” i tak oznaczyłem 1200 dni.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 907

PostWysłany: Pią Cze 13, 2008 4:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U Karola
W gościnnym domu Karola Goździewicza, oprócz śladów świetności zacnych przodków można zobaczyć pamiątki rodzinne … Dziadka z pierwszej kadrowej Piłsudzkiego, Ojca z AK, no i jego własne z działalności podziemnej. Wszystkie szafy zapchane dokumentami, których pozazdrościć może nie jedno archiwum.


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Administrator
Weteran Forum


Dołączył: 02 Wrz 2006
Posty: 907

PostWysłany: Pią Cze 13, 2008 5:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z Karolem spotkałem się pierwszy raz, chociaż znamy się bardzo długo. Łączy nas wspólna działalność w Solidarności Walczącej, „Solidarity with Solidarity” i Polskiej Partii Niepodległościowej. Rozmowom i wspomnieniom nie było końca. Rano odwiedziliśmy te miejsca, o których opowiadał.

W tym miejscu był konspiracyjny magazyn. Z ciężkim sercem pokazuje zakurzone ryzy papieru, pozostałości, które pobudzają wspomnienia.



Ta beczka była zakopana pod skarpą, miała ukryty wlew i urządzenie do tankowania. Magazynowaliśmy tutaj paliwo, żeby w trudnych czasach być operatywnym.


Tutaj zabezpieczałem noclegi dla ukrywających się działaczy.


W tym miejscu w ścianie była skrytka, w której był ukryty sprzęt.



A to okno w tylnej stronie budynku można było otworzyć od zewnątrz, po to jak któryś z kolegow musiał nagle uciekać, mógł się ukryć, bez kontaktowania się ze mną.

Wspaniali ludzie, bezimienni bohaterowie.
Jest ich wielu i ich wspomnienia napełniają człowieka dumą, że się jest Polakiem.


Pełen wrażeń i zadumy opuszczam gościnny dom. Chciałoby się powiedzieć:
Karolu, napracowałeś się dla Niepodległej. Poświęciłeś czas, pieniądze i zdrowie. Matka-Ojczyzna Ci to wynagrodzi...
Ale jak widzę co za mordy pchają się ze swoimi ryjami do koryta …
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Prezentacja działaczy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum